1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ви сметаше после породувањето?

Дискусија во 'Бебе' започната од NEA, 12 септември 2019.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.416
    Пол:
    Женски
    Знае сваќа ми кај каква лошотилук од свеки ќе иде Дунде, ама не ќе седи со мене и спие со мене, те и го бебе мое. Ама ако ми го многу многу нервираат :devil:

    До тебе е ваљда нервирањето :!:
    Некако по дифолт иде дека снаи и свекрви се нејќат, си прават гачки, се тераат инати и тоа ствара одбивност.
    Ни мојава не е цвеќе, ама не сум ни јас де, далеку од тоа дека не ме изнервирала, ама се мислам дека јас повеќе ја нервирам :tmi:
    Колку помалку се замарам све поарно ми е, каква и да е помош јас никат не одбивам, не сум будалче :sun:
     
    На senjorita-v, kukla21, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ☁сон☁

    ☁сон☁ Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    404
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто, ама воопшто не сакав цел чопор луѓе по мене да дојдат. Некако нападна ми е, цело време над глава на бебе виси, еј зева како татко и, еј отвори очи како мене, за секое нешто она има коментар, што и не ми смета. Ама не мора на бебе од 5 дена да му дишеш во врат :)

    А најмногу пресеков да не дојде затоа што имав желба да си одиме ние како семејство, тројцата, без да треба војна да водам кој треба да седи до бебе во кола и слично. Таков и е карактерот, што на моменти делува ко да мисли нејзино дека е детево :|
     
    На Chanell*, Bupalu, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.416
    Пол:
    Женски
    Секако твоите желби пред се, ама се мислам за искачањето како тричлено семејсто произлегува што не можеш да ја поднесеш :D
    Зошто чопор?! Јас па сакав на сите да се пофалам каква убавина родив и 10души да дојдеа ќе беше ОК :sun:
    Иначе моите беа, сестра ми, свеки и мм.
    Јас пак ја наместив да седи до бебе мое, она па напред мислеше дека ќе седи :wasntme: ама дома одма реков дека бебе никој не смее да го држи, требало само јас за да се навикнеме и да не му сметаат мириси, така ми кажале (highfive)
    Само го пофатија сите тие за да го даруваат :rofl:

    За личење на кого што да кажам :( кој што сака нека каже бебе е цел на мм, а мм е цел на свеки :smirk:
    :doh:

    Уште ти вријат хормони и верувам и се те нервира и мериш, ама ич не си го уништувај раатот, сврти ги работите у твоја корист :mm:
    За дишење у врат одма сечи, бацување ни под разно, море јас не давав ни ако не видам да се измијат пред да пофатат бебе!
    За другото верувам да си умна и ќе најдеш компромис :hug:
     
    На senjorita-v, mal.ecka и Bupalu им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Се'!
     
    На senjorita-v, mal.ecka, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    За некои подобро див однос. Мајка ми сакаше со камерман да дојде на земање од болница, зошто кога ме родила мене имале камерман (во 90та (facepalm)). Па да се облечам убаво, па какво ќебе ќе има бебе на искачање. Се породив во јануари во снегови, од болница искочив со раскрварени очи и стари тренерки, баш камерман ми требаше. Ако не спискав, ќе дојдеа и баби и дедовци и вујко и чичко, и прабабата ќе ја донесеа. Не фала. Си имам маж, дојде ме зема. Секако сите дојдоа дома да го видат бебето. Не мора да ме чекаат пред гинекологија како оскар да сум добила.

    Не ме нервираат многу работи од кога се породив, ама и јас не сум многу толерантна. Ќе биде по мое и готово. Ако речам нешто ќе ми се почитува зборот или без срам ќе се искарам, особено кога се работи за бебето.
    Ме нервираат бабини деветини, крстена вода, неизнесување навечер, лимон за икање на новородено :fubar:
    Сега бебе е поголемо, пак има свашта, последно беше зошто чоколадо не сум и дала, 9 месеца има :^) Да не биде против свекрвите сум, повеќето вакви рчки ми се со мајка ми. Не е работата дека е свекрва и автоматски те нервира. Сум се поставила со неа така што си знае дека никакво право нема да ми се меша.
    Исто е и со рандом луѓе, пријатели и познаници. Никој не ве праша за мислење, мое дете е, јас како мислам така ќе си го растам. Ако вака си се поставите, многу помалку нервози ќе имате.
     
    На dayla, Bebac, FreeMind и 6 други им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Хахахаха :rofl: и јас не дадов на свеки да дојде. Што има да се пика.
     
