1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ви сметаше после породувањето?

Дискусија во 'Бебе' започната од NEA, 12 септември 2019.

  1. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Мене свекрва ми и еве еден месец и уште ми се вришти. И специфично ја барав темава! Чисто да ми олесни.
    Израсната сум да сум добра и тоа премногу:@ такви се и моите..
    Се породив..прво дете утка да. Ама како МАЈКА што го прошла најголемиот страв(царски) сакам да научам да го чувам детето. По доаѓањето дома од болница реално едвај легнував од раната ама пошто млада тоа траеше 2 дена 3тиот бев како преродена. Ама свекрва ми заборавила изгледа дека е БАБА а не МАЈКА и детето првата недела го "добивав" само за доење. Она го пресоблака,она му менува пелени му збори го успива.. Како ќе научам јас? Од гледање? Она го бањаше све она. Фала богу маж ми е на моја страна секогаш. Му се обратив ми рече ке зборам со нејзе. Дојде момент свекрва ми почна да ги меша брзините 'бабе' со 'маме' 'сине':?: Кога зборевме со нејзе се налути навидум мене све ми сметало па нејзе и помагала свекрва и дрндрн, сум ја мразела..(мене ме учеле све што ти смета ќе си кажеш на маж ти он ќе си збори со неговите пошто нив им е син и не можат да му замерат тебе можат!) Епа не. Спрема свекрва ми,како она да се карала со синот ради мене подобро било ЈАС да и кажам викам мене ќе ми замериш него не можеш, не нејќела со синот да се кара:envy: ќе се обесам. Додека го држеше некој др во раце она ќе дојдеше и ќе си го земеше додека она е со нас секој ден(живееме во заедница) а др доаѓаат на 2ч,се налути пак(facepalm) и се нервирам зошто сум толку добра и не можам да се спротиставам? А мене ми вика не го учи во раце или нека поплаче а а заплаче се тепа да го крене:drunk: Па после зошто да не го бацувала? Зошто сум рекла навечер да не се бацува сонот да не му се земе како така? И многу сум бесна поготово што ме воспитале вака како часна сестра. А, и зошто не сум сакала да дадам чај на дететп? Водичка?(на доење сме) Нејзиниот предлпг/совет не сме го послушале :headbang: и сака детето да го држи будно пошто не му се спиело знаела она. А новороденче душата му спиеше ама не сака да му збори да го "игра". А од др страна добра жена е тие и се бубачки некои што ја фаќаат некад. Цела бременост ме исчува не дозволи чаша да кренам,и кога е со мене ми готви све се труди да но, има моменти кај што да ми откачи некоја жичка би ја обесила у дневна.:swear:
     
    Последна измена: 2 март 2024
    На Kate Rina 93 и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  2. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.312
    Допаѓања:
    24.356
    Пол:
    Женски
    Баба е баба.
    Не и е местото покрај новороденче.
    Му треба мајка.

    Може ако многу сака да помогне со чистење,перење или ручек доколку сака или така функционирате,ама со сигурност не и е местото со бебето.

    Чај и вода не се дава на бебе.
    Ти си мајка и знаеш што е најдобро.

    Постави си граници и покажи заби уште сега,за подоцна да не ти биде бетер ситуација.
     
    На Sofi.ja, Fenix05 и Miss666 им се допаѓа ова.
  3. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    19.019
    Пол:
    Женски
    Абе зржи покажи заби зошто на глава ќе ти се качи. Ич нека не ти помага до сега со опоравена веќе ни ручеци ни ништо. Можеш сама, остај добра нејзе не и чуе ти живци ќе корнеш. Слушај паталец ти треба да си се грижиш за детето не дозволувај она да влијае дур расте ќе си удараш глава после. Речи и детето мајка си сака, ако ти сакаш да бидеш мајка пак роди си и биди. Пресечи да не си кинеш нерви понатака штом живеете заедно.
     
    На Fenix05, Miss666 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  4. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Никогаш не и текнува. Золва ми ми вика јас ќе ти ја средам собата ти седи со бебчето нејзе не.. се трудам да зборам повеќе за да сфати дур е свекор ми тука она е бубалче а отиде он странство почнува да изведува:?:
     
  5. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    19.019
    Пол:
    Женски
    Џабе ќе збориш со добро, така им чини нема да се труди да разбере. Таквите без осет се да имала осет и разбирање немала тоа да го прави. Едно е да помогнеш друго е мајка да изиграваш на туѓо дете. Само отсечно и граница, тука треба и маж ти да биде категоричен и да пресече. Ако од него немаш поддршка џабе е све, мада има до тој степен безосетни да и на глава да стоиш нема да попуштат и ќе тераат по свое.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.312
    Допаѓања:
    24.356
    Пол:
    Женски
    И текнува многу добро,ама така и одговара.

    Категорично кажи не,пресечи и гледај си го сама детето.
    Не треба да бираш како ќе кажеш, едноставно кажи и дека ти си мајка на детето и ти ќе го гледаш и воспитуваш како што сакаш.
     
    На VDT2906 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  7. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    I se sprotistavuva sekako on poveke posto e nejzin i i se protivi i mn se raspravase so nejze na pocetokot ama dzabe
     
  8. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    19.019
    Пол:
    Женски
    Знам има до тој степен прости и инат луѓе. Не и барај помош ако не можеш нешто почекај сопругот или мајка ти ако ти е во близина. Детето само кога си ти нека го гледа или што помалку оставај го само со неа ептен кога мора. Зошто колку повеќе помош и бараш или ти помага околу бебето, толку повеќе ќе си зема за право да прави што сака и да не ти ги почитува правилата и границите. Сега веќе се стоплува времето, бебето во количка и шетај уживај ич не и се замарај.
     
