1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ви сметаше после породувањето?

Дискусија во 'Бебе' започната од NEA, 12 септември 2019.

  1. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Па можам да претпоставам, зошто помина со мало покачување на температура, нецели 12 часа, немаше никакви други симптоми. Кај тие што остава последици имаат потешки симптоми
     
  2. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Освен за тоа дека сме како глувци и ќе не требат за ништо друго не е во право. Немаш дочитано, врати се назад по мислењата и види, си кажува дека ни ги имаат испрано мозоците со короната, дури 2 мајки знае кои си чувале деца и прележале корона, ете ништо не е.
     
  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.983
    Пол:
    Женски
    Wtf? А самохран родител нема фамилија и родители?
    Не ми просипајте филозофија, ако вие сакате да ви кружи детето по стринки и тетки слободно go for it.
    Некои не сакаат и нема што да им се соли памет. Детето е на таткото и мајката и они одлучуваат и крај
     
    На 1209, thelittle17, Mantub и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    После породувањето ме изнервира свеки кога на секој што ќе и се јави да и честита кажуваше дека немам млеко зашто со царски сум била породена (facepalm)
    Инаку имав млеко:D Ама според неа градите празни ми изгледале :D
    Првата недела бевме на дохрана од 30мл само по потреба нели. И реков на неа да спреми и да му даде за јас да се избањам. Излегов од бањање и гледам уште го рани, ми падна чудно дека синко 30мл брзо ги пиеше ако беше гладен.
    Госпоѓата 90мл му направила.
    Не се расправав јас, мм лом ја направи.
    Имам среќа што на мм сестрата се породи после мене и сега свеки знае што ја нервира неа и затоа не ми ги прави тие работи на мене :D
    Така да сега немаме проблем, не се замешала за јадење или да каже зашо вака зашо онака. Стандард само со мајка ми први се да кажат дека треба повеќе да го облекувам, ладно му било :D
    Е сега свекорот минатиот пат зема по раце да го бацува. Пред да може било што јас да кажам свеки лом го направи :)
    Инаку мајки да ви кажам не знам што е поентава со кумовите. Нашите кумови не го виделе, нит ќе го видат додека не заврши короната.
    Го имаат видено само нашите родители и браќа и сестри.
    Мојата мајка работи со корона и да ви кажам дека и покрај тоа што децата лесно поминуваат, нов е вирусот и не се знае како ќе влијае за неколку години.
    За грипот веќе е докажано дека носи трајни последици кои може да се појават после неколку години.
     
    На BabyD0ll, thelittle17, dunika и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Еве, немам попаметна работа, па седнав да измислувам глупости на форум.
     
    На simona_baby, thelittle17, Brpbrp и 2 други им се допаѓа ова.
  6. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Ама тоа случајно било, можело и лошо да биде. Мило ми е за вас, ама не се знае кое бебе ке е во 1%.
    Ти цитирала Јана.
     
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.983
    Пол:
    Женски
    Татко и е и татко на детето?
    Не зборувавме за инцести тука;)
    Така да...не измишљајте
     
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.440
    Допаѓања:
    38.717
    Пол:
    Женски
    Кој ма пиша дека ќе нѐ требат како глувци? Дека го прочита тоа? И зошто морам јас да го делам истото мислење со тебе за ситуацијата со коронава. Ај гледај си го детето и не се замарај со мене. Откачи се женче
     
  9. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Овде. Не буквално, ама во контекст на текстот на членката одговорив. Крај краева она го имаше пишано.
    Се извинувам, ќе ти се откачам.:emo:
    И никој не напиша дека треба да се согласуваш со мене.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Скроз се изгубив во муабетов. Каква некултура, страшно :x
     
    На Luna91, thelittle17, BabyT* и 5 други им се допаѓа ова.
  11. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Треба да се преименува темава во "Како свекрвата ви сметаше после породувањето" :D.
     
    На martty06, BabyD0ll, jarec6 и 22 други им се допаѓа ова.
  12. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Ама незнам зошто не ве префрлија во друга тема, па и како се запнавте со тоа недавање на никој бебето, небаре само вие сте родиле па ова чудо е, никој да не го допри..А за да акате по кафиња сакате баби да ви ги чуваат..тогаш ако го држат и гушкаат...
    Ајде доста летате оф топик одете во темата за корона па таму докажувајте се..:devil::@
     
    На Brpbrp, thelittle17 и haruki им се допаѓа ова.
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.983
    Пол:
    Женски
    Тебе ќе те прашаме баш еве кај да се пишува
     
    На Nevenche26 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Како можеш да генерализираш така? Јас и мм сме тие што поставуваме правила за нашето дете и ако мене нешто ми смета имам потполно право да кажам. Неможе немиени да ми гушкаат и шлапаат бебе од незнам колку месеци. Ако вас ви е сеедно, немора да значи дека на мене и на други треба исто да ни е. И да, не го оставам за нигде, ни за на заболекар, не па за на кафе. Баш ми викаат да го оставам, ама јас несакам. Ептен ако е нешто итно, во скоро 2 години 3 пати дали се случило. Ако ви се остава дете на баби за по кафиња, незначи дека на сите ни е тоа желба. Не сме сите единки исти. Поздрав и убава вечер
     
    На 1209, Brpbrp, lovely91 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    И јас ич не сакам да ја оставам на неа . А сега со короната мисли ќе морам и едно две нема дете да ти фатам. А пред мм глуми не сум и давала да ја зема (facepalm)
     
    На Nevenche26 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Ако ги оставаме децата со баби за на кафе, значи дека имаме баби бањани и чисти, и плус не ги шлапаат внуците.
     
    На babyboy1 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  17. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Море какви ги има и снаи и свекрви. Јас имам снаа што се нешто не и чини, ама детето не ја погледнува, по цел ден е со баба му, со неа спие, јаде, мајка буквално не бара, ама па за све има маана. Шетала по комшии, дома го оставила, а се расправа зошто му дале плазма и млеко за вечера, а не она што мислела дека треба. Седи дома, направи си му на детето што сакаш. 5 години има детето, ова сите 5 години се случува. Секоја чест на исклучоци.

    Да се едитирам: И свекрва ми е и бањата и чиста, за тоа неможам да се пожалам, ама тоа нема врска со мојата одлука да и го оставам на чување. Далеку е од причина да и го оставам.
     
    Последна измена: 21 јануари 2021
  18. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Па не е баш така. Ако прифатат да го оставам ќе биде под мои услови. Ако им кажам не плазма, нема плазма. Колку и да шетам јас сум мајката и детето ќе расне како што јас сметам дека треба.
    Многу добро научив овие две недели како е да си го пазиш детето 24/7 да не му дадат џиџи бисквита, животинско царство, гравче, риба, сирење и сл.
    И врапчињата веќе знаат што е дозволено за бебе, а што не, само свекрвите никако да научат.
     
    На babyboy1, Butterfly1107, Mantub и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Твоево е едно ова е друго. Оди на работа, се враќа, легнува да спие, детето не ја бара ни она него. Станува, јаде (наоѓа маана на ручекот, што некој и го спремил дур и го чувал детето), станува, го чепка син и 5 мин, си оди на кафе. Доаѓа навечер детето избањато, навечерано, заспано. Пред мене му вика сакаш со мене да спиеш? Детево и вика со баба си спијам, нејќам со вас. Не се ни труди да го натера. Ова трае со години, не ден два. Тетка ми сама кажува дека неможе, ама на снаава не и е гајле. Не е само роди го и остави го. Да си мајка си носи одговорности. Не работеше, шак тетка ми го чуваше секој ден. Она на плажа одеше секој ден, дури ни преку ден не го успиваше. Кога го имаш за се оставено на друг по 24 часа, мислам дека треба да сфатиш дека тој некој се снаоѓа со него како знае и умее и не е мајка, туку е баба, детево од септември во школо тргнува.

    Да се едитирам - се согласувам со твоето, исти случај е и кај мене, ама не значи дека дур сме отсутни ќе е така. Свекрва ми не му давала благо, дошол свекор ми и отворил ресани, таа му рекла немој да му даваш, тој и рекол мерак ми е. За 2 саати детето 4 ресани изедено, едно Монте и Животинско. Дете од година иц2 месеци беше тогаш.
     
    На dunika, mal.ecka, Izzy_0504 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.440
    Допаѓања:
    38.717
    Пол:
    Женски
    Ооо колку си грешка тука. Верувај има мајки што и не се баш информираат што и како треба, што од 3м даваат тетрапак млеко, од 4м даваат сокови, уште од почеток на раѓање на бебето не му ја држат главата кога им е во раце, што не знаат за моро рефлекс туку мислат дека бебето се плаши па го носат на бајачки. Има секакви млади мајки, што применуваат старски совети
     
    На babyboy1, Butterfly1107, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.