1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да се спакува за во болница?

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 27 август 2012.

  1. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    е баш ке биде убаво ако има некоја мамичка што се породила во битолската болница па да каже таа за таму што ке ни треба ;)
     
  2. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Да во Чаир секој ден носат нови спаваќи и никако не смее да бидеш со несменета особено ако се извалкала. Менуваат и дел од постелнината секој ден (под ду*дата) :rofl: Сестрите се ОК онака... али добро е да се има врски, најдобро е да имаш мед. сестра врска, највеќе се наоѓаат тие.
     
  3. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Torbicata mi beshe podgotvena za Cair, sega mi treba za drzavna :^) Kolku sto procitav razlikata e samo vo vleckite, za vo drzavna treba da si ponesam jas... Drugo sto imam se mobilen, polnac i slusalki, pribor za licna higiena, peskiri i vloski... Drugo??? ako ima nekoja taze majka skoro porodena vo drzavna, aj neka mi go dopolni spisokot ako ima potreba... ME izvadija od takt so ova prefrluvanjeto, jas cela bremenost za Cair se spremam, sega na GAK ;( Nemam zborovi za toa kolku ne znaesh utre sto te ceka :x
     
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас сакам да прашам нешто друго, може е глупаво прашањето ама незнам :( , дали е потребно да се носат некои документи, како картон, здравствена книшка ...????
    и дали мора да се има избрано матичен лекар?? мене во фондот ми рекоа ако немам матичен гинеколог нема да можам да се породам на болница??? :?: :(
     
    На TheQueenE му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Сонце не дека неможеш да се породиш во болница ако немаш матичен гинеколог побогу нема да те остават на улица или дома да се породиш туку само пораѓајот ќе ти го израчунаат на приватно бидејки си без упат и ќе ти се фати како да си се породила во приватна болница плус минус во цената (нешто слушнав дека на ГАК на приватно е некаде околу 30.000 денари а со точност незнам да ти потврдам. Затоа и е потребен матичен гинеколог заради упатите и бесплатното пораѓање. ..
     
  6. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас минатата недела кога бев на трансфузиологија,видов дека на 3 места во ходникот пишува дека без целосна документација, упат, плави картони и слично, сите услуги се плаќаат приватно. И кога ми ја даде пресметката каде што се гледа делот без партиципација, испадна дека анализата чини 3800 денари (исто како приватно) а јас платив 390 денари.
    Така што којзнае колку пари ќе пресметаат за пораѓај, собери си ги сите документи на време, да не му ја мислиш. Рачунај дека во државна ако немаш врски, пожелно ќе биде на некоја сестра или доктор да однесеш некое внимание под рака за те третираат како човек.
    Имам болна тетка на клиника, ако не го појачаш персоналот приватно,никој нема да ја погледне дали е жива.
     
  7. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    А кој решава за тоа во која болница ќе се пораѓаш?
    Матичниот?
     
  8. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227

    Не сонце сама ти решаваш, мене во понеделникот матичниот гинеколог (не резервата ) ме праша во која болница реши да се пораѓаш , му викам ГАК најблиску ми е и тој ми вика добро да се организираме за доктор кој ќе те пораѓа затоа што знаеш како е по болнициве ако немаш никој лудило е . и му викам јас добро затоа што и резервата што ми е ми организира за доктор во ГАК а и на располагање ми е он ако треба да улета Недај Боже, така да ти сама ќе си му кажеш на матичниот и тој така ќе го напише упатот и така он го пишува некаде во 9 месец кога ќе влезеш за да ти биде спремно се за да не зезаат во болница кога ќе стигнеш .
     
