1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да се спакува за во болница?

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 27 август 2012.

  1. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    супер значи имам време уште:) и јас не им верувам многу ама сакаш нејкеш ти влегува тоа во психата...а тоа тетра пелени какви се? и кај се купуваат? За чепчето ме фати страв пошто мисе појавија сега хемороиди и си викам леле што ако неми поминат а ме болат.... Ве поздравувам многу
     
  2. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    тетра пелени се оние бебешки памучни пелени ги има во стружанка ,а за хемороидите ти пишав во труднички муабети :) не се плаши не е ништо страшно ;)
     
  3. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Благодарам Pepita:)ве поздравувам сите мамички и идни мамички ви посаккувам добра нок....
     
  4. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    и јас планирам во ГАК да се пораѓам. читајќи ги вашиве совети мислам дека е најдобро и најпрактично во еден помалечок несесер да се стават најбитните работи (влошки,марамици,телефонот и др.ситници) не би правеле проблем во родилна за еден несесер. а јас со чепчињава навистина ќе направам некој скандал :rofl: ај нема да ризикувам :rofl: Цеки знам и јас примери на мајки што носеле девојчиња и си ги родиле после 40 недела. тоа во која недела ќе се породиш не зависи од полот на бебето. докторот ќе види на ехо колку е спуштено бебето и ќе ти каже приближно кога да го очекуваш породувањето, исто и на цтг ќе ти кажат. е сега за во домашни услови онака сосема лаички :lol: кажуваат дека се спуштал стомакот на мајката кога била скоро до породување :lol: ај ќе видиме кај нас како ќе биде :lol:
     
  5. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Јас дека си купив бебешка торба така многу убава и си викам леле ке ја влечам по болница ке ја испрлам пред време и си викам ај нешто друго кеси поносам некоја обична торбица дека во несесер незнам дали ке стигнат сите тие работи? нели викаат влошки хигиенски работи памперси влажни марамици па незнам сега дали да си поносам и спавача со себе? како е таму во Гак со спавачите гледам тука се жалат.... а ова со женскиве деца бабите што не ке измислеле на времето и тоа останува цел живот леле вака леле така се и сешто :D :D :D
     
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    носете си и спавака и некое аливце за бебечето, покрај другите работи ке се најде место и за тоа во торбицата , ако дозволат добродојдени ке бидат, за во старата зграда на ГАК ви кажав мое искуство не знам како е сега во новата :( немојте да не заборавите :) нека е се како што треба со бебчињата и пишете ни како е сега таму :)
     
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    не се секирај и јас носев женско и ја родив42,2г недела и тоа со провокација
     
  8. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Добро е барем тоа да не му ја мислам многу :D бабини деветини... Инаку велат дека сега во новата зграда е боље во соба биле само по две жени со свое веце така ми имаат кажано. Спавача купив од стружанка 680ден али сакам уште две даси купам за секој случај но да најдам нешто поевтини имате ли некој предлог?
     
  9. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Инфо за пораѓање во Ремедика, дека нема потреба ништо да се носи, освен основниот свој прибор за лична хигиена. Се друго е опремена болницата, таткото треба само последниот ден да донесе облека за мајката и бебето за да излезат од болница, друго се имаат таму, плус и сестрата ми рече, ич не се секирајте за тука,иако сме болница, многу убаво ги дотеруваме бебињата, немате потреба да носите од дома ништо :)
     
  10. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Некоја мамичка напиша дека во родилна не дозволувале да се носи цела торбица на мајката,поради тоа напишав дека во несесер ќе си ги спакувам најважните работи :) секако и торбица ќе си носам ама ако не ми дозволат да ја земам веднаш со мене барем ќе го земам набрзина само несесерот.
     
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Да Роза мене ми рекоа нема потреба сега од цела торбица ,срека во посебна кесичка ми беа влошките па ги ставив и марамиците и телефонот земете го јас од паника го оставив во тотбата ,само мм одма сабајлето ми ја донесе и после тоа се што ви трба си има задолжен за тоа и ке ви донесат право на кревет,така беше во старата зграда а си викам сега само зградата е нова а персоналот и некои правила сигурно се исти,јас многу паничев што и како да носам ,ама се во свое време ке си дојде :)
     
  12. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Мамички какви папучки да си спремам за во болница? и спавача освен стружанка кај можам на друго место да си купам ? во ГАК дозволуваат ли своја спавача и некј вели и пењуар да си земам што мислите вие имам ли потреба и од тоа?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.927
    Допаѓања:
    198.489
    Пол:
    Женски
    За во болница најдобро ти е пластични папучи, ако земеш платнени да не ти се намократ, па да шеташ со влажни нозе. Инаку, во претпородилно не знам дали ќе ви дозволат несесер, мене ми дозволија само телефонот да си го земам, и шише со вода. Толку.
     
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.898
    Пол:
    Женски
    ^^Сега дозволуваат, во претпородилна сите си имавме торбици, си добиваш кревет, таму ќе те сместат за ЦТГ и си ја ставаш торбицата, после ќе ти ја донесат во соба сестрите.
     
  15. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    уф, добро е :) значи сега е поорганизирано на ГАК :) вчера најдов едно видео, ќе го поставам тука,се надевам дека ќе биде од корист :) http://www.youtube.com/watch?v=GRlKqVfDQzI
     
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Лолита ти се породи во новата ГАК ? како е сега дозволуваат твоја спаваќа ? како е со алиштата за бебчето? јас имам време ама планирам да земам од дома,пошто во корпите каде што беа бебешките алишта лазеа лебарки :worried: пред 3 год кога се породив
     
  17. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Роза баш корисно видео...поздрав
     
  18. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.898
    Пол:
    Женски
    Да во новата Гак, се породив во сабота, а во недела се` носат на перење и немаа да ми дадат заменска спаваќа, па јас си ја облеков мојата.
    Можеш и за бебето да носиш алишта, дај им ги ќе ти го облечат бебето, ама не ти гарантирам дека ќе ти ги вратат....мене не ми ги вратија, ама па јас не им ни нагласив дека сакам да ми ги вратат, некако заборавив да ги побарам, пошто бебето фати жолтица и скрос заборавив на алиштата.
     
  19. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557

    еве најново што е потребно за во болница во Битола, денес ми кажаа од таму ;)

    Здравствена легтимација
    Болнички упат
    Сино картонче
    Доколку болнички упат немате во моментот или сино картонче,нема никаков проблем,може да донесите подоцна.

    Потрбни работи за трудницата-родилката

    Микро клизми
    Медицински влошки-со мрежичка
    Влажни марамици
    Прибор за лична хигена
    Пижами или спавача-она во што ке се чувствувате удобно после раѓањето на вашето дете.
    Еден пар влечки.


    Потребни работи за вашето новороденче

    Памперси
    Влажни марамици
    Павловичева маст
    Шампонче или беби сапунче-она кое сте го одбрале за одржување на хигената на вашето новородено.
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Што убаво дека не ви бараат алишта за бебето, јас треба да носам 7 боди и 7 штикозни, 3 пара чорапи, лигавчиња, вреќа за спиење и плус еден куп козметика. Само памперс не треба да носам. Буквално бараат 3 торбици, една за во сала за пораѓање, една за бебе и една за мама.
    За мене па еден куп работи треба да земам.
    Божем за на одмор се спремам :D