1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да се спакува за во болница?

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 27 август 2012.

  1. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    а во коа болница ке биде твојот порагај :)
     
  2. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Ke se poragam vo privatna klinika ama ne vo Mk tuku vo stranstvo.
     
  3. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.411
    Допаѓања:
    33.802
    Пол:
    Женски
    Незнам каде во странство ке се пораѓаш ,ама мене не ми требаше ништо од бебешка облека се си имаа таму од бодиња до пелени :)
    Требаше да имам бебешка облека само за бебешката фотосесија и за одење дома :)
    За мене си имав земено облека , спаваќи и несесер со козметика
    толку
    незнам зашто толку работи ти побарале :?:
     
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.048
    бебешка фотосесија??? ммммммм ,убавини
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.982
    И јас во странство ќе се пораѓам и треба да понесам се што имате веќе напишано и вие како за во Мк, за мене и за бебето. Најубаво би било да не мора да носам ништо за бебето и се да ми подготват од таму ама нема :(
     
  6. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас ке си спакувам и за бебето се, оти не сакам таму да го облечат во партали како што кажувавте овде дека алиштенцата од болницата се искинати и големи за бебето, за тоа јас денес му ги перам веќе неговите што ги купив овие 2 дена ( да се пофалам многу се убавки и слатки сите овие облеки за бебиња) и во болница ке инсистирам да биде облечен во неговите алиштенца. едвај чекам :inlove:
     
  7. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Да си имам во предвид :)
    а мислам требаат и најлони за под газо од оние како пелени незнам како ги викат ги има во аптека да не прокрвариш многу па да менуваш чаршафи со најлонот си супер си го вадиш и во ѓубре мене ми даде деверицата она користела такви :lol:
    Незнам како стојат другите што се породиле со таа работа дали имаат искуство со тоа дали имале потреба или не од такви :^)
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.048
    Во Чаир нема потреба од најлони, зошто има мушама а врз неа чаршав(посебно парче), кои ти ги менуваат постојано доколку има потреба.
     
  9. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Јас се породив пред скоро 4 години на ГАК, ама ќерка ми не беше облечена во партали искрено. И облекоа бело боди со долги ракави и крем шпихозни. Одоздола носеше и чорапчиња и имаше преубаво капче (со ушиња како на мече) на главата. Се беше чисто, бело и мирисаше убаво. Јас иако си носев алишта за бебето, ништо од тоа не и облеков. За ќерка ми ми требаа само пелени, марамчиња и крема (крема за газе немаа, ниту сапунче/купка за бањање).
    За мене носев моја спавача, која ми рекоа да ја вратам дома (не била стерилна), носев чорапи затоа што беше многу ладно и плус нели од крварењето и лежењето нема циркулација во стапалата, па ми беа премрзнати - чорапиве ептен ме спасија. Нормално влошки, несесер со козметика (четка и паста, чешел, крема за лице, влажни марамчиња, тоалетна хартија, течен сапун), папучи со гума одоздола (да не се лизгаат), пешкир за лице и тело, списанија и полнач за мобилен. Тоа ми беше мене спакувано.
     
  10. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    девојки се плашам да почнам да ги спремам работите за во болница :) ќе треба торбици и од комшии да позајмувам и со комбе ќе треба да ми ги однесат :rofl: нема да ме примат во болницата :rofl: многу сум комплицирана, се мислам дека ми е потребно :rofl:
     
  11. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    роза а каде ќе се пораѓаш? за во приватните болници не ти треба ништо да си знаеш.
     
  12. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    во гак планирав,некако ми е скапо во приватните :worried:
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.048
    А баш ништо нема да употребиш :) И јас како тебе, триста чуда земав, а на крај само едно пешкирче, четката, пастата, и гаќите и прслук (за одење) ги употребив .
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    епа така е :lol: ама некогаш како за малер многу ми треба нешто што не сум го земала :lol: и ај сега оди најди го крајот :lol:
     
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.048
    ќе ти го донесат, ич не се секирај за тоа ;)
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    ти и така ништо нема да земеш со себе во родилна сала. ќе ти донесат после.
     
    На roza102 и meU им се допаѓа ова.
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    такви не требале, барем мене така ми рекоа :) е сега да ви кажам денес се изненадив, дома од сабајле ми дојде патронажна сестра, и навистина беше прекрасна и фина, и ми објасна многу работи за на болница, како и за доењето :) досега немав слушнато дека оделе дома патронажни сестри и кога трудницата ке влеже во 9 месец, ама како и да е корисно е ;)
     
  18. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Јас само да ви кажам оти во странство даваат едни огромни влошки, ама не се мрежести , туку како обичниве, само без гелови и чуда, туку како компресиран памук. А мрежестите влошки си купив од Мк во една сина паковка, и тоа беше само вата-памук и една мрежа да ама мн широка, и памукот се лепеше и одвај цел на туширање се вадеше. Кога дојдов дома користев обични влошки без гел и поминав еве ме супер. Рана освен со вода не ја миев со ништо и мн брзо ми зарасна. Само барајте убаво да ве истегаат на стомакот за тие со природен пораѓај, за помалку да крварите од после. Со среќа нека ви е. А за тоа со чаршавот што не пропушта е убава работа, како за вас, така и за бебе кога ќе му пропушти пелената. Ако има како еднократни подлоги за преслекување побарајте ги кај детските пелени, или пак во аптека.
    Со среќа нека ви е и со лес на сите, здрави и прави бебенца да си држите на скоро
     
    На silk и elena.mak им се допаѓа ова.
  19. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    девојки јас почнав со подготовка на торбицата за породување :lol: прво што купив беше малечко пакување паста за заби :lol: и толку :rofl: денес ќе купам уште нешто. инаку ги исправ пењоарот,крпите бањарки,маиците,прслоците и др. долна облека....треба да си купам и гумени влечки за туширање.... и што уште не :lol: .......Сакам да купам од тие подебели папучи што се облекуваат како чорапчиња. Дали ќе ми дозволат да си ги носам и кога ќе бидам на бокс? имам ептен многу ладни нозе,дури и ме болат :worried: а читам дека на бокс се останувало со саати :worried:
     
  20. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Леле и јас тоа го мислам цело време :(
    кај ќе издржам на боксот, кога ќе ми се смрзнат нозеве.
    А се прашувам спаваќата која ја даваат од таму се носи на моментот на породување?
    И после си ја облекуваш твојата нели...
    Мислам дека ќе ми биде ладно, јас па за тоа се секирам :(