Што би рекле наместо да удрите шамар?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од referentka, 27 септември 2018.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  295.705
  Некои ги нарекуваат ,,заменски реченици,,:)

  Тоа се оние кои ги изговараме тогаш кога длабоко имаме потреба и желба на некого да му ја отштрафиш главата :punch:, ама сфаќаш дека тоа е погрешен начин, па се празниме на вербален начин:swear:

  Кои се тие тешки зборови?
   
  На Јаневски, kravce, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.161
  Пол:
  Женски
  Ништо.

  Имам проблем, ако дојдам до овој степен на лутина, разочараност и бес, станувам агресивна и само си одам зашто во спротивно ќе биде многу лошо. Спуштам слушалка ако е на телефон, во живо се вртам и се тргам од личноста.
   
  На Ivan4e04, sj *O*, Eni.r и 17 други им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  295.705
  И јас ништо.

  Знаејќи се себе колку можам да у*серам работа, научив да си го држам јазикот под контрола:).

  Или ако веќе некој сака да ме закача, и да ме прави нервозна, тогаш си најдов модус: со насмевка му враќам кратко и јасно си иста мера:), без перде, ама не со погрдни зборови и по можност пред публика:)

  Ми стана јасно дека тоа многу нервира:D

  Иначе, во младоста сум употребувала од псовки , па со ,,сељак....проста...глуп....,|(
   
  На Sesil, crimson, Mari* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.746
  Пол:
  Машки
  Да ти е&&м ШОПО СЕЛСКИ.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  699
  Допаѓања:
  3.748
  Пол:
  Женски
  Јас сум си од тие што на ум тоа на друм. Ама ако пишам ќе ме цензурираат овде. Ептен сум си импулсивна, пцовките ми се составен дел од секојднеието, си пцујам и ако не ми е нешто по ќејф, едвај се воздржувам на работа, а и дома пазам да минимизрам поцсти пред детево, ама па си пцујам под мустак. Инаку, да иронична насмевка помага... Ама, тоа е, не сум дама, така сум си скроена да си викнам и да си се испразнам од бесот.
   
  На BabyStyle, sj *O* и zalosna им се допаѓа ова.
 6. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.692
  Допаѓања:
  40.869
  Пол:
  Женски
  Јас па не можам да се осмелам да мавнам шамар на некого. Или пак не ме имаат изнервирано до крајна точка. :tmi:
  Ама кога ќе ме изнервира некој најчесто превртувам очи и се вртам на страна или ќе речам нешто потивко намерно за да не слушни личноста, па кога ќе ми рече "Што?!" тотално игнорирам и заминувам. Или ако имам добар comeback враќам со тоа.
  Поретки се случаевите кога пцујам ама и тоа се случува.:wasntme:
   
  На marijaz и Someonespecial им се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.538
  Допаѓања:
  126.127
  Пол:
  Женски
  Имав добар учител па ме научија во живо на навреди да се насмевнувам. Пробав, годи.
   
  На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.221
  Допаѓања:
  57.495
  Пол:
  Женски
  Ги терам у мајчину ! ]:) :angel:
  Ама,шамари не мавам иако јас сум добила неколку. :tmi: :)
   
 9. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.660
  Допаѓања:
  143.537
  Маани ми се бре!

  |(
   
  На sj *O* и Herrera им се допаѓа ова.
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.115
  Пцујам се по список, у фаца... Вреѓам со најдолни зборови, не бирам нит мислам. Понекогаш се дерам на цел глас. И не ми е криво.

  Боље тоа него ли да лежам некој у затвор.

  Фмп.
   
  На Veta, galapce, BabyStyle и 8 други им се допаѓа ова.
 11. dm1991

  dm1991 Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2018
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  Импулсивна сум многу одма почнувам да викам и да се пресметувам физички вака мирна изгледам на прв поглед и така многу се залажуваат и опуштаат со мене и после коа ќе се изгорат криво им е што така постапиле али јбг изглед вара ;)
   
  На La.loca и Feminka22 им се допаѓа ова.
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.625
  Пол:
  Женски
 13. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.843
  Допаѓања:
  161.343
  Пол:
  Женски
  Само eyeroll, сарказам и заминување/прекинување на разговорот. Кревање рака не ми паѓа на крај памет, а и никогаш не се обраќам со експлицитни навредливи зборови, и не пцујам - барем не лично и директно.
  Never wrestle with a pig. You get dirty, and besides, the pig likes it. :)
   
  Последна измена: 27 септември 2018
  На sj *O*, Jane.Birkin, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.001
  Допаѓања:
  56.170
  Не се сеќавам кога последен пат сум "удрила шамар", ниту пак посакала да удрам. Мирољубиво суштесто сум, и пацифист. А од друга страна многу брзо ги проценувам луѓето, па успевам да прекинам контакт уште пред да дојде до ајрол и мавање шамари моменти.
   
