1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ви сметаше после породувањето?

Дискусија во 'Бебе' започната од NEA, 12 септември 2019.

  1. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    А не мојот за 70% од работите и вели...ама џабе за три дена пак истото .:drunk:(facepalm)

    Едит сега видов од погоре како бе на ку*ето го бацува и мт ќути ?
    Очи мислам ќе и извади за таа работа мм.
    Ненормални бе ,јас се изнервирав ,можам да замислам како ти е. Многу ми е настрано ова. Како би изреагирала не знам,ама сигурно не ќе е мирно.
    Речи му камо да ти се помоча.

    Инаку постари помлади нема врска. Мојава 71г.е ,гајле е дали и викаш,дали и зборуваш или се нервираш таа ќе си го истера нејзиното ,пи*да не ја боли. Затоа и стигнала до 71 ,свекор ми веќе 15 г.како е починат.
     
    Последна измена: 17 јануари 2021
    На MinnieM, Nevenche26, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Ova so bacuvanjeto deca mi e horor znaci. Majka mi ne davala mene da me bacuvaat i na 1 god rodenden na site gosti sum im vikala jas ne se bacuvam so race u poza stop:D toj rodenden ne go pamtam ama pamtam ponatamu koa doagale razni babi-tetki so namera da ne bacuvaat im begav radi bacuvanjata si gi mrazev rodendenite i gostitie
    Kaj deca koga sum.odela sekogas vnimavam da ne gi dopram za lice za race za gola koza ne mi padnalo na pamet da gi bacuvam na drugo mesto osven stapalceto ako im e obleceno vo spihozna ili corapce. Pa uste onakvo socno ako e so sljapkanje bacuvanjeto ja mislam deka ke gi utepam :D
    I od kade zelba za kureto da go bacuva be,kako i doaga takov nagon ne razbiram:D
     
    На Luna91, MinnieM, IRBBB и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Не знам што им давате во пандемијава да ги лигават.освен ја и мм никој не го држи ни бацува бабите во исклучителни случаи кога мора да причуваат до сеа 2пати се десило
    Коа доаѓаат го ставам на под или во релаксатор и го гледаат. Нит држење нит лигавење :!:

    Сакам да кажам сами не поставувате граници па се нервирате за ваше дете :shake:
     
    На senjorita-v, Luna91, BabyD0ll и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    А како би било да не го видат и да не го подржат во раце некое време? Изводливо ти е тоа? Зошто јас кога не ми се слуша зборот или кога ќе се искараат со мм за нешто (кога ќе ја прелијат чашата), се случува и 2/3 недели да не го видат "под казна", за памет.
    Ако нејќеш милом, тогаш силом. Мое дете - мои правила. Кој не му се свиѓа, немора да го гледа. Зборам за граници во нормалата и без преувеличување и претерување.
     
    На BabyD0ll, MinnieM, Kolache na mama и 4 други им се допаѓа ова.
  5. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    А зошто да не го подржи некој во раце ако има желба? Мислам стварно претерувате некои. Да не можам да го земам во раце детето од брат, сестра, девер.. малце е глупо. Да не беше пандемијата ќе дадевте ли?
     
    На ocicka2014, minne992, mssuniquee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Секако
    Сега во пандемијава се гледаме со маски на оддалечено наш избор кој како мисли така си одлучува за свое дете

    Да се едитирам дека сестра ми и девер ми сами избегаваат да го земат заради пандемијава имаат совест па не сакааѕ во лице да му дишат
     
    На senjorita-v, Luna91, BabyD0ll и 3 други им се допаѓа ова.
  7. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    На вас сега ви е оправдување пандемијава, ама ајде како си сакате. Малите деца, бебињата лесно го поднесуваат ковидот и не остава последици, за разлика од грипот. Баш неќна слушав педијатар за ова зборуваше.
     
  8. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.864
    Пол:
    Женски
    Ајде прво да ги наредам оние традиционалните:
    -Ладни му се рацете/нозете ладно му е облечи го;
    -Дебела си припази;
    -Гладно е (во случај да плаче од што не се способни да го заспијат)
    -Дај му вода, мед, лимон, ракија да лизне (на бебе кое ексклузивно се дои)

    Сега новооткриени во округот на мојата фамилија:
    -Му го шириш носот со аспираторот па мора ли да чистиш мрсули?;
    -Кратко е бебето не го храниш доволно не расте (бидејќи му се големи алиштата за 9ти месец што ги купила а сака сега да ги носи на 2ри);
    -Па мора ли да го бањаш ладно е надвор;
    -Не шетајте по (редовни) прегледи има корона ама дојдете да ве видам на гости почесто;
    -Дете се чува до 38 години,да не го пуштам да излезе од домот/државата. (денешен бисер од свекорот);
    -Да го изнесувам на тераса да не било слепо во очите оти дневна светлина само надвор од куќа имало внатре низ прозор не;
    -Лошо го учиш саде на града;
    -Мајка ти Хитлер била. (за мене и мојот однос со бебето)

    Да се разбереме ова се коментари за кои не вреди да се расправам или докажувам. Ниту мајка ми ни свекрва ми доеле не можат да ми ја разберат врската со бебуш. И двете имале помош и нивното чување деца било работна задача искалкулирано време во денот а не уживање во и основање на една најцврста љубов и врска во животот.
    Што се однесува до свекор и татко и двајцата биле споредни личности одделени ги барале своите изговори во работата а го промашиле целиот период. Сега само се филозофира.

