1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ви боде очи на социјалните мрежи?

Дискусија во 'Слободно време' започната од John Snow, 5 мај 2019.

  1. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    И кај мрне имаше такви еден куп.

    Мене порано ме иритираа неколку пријатели на фб, што се знам со нив и лично, кога ќе отидеа во некоја дискотека и лајфови фрчеа на сите страни, ко да биле во Њујорк во дискотека, а не во Гевгелија.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  2. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.449
    Пол:
    Женски
    Мене не ми пречи ако објават 1-2 фотографии од трчање или парти во клуб/дискотека,ама цел куп фотографии со дигнати фаци,демек еве што сум и што можам,е премногу.Не чини толкаво фалење!
     
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не верувaм декa единствен мoтивaтoр дa тренирaш, дa се стaвиш вo фoрмa и дa истрчaш мaрaтoн ти се сликите, лaјкoвите и фaлбите. Пa дури и дa се...сепaк честитo. Мoже мaлку нa психoлoг требa дa oдиш :D aмa еј, бaр си вo фoрмa и прaвиш нештo дoбрo зa себе и пoттикнувaш други.
     
    На gjoker4e и Oxymoron им се допаѓа ова.
  4. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Одма ќе познаеш некој дали се фали или постира онака без намера да се пофали пред другите луѓе.
    5 дена треба да ти е пријател на фб за да го видиш тоа.
    Кај мене на ѕид само глупирања гледам, но не можам да ги избришам бодејќи баш тие што се глупираат ги знам и лично.
     
    На candy.cane и nextredstyle им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.449
    Пол:
    Женски
    Море,ако ептен те иритираат бриши ги без срам! :D
     
  6. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Не можам од различни причини, а сакам.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кој што прави и како се слика и за што се слика не ме интересира. Се тоа се ваши мислења проценети според слика.

    Мене ми бодат очи глупи коментари како на пример: "Зошто го купи, зошто го продаваш, зошто правиш ова, зошто правиш она".
    Продаваше некој фиќо, old timer го средил дечкото, вложил пари за некој да му пише коментар "Може да го смениме за скара?":^)

    Исто така ми боде очи кога Македонче се плука меѓу себе на статија за политика. Боже мој помози.:x

    И за крај - Порталиве се (facepalm). Уредниците се неписмени, насловот гласи "Нема да верувате со кого ја варал Душко, Јелена", потоа отвараш линк една реченица.
    И мислат завршиле голема работа.
    "Диета за 5 дена, ослаби 5кг со јајце". |(
    Глупоштини
     
    На CameliaMiller, Scorpiongirl12, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  8. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Има една опција Unfollow/Unfriend и многу помага.
    Исто и hide опција за поблиските. Раат главата. :mm:

    Ако ви бодат очи Спенџарска, Лила, Мелита и ред други за вас лично и не толку битни јавни фаци кои не ни знаат дека постоите, зошто воопшто ги следите побогу?!

    А инаку највеќе ми смета тоа што нема веќе приватност кај луѓето. Премногу експонирање на социјални мрежи што лично за мене е невкусно и непотребно.
    Мислам дека порано растевме и живеевме посреќно бидејќи се фокусиравме на тоа да живееме и да уживаме во секој момент а не на тоа дали ќе испадне добра сликата за на фејсбук и инстаграм и колку лајкови ќе собере. Се сменија времињата. Но сеуште стојам на тоа дека оние кои најмалку се активни и не постираат слики од сите можни случувања од животот всушност живеат најубаво и најсреќно далеку од очите на сите љубопитни ликови кои висат 24/7 на интернет.
     
    На Alisa22, Scorpiongirl12, IM.TMKQ и 7 други им се допаѓа ова.
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.449
    Пол:
    Женски
    Луѓето кои немаат ФБ се за најголема почит. :)
     
    На SwanMay, Peperutce1115, Mr. Right и 3 други им се допаѓа ова.
  10. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Немаат фб,ама имаат обавезно инстаграм.Па и во биото им пишува no FB
     
    На candy.cane, Oxymoron и nextredstyle им се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ништо не ми боде очи. Секој си ги користи социјалните мрежи за целта за која тој си ги наменил. Ако нешто ви смета, значи дека не сте си го средиле профилот доволно.
    Фејсбук, посебно, ми е одлична платформа и за информирање и за поврзување со луѓе со кои делиме исто цели, идеи и мислења. Остало не ме интересира. И супер ми е.
    Инстаграм ми е исто за информирање, ама полајт опција, за дестинации и убави слики. И така, нема кој да ми смета.
     
