1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да се спакува за во болница?

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 27 август 2012.

  1. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам, со што го облекуваат бебето додека е во болница (ова за во ГАК или Чаир) ?
    Гледам пишувате да се однесе само облека за изнесување од болница, а додека е таму нели требаат шпихозни, боди? :^)
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Во Чаир е завиткано со пелени, не треба облека за бебе.
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    А за во Државна (ГАК) да ми каже некој ?
     
  4. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Maya еве јас ке ти кажам за во ГАК пошто скоро се породив нели..
    Јас си носев и за нејзе облека.. зошто како прво шпихозните од болница и беа многу големи , одоздола немаше ништо освен памперс и цела беше смрзната..
    Јас си носев шпихозни 2 пара и 2 боди и чорапчиња..(за 48 саати излеговме од болница)
    е сега кој како си сака ..
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    За во ГАК - јас не носев за бебето ништо, ама алиштенцата во кои што ги облекуваат се леле мори мајко :) толку им се големи што бебињата изгледаат како во вреќи пикнати, така да ако не сакаш да го гледаш така парталаво понеси си нешто од дома :)
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.644
    Допаѓања:
    251.458
    Пол:
    Женски
    Vi dozvolija vasi alista na gak za bebeto?
     
  7. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Јас не ни понесов така да не знам, ама штом Јуник.чик носела најверојатно е дозволено
     
  8. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    да , да мене ми дозволија.. ништо никој не ми рече :)
    истото беше и за посета ко божем нема а надвор пред врата редица имаше :)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Прво многу бев исплашена што нема да има посета, но потоа сфатив дека посета воопшто не е потребна. Жените сите се само со спавачи, голи, изморени, незнаат уште што им се случило, па најмалку што треба е посета.
    Дефинитивно е паметно направено секаде каде што е забранета. За во апартманите ок што има, само една жена е, знае кој и доаѓа, ама за во собите со повеќе сигурно не би било пријатно роднини , маж на другата да дојде а јас да седам гола на спротивниот кревет.
    А ваму во Чаир не им ставаат шпихозни, моето беше завиткано во 4тетра пелени, одоздола само памперс.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во јули беше многу топло и не носев ништо за бебушка, ја беа облекле во бенкичка и шпихозни. Ама не бранат ако си носиш и твои да си го преоблечеш. Мене свеки ми донесе боди бенкица што на крај ми ја беа собрале мислеле дека е од болницата. Исто за мене си носев спавача од дома бидејќи таа целата крв ми беше напраена па си се преоблеков и никој ништо не ми рече. Во ГАК само за храна внесување се караат. И мене ми се допаѓа што нема посета.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Jaс кога се породив посета си имаше ама само за мајките,излегуваа надвор пред врата не доле туку кај што се собите.. затоа викам дека пред врата редица имаше сите си излегуваа, особено сабајле или навечер .. како и да е да не одам офф , дозволуваат ваши алишта во ГАК и ако сакате може да си однесете
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    еве мене што ми кажаа , што треба да се понесе за на пораѓај во болницата во Битола :
    - книшка, упут, мајчина книшка
    - клизми ( микроклизми 1-3)
    -влошки она жолти, ама пак една друга другарка ми кажа таа носела мрежести
    - памперс едно паковање
    -попречници за бока 3-4 е ова навистина незнам што е :?:
    - влажни марамчиња
    - тоалетна хартија
    - павловикева маст
    - чорапи
    - влечки
    - спавача, роба
    - и алишта за бебето само за земање

    е сега ако има некоја мамичка породена бт нека ни каже и таа ;)
     
    На roza102 и anule88 им се допаѓа ова.
  13. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    eve za GAK letoska se porodiv
    kniska i bolnicki upat
    toalet obavezni
    vloski VIR 80 se najbolji gi ima vo zegin belo so roze e pakovanjeto
    mobilka punjac vodicka
    za bebus peleni vlazni maramcinja krema ova e osnovno aza tebe licna higiena i ostali stvari neka ti bidat spakovani posto u predporodilna sala mozes samo mobilen vloski toalet v.maramcinja a dr.nekoj ke ti donese
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    ова микроклизма се мисли на чепчиња,така? сум слушнала за овие чепчиња,планирав да го прашам докторот дали може уште дома кога ќе бидам и кога ќе ги осетам болките( пред да одам на гинекологија) да си ставам од овие чепчиња. мислам дека ќе ми биде попријатно дома да ја завршам "таа" работа отколку таму :lol: не ми се смеете ама јас имам навика на се да мислам :lol: а тоа попречниците може се оние најлонски кесички што се ставаат кај што ги потпираме стапалата или хартиените постелки врз кои што седиме. ама такви би требало да имаат таму :wasntme:
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    навистина појма немам ни за едното ни за другото :D ама па тие попречниците , ако се такво нешто, не би требало да ги има на болница??? мислам глупости , што се нема да им текне :devil:
     
  16. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Ви благодарам многу навистина ми олесни мене ми е терминот на 6 јануари ама се пласам дека порано кесе породам...жениве околу мене цело време ми викаат леле ти кесе породиш пред нова година(пошто носам женско)демек женските деца порано се раѓаат и затоа одлучив да си ја спремам торбата. А во бебешка торба ги ставаме сите овие работи така?или...? јас денес купив една така малку поголемка. Инаку купив и влошки од аптека и Бони ми ги дадоа.Јас планирам во Гак да се породам...
     
  17. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    и мене ми викаа за зенски деца така ама бабини деветини јас се породив 5 дена после термин :) и јас спремив полна торба значи од пешкири за мене , влошки 2 пакетчиња ,гел за туширање ,четка ,паста, за бебчето тетра пелени ама го легнував на нив претходно дома ги испеглав,марамици,памперс,павловичева обавезно, е само што кога ме примија значи на врата горе во предпородилно не ме пуштија цела торба да ја внесам така да само влошките и марамиците ги извадив од паника тел го заборавив а другото му го вратија на мм и рекоа да ми донесе откако ке се породам инаку го пратија мм да купи чепчиња они немале,откако се породив ми ја донесе торбицата ,исто за пиење ми носеше редовно, сега читам ако е дозволено носете од дома спаваки и за бебеушка аливца зошто за никаде им беа, ајде со лесно :*
     
  18. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    toa cepce e malo kolku pola nase malo prste taka da nisto strasno ni bolno keti go piknat i ke odis u wc za da nwne napravis belja na poragajot koga ke napinjas heheheh

    pa i jas nosev zensko pa se porodiv 41,3
     
  19. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    чепчиња ставаат таму ,подобро да не ризикуваш од дома ,не знам сега колку ти е блиску ама може одма да те спотера за во вц :lol: а вака таму ке те гледаат на ехо па цтг па после горе кога ке се качиш ти става едно сестрата ништо страшно :)
     
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    За во Чаир, кога те примаат не треба ништо освен можеби едно пакување влошки Вир80. После пораѓај блиските носат се што треба за мајката( прибор за лична хигиена, пешкир, телефон, тоалет, пелени и павловичава), а за бебето торба денот кога ќе се излегува.
     
    На E.k.i му/ѝ се допаѓа ова.