  На Bozica1980, sj *O*, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 15. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.078
  Допаѓања:
  30.100
  Пол:
  Женски
  Jaс бев многу мирна и тивка особа при нервоза додека не почнав да работам во продажба, на каса во наплатно/продажен центар. На почетокот се воздржував ама после неколку месеци работа сфатив дека ако не им се издереш и се понашаш фино и културно ќе ти се качат на глава па почнав да се карам, на повисок тон ама сепак културно оти морав.И ми остана тоа и признавам дека не е баш пријатно оти многу често јазикот ми е побрз од умот и кажувам се и сешто и може несакајќи да повредам некого. Ама пак затоа ретко се лутам, пробам да вдишам неколку пати за да се смирам, а и лутината ми поминува многу брзо, за 5мин веќе сум добра.
   
  На mssuniquee, Gosh, Herrera и 8 други им се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.376
  Пол:
  Женски
  Една од чистачките на работа обожава да ми го коментира изгледот, пудрата, облеката. .. И ми е ептен преку глава . Денес баш ми идеше да и ја учукам една за да почне да си гледа пред неа.
  Наместо тоа ја погледнав, поќутев 5 секунди и и одговорив -јас имам мало дете, кој е твојот изговор?
  Та преку онаквата веќе. Еден ден косата ми немала доволно јак волумен за нејзин стандард и одма кај ми бил волуменот што и се случувало на мојата коса..
  кој уопште збори за волумен на коса бре!?!?!
   
  На galapce, Dennings, sj *O* и 7 други им се допаѓа ова.
 17. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  50.198
  Всушност, свињите се многу чисти животни, кога се на слобода или имаат избор во живеалиштето. Стварта е што кога е многу жешко, се тркалаат во ладна вода, ама бидејќи луѓето не им оставаат таков избор во живеалиштето, се тркалаат во било што ладно. Башка што може да се и попаметни од кучињата и лесно се учат да вршат нужда подалеку од местото каде спијат. Стварно се кјут животни.
  Жалам за оффтопикот :D
  Ретко губам до толку контрола за да испцујам некого во фаца, удирање шамар е далеку од тоа. Можам да бидам цинична во моментот, или да кажам дека сум очекувала повеќе, или да одговорам со некој потсмев. Стварта е што тие што ме вадат од памет, немаат толку памет за да го сфатат тоа, па на крај џабе све, боље само да си се тргнеш и да ги баталиш
   
  На Miss666, Dentina, 1209 и 9 други им се допаѓа ова.
 18. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.942
  Допаѓања:
  126.661
  Пол:
  Женски
  Јас сум темпераментна личност иако многу ретко ги искажувам тоа зошто избегнувам конфликт, дали било тука или во реален живот. Зато многу често избегнувам тема и само пишам рандом мислење в СДК да ми олесни. Зато и многу често ко ќе некој збора работи кои би ме изнервирале пред мене - мислам на пингвини.

  Имам залепено шамар, и сметам дека е грешно и сум се извинила и не можам да си простам зошто сум изгубила самоконтрола, мразам да изгубам самоконтрола.

  Во други случаи кога решавам да влезам во конфликт и да се карам, зборови бирам внимателно, со цел да повредам соговорникот. Не е тоа некој универзален збор, туку е нешто шо можам да го искористам од конкретната личност. Исто така, и на ова не сум горда, ама како велат, прв чекор во решавање на проблем е да се признае, па да се работи да се реши.
   
  На cresa-jagoda, La.loca и Someonespecial им се допаѓа ова.
 19. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  6.543
  Допаѓања:
  100.661
  ^^
  Конечно некој да им го обели образот на свињите. Треба да се засрамиме сите што од наша неинформираност тие си влечат слика -валкани отсекогаш.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.857
  Пол:
  Машки
  Odi be ebi si majkata :D
   
  На Veta и zalosna им се допаѓа ова.