1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штикли на 14 години? Да или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од CrazyCrazy09, 8 јуни 2014.

  1. Leichka

    Leichka Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    8
    Ги читам предходните коментари и со некои се согласувам, со некои не. Јас сериозно не знам што си мислат младите поготово на тинејџерите што се однесуваат како да се 10 год постари. :?:
    Не дека јас сум престарена ама девојки каде ви е младоста?!! Иако сега генерациите се многу понапредни ама на 14 год секако дека е смешно да се носат штикли! Според мене ако веќе сакате да носите нешто повисоко тоа може да бидат некои слатки чевлички на плута.
     
  2. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Јас сум против носење штикли на 14 години...Ни јас сум носела ни дете мое ќе носи. :!:
    Гледам некои носеле штикли за да бидат повисоки за да им стоеле поубаво фустаните и сл.изговори. |(
    А балетанките за кој се за ЖИРАФИ :^) ?
    И нормално дека нема да ви одговараат балетанки бидејки избирате фустани за 20+ годишни. :fubar: Ако одберете соодветно фустанче за вашата возраст ќе ви одговараат балетанки.
    Освен тоа не мора од толку мали да ги малтретирате нозете...
    Прогуглајте и дознајте колкава штета им прават штиклите на нозете,а не само да безделничите на ФБ.
     
    На cresa-jagoda, Srckata28, Anne.B и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Jas ne nosam stikli i ne planiram da nosam osven za polumaturskata (vo sreda). Si kupiv niski stikli (ako mozat da se narecat stikli) na polna peta, mnogu se udobni i lesno se odi na.niv. Ne gi kupiv zoshto site ke nosat stikli, tuku bidejki mnogu se simpaticni,ne se za povozrasni tetkici tuku bas kako za nasha vozrast. Vo moeto gradce ne najdov nekoi baletanki koi ke mi odgovaraat so fustanot a ne mi se odi vo dr grad taka da ovie gi zemav :) Se slozuvam so poveketo od vas, stvarno ne lici na nasha vozrast so 15ka stikli.
    Izvinete za latinicata, od mobilen sum.
     
  4. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Прво, малку офтопик ама ме изненадија некои коментари како немало потреба од прослави за завршувањето на основно образование.
    Мислите дека не сме постигнале никаков успех, да, не сме постигнале ама зар само тоа треба да биде причина за славење?Сме поминале 8 години со исти луѓе, половина од денот па и повеќе ни поминувал со нив и сега само онака рамнодушно да се разделиме.Не ми иде некако. Тоа е прослава, со развеселени лица и музика, зошто и такво нешто ви смета?

    Во врска со темата, да, оправдувам штикли за полуматура но пред нејзе не, односно на 12 или 13 години.
    Ако девојчето е облечено во скромен ненападен фустан без три кила шминка мислам дека е во ред и штикли да облече.Секако и под услов да знае да оди со нив а не да изгледа ко пијана.
    Но фустани како за матура со шљокици и циркони, шминка како за свадба и некоја фризура како за на бал во комбинација со штикли изгледа премногу, пренападно и смешно.Така за полуматура никако.
     
    На Flower27 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Абе се се, ама и понашањево и културата да ги облечевте од 14 години како што трчате штиклите да ги облечете ич не ќе беше лошо. :!:

    И да се изјаснам на темата: мислам дека го имате цело време на светот покасно да изгледате теткински со 16 штикли, ама еднаш можеш дете да бидеш. И кога ќе пораснете ќе сфатите ама тогаш... :emo:
     
  6. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Мое мислење е дека темава е целата расправии..на кој му се носе штикли на 14 год нека носе само да пазе да не се утепа некаде..ако некоја решила да носе штикли нека носе,џабе е да збореме
     
    На Bubii25 и kolovoz им се допаѓа ова.
  7. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    дефинитивно не .. воопшто не изгледа вкусно.Наместо да си уживаат во своите години и да се облекуваат складно со нив, нажалост повекјето неможат да дочекаат да пораснат и уште на рани години почнуваат со штикли,шминкање и слично.А не се свесни колку невкусно и смешно изгледа ,барем според мене :)
    И ги гледам полуматуранткиве сега,мислиш матурантки се :D хаха
     
