1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ви сметаше после породувањето?

Дискусија во 'Бебе' започната од NEA, 12 септември 2019.

  1. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    992
    Имаш полно право на сите до еден да му кажиш кај му е местото.кој се лути,нека му стои
     
    На the12345, cresa-jagoda, Mnik и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.997
    Допаѓања:
    13.175
    Од едно влегло од друго излегло телефон на сајлент и не ги врти ич. Спиј додека спие бебе посвети му внимание и одмарај се телефон не кревај на тетки стринки и небитни луѓе сите ќе бидат насочени совети да делат. Учи си е сама и снаоѓај се ако ти треба помош барај ако не како што ти кажав не се замарај, ако ти си нервозна и бебе е нервозно затоа подобро одј*би небитни фаци.
     
    На warrior, cresa-jagoda, Freckles. и 8 други им се допаѓа ова.
  3. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.123
    Допаѓања:
    56.409
    Пол:
    Женски
    И јас вака себеси се обвинував, дека хормони ме удирале.
    Да, бев преосетлива, ама не и виновна. Луѓето немаат осет. Моментите што требаше да ми бидат најубави, никогаш нема да ми се вратат.
    Биди реална, кога нешто ти смета ти смета, кажи си и не трпи. Нема да се освестат сами од себе.
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.521
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    Јас на телефон вака на тетки и стринки им кревав кога јас сакав и можев. Почнав прво со сите нормален муабет ама кога почнаа да ми се најавуваат на гости, а ја уште во болница си го влечам катетерот, реков толку.
    Кога пишуваа, не им одговарав на вакви глупи прашања.

    И не, не е до хормони. Туку нашиов народ е научен родилките да ги криви затоа што се они безосетни.
    Што ми сметало тогаш, ми смета и сега, 19 м подоцна.
     
    На kozuf, the12345, 1209 и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.521
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    Сега баш ми текна, една ситуација.
    Бебето немаше ни месец дена тогаш, доаѓа тетка ми, на мајка ми сестра.
    И дека моево дете се потеше, тоа пеколно лето беше, не го покривав.
    И тетка ми, за да му "угодела" на мм, ми вика, а свекрва то што те учи?, како да го облекуваш, што да му правиш?
    Викам свекрва ми нема што да ме учи, не сум јас дете јас сум мајка.
    Кога почна ама свекрвата подобро знаела, јас тазе родилка, не сум знаела ништо...па зема да ми го расоблекува детето сама, беше во некоја летна шпихозна ама климата беше благо пуштена.
    А истата години наназад ми набиваше комплекси за тежина и изглед, и кога завршив факултет рече дека денес сите завршувале, не бил тоа успех.

    Еве ја, до ден денес се мисли зошто не и се јавувам.
     
    На bertold, warrior, the12345 и 11 други им се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.997
    Допаѓања:
    13.175
    Што се мешаат во туѓа манџа не ми е јасно. Јас сум рекла за второво само некој да почне да паметува клоца во гз и пред врата ќе седи па макар и маж нека е.
     
    На LiquidLuna, lovely91, PoisonGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.521
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    Абе не знам што е со луѓево.
    Мене тоа ми беше, како и на секоја родилка најранлив период, бев многу збунета, имав проблем со пост породилна депресија и панични напади па можеби не реагирав доволно жустро како што требаше, не само во оваа, туку во многу ситуации. Па после се јадев сама кога ќе останев.

    Не можам да сфатам.
    Еве и јас сум одела да видам бебиња ама никогаш не сум си дозволила ваква работа, колку и да ми е блиска особата. Ни во брак, ни за бебе но за ништо.
    Тогаш мислам дека и не ја сфаќав длабочината на мешањето, туку сега кога се навраќам на некои работи сфаќам многу работи.
     
    На the12345, Misskirova и IRBBB им се допаѓа ова.
  8. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    898
    Пол:
    Женски
    мене ми сметаа звонењето на мобилен,и ако немам време да средам домаа попто со 2 деца е лудница.
    На моб на никој не дигам особено не на тетки што прашуваат доиш имаш ли доволно млеко:D
    моб ми е на тишина и само вака фемина отворам и со моите да се слушнам.па мирна ми главаа јас сум посмиренаа
     
  9. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.066
    Допаѓања:
    6.097
    Ах кога ќе ми текна која хаварија бев после породување се јадам самата како можев толку многу внимание да посветувам на ситници.
    Тетки и стрини не ми се мешаа, ама затоа свекрва ми мислам жива ме изеде на почетокот. Дали ми беше страв дека прво, па ја слушав не знам.Го капеше таа на почетокот и после кажуваше дека плачело бидејќи нејзе ја бара да го искапи и облечи.Сега за второво здравје од одма сама ќе си го капам и ќе се трудам повеќе да воспоставиме доење. Ако не од сам старт барем по некоја недела, значи ќе бидам упорна!