    На Fenix05 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  9. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Spas nema od svekrvive hahaha.
    Mnogu me interesira dali ima nekoja sto e svekrva tuka da izrazi ona mislenje i da kaze kako oni gledaat na nas snaite.
    Mojata svekrva vika ako tebe ti e loso i na sin mi ke mu bide pa i ne se mesa mnogu mnogu.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.190
    Допаѓања:
    21.287
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам после првото ми сметаа некои работи на 1ва страна имам пишено на темава :D
    Сега со второ ништо :D одвај чекав свеки да дојди и да го подржи, да го преслечи :rofl: и уште така, одам кај мама и таа презема јас одмарам 8) сега само за доење и пелена јас сум задолжена, др време мама го чува :sun: тие моменти си ги користев за синко, за кафе, за туширање :)Уствари ме нервираа со мама двете, му студи покриј го, а пекол надвор 19ти август дома бевме, бебе по боди и голо, после му велев само видовте дека не настина :D свеки и со првото и сега пред било што да направи ме прашува, дали да го пресечам на пр. Исто и за големиот така, додека со мама и ден денес се карам, таа си е таква што ќе и текни прави и нема разбирање.
    Треба да се стават граници, кај нас веќе видено сега за 2ро супер си функционираме. А за еднаш денот што ќе го преслечи или заспие или подржи повелете :D ама ако е како погоре кај членката треба да се сечи одма, да се стават граници. Јасно и гласно ќе си кажеш мое дете, мои правила.
     
    На Martka, KikiKviki, LiquidLuna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.529
    Допаѓања:
    51.543
    Пол:
    Женски
    Јас само да ти кажам преземи си ги работите што поскоро во свои раце, да не се каеш во иднина што си и дозволила толку.
    Се е во ред додека е во граници на нормала. Кај тебе ми е ова малку премногу..

    Јас двете ги гледам сама и среќа што свекрва ми не била заинтересирана за нив, зашто на почеток како вријат хормоните, ќе требаше да се истепаме.
    Еве сега поголемава е 3ипол години, ако ја земе 1 саат да ја прошета или да поигра со неа, одма мисли дека треба за детето да се меша, одма почнува, зашто не спие преку ден? Малечка е, зашто ја легнуваш толку рано? Греота е, што му направи да јаде на девојчето? Носи ја на лекар ,слабокрвна е, ништо не јаде :whew:... не не фала. Нека не ги чува подобро:D
     
    На MeowMeow, VDT2906 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  12. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Mi e od pomos koga place i ke probam sve da go smiram pa ke i dadam da proba ona sepak poiskusna zena
     
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.521
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    И искуството што покажува?
    Некоја тајна техника има? :)
     
    На joy1, VDT2906, Sofi.ja и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.529
    Допаѓања:
    51.543
    Пол:
    Женски
    Извини пак јас.
    Ти си му мајка, остави тоа поискусна..
    Што чуда таа прави што ти не можеш? Бебе се смирува кај мајка си.. барем кај мене било така. Е кога има грчеви веќе подруго е. Освен капки сирупи и тоопли пелени се друго е бадијала.
    Да не бидам погрешно сфатена. Во ред е да имаш помош и супер е да ти помага доколку тебе не ти смета тоа. Само ми бодеше очи ова поискусна.
    Во мајчинството нема врска тоа. Ти си му мајка не може никој друг подобро од тебе да го смири, да го нахрани.. ние имаме мајчински инстикт.
    Или ти се тешиш со тоа поискусна или на свекрва ти тоа и е изговор за да си го гледа детето.
     
    На MeowMeow, VDT2906 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  15. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.340
    Допаѓања:
    4.570
    Пол:
    Женски
    Ох драга еве ти ја грешката.
    Ова сега си ни го кажала нас и никогаш повеќе особено не на свекрва. Си има нешто што се буди во нив неразбрано дадеш ли прст отиде цела рака. Какво пусто искуство бре со твое дете новороденче? Прво викаш како ќе научам ако не дава па сега се побиваш искусна жена нека ми го смири детето.
    Ќе си се затвориш во соба ќе и кажеш да не доаѓа на секоја мин да прашува зошто плаче и ќе најдеш за што е. Мало бебе или бара цице, какано е, му се спие или има грчеви (ако нели не е нешто настинато). Ако има грчеви твојот допир топлина глас и срцебиење ќе го смират. Ехе со саати на гради сум го држела со дланка на меше да греам. Не ми дошло тоа зошто искусна ми кажала, туку зошто мајката во мене сметала дека тоа ќе му помогне.
    Ехее со моево секој ден нешто ново учам ама од прв ден царски породена одбивав сечија помош го чувам сама и учам како заспива што му смета што бара. Така и ти ќе растете заедно. Однесувањево и коментариве од свекрва ти ко за мојата да ги пишуваш ама сва среќа јас не живеам со неа, ама секое гледање само намерно ми замерува зошто љубомори дека не ја барам да ми се меша помага, за се вели ние вака правевме јас вака знам а јас само ја игнорирам баш ради тоа моите така ме воспитале па да не бидам крајно дрска и вулгарна.


    И еве овде нека стои ако утре кога ќе бидам свекрва, сум како нашиве свекрви ви давам дозвола да ме лоцирате и фрлите во Вардар.
     
    На MeowMeow, VDT2906, Sofi.ja и 3 други им се допаѓа ова.
  16. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Potpolno ste vo pravo. Pocnav od vcera da i kazuvam deka pomos ne mi e potrebna sekako moze ako saka dur e buden da si se podruzat za spienje jas ke go uspivam i se drugo. Denes do sega dobri sme:D
     
    На lackygirl, снежана2023, Fenix05 и 2 други им се допаѓа ова.