1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да правам?

Дискусија во 'Сингл' започната од pep4eto, 29 декември 2009.

  1. Ivah

    Ivah Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    198
    мој совет ти е во друга врска никако зошто? зошто ти го сакаш бившиот како што напомена, и сеуште како што белиш го сакаш, ако упаднеш во друга врска ссамо на тебе ке ти биде потешко ниси за наваму ниси за натаму ке згрешиш. ако го сакаш многу твојот бивши и како што велиш дека сеуште сте во контакт претпоставувам дека работите сеуште не се ви расЧистени :!: апритоа зависи која е приЧината зошто сте раскинале ти најубаво си знаиш дали да се бориш или не. но никако со друг никако, и не си сама имаш другарки уЖивај во статусот сингле малку остави работите да теЧат да ти се проЧистат мислите уЖивај, па кога ке се поЧуствуваш спремна тогаш.
     
  2. Jay-jay

    Jay-jay Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Здраво девојки! :)
    Вака, можеби мојов "проблем" (ако воопшто може да се нарече така) што ме натера да ве прашам за совет изгледа детски, глупав итн. но ме интересира ваше мислење, критика, совет...
    Станува збор за брачед од моја најдобра другарка. Постар е од мене 1 година. Се запознавме пред 4 месеци (Октомври). Цело време пишувавме на фб, се гледавме на скајп, досега се имаме видено околу 3-4 пати во живо. Навистина сме добри другари што дури и ми е чудно како може да се спријателам со некој толку брзо. Од прилика некој 2 месеци ја молеше другарка ми (неговата брачеда) да му даде мој број, и на крај јас се смилував и му дадов мој број и навечер (понекогаш) си разговараме. Сега пред од прилика една недела беше пак дојден и сакаше да се видиме. Бидејќи тој доцнеше дури пола час, мојата другарка требаше да си оди и и јас само што тргнав да си одам ми звона и ми кажа дека доаѓа за незнам колку минути. Јас отидов дома (среќа никој немаше :lol: ) и после ми звона и пак се вратив. Се поздравивме и седнавме еден до друг и си разговаравме. Цело време имаше некој чуден притисок во воздухот и ме гледаше чудно. Како да сакаше да направи нешто... А и јас се чувствував така. Наеднаш од некаде дојдоа некакви си емоции и сл глупости. :sweat: (си вријат хормоните :^))

    И кога требеше да си одиме (тој требаше да оди кај тетка му) додека се поздравувавме јас го потсетив дека треба да му направам нешто бидејќи победив во кладба. Се одлучив да го бакнам во образ, и кога тргнав да го бакнам (на неговиот лев образ) и тој ја сврти главата на лева страна, и јас се збунив и на брзинка го бакнав на десниот образ. И така си отидов дома и која среќа :o по пат ја сретнав мајка ми, а кога ми се јави пред неколку минути и кажав дека сум со мојата другарка. Мафијаш! Другарка ми, испари...

    Вечерта разговаравме на тел и ми призна дека сакал да ме смува и дека би го направил тоа ако немало никој наоколу, и ме праша дали би сакала да се смувам со него, или барем како другарка да пробам т.е да пробаме... Мене ми беше срам дека не се имам мувано и му го кажав тоа и после тој цели 2 сати ми објаснуваше некои работи... И дури се договоривме за следниот ден да се најдеме и "да пробаме". Но другиот ден пред да излезам мајка ми прочита на фб што пишувавме и ме спречи. Ок, се најдовме, не се смувавме туку само си се зафркававме... Стандард пријателски причи...
    И сношти правевме муабет, и дури и секогаш кога разговараме ме потсетува на вечерта кога бевме сами и кога сакал да ме смува, и ми вика демек: Следен пат ако сме сами, нема бегање! Akwarrdd!

    Јас почнав заради него да го слушам Слаткар, почнав дури и на него да мислам навечер, и дури тој што го симпатизирам скоро 4 години (знам дека звучи екстремно чудно!) го подзаборавив.... И во последно време, кога разговараме многу би сакал да го бакнам. Еве да бидам јасна... да се смувам со него... Но незнам дали тоа би било ок. Понекогаш имам чувство дека си игра со мене..

    Јас сум многу блиска со мајка ми и за се разговарам со неа. Таа ми ја раскажа целата историја на неговото семејство (на неговиот татко поточно) од која дури и јас се згрозив, (пијани втори брачеди слават матура, незнаат дека се брачеди, и бум-бам го прават ова со кое денес јас разговарам :doh: )!!!
    Ми кажа и многу други работи кои во моментов неможам да ги напишам. Тоа е еден дел. Но ова е друго!

    Детево е 2 год средно, и го контам дека сака само да ме смува, иако има спомнато и врска (али само се зафркава), и сеа си мислам дали да се смувам со него бидејќи навистина ми се допаѓа и кога ќе сум до него сакам да го бакнам, едноставно. Но и воедно се плашам...