    На sinorinJa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. jojo9

    jojo9 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    6
    Баш читав претходни коментари и со некои од нив се согласувам, со други пак не. Девојчиња мали сте на 14 години за штикли. :/ Уживајте додека можете, нека ви биде удобно, а не да се жалите дека ве болат нозете после пола саат...
    Лани имав прилика да присуствувам на полуматура каде полуматурантките изгледаа како апсолвентки со штикли од по 15цм, а не можеа да издржат ни првите петнаесетина минути и ги соблекоа...
    Има време за се, ќе почнете и вие со штикли... Што ќе правите кога ќе почнете да работите, па на работа ќе морате да носите штикли? Тогаш ќе се молите за патики, балетанки и рамни сандалки (од искуство ова, иако јас почнав да носам штикли од негде 18)
     
  9. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Смешно и срамота е да се носат штикли на таа возраст! Им гледам сеир на моја генерација, секој викенд во 15+ тенка штикла, не можат да одат, како кокошки по патот се влечкаат, фатени рака-подрака и лелекат колку ги болат нозате.. Чекај малце ако ги болат нозете, тогаш што ќе им се штикли? Нели те болат нозете? Па остави ги мајка му стара! Еднаш си дете, еднаш си тинејџер. Што мора да си ги мачиш на 14 нозете? хах.. Глупости! Незнам што сакаат да постигнат со тоа? Да го привлечат тоа ебено внимание на машките? Да се покажат кои се? |(
    Повеќе се дружам со машки, мислете дека зборат убаво за некој што идат како рашчекнани по патот? Хах, им се смеат сите до солзи! :D
     
    На cresa-jagoda, Abeja и koritsaki им се допаѓа ова.
  10. sheficata46

    sheficata46 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    Кај нас во школо не ограничуваат за полуматура, можеш да носиш што сакаш. Јас имам уште една година до полуматура и искрено многу би сакала да облечам штикли. Тоа е затоа што навистина ми се допаѓаат и нема врска со тоа демек да бидам во шема оти сите носеле. ;)
     
  11. siaSweet

    siaSweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    145
    Еве јас кога имав 14 години за полуматурата носев штикли, добро не беа високи ама сепак беа штикли,но тоа не ме направи да пораснам предвреме,напротив сеуште бев дете и правев работи што денешната генерација на 14 години не ги прават.Да,и јас сметам дека младите премногу брзаат да пораснат,сепак дете си само еднаш,само еднаш во животот можиш да имаш 14 години.Животот и така брзо минува па не гледам причина оти да брзаат да пораснат предвреме.Јас стриктно штикла прв пат за во град ставив на некои 17,18 години.Ми беше мерак и од тогаш носев за викенди штикли.
    Сепак,според мене треба да се проживее младоста оти таа е една, за штикли ... Штиклите никаде не ви бегаат девојчиња :)
     
    На Jasnabasna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека џабе им објаснуваме, како за се, така и за ова очигледно секој мора да си го искуси тој период на своја кожа. :) Зборовите се тука излишни, секој со своето. Ако им се сака и ако им дозволуваат родителите, не би не послушале нас сигурно само затоа што сме го поминале тоа. Нешто слично се случува во темата „Доење во јавност“ па затоа мислам дека за се е така. :D
     
  13. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Ако не ве болат нозете и ако вас ви е убаво носете си слободно, само прво научете се да одите, не е убаво да видиш 3 пингвини фатени под рака како се виткаат и едвај се додржуваат. И уште нешто :!: никако немојте да носите чаршија, исклучиво на свадби, свечени моменти или по дискотеки ако одите. Не е нормално да видиш 14 годишно девојче седнато на кафе или како шета по чаршија на штикли, па колку и да знае убаво да оди :)
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mala.sum

    mala.sum Активен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Јас си носам , онака за посебни прилики или искачање ако идам негде у дискотека навечер :)
     
  15. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Првпат носев штикли на полуматурата.
     
  16. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    за на полуматура да сите сега носат :)
     
  17. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.793
    Пол:
    Женски
    Носење штикли строго со лична карта и претходно полагање за нив. :D
     
    На cresa-jagoda, JBLover007 и bubamara12345 им се допаѓа ова.
  18. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Не сосема сум против ова, ми се гади кога видам девојче помало негде околу 14 год како незнае да оди..кај нас ги гледав полуматурнатите како шетаа малку и едно девојче носеше многуу големи и падна... :?:
     
  19. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Има и исклучоци. Кај нас две девојчиња носеа балетанки. :)
     
  20. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Кај нас па оваа година дали 3-4 девојчиња носеа штикли што ептен ме израдува.А,мое мислење е дека штикли за полуматура е too much,јас не го сметам тоа за кој знае каков настан. :)