1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што би рекле наместо да удрите шамар?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од referentka, 27 септември 2018.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Некои ги нарекуваат ,,заменски реченици,,:)

    Тоа се оние кои ги изговараме тогаш кога длабоко имаме потреба и желба на некого да му ја отштрафиш главата :punch:, ама сфаќаш дека тоа е погрешен начин, па се празниме на вербален начин:swear:

    Кои се тие тешки зборови?
     
    На Јаневски, kravce, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  2. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ништо.

    Имам проблем, ако дојдам до овој степен на лутина, разочараност и бес, станувам агресивна и само си одам зашто во спротивно ќе биде многу лошо. Спуштам слушалка ако е на телефон, во живо се вртам и се тргам од личноста.
     
    На Ivan4e04, sj *O*, Eni.r и 17 други им се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    И јас ништо.

    Знаејќи се себе колку можам да у*серам работа, научив да си го држам јазикот под контрола:).

    Или ако веќе некој сака да ме закача, и да ме прави нервозна, тогаш си најдов модус: со насмевка му враќам кратко и јасно си иста мера:), без перде, ама не со погрдни зборови и по можност пред публика:)

    Ми стана јасно дека тоа многу нервира:D

    Иначе, во младоста сум употребувала од псовки , па со ,,сељак....проста...глуп....,|(
     
    На Sesil, crimson, Mari* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Да ти е&&м ШОПО СЕЛСКИ.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Јас сум си од тие што на ум тоа на друм. Ама ако пишам ќе ме цензурираат овде. Ептен сум си импулсивна, пцовките ми се составен дел од секојднеието, си пцујам и ако не ми е нешто по ќејф, едвај се воздржувам на работа, а и дома пазам да минимизрам поцсти пред детево, ама па си пцујам под мустак. Инаку, да иронична насмевка помага... Ама, тоа е, не сум дама, така сум си скроена да си викнам и да си се испразнам од бесот.
     
    На BabyStyle, sj *O* и zalosna им се допаѓа ова.
  6. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.600
    Пол:
    Женски
    Јас па не можам да се осмелам да мавнам шамар на некого. Или пак не ме имаат изнервирано до крајна точка. :tmi:
    Ама кога ќе ме изнервира некој најчесто превртувам очи и се вртам на страна или ќе речам нешто потивко намерно за да не слушни личноста, па кога ќе ми рече "Што?!" тотално игнорирам и заминувам. Или ако имам добар comeback враќам со тоа.
    Поретки се случаевите кога пцујам ама и тоа се случува.:wasntme:
     
    На marijaz и Someonespecial им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имав добар учител па ме научија во живо на навреди да се насмевнувам. Пробав, годи.
     
    На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Ги терам у мајчину ! ]:) :angel:
    Ама,шамари не мавам иако јас сум добила неколку. :tmi: :)
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Маани ми се бре!

    |(
     
    На sj *O* и Herrera им се допаѓа ова.
  10. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.599
    Допаѓања:
    34.214
    Пцујам се по список, у фаца... Вреѓам со најдолни зборови, не бирам нит мислам. Понекогаш се дерам на цел глас. И не ми е криво.

    Боље тоа него ли да лежам некој у затвор.

    Фмп.
     
    На Veta, galapce, BabyStyle и 8 други им се допаѓа ова.
  11. dm1991

    dm1991 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Импулсивна сум многу одма почнувам да викам и да се пресметувам физички вака мирна изгледам на прв поглед и така многу се залажуваат и опуштаат со мене и после коа ќе се изгорат криво им е што така постапиле али јбг изглед вара ;)
     
    На La.loca и Feminka22 им се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Само eyeroll, сарказам и заминување/прекинување на разговорот. Кревање рака не ми паѓа на крај памет, а и никогаш не се обраќам со експлицитни навредливи зборови, и не пцујам - барем не лично и директно.
    Never wrestle with a pig. You get dirty, and besides, the pig likes it. :)
     
    Последна измена: 27 септември 2018
    На sj *O*, Jane.Birkin, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не се сеќавам кога последен пат сум "удрила шамар", ниту пак посакала да удрам. Мирољубиво суштесто сум, и пацифист. А од друга страна многу брзо ги проценувам луѓето, па успевам да прекинам контакт уште пред да дојде до ајрол и мавање шамари моменти.
     
