1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ви сметаше после породувањето?

Дискусија во 'Бебе' започната од NEA, 12 септември 2019.

  1. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Во врска со градинкиве и невакцинирање...

    Дете на пријатели нема примено една вакцина, онаа за која родителите понекогаш чекаат детето да прозбори пред да го вакцинираат, не знам точно која е али мислам најголемиот дел од вас ја знаат. Детето не го примија во ниедна градинка во Аеродром затоа што не ја примило таа вакцина ама затоа ја примија во Центар.

    Значи на ниво на еден град не се усогласени градинкиве а не па на територија на цела република.
     
    На cresa-jagoda, Осе, Chuchanov и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Па 'студија' пошо не е студија, а тонот зашто таква е човечката природа да возвраќаш на ист начин :)
    Немав ни јас лоша намера туку ете може не сум знаела дека тие шират зарази.

    А стварно многу ме интересира дали знаете и други примери каде што невакцинирани деца одат во градинка? Не би требало да е вака и треба да се преземе нешто зашто што вика @Leksikon стварно ова трендот со невакцинирање ќе стане голем проблем.
     
    На Leksikon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    На каков ист начин и тон ти возвратив или обратив?

    И кај виде дека не е истражувачка студија? :

    • 1Centers for Disease Control and Prevention, National Immunization Program, Atlanta, Georgia 30333, USA. psmith3@cdc.gov
    PubMed delivers a publicly available search interface for MEDLINE as well as other NLM resources, making it the premier source for biomedical literature and one of the most widely accessible resources in the world.
     
    На Leksikon му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Ок недоразбирање некое било. Мислам дека овде сите го сакаме доброто на децата и затоа дискутираме. Иначе пабмед е една од најрелевантните страни, објаснето е истражување спроведено пд 95 па ... колку деца и како што. Мислам дека дава добар опис :)
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.397
    Допаѓања:
    9.004
    Пол:
    Женски
    Ima pricina zaso vakcinirano dete tesko verojatno deka ke se razboli od toa sto e vakcinirano. A bebeto sto ne primilo vakcina nema sansi da ne fati ako bide vo kontakt so takvo dete ili vozrasen seedno
     
  6. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.397
    Допаѓања:
    9.004
    Пол:
    Женски
    Nekolku pati se spomnuvaa pogore sipanici, ve molam pravete razlika megu morbili i sipanici site sto gi prelezuvame. Ne se isti i za morbili ima vakcina, a drugite polesnite se prelezuvaat.

    A na tema vakciniranje samo edno ke kazam, koga nosite kola na mehanicar vi ja poprava mehanicarot jer vie ne znaete. Isto e i so vakcinite, za da imate pravo na odluka prvo idete epidemiologija da zavrsite pa posle ke ste kadarni za odlucuvanje, vo sprotivno ima koj znae i ucel za toa.
     
    На Butterfly1107, azelea, Izzy_0504 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    И тоа затоа што немале пријател во таа градинка. Да имале ќе го примеле. Искрено како мајка не сакам да правам дискриминација. Но родителите кои не ги вакцинираат децата е жално што не сфаќаат дека покрај своето во ризик ставаат и други деца и не им е гајле!? Ова мора некако да се регулира...
     
    На .brm., IRBBB, Butterfly1107 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Повеќе е истражување отколку студија и не докажува и објаснува ништо од моите досадни прашања. Се е сведено на можност.
    Од друга страна, ќе го чуваш од невакцинирани деца, а утре заедно ќе учат во градинка и школо. Иронија.
     
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    За таа нели има рокови не знам колкаво е детето ама го запишуваш и оди без таа вакцина а после 1г или 1,5г не ти го примаат дури не ја примиш
    Е сега негде ти викаат може да дојде до крајниот рок за вакцинација негде ти викаат не го примаме воопшто

    @Jana06 во коментарот реков Јас Си Станав ДОСАДНА на себе дека неколку пати пишав, а не твојте прашања дека биле досадни. Ама читаме шо ни чини
    А за другово со неколку типкања на гугл можеш да видиш ал е студија ал не е
    Нема везе толку од мене на темава :hai:
     
    На senjorita-v и MinnaAnne им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Тогаш ти се извинувам, јас погрешно сум видела. Не читам селективно. Уморна сум.
     
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Нема гајле важно се разбравме
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Детето е сега 1г 8м и уште не е вакцинирано... Не знам кога точно има појдено во градинка ама ако добро се сеќавам некаде накај септември почнаа да се распрашуваат за во Аеродром.

    И да, се слагам дека вака и други дечиња изложуваат на опасност.
    Ама битно им беше мама да одмори малку по дома, не дека детето го пратија од што нема кој да го чува или за да се социјализира - ова нивни зборови си се.
     
    На Осе и Milkiway им се допаѓа ова.
  13. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Чекале да прозбори мислам рече? А има веќе година и 8 ине зборува? Дали превземале нешто околу тоа...па ако не превземат тоа може до 4 да не зборува и никому ништо а....се чудам искрено, вчудоневидена сум
     
  14. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ја имаат носено негде. Вика само баба и мама, ова мислам ги теши малку... Не гуга нешто многу, не зборува ни на некој измислен бебешки јазик.

    Не знам што да кажам, не е мое да им коментирам. Само се надевам дека се имаат консултирано со стручно лице.
     
    На Leksikon му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.397
    Допаѓања:
    9.004
    Пол:
    Женски
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.115
    Допаѓања:
    13.304
    Ако би фатила зараза сегде може да ја фати.Она нека му ја мисли што не прима вакцини зошто во болница завршуваат
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Леле да сега гледам датум, се извинувам :D
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.875
    Се ми сметаше. Бев нападната од постпородилна депресија, но никој не го заболе за мене. Сите напнаа со доење, досадување, доаѓаа непоканети, ми се мешаа во се и ми правеа притисок. Ме правеа да се чувствувам како лоша мајка и како ништо да не знам. На глава ми се качија и никој не ме праша како сум. Поддршка никаква од никој. Халуницирав од неспиење и нервоза. Ми сметаше свекрвата, ме нервираше сопругот. Ми сметаше и тоа што не смеев ниту да се пожалам бидејќи која сум јас, млада,неискусна, прво дете и плус попустлива. Моја грешка. Од култура и почит молчев на луѓе кои не го покажуваа истото кон мене и затоа мојата култура и попустливост беше злоупотребена и цел живот ќе си патам.

    Ми сметаше и се уште ми смета тоа што не можам да се видам со никој близок. Ми смета што не можам тетка ми да ја поканам на гости или да одам кај неа.Изговорот за се е короната, а кога станува збор за другите дома, тие можат сегде да одат и со секого.
     
    На Indiegurl, Kaja991, Butterfly1107 и 4 други им се допаѓа ова.