Што би избрале адвокат или моден дизајнер?

Дискусија во 'На работното место' започната од Cindy123, 28 јуни 2013.

 1. Cindy123

  Cindy123 Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Ако имате две понудени опции за работа :
  - Да оди на Харвард во Кембриџ и да стане адвокат или
  - Да оди во Милано и да стане моден дизнајнер што би избрале вие?
   
 2. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  1.354
  - Да оди на Харвард во Кембриџ и да стане адвокат
  Дефинитивно :D
  Обожавам да решавам загатки,да вложувам во наоѓање ситници кои многу значат,да решавам тајни задачи.
  Да не правиме муабет за книги од криминалистички жанр...уф,уживам читајќи ги.
  Кога не би била ова што сум,втора професија би ми била адвокат :D
   
  На Cindy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cindy123

  Cindy123 Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Ти благодарам Irrepleceable :D
   
  На Irrepleceable му/ѝ се допаѓа ова.
 4. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  дефинитифно адвокат :emo:
   
 5. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  26
  И јас би избрала адвокат, дури и од дома ми викаат дека сум како адвокат додека не испадне по мое не попуштам :lol:
   
  На Cindy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Taylor97

  Taylor97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  641
  - Да оди на Харвард во Кембриџ и да стане адвокат, според мене. :)
  Да имам ваква прилика никогаш не би ја пропуштила. Позз :*
   
 7. DarkTulip

  DarkTulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  А што после кога ќе се вратиш тука со адвокатска диплома,па дополагања и слично?Плус тоа земи предвид стресот на работата.Ако ти дојде убиец и знаеш дека е виновен,ќе можеш да го браниш по секоја цена само за да го добиеш случајот?И јас се запишав на правен и на пмф,ама се откажав од правен,и не се каам.Додека моден дизајнер немаш ограничување,работиш со убави нешта,пософтицирано е.твој е изборот ама види за 5 или 10 години со која од тие две професии би била позадоволна.Поздрав
   
 8. Kicky

  Kicky Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  74
  Што и да избереш, нема да згрешиш според мене. Слушај го срцето, сигурно има нешто за што си повеќе талентирана и што сакаш да го правиш ..Позз со среќа :D ;)
   
  На Westlife му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Boleyn.7

  Boleyn.7 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  423
  Да оди во Милано и да стане моден дизнајнер :D
  според мене најдобро :)
   
 10. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  618
  А едно за си земеш за тебе друго за нас? Мала шала :) Во секој случај,во право е болеин.7 слушај го срцето!
   
 11. Cindy123

  Cindy123 Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
 12. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  5.471
  Допаѓања:
  71.533
  Моден дизајнер дефинитивно :inlove:
   
 13. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  152
  Штом е да се оди во Милано тогаш слободно моден дизајнер!!! Да е за кај нас моден дизајнер мислам дека тешко ќе е за работа ама во Милано има големи можности за успех. Ах, мојата професија од соништата :inlove: Ако си во можност не пропуштај преубава работа е, а адвокати ги има премногу. И споредбава е чудна, се работи за сосема различни работи, не секој е склон кон уметност. Ако си креативна и ја сакаш уметноста би го работела тоа со љубов тогаш не се мисли. Да се биде адвокат и не ми звучи многу примамливо ама ако те бива можеш многу добро да заработиш . Се зависи што повеќе те влече не е важно што е подобро или поплатено туку е важно ти да си ја сакаш работата и да ја работиш со љубов!
   
  На Cindy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.887
  Допаѓања:
  26.523
  Пол:
  Женски
  Моден дизајнер, имам чувствителен карактер, не би ме бивало за адвокат. :rofl:
   
 15. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  569
  Можам и во двете области да се остварам..
  Адвокат- неретко влегувам во дебати и препукувања.. и на крај секогаш морам да си го истерам своето. :D
  Еднаш дури и размислував да се запишам на факултет али па и стресна е работава.
  Моден дизајнер- имам чувство за мода, имагинација колку ти душа сака :D имам преку стотина креации дома.. што да правам, обожавам да цртам и да создавам нешто ново. :)
  Ама да си бидеме реални како што кажа феминката погоре, во Македонијава и нема баш простор за докажување во оваа област. :^)
   
 16. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Кога би била јас би се одлучила за Адвокат, но ЈАС- секој нема такво мислење а ти најдобро е да го слушаш твоето срце, да размислиш што навистина те привлекува и мислиш дека имаш талент за тоа. Да речеме нејќеш адвокат, едноставно не те привлекува и одиш зошто е на Кембриџ- искрено јас никогаш не би го направила тоа, ако сака кај сака нека е, не ме привлекува и точка. Така треба да размислуваш. Ако имаш мерак за моден дизејнер оди моден дизејнер, ако имаш за адвокат, оди за адвокат едноставно послушај го срцето, послушај ги твоите интереси за тоа што навистина сакаш да го правиш.
   
  На Cindy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Меѓу овие двете би избрала АДВОКАТ!
   
  На Cindy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. s.t.a.r.s.h.i.n.e

  s.t.a.r.s.h.i.n.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  28
  ј би го избрала харвард, ама како што ги гледам професииве моден дизајнер поинтересно е. а меќѕ милано и харвард нема споредба
   
 19. xoxo5

  xoxo5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2016
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Женски
  Па искрено за мене ми одбрала
  -Да оди на Харвард во Кембриџ и да стане адвокат...иако учам школо за моден дизајнер,секако и тоа е интересно:!:но сепак нека биде за адвокат
   
 20. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  15.908
  Пол:
  Женски
  - Да оди на Харвард во Кембриџ и да стане адвокат, дефинитвно.
  Да ми се пружи ваква шанса не пропуштам никако.Сон ми е да станам адвокат.Криминалистичките романи ми се љубов.:inlove: