1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ви сметаше после породувањето?

Дискусија во 'Бебе' започната од NEA, 12 септември 2019.

  1. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Секој родител има свое право дали да вакцинира или не,или да е тоа и од здраствени причини.
    Но ти си никоја да правиш нечии деца дека се штетници за околината и твоето дете.
    Да беа деца на сестра ти вака немаше да реагираш, но дека се на золва ти можеш слободно.
     
    На senjorita-v и azelea им се допаѓа ова.
  2. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Искоренети во смисол нема епидемија и има низок процент на смртност од болести како туберкулоза, менингитис, црни трески и незнам уште што. Не сум медицинско лице електроинженер сум и немам намера да правам научно истражување за да го докажам мојот став за невакцинирани деца.
     
    На cresa-jagoda, Mikha4 и Bicka77 им се допаѓа ова.
  3. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Баш јас сум таа што одлучува дали некој е штетник за моето дете. Немам сестра, ама да имав сигурно ќе ги вакцинираше децата :D
     
    На cresa-jagoda, Mikha4 и Milkiway им се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Еве јана и ја не знам ама има студии околу ова
    Е сега на лулашки е валда друго валда се постигнува колективен имунитет затоа што вакцинацијата е задолжителна па ретки се тие што не вакцинираат
    Што не е случај кога невакцинирано ти доаѓа дома збориме кај невакцинирано новороденче

    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15231927/
     
    На senjorita-v, cresa-jagoda, Mikha4 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Не бе, само прашав на што мислиш, нема потреба од истражувања само треба да се прочитаат постоечките. И јас вакцинирам, мене не мора да ми докажуваш ставови.
    Сакам само да ти кажам дека нема потреба да се претставуваат децата како носачи или извори на зарази. Тие што имаат две деца и поголемото оди во градинка, во различни соби да не ги чуваат дома? Ти секако твоето чувај си го како сакаш.

    @Milkiway Кај новороденче секако не се оди ама покасно не можеш целосно да го заштитиш и јас на пример не би го лишила од забава и игра ради таква причина. Во чекална кај доктор може да се зарази.
     
    На IRBBB, azelea, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  6. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Може да постираш кои истражувања треба да се прочитаат? Баш би сакала да се едуцирам повеќе..
     
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    За новороденче зборевме бебето на МинаАне е тука со моето 4 месеци е барем ќе гледаш да го заштитиш колку можеш секако не му треба на толку мало бебе забава а покасно до 1г ќе прими неопходни вакцини и ќе е заштитено
     
    На senjorita-v, cresa-jagoda и MinnaAnne им се допаѓа ова.
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Не ги чувам линковите уште одамна читав за или против, кога дојде модата да не се вакцинира.
    Ќе се снајдеш на Google.
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Јас не ни пишав за нејзиното бебе туку не сфатив што ми менува мене ако туѓи деца не се вакцинираат. За нејзе децата што одат во градинка се извори на зараза и ок, нејзино мислење ама стварно не е важно дали се вакцинирани или не. Па крај краева, колку што знам невакцинирани не одат во градинка.
     
    На IRBBB, Milkiway и forumce им се допаѓа ова.
  10. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Ако твоето е вакцинирано, а детето кое дошло на гости заразено, тогаш веројатноста твоето дете да се зарази е минимална. Што значи организмот веќе се сретнал со вирусот/бактеријата, има создадено антитела и клеточен имунитет кој веднаш ќе се уклучи и спротивстави на заразата. А ти нема да знаеш дека тоа се случило :) Ако едното е заразено, др. невакцинирано веројатноста да се зарази и развие симптоми и 2 то е голема...
     
    На Butterfly1107, MinnaAnne и Jana06 им се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Во тој линкот што ти го пуштив баш напротив појаснува зошто е важно дали детето е вакцинирано или не има и под студии за влијание на невакцинирано врз бебе...
     
    На senjorita-v, Leksikon и MinnaAnne им се допаѓа ова.
  12. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Ете пример дека одат и невакцинирани во градинка, незнам како..
     
  13. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Проблемот со невакцинирањето е многу голем. Ако се повеќе родители не ги вакцинираат своите деца, заразата најпрво ќе почне да се шири меѓу нив. Колку е поголема таа бројка толку поголем простор се остава на "непријателот" да развие нова карактеристика која ќе може да почне да напаѓа и вакцинирани единки. Затоа процесот за вакцинација е значаен. Да не се враќа тоа што е искоренето. Овде не зборувам за 100 деца. Ама антиваксерска пропаганда може да предизвика голема бројка на нови зарази и понатаму мутации...
     
    На Mikha4, martty06, BejbiBlu и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    А што менува дали тоа едното (во случајот гостинот) е вакцинирано или не? Тоа ми беше прашањето.
     
  15. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Ако е гостинот вакциниран значи нема да е заразен :)
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Не те сфатив, каде одат невакцинирани во градинка? Мислиш на твоите роднини? Јас колку што знам и казни плаќаат.
     
  17. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Одат во градинка да, и двете деца не се вакцинирани од ништо, не само од морбили. Незнам колку е изрегулирано ова по градинките, очигледно за некои важи за некои не...
     
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Леле досадна си станав ти пишав неколку пати ама не се разбираме изгледа

    Ти ставив линк нели го виде? од студија каде што имаш одговор на ова :D:D
     
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Може да се зарази, како не може. Имавме епидемија на заушки не се сеќавам точно која година.
    Значи тотално сум против невакцинирање и секако дека сите сакаме да ги заштитиме децата. Мало бебе секако дека ќе се пази и нема да се меша меѓу луѓе секој ден.

    @MinnaAnne За жал ете Македонија и се е можно, не знам што да кажам. Те разбирам ама сакам да ти кажам не можеш да го дочуваш. И моето се роди во пандемија како што знаеш сите бевме дома, без гости и без многу шетање и пак на 4 месеци фати стомачен вирус. Од каде не знам. Децата полесно пренесуваат болести без разлика вакцинирани или не. Ако ти е страв избегнувај контакт и готово.

    @Milkiway Прашањето не беше насочено кон тебе, ако ти е досадно да ме читаш имаш опција Игнорирај. Твојата 'студија' порачува само дека е повисок ризикот невакцинираните деца да пренесат од вакцинираните, а не дека вакцинираните се безбедни да ги имаш во околина.
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Ајдее што е со тонот и 'студија'? Бог да чува немав кон тебе лоша намера..ок е .. :)