    ПС мајка ми ме нервира кога се однесува како да ќе се мажам за него |( :fubar: но од друга страна е во право. Не сака да сум во негова близина. (А порано, татко му и се пуштал на мајка ми, и присилно ја бакнал :o ) Така даа, незнам што да направам...

    Можеби е глупаво да пишувам реферати за ништо, но ме интересира ваше мислење.
    Благодарам што ме прочитавте! :*
     
  3. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Јас наизглед имам мал проблем....:Симпатијата дозна дека го сакам :sweat: :$ ..сега сум збунета,како индијанци и каубојци да ми играат во главата :fubar:
    Ваше мислење за ова така детински да кажам прашање?
    :!:
     
  4. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.758
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Дознал, дознал. Очекувај некаква реакција, што има да се срамиш и да бидеш збунeта, сите имаме чувства . :)
     
    На simonna.a му/ѝ се допаѓа ова.
  5. idavidovska1

    idavidovska1 Нов член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    epa vaka,spored mene treba da soberesh hrabrost,i da se sprotistavish bidejkji so ova sama sebe se nishtish i se privrzhuvash pravish da ti e tebe poteshko i na kraj znaesh deka kje bidesh ostavena i povredena..sporem mene zavrshi so iluziite deka te saka pochni da mislish realno deka te iskoristuva bara tpka za privremeno..:)
     
    На Jay-jay му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    Џеј џеј, про треба да знам колку години имаш. Ако си помалку од 14, не помислувај на нешто повеќе од другарство. Ако имаш 14, супер би било да имаш „дечко“ кој ке ти биде другар, и со кој ке имаш и по некој споделен бакнеж. Ништо повеќе. Мислам дека мајка ти се плаши од тоа.
    Неговото семејство, пред 20 години, ако се опиле и направиле глупост, не значи дека и тој е таков. Можеби мајка ти била во врска со татко му, па затоа е и проблемот и стравот од нејзина страна. Сепак, тешко да дознаеш. Можеби и навистина бил таков, ама тоа е тој, таму некаде пред 20 години. Можеби малиов е по карактер на мајка му :)
    Љубовите на овие години се најубави, ако се искрени и чисти, и ако никој не ти кажува што да правиш. За врска можеби си премала, но за другарство и сипматии можеби не си.Не си ја мачи главата со туѓи проблеми, уживај во љубовта и другарството.
     
    На Jay-jay му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Батали тоа каков бил татко му,што правел и се тоа.Нема никаква врска со детето.
    Јас мислам да бидеш другарка со него,но ако веќе одлучиш да го бакнеш-зашто да не.Нема ништо лошо да се случи,не е грев тоа. јас мислам,сепак се знаете веќе 4 месеци,детето доаѓа да се види со тебе,отворено ти кажал дека сака да се мувате,а не те напнува за тоа,зашто верувај и такви ги има.Друг да е можеби уште првиот пат кога ќе видел дека не сте се мувале а сте имале совршена прилика,немало да продолжи да пишува со тебе,да се слуша и да излегувате пак заедно.Многу е убаво да имаш некој кој ќе ти биде во исто време и дечко и другар.Но ти си знаеш најдобро,пробај да го процениш,ако сметаш дека е правилно мувај се,ако имаш 13тина години 14 ,јас мислам дека не си мала воопшто.Со оглед на тоа ,што во денешно време уште во 4то оделение се муваат-што не го оправдувам.
     
    На Jay-jay му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Antonijaa

    Antonijaa Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    17
    Здраво Феминки.Сакам да ве прашам што мислите.... имам другарка 17 год. и сеуште се нема ниту смувано со некој ниту пак дечко имала до сега.Излегуваме заедно,но некако или нема среќа или....Дали тоа е во ред оти почнувам да се грижам по малку или само ке си дојде кога ке треба? Кажете како да и помогнам (некое искуство или слч.). Фала однапред. :)
     
  9. sexybaby

    sexybaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Само не и вршете притисок,ќе се случи кога тогаш.Нема потреба од загриженост,и јас имам срамежлива другарка со еден се смува и потоа не и беше добро затоа што не сакаше.тоа ме направи полошо да се чувствувам.
     
  10. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.127
    Допаѓања:
    6.568

    Не се секирај и ја имам другарка уште немала дечко и само на тоа мисли опседната е дека нема да најде никој дека не била убава ... нема врска сите сме убави на свој начин не е се во надворешниот изглед. А што ќе и дечко ( да ја нервира само ) не велам дека сите се исти ама ете мојата другарка се на такви налетува така да со време се ќе биде :*
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jay-jay