    На senjorita-v, Bebac и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.416
    Пол:
    Женски
    Ај ај ти може да идеш, а јас би се пикала?!
    Абе ај |(

    Сега кога се навраќам кај нас ниту станало збор кој ќе иде, или како низ магла ми е дека свеки ме праша дали да дојде и јас и реков како сака. Мене ми беше најбитно да си дојдам дома со живо и здраво бебе, ама ич не ми ни текнало на вакви ствари.
    Со какви ли глупости сте се замарале, штета :(
    Може па и затоа и кога ми се исполни желбата немаше сила што ќе ме натера да се изнервирам и нешто да ми засмета :sun:

    Озбилна си @Spidy у стари тренерки си дојде дома :|
    Абе јас си купив спешл облека и за мене и мм, јас со штикли испаднав и уште не можам да си простам што косата не ја средив подобро, уште ми е криво што некој месец подоцна дознав дека вработиле фризер баш за таа намена :envy:

    А за бебе и те како е битно со какво ќебенце ќе излезе :inlove:
    Мм до Софија ме носеше за да изберам аутфит и сите пропратни ствари и кога избрав и дојдов дома сватив дека сум купила 0-3м, а не за новороденче. Колку ли бев најразочарана да знаеш :(

    Камерман 8-|
    Како ли не ни текна и на тоа :wasntme:

    И секако бе, мајка ми повеќе е окупирана со адети, од нејзино време што било и како било, како нас не израснала, воспитала и што ти не. И да те разочарам ама да знаеш дека ќе биде бетер, како расте бебе така растат и нејзините совети (facepalm)
    А у доверба да ти кажам дека јас се фаќам у многу ситуации дека почнувам да заличувам на свеки у воспитување, однос кон бебе :x
     
    На senjorita-v и mal.ecka им се допаѓа ова.
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Се породив во 37ма недела, излегов од 2ра смена во 9 навечер, на полноќ отидов во болница со пукнат водењак. Ни торба спремна, ни пелени и павловичева за бебе немав, мајка ми купуваше наредното сабајле. И кога на маж ти ќе му речеш донеси ми алишта, ти носи првото што го нашол, добро и зимската јакна што ми ја донесе, можев и гола дома да си идам :D
    Јас и онака не се шминкам ич, очите ми беа крвави од испукани крвни садови, 21 саат активни болки, две пломби скршив од стискање со заби да не викам, не можев да седнам од раната, уште камерман ми фалеше. Алиштата за бебе свеки ми ги купи, реков нејќам розево, и ми купи на зелено за машко (daddy's little gentelman пишуваше на нив). Ништо од тоа не ми беше битно, си родив здраво дете, си дојдовме дома за 1 ден.
    Тоа доаѓање дома не ми беше ич спектакуларно, не знам, не го доживувам толку special. Ако си тип што се средува, сфаќам што си сакала топ да искочиш од болница. Јас не се замарав.
    Ама еве кога давам една слика каква сум на изглед, сигурно нема никој да се чуди зошто сум и дива по природа. Откако ќе родиш дете најмалце ти треба нервози. Во тој период се одмара и се гушка и се ужива. Попрво ќе се скарам со пола фамилија, отколку некој да ме нервира и да ми го ремети мирот.
     
    На Chanell*, Frosty!, Puffy2019 и 13 други им се допаѓа ова.
  9. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Најмногу ме нервираа некултурни луѓе околу мене,кои почнаа одма после 40 дена да ми се редат бебето да го виделе. Јас сеуште со болки,дете плаче ден -ноќ,тие ќе дојдат и ќе заседнат по два сата.
    А за комшиите што да речам,ќе дојдат на врата,5 мин ако е будно бебето да го видат,ако не ќе остават поклон или картичка и си одат.
    Со свекрва ми иако не бевме во најдобри односи,морам да кажам дека на почетокот многу ми помогна.
    Се замеша само кога преминав на ад,и понатаму тврдеше дека имам млеко,она подобро знае од мене,нели?(facepalm)
    Сега има испади,одвреме навреме кога не сум тука му бута секакви глупости да јаде,а речено и е што не смее...Ама она 4 деца изгледала,се знае:@
    Му давала колачи ванилици,палачинки со јајце (уште не воведено),мед?! да лизне и најново пред мене сакаше да му даде од оние Фереро Рошер што се благи да се онесвестиш со се лешници.(facepalm)(facepalm) И џабе си зборам,мислам тоа никогаш нема да се смени. А да,и мармалад на леб му има дадено..
     
    На lackygirl и Larahappy им се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Kazete kako da se spravime so ovie svekrvishta, site imame ista maka, shto da im se kaze za da im se zatnat muckite vekje ednas (facepalm)
     
    На senjorita-v, Bebac и Darija* им се допаѓа ова.
  11. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.397
    Пол:
    Женски
    Џабе попрво на дрво да му збориш ќе разбере, отколку на свекрва. Јас стварно не знам што им станува на жениве кога ќе станат свекрви и баби дали нешто им се пореметува во глава... Си викам и јас еден ден здравје ќе бидам свекрва дали и јас ваква ќе станам. Како викаат човек учи дур е жив, само свекрва знае се.
     