    Се нервирав многу и дека на некој начин сама останав, другарките мои не ги интересираше да слушаат муабети за пелени и кашички па ми свртија грб.Само една остана бидејќи - погодувате - имаше дете. И ден денес само со неа се гледам и слушам, овие другиве не ми ни требаат. Ако сме само за пијанчење по кафичи а кога ќе ми згусти негде се нема слух - не,фала.
     
    На снежана2023, the12345, Zumbulche и 10 други им се допаѓа ова.
  10. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Ова со 40 дена да не доаѓа никој, си го искористив во своја корист и само мајка ми, татко ми и свекор ми доаѓаа одвреме-навреме, ама не во ниедно време и не заседнуваа. Сите останати што сакаа да дојдат им велев се гледаме по 40 дена (не дека верувам во бабини - деветини туку ми служеше како изговор) .
    Се одморив, си уживав во првите недели со децата и морав психички да се средам, а сите сакаа да дознаат што било како било...
    Кај мене нема ни тетки ни стрини ни вујни. Кој сака да дојде се најавува пред еден ден. Дури и луѓето кои дојдоа со повојница најкасно во 23:00 веќе беа заминати.
     
    На warrior, Zumbulche, LiquidLuna и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.299
    Допаѓања:
    7.231
    Пол:
    Женски
    Ауу колку се нервирав кога рандом луѓе ме прашуваа "Ја доиш? "
    На,дојди ,еве ти цицка па да видиш...бог да чува луѓево ,уште у гаќи да ти ѕирнат ако може.
     
    На m346, Miss666, Bebence29 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. idontwannabeyou

    idontwannabeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    167
    Мајки од кога престана да цица бебуш брадавиците нонстоп ми се како насобрани,суви..некој искуство?;(
     
  13. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.147
    Допаѓања:
    2.170
    Пол:
    Женски
    Бабите и дедовците! Свекрва ми ми идеше да ја задавам го зима бебе и расоблечува спаваќа да го гушне (кожа на кожа требало) и ден денеска ми иде да ја задавам! (Свекорот, татко ми и мајка ми) досадни и без осет без никаква приватност... А за тетки, стринки што и да кажам е небитно во споредба со најблиските
     
    На Bebence29, Zumbulche и Misskirova им се допаѓа ова.
  14. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    3.831
    Пол:
    Женски
    После неколку месеци од породувањето ми смета кога ќе се најават гости дека сакаат да дојдат со поклон, а не се појавуваат. Небитно дали истиот ден, викенд или кога и да е. Многу или малку секогаш спремам по нешто да не е празна маса. И купишта храна, дадени пари непотребно, а во моментот можеби за друго ми требале.

    Не е за подарокот што ќе го добие бебе, а не добило, тоа ни на крај памет не ми паѓа, туку за потрошеното време и пари.
     
    На Bebence29, LiquidLuna, IRBBB и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.299
    Допаѓања:
    7.231
    Пол:
    Женски
    Кожа на кожа со мајка и татко,боже боже се значи
     
    На Zumbulche му/ѝ се допаѓа ова.
  16. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    3.616
    Пол:
    Женски
    На нејзе кожа на кожа?? :o
     
  17. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    638
    Допаѓања:
    370
    Јас на прашањето дали бебето цица од рандом луѓе кога сум седната на клупа со бебо во количка, одговарав неее па зашто го имаат измислено АД? И зачудено си одеа.Абе ајде грам чувство за осет да се немало исто и колешка од работа пред пензија ми вика иди купи шприц од аптека да ти покажам како се прави за да ти дојде млеко, викам важи да еве сега само што не отидов.Јас мислам дека е доволно само после породување некој да ти се јави да ти честитам и да праша дали треба нешто,а не да се меша во секое ќоше.На секое непристојно прашање оправдано е да употребиш саркастичен одговор
     
    На Ena05, Bebence29, PoisonGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Svekrva mi, greota e moze gresam no jas sum ubedena deka radi nea bebeto mi e na ad mleko.
    Prvo bebe pojma nemav deka mleko ne doaga samo od sebe so zutica i ona mi vikase ne mu davaj sea da cica ke se izmori pa nema da go ispie mlekoto ti nemas mleko
    A so carski mi kazaa deka do 15 dena doaga no mene nikad ne mi dojde posto normalno ne nudev da cica prvite 2 nedeli.
    Isto mn me nerviraa site sto dosagaa po 10 pati dnevno na mob so prasanja dali cica, pusti sliki i sl.
    I posle 40 dena sto se najavuvaa sami da dojdat.
    Ako sakam nekoj da viknam ke viknam nema potreba da mi dosaga
     
    На Ena05 и Miss666 им се допаѓа ова.
  19. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    I da se dopolnam najbitnoto.
    Mrazam koga ke mi doe nekoj na gosti i mi go graba deteto, koga go slapa i ligavi po race i lice i tuka odma izbuvnuvam i gi predupreduvam deka tugi deca ne se bacuvaat zasto se seuste mali i krevki.
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    700
    Пол:
    Женски
    Se slozuvam i jas bi krenala glas, koga tie nemaat oset
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.