    Jay-jay Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40


    Батали тоа каков бил татко му,што правел и се тоа.Нема никаква врска со детето.
    Јас мислам да бидеш другарка со него,но ако веќе одлучиш да го бакнеш-зашто да не.Нема ништо лошо да се случи,не е грев тоа. јас мислам,сепак се знаете веќе 4 месеци,детето доаѓа да се види со тебе,отворено ти кажал дека сака да се мувате,а не те напнува за тоа,зашто верувај и такви ги има.Друг да е можеби уште првиот пат кога ќе видел дека не сте се мувале а сте имале совршена прилика,немало да продолжи да пишува со тебе,да се слуша и да излегувате пак заедно.Многу е убаво да имаш некој кој ќе ти биде во исто време и дечко и другар.Но ти си знаеш најдобро,пробај да го процениш,ако сметаш дека е правилно мувај се,ако имаш 13тина години 14 ,јас мислам дека не си мала воопшто.Со оглед на тоа ,што во денешно време уште во 4то оделение се муваат-што не го оправдувам.[/quote]


    Имам 14 год бајдвеј... во ред, ќе размислам :) Фала девојки! :* :*
     
  12. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Вака, имам за некој месец 16.. пишував со еден дечко, има 20 години, пишувавме некое време, на крај излегов со него, и се беше ок, после излеговме може уште 8-9 пати, претпоследниот пат ми рече дека му е убаво со мене, дека отсега сака само со мене да биде.. и ја само реков, убаво, и се насмеав и тоа..
    се е ок, ми се јавува често, ми пишува секогаш прв, се прави толку фин, секогаш ме поздравува, а работата е тоа што дознав дека тој и пишува на едно девојче, таа има 17 години, и таа е братучетка на една моја другарка, од која дознав, се изненадив, во тој момент, и пишувал да одаат на кафе, и др.
    а истото и мене ми го пишува, дури ме вика и кај него дома, јас секако одбив..
    не можам да сфатам што сака, си поигрува со нас две? тоа другото девојче кое има 17, е ,,популарна,, во градот, досега имала мн дечковци, секоја недела ги мења, а јас не сум имала ни дечко..
    навистина не разбирам што сака од мене, јас излегов со него , од забава, истото сум сигруна и за него, но тогаш зошто се јавува, и вака ми збори?? што сака од мене..
     
  13. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Eпа можеби сака само секс,инаку зошто би те викнал дома :^) .Tи сама прецени си дали ти треба вакво момче,си имала среќа да дознаеш дека пишува и на друго девојче.
     
  14. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Не е сериозен, очигледно е. Да не кажеше дека се допишува со друга на која исто така и се пушта, друго ќе беше, но вака...
    Сака забава и флертување и да си ги задоволи потребите(да,секс)
    Немој да паѓаш на убави зборови кои може секој да ги каже.
    Убаво ти кажа Хермоса, процени па делувај.Правилно,секако.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    да истото го мислам и јас, но ме чуди тоа што еднаш разговаравме на таа тема онака општо, и тој ми рече дека сум мала за такви работи.. ко да не знаев(но сепак секој си знае за себе, јас сметам дека подоцна би било подобро, дека се си има свое време)
    ме нервира само тоа што се прави толку фин, камо да знае дека знам се, до сега пишував со него, и како и обично тој ми пиша прв, не знам, во еден момент ме нервира, во друг се ми е исто..
    сепак фала на советите.
     
  16. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    A што те викнал дома?Mоже и друга варијанта,со тебе сака врска а од другата само секс пошто спомна дека често менувала дечковци.Mашките се некогаш многу лесни,се си бива.
    Hа тебе е да процениш што ти одговара
     
  17. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Намерно ти рекол дека си мала, нели гледаш. :worried:
    Сакал да види како ќе реагираш на таа тема. Можеби одкако увидел дека не се даваш лесно, решил паралелно да си ја проба среќата на друго место.
     
  18. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    разговарај со неа за него
     
  19. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Неможам да верувам дека на деојчево кое има 15 години, некои овде многу по возрасни од неа и даваат совети од типот, може со тебе мисли озбилно! Ало, типот има 20 а она тек станала девојче кое ниту е психички ниту физички зрело за врска, особено не со некој од 20 години.
    Она што требаше да и го дадете како совет е, да бега од него како ѓавол од крст а не да и влевате надеж и утре недај боже тој педофил да го искористи тоа и да и го упропасти животот.
    Девојчето и сама рече дека уште на еда пишувал исто, а кој знае уште на колку пишува.
    Тој е класичен педофил кој што вреба млади девојчиња и им праи филмчиња дека он не сака секс а всушност тоа му е целта. Девојче мој совет ти е немој случајно да те намами дома или некаде каде што ќе може да те повреди и после да се каеш цел живот.
    Пушти ги овие што те палат само, некој што има 20 години неможе да има емотивна врска со некоја од 15 бидејки не само физички туку и психички сте два различни света.
    Ах, леле јас ваквите педофили одма би ги кастрирала.
     
  20. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    За озбилно, знам дека нема шанси,а имам само 16, не би сакала да се обврзувам со некој уште сега, бидејќи не му ни верувам, и онака само за викенд излагаме, за забава е ок, на почеток мислев дека не е женскар, но згрешив.... како и да е не ни помислувам нешто посериозно со него, фала за советите :)