    Ја имам таа среќа сопругот да е со мене од прв ден. Единствено нешто што не прави е тоа што не може, да дои. Успивање, бањање, пресоблекување, игра и плус домашни обврски. Се менуваме и се бориме што побрзо да ни дојде редот. Најубаво ни е кога сите тројца сме заедно дали е тоа шетање или спиење. Сите сме една целина дишеме и функционираме како едно. Семејство. А кој што сака и колку сака нека збори...
     
    На warrior, Luna91, BabyD0ll и 32 други им се допаѓа ова.
  9. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    @Tsukinory ракија ? РАКИЈА? Чекај уште еднаш ракија ?
    Е зошто па ракија ? Што убаво бебето ќе добие од ракијата?
    Многу знаат тие што е ексклузивно доење. Ни мајка ми ни свекрва ми не знаат.
     
    На MinnieM и mssuniquee им се допаѓа ова.
  10. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.479
    Допаѓања:
    7.257
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со тебе. Се претерува..
    Мене душата ми се полнела кога ќе фатам туѓо бебенце в раце, а не пак за свое внуче.
     
    На MinnieM, mssuniquee и forumce им се допаѓа ова.
  11. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.864
    Пол:
    Женски
    Хахахаха ме изнасмеа со реакцијата. Во стилот машко било да лизне ова да лизне она. Од четврти месец очекувам дека и ќе се дрзнат да му даваат. Ќе треба многу пазење. Ако еднаш згрешат како што пиша членката погоре нема носење нема давање некој период додека не прифатат мои упаства и услови. На крај на краиштата јаа што ќе правам да не шетам со вирусиве ќе си седиме и ќе се чуваме со бебе. Баби и дедовци ќе го гледаат на гости не на чување.
     
    На Luna91, BabyD0ll, MinnieM и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    Јас им ја давам ,никогаш не сум направила проблем....револтот ми се јавува ко ќе ми текне дека таа мене "не ми ја даваше" во смисла пак ли ја држиш во раце ,немој ќе ја навикнеш се во раце секогаш кога ќе ме видеше дека си го држам детето го слушав истото до пред еден месец. За сега таа да ја зема секогаш кога ќе е будна... Тоа не е во ред според мене.
    И не е во ред да ми ја зема од раце за да ја даде на комшивката ,па да се лути зашто сум ја погледнала лошо после коментарот ,па уште и ќе глумиме плачки ,не сме будали ,ми ја забранува итн... Ете тоа не е ок.
     
    На MinnieM, martty06, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    За тоа се сложувам. Не е во ред да ти го земат од рацете или пак да го дават на комшивки или да ти кажува да не го држиш во раце. Тоа се селски муабети.
     
    На Luna91, poppie, MinnieM и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    9.036
    Пол:
    Женски
    Леле пази за ракијава, на другарка свекрва и така му направи на детето, мало бебе 4-5 месеци кога беше ненормалната му дала ракија да пивне од капачето на шишето и цуцлата у ракија му ја мацнувала. (facepalm)
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.434
    Допаѓања:
    8.773
    Пол:
    Женски
    Ме интересира реакцијата на бебето на ракијата 8)
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    3.582
    Даа пробано али залудно.. И тоа месец али кога го видоја беше уште полошо ги има заборавено сите препреки што му ги имавме пред тоа кажано
     
    На Nevenche26 и Milkiway им се допаѓа ова.
  17. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    9.036
    Пол:
    Женски
    Е тоа не знам искрено, најверојатно плачело. Знам дека после тоа многу лошо се испокараа со мажот и си отидоа од дома и еве после толку години сеуште не живеат со свекрвата, ни син и не комуницира со нејзе воопшто.
     
    На Nevenche26, poppie и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  18. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    14.640
    Веројатно ќе го успие на неколку саати. Така правеле на времето кога оделе по нивите. За да може мајката да работи им ставале на цуцла ракија или катран и бебето спие со саати, како во кома. Баба ми ми има кажувано, и она така правела со нејзините деца.
     
    На SkarletOHara му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    2.053
    Пол:
    Женски
    Еве јас ќе ти кажам од искуство, бидејќи ко мала сум си играла со чоканчиња и сум претурала вода од нив. Мислејќи дека е вода, еден ден така на гости убаво сум си го натегнала чоканчето... Следело реакција-вриштење и кома заспивање потоа неколку часа. :rofl:
    Don't try this at home. :!:
     
    На Fatalnata, poppie, Milkiway и 5 други им се допаѓа ова.
  20. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Пријателка по грешка наместо вода детето и се напи ракија и она не забележала. Спиело кома неколку часа, она се чудела од што, дури после случајно и замирисало на ракија и сфатила. :D
     
    На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.