    На Bozica1980, sj *O*, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.811
    Допаѓања:
    38.282
    Пол:
    Женски
    Jaс бев многу мирна и тивка особа при нервоза додека не почнав да работам во продажба, на каса во наплатно/продажен центар. На почетокот се воздржував ама после неколку месеци работа сфатив дека ако не им се издереш и се понашаш фино и културно ќе ти се качат на глава па почнав да се карам, на повисок тон ама сепак културно оти морав.И ми остана тоа и признавам дека не е баш пријатно оти многу често јазикот ми е побрз од умот и кажувам се и сешто и може несакајќи да повредам некого. Ама пак затоа ретко се лутам, пробам да вдишам неколку пати за да се смирам, а и лутината ми поминува многу брзо, за 5мин веќе сум добра.
     
    На mssuniquee, Gosh, Herrera и 8 други им се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Една од чистачките на работа обожава да ми го коментира изгледот, пудрата, облеката. .. И ми е ептен преку глава . Денес баш ми идеше да и ја учукам една за да почне да си гледа пред неа.
    Наместо тоа ја погледнав, поќутев 5 секунди и и одговорив -јас имам мало дете, кој е твојот изговор?
    Та преку онаквата веќе. Еден ден косата ми немала доволно јак волумен за нејзин стандард и одма кај ми бил волуменот што и се случувало на мојата коса..
    кој уопште збори за волумен на коса бре!?!?!
     
    На galapce, Dennings, sj *O* и 7 други им се допаѓа ова.
  17. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Всушност, свињите се многу чисти животни, кога се на слобода или имаат избор во живеалиштето. Стварта е што кога е многу жешко, се тркалаат во ладна вода, ама бидејќи луѓето не им оставаат таков избор во живеалиштето, се тркалаат во било што ладно. Башка што може да се и попаметни од кучињата и лесно се учат да вршат нужда подалеку од местото каде спијат. Стварно се кјут животни.
    Жалам за оффтопикот :D
    Ретко губам до толку контрола за да испцујам некого во фаца, удирање шамар е далеку од тоа. Можам да бидам цинична во моментот, или да кажам дека сум очекувала повеќе, или да одговорам со некој потсмев. Стварта е што тие што ме вадат од памет, немаат толку памет за да го сфатат тоа, па на крај џабе све, боље само да си се тргнеш и да ги баталиш
     
    На Miss666, Dentina, 1209 и 9 други им се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.797
    Пол:
    Женски
    Јас сум темпераментна личност иако многу ретко ги искажувам тоа зошто избегнувам конфликт, дали било тука или во реален живот. Зато многу често избегнувам тема и само пишам рандом мислење в СДК да ми олесни. Зато и многу често ко ќе некој збора работи кои би ме изнервирале пред мене - мислам на пингвини.

    Имам залепено шамар, и сметам дека е грешно и сум се извинила и не можам да си простам зошто сум изгубила самоконтрола, мразам да изгубам самоконтрола.

    Во други случаи кога решавам да влезам во конфликт и да се карам, зборови бирам внимателно, со цел да повредам соговорникот. Не е тоа некој универзален збор, туку е нешто шо можам да го искористам од конкретната личност. Исто така, и на ова не сум горда, ама како велат, прв чекор во решавање на проблем е да се признае, па да се работи да се реши.
     
    На cresa-jagoda, La.loca и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^^
    Конечно некој да им го обели образот на свињите. Треба да се засрамиме сите што од наша неинформираност тие си влечат слика -валкани отсекогаш.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. diskreten32

    diskreten32 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    3.034
    Пол:
    Машки
    Odi be ebi si majkata :D
     
    На Veta и zalosna им се допаѓа ова.