  9. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Ti sam si resavas, maticniot prasuva za kade da go pishe upatot..
    Vcera problemot bese sto skoro site trudnici od Cair gi prepratija na GAK, navodno zaradi ispolnet kapacitet1?! :fubar: Normalno neli, jas bev edna od prepratenite, zatoa i pisav, spremna za Cair, sega kje se dospremam za GAK! :puke:
     
  10. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    лелел се е лудо :devil: , како се нервирам со оваа докторката моја имам во друга тема пишувано само ме матка :( ако не ми се пиши сега за во октомври матична незнам кај ке барам :( сега овај месец не ме пиша на списокот за во фзо и тие не ме пријавија :(
     
  11. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Треба да си носиш здравствена книшка, упат од матичен гинеколог, и мајчина книшка(ако имаш). Матична мора да имаш за да ти даде упат за пораѓајот да ти биде бесплатен инаку си плаќаш како приватно. Со лесно и не се замарај уште сега имаш време :*
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    фала многу :)
    и јас си викам да не се замарам, ама ете веке 5 месец сум а таа ме матка од почеток на брменоста :( се надевам дека и тоа ке го решиме ;)
     
  13. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    ‘ мислам дека треба и картон со крвна група, јас кога останав бремена и кога отидов кај матичниот за срцева реакција да ми потврди , тогаш ми рече да си извадам и картон за крвна група дека и тој ке ни го барале кога сум одела да се породам :)
     
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ееее јас и тоа го имам, ми стои потврдата за крвна група во мајчината книшка, само печат за матичен гинеколог немам :(
     
  15. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас не знам дали сеуште го чувам картончето од пред 10 години кога полагав возачка, ама во новите возачки дозволи ја пишува и групата. Доволен доказ е тоа, или треба да си имам слецијална проверка уште еднаш за крвната група?
     
  16. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.715
    Мислам дека е доволно. Мене не ми бараа посебна потврда, само им кажав која крвна група сум.
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.048
    Во Ск, бараат картонче обавезно, ако немаш ти зимаат крв пред самиот пораѓај.
     
  18. violetbeauty13

    violetbeauty13 Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    21
    Мене сите испитувања ми ги направија во болница пред да се породам, инаку мм одеше кај матичната да вади упот, и тој ви е потребен, ви треба и картонче и мислам дека тоа е тоа иако поминаа само 3 месеци не се сеќавам во детали на сите документи.Инаку мене маж ми и свекрва ми ми спакуваа две торбици една за мене и една за бебето.Еве што имав јас за во болница

    За мене
    - Спавача (Мене ми донесоа 2х)
    Во некои болници не бараат и даваат од болницата а во некои бараат.Додека се пораѓав имав спавача од болницата но подоцна бидејќи ми беше цела крвава и водена ми рекоа да облечам еден пар од спавачите кои сум ги донела.
    - Паста за заби, четка за заби, сапун (за лице, било каков, јас си имав Нивеа), чешел и стегач за коса ако ви пречи па сакате да ја фатите во реп и си имав мало огледалце онака.
    - Влечки
    Во некои болници даваат во некои не, во болницата во која јас се породив носев мои.
    - Полнач за мобилен, нормално и слушалки ако сакате.Јас носев и слушалки бидејчи ноќта откако се породив неможев да заспиам па слушав радио и некои песни.
    - Влажни марамчина
    Всушност нема и зошто да опишувам.Нив мора да ги носите поради тоа што се потите, а да ви кажам и освежуваат а има и билион други причини.Јас носев 2 пакета малечки, се викаа Baby Care, тие исто му се потребни и на бебето
    - Влошки за гради наречени маргарити.
    Тие се потребни за случајно да не ви потече млеко од градата и да станете лом.

    За бебето
    - Влажни марамици
    Јас користев два паќетчиња како што реков и претходно
    - Памперс
    Маж ми беше купил мал пакет за во болница мислам дека беа 40 памперси на Can Bebe
    - Шпикозни
     
    На dria му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Има некој што се пораѓал во приватниве болници во брзо време, да сподели што треба таму, бидејќи колку што знам различно е од аспект на облеката и постелата на бебето?
     
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.048
    За во Чаир буквално се што ќе ви треба, ќе се јавите ќе ви донесат, нема да носите со вас уште кога ќе ве примат, туку дополнително.
    Мене ми носеа секој ден, еднаш или два пати , што и да ми треба, не прават проблем.