1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да се спакува за во болница?

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 27 август 2012.

  1. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Јас имав се во една торбица бидејки не ти треба многу за бебе,пелени,влажни и кремче и земиси две тетри за да си ставиш под него.
    Каде ќе се пораѓаш?
     
  2. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.033
    Пол:
    Женски
    Во Куманово, ми даде список една бабица^_^
    За бебе памперс,марамици,шампонче,павловичева и топломер:rofl: и ставив + пешкирче.
    За мене влошки 3 пак.,марамици,тоалет,пешкир еден голем еден мал,средства за хигиена,папучи гумени и собни, е да и топломер за мене + вода,к.кола и чоколада , ова ваљда шекер да не ми падне хахаха. + ке ми донесат отпосле чорапи и џемпер и уште нешто ако зафали..:?:
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Мамии и идни мами,некоја да знај да ми напиши списоче за тоа што се ќе ми треба за на болница во Прилеп,за мене и бебе.Зошто гледам за во секоја болница не е исто
     
  4. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Јас се породив пред еден месец во Куманово.Понесов се она што прочитав на форумот и видов дека некои работи не се потребни.
    Имав една торба за мене,една за бебето,кога дојде една сестра и ги виде торбите ме праша од кај сум ( дали мислеше дека сум од друг град или пак од село) немало потреба од толку товар.
    За бебето ти е потребно памперс,влажни марамици,шампон и топломер,со креми во болницата кажаа дека не треба да се мачка,пешкирче за бебе не ти треба,евентуално можеш пеленка да понесеш да му постелаш на бебето каде што ќе спие.
    За тебе она што си го пишала е во ред иако таму даваат папучи нивни,секако ако сакаш можеш да си носиш твои.
    За џемпер и чорапи мислам дека не ти се потребни бидејќи во собите е прееетопло.
     
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    кај нас за мајка даваат спавача за бебе си го повиваат во пелени. Треба само шампон влажни марамици памперс за бебе и бидејќи ги дохрануваат зашто не секоја мајка веднаш добива млеко ќе ти кажат кое ад млеко го користат и ќе си донесеш кутија. За мајка памучни влошки ради крварењето. Друго ништо не ти треба. Јас со сиот памет дури и книга си зедов (facepalm)
     
  6. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.033
    Пол:
    Женски
    Бабица ми кажа и кремче да си носам за беба, пешкирче ми е наместо пеленка дека уште немам купувано пелени па да ми спие на чисто за секој случај..а исто и за папучи за мене ми кажа да си носам..може немаат доволно па да си носам за секој случај:rofl:
    Чорапи со ставив едни за секој случај, многу сум зимогрозлива па немој да ми студи :rofl: друго ке донесат ако треба, зависно колку дена ке сум таму..:D заради пакувањето памперс не ми собира се во една торба па поделив во торба и ранче:?:
     
    На an4ii и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  7. Feminka99

    Feminka99 Нов член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Се породив во државната болница во Струмица.
    Со себе понесов:
    Папучи
    Чорапи
    Мобилен, полач и слушалки
    Влошки со мрежичка
    Тоалетна хартија
    И ми рекоа да докупиме и пелени за да не ги извалкаме чаршафите, ми се најдоа да постелам под бебето за да биде на чисто
    За бебуш ми требаше само памперси и влажни марамчиња.
     
    На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Сите ли земате од тие влошки со мрежа? По што толку се разликуваат од другите влошки?
     
  9. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.033
    Пол:
    Женски
    Дише раната не даваат други во болница да носиш.
    Направени се од памук и одозгора мрежа, за разлика од овие други што имаат пластика, кеса, не пропустливи се со гелови со се и сешто имаат :)
     
    На cresa-jagoda, ***Bony*** и ***Najsrekna*** им се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    бидејќи не носиме долен веш (барем кај нас е така) се ставаат памучни со мрежичка. Похигиенски биле и впивале а и во денот по 5-6 пати идат доктори проверуваат рани за тие што се породиле природно а кај царски ја следат количината на крварење.
     
    На cresa-jagoda, srekice и ***Najsrekna*** им се допаѓа ова.
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Исто е крварењето и кај царски и исто треба влошки со мрежа, јас бев царски 3 пакетчиња потрошив во 4 дена.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Женски ај нека пише некоја што скоро се пораѓала во Чаир што точно треба да се понесе? што бараат? што е дозволено? Даваат некоја листа да си побарам или?
     
  13. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Јас си ставив пешкири, гаќи (иако ми кажаа дека не дозволуваат, ама нека има), влажни марамици, вир влошки, ланолин за гради, несесер со дезодоранс, гел за туширање, паста, четка и хроничната терапија што си ја пијам. За бебе ставив пелени, павловичева и две тетра пелени. Во петок сум на контрола па ќе препрашам што точно треба. Треба и документи знам да се спремат, ама не знам што точно.
    А да, и не знам дали да си земам папучи и спавача. Ќе мора и тоа да ги прашам.
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @thinkerbell @***Bony*** побарајте поназад низ темата имаме пишувано. Нема разлика дали некоја месецов се породила или пред 1-2-3 години, сѐ си е исто во Чаир.
    Единствено спаваќи не дозволуваат од дома, папучи може. Од документи лична карта, здравствена книшка и картонче за крвна група.
     
  15. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Вракав сигурно десетина страни и ме фати мрза многу измешано ми беше па си викам ај некој ке ме просветли :D ама ајде ке се потрудам, имаше доста што пишале ствари што не требале затоа сакав конкретно нешто ама ке се снајдам :)
     
  16. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Гел за туширање имате користено?Јас колку што знам не е препорачливо,само одмивање со вода
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш пребарај ги само моите мислења во темава, имам објаснувано повеќе пати. (горе лево на лупата)

    @simona_baby за интима ништо, само вода и тоа подолг период, гелот само за тело ќе го користиш.
     
    На srekice, ***Bony*** и simona_baby им се допаѓа ова.
  18. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    што треба друго да се носи?
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Јас за Битола ќе кажам.
    2 микроклизми
    Влошки Вир со мрежа
    Подметачи со најлонче
    Аналгин ;)
    Лична козметика, сапунче мерима
    Крпи и гаќи (откако ќе помине визита си облекувавме гаќи)
    За бебето само памперс 1ца и толку.
     
    Последна измена: 19 февруари 2019
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа дека покрај сите подготовки за нега и хигиена (пошто кај нас само тоа треба) мора да се носи и аналгин о витамин ц