    На Вишиус, irrelevant, gjoker4e и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Колку што е точно, толку и не е. Јас на пример заработувам од фејсбук, а меѓу другото го користам и за да дознаам новости, информации и да научам нешто.
    Додека некои го користат за да собираат лајкови и да гледаат што прават другите.
     
    На Elenpelen и nextredstyle им се допаѓа ова.
  13. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.449
    Пол:
    Женски
    Истото за заслужена почит го мислам и за оние кои имаат профили,но кои и разумно ги користат.
    Едно е чесна заработувачка и искрена дружба,друго е смислено фалбаџиство.
     
    На Elenpelen и Ма.нев им се допаѓа ова.
  14. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Најмногу ми бодат очи негативни коментари кои можат да бидат ПРЕМНОГУ навредливи. И луѓето шо ги лајкаат тие коментари.
     
    На mode-kristina, candy.cane, Elenpelen и 2 други им се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Што ти текна за маратонот сега!?
    Прекрасна манифестација, супер организација, учество на 12 држави, илјадници учесници...па и да се пофалел некој учесник, барем има за што.
    Ништо не ми биде очи:)
     
    На gjoker4e, crimson и Dadusicka им се допаѓа ова.
  16. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.253
    Пол:
    Машки
    Денеска ми боди во очи на социјалниве мрежи што секој пред да оди да гласа споделува статус како демек сега одел да гласа и тоа партиските ботој че си исполајкаа меѓусебе... се осеќам црна овца.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Ме нервира што ќе ме follow-нат.
    Нема пример да ги фоловнам бек и ќе ме тргнат.Или ќе добијат фолоу бек и ќе ме тргнат после некое време.
    А и вака и така сум паблик и ми ги гледаст сторињата.
    Ич не ми е битно дали ќе имам 1 или 1001 follower ама глупо е.
    Иначе вака ништо не ми смета освен ако не ме тангира мене лично.Нека си праи кој што сака
     
    На Alisa22 и nextredstyle им се допаѓа ова.
  18. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Не користам соц.мрежи.
    Всушност, фејсбук користам но, само за да сум дел од многуте групи приватно и работно, инаку ни слики ставам ниту имам пријатели, ниту сум лајкнала страници или да коментирам нешто.
    Единствено по хоум пејџ имам рекламни статии кои не ги скролам воопшто.
    Инстаграм деактивирав лани, а ни ватсап и сл, ниту пак сториња гледам.
    Повеќе време поминувам сега веќе тука, ако се рачуна фемина за соц мрежа.
    Сума сумарум, ме нервираше лажниот живот што скоро сите го водат на фб и инста па сега мирна ми душа :D
     
    На Alisa22 и nextredstyle им се допаѓа ова.
  19. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    политичариве највеќе ми бодат очи, ми е смачено веќе да ги гледам како секојдневно се натпреваруваат со нивниот висок левел на глупоќа...
     
    На nextredstyle и Tea678 им се допаѓа ова.
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Во принцип ништо не ми смета и секој си е одговорен за тоа колку од својата интима ќе пласира на социјалните мрежи. Не го оправдувам само претераното објавување на слики од деца, заедно со локации и информации од типот каде оди во градинка и слично, посебно на јавни профили.
    Ретко може некој од социјалните мрежи да ме воодушеви, а уште помалку да ми предизвика љубомора. Сите знаеме дека се она што ни е пласирано е внимателно одбрана и филтрирана содржина, а често пати нема допирна точка со реалноста.
    Јас не сум тип што многу постира. Најчесто ставам слики на стори на инстаграм и тоа од кучето, ако отидам на патување и евентуално некое селфи на месец- два. Порано и од храна, но веќе не. Често добивам коментари дека треба почесто да сподлувам или да се пофалам (буквално со тие зборови). Не гледам причина за тоа. Сите мои блиски ги имам на viber, па ако сакам да споделам некоја битна работа со нив, тоа го правам таму.
     
    На SwanMay, Oxymoron и nextredstyle им се допаѓа ова.