    На Bubish26, Bebac, Bupalu и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.742
    @emkaemka
    Долга и широка е мојата со свеки...
    Капак беше"дојди кај мама"
    Тогаш експлодирав и замина упм.
    Малава од прв ден ич не ја сака,до ден денес.
    @kukla21
    Се пресмеав со вас две...незнам зш,ми го разубавивте денот.
    Инаку мн.ми е битно беба да е здрава,жива,ама и во што ќе биде дотетана.
    @emkaemka ќе се погрижи за тоа(fingers)
     
    На senjorita-v, Mantub, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ни јас, ни ти :)

    Јас на никој не дадов да дојде. Тоа беше момент за нас тројца. Нашето семејство. :)

    Мајка ми не ни праша, а свеки ми крена трнзија. Место да се радуваме неа побитни и беа нејзините желби. Е па мојата замисла беше пред нејзината.

    Си заминавме тројцата. Ако имам уште едно, исто ќе е.
     
    На senjorita-v, NarCis@, FreeMind и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Што бе дојди кај мама, така да не и рече ненормалната? Кажи како си реагирала во детали, едни од најубавите приказни за читање кои ми носат огромно задоволство во душава се за свекрви отерани у пизду материну, обожавам кога читам такви, ве молам детали :rofl:
     
    На senjorita-v, Mia Fuentes, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  15. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.742
    Одкако се роди малава немам време за опширни постови,еве ја трга на тел.на сред заспивање....
    Инаку исто било да баба да мама:puke:
     
    На senjorita-v и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466

    На 2-3 пати иам и кажано мое дете ја решавам како ќе го воспитам и знаеш шо ми одговара: е твое е де, не ти го зимам. Лелееее :punch:

    Денес нова дешаванка: запнала и вика џуџе, после едно време ја и викам на малата бебе убаво а она ја гледа и и вика: е не си убава Ја гледам и не можам да се изначудам. Кога спукав, викам на шо личат тие муабети, џуџе, не си убава не знам шо. Ми вика за џуџе зарем лошо било тоа. Викам да лошо е, џуџе е некој шо не пораснал не сакам така да и викаш. И на крај дојде до заклучок дека сум немала појма од животот зошто не сум слушнала др луѓе како зборат, као тоа оправдување е.

    така да откако се породив ми смета свекрвата... за др кога ќе ми текне ќе пишам :D
     
    На lackygirl, Ivan4eeeee, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    После породување се ми сметаше/смета.
    Нервозна, помалку толерантна.
    Незнам како ќе започнам со работа. Можда ќе се сменам бе.
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Знаеш кога фуфка ќе ги фати? Кога нема да си го види внучето. Мајка ми ми се налути зошто и реков дека секое сабајле ми се јавува за отчет, што правело бебето, јадело спиело какало прднало... Една недела муабет не ми правеше, како сум можела така да и речам. Нејќам бе секое сабајле некој да ми прави ист муабет, ми го ремети мирот. Прееска беше, ми вика ќе уплатам одмор, еве ТИ КАЖУВАМ ќе ја земам малата на одмор наредно лето, ИЧ НЕ МИ Е ГАЈЛЕ. Кога сум ја подбрала, ако прашаш дали може и ако ти речам може, ќе ја земеш, ако јас не дозволам нема што ти да ми кажуваш дека ќе ја носиш.
    Не проаѓаат овие работи кај мене, ни од мајка, а камоли свекрва. На свеки и се расипал телефонот, не можела да ми се јави, првпат дојде на врата ненајавена и се утепа од извинување. Ете таков однос имаме.
    Затоа не се нервирам. Ми пререче ли некој, очи ќе му извадам. Никад више да не им текне да ми преправаат на реченото. За мојот живот и моето дете нема зошто некој да ми се меша. И топ ми е.
     
    На CameliaMiller, NarCis@, lackygirl и 6 други им се допаѓа ова.
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.416
    Пол:
    Женски
    ^^почнав да пишувам еден долг пост ама се премислив, нека биде секој со своето :yawn:

    @mal.ecka јас веќе сум исповозбудена за задачата, да знаеш само со кој мерак ќе акам по продавници за малата кукличка :inlove:
     
    На senjorita-v, kukla21 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    ^^ Кажано ми е, повеќе пати. Инат сум, претерувам, се знам. Ја сфаќам логиката на тој став. Ама не сакам да пишувам во тема свекрви и снаи секоја недела. Како што има жени што се ги погодува и не знаат како да променат нешто, јас сум спротивно од тоа. Темата е за што не нервира, само си кажав како јас се справувам со работите/луѓето што ме нервираат за да не ме нервира ништо. Не мора да значи дека така треба, ама барем за мене тоа функционира.
     
    На Bupalu, SaNJaAaaAaa, BabyT* и 2 други им се допаѓа ова.