1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да се спакува за во болница?

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 27 август 2012.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Спаваќите се стандард. Само да знаеш дека тешко се добива втора спаваќа. Подлога колку сакаш. Пожелно е повеќе. Наметка може да носиш.
     
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Имаат подлоги врз шкафче во собите,не ти е на одмет да си понесеш една од оние за еднократна употреба.
    Ќебенце јас не носев,ама ми доенсе мм нивното го ставав на оградата од креветчето зошто дуваше од прозорот.
    Гаќи не ти требаат,се држи меѓу нозе вир влошката,еднаш пробав со обични гаќи ме стегаа баталив.
    Прслук за во болница не ти треба,јас облеков кога да си одам накај дома.
    Спаваќите се со ракавчиња и копчиња од напред за доење. Има и едни што се врзуваат горе.
    Слободно барај облека за бебе,спаваќа,чаршав,подлога ако ти се истопи,испрља. Даваат. За алишта за бебе одев кај бебињата ми даваа. Но бебето го оставаш во соба не смееш со него по ходник,се дереа може да ти се слоши и да ти падне.
    Наметка земи си,некое џемперче. Јас се породив октомври,ладни беа утрата.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Мене ми е мнооооогу драго што можам на тебе да ти пишувам совети за бременост и пораѓај,после се што прочитав во поддршка :)
    Со лесно нека е само,уште колку остана?
     
    На Jana06 и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  5. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Леле тие мрежестите влошки да ви кажам, јас кога го родив првото, тука во Грција, си набавив такви од кај нас од Мк, тогаш ќе доаѓаа моите и им порачав такви да,ми донесат од аптека па и 3-4 паковања порачав нем да не ми стигнат.
    Кога се породив на бокс ме изми сестрата, бабицата што беше не знам и ми вика влошки имаш ли? И викам да се ми е ставено во кесе таму, мајка ми нели ви ги даде? Хаха вика, не гледам тука влошки, викам како бе, дај ми го кесето и вадам од мрежестите и викам еве, овие нели се? Ме гледаа чудно жена ми вика, што е ова? Викам па влошки, вика јас прв пат гледам вакво нешто, ауу колку се засрамив значии, викам абе нели такви сецстават на пораѓај? Ми вика од каде ти е ова? Ние тука ставаме од големите оние бабските или зацедна употреба што се како гакички, сите родилки такви си носат, овакви како твоите прв пат гледам, ми вика. Па ги покажуваше на другите колешки и сите како да се потсмеваа, чудно им....и сакала нејкела ми стави една таква и гаки ми облече, после и реков на мајка ми да слезе долу во апрека да ми купи обични големи. И од тогаш крај, за второто си купив големи и такви ми ставија. Викам шо ќе се расправам какви се, што се, поарно зежи вакви обични улошки и готово.
    А сега па најнова мода сум си купила, гакички за една употреба и тоа црни слим ;)
     
    На momlife и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  6. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    444
    Пол:
    Женски
    Сакав да прашам дали да земам нешто за под шпикозни за бебе кога ке се зема од болница или доволно е шпикозни чорапчиња боди капче и цебенце. Краен термин ми е 22.04
     
  7. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја што се пораѓала или е во план за раѓање во болницата во Куманово, што е потребно за бебе и за мајката?
    Имам спремено некои работи но незнам дали уште нешто ќе е потребно...
     
  8. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила, па да речам уште неполни два месеци, 06 мај ми е терминот :inlove:
    Едвај чекам да се запознаеме со цуцата :l::l:
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    @srce-9 потребно ти е прибор за хигиена, пешкир, влошки.. Јас си носев и џемпер. За бебето памперс, шампон, марамици, павловичева и топломер. Колку се сеќавам тоа е, нека допише некој ако сум заборавила нешто. Мислам исто е во сите државни.
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Земи си и маичка со тенки прерамки за под спаваќата затоа што мене таа што ми ја дадоа искината беше и градите надвор ми беа, јас носев гаќи за еднократна употреба ама не ги ни искористив само земи си повеќе влошки вир, туширање само со вода ми рекоа да не користам никакви гелови да не се инфицира раната бидејќи природно се породив и дезодоранс само без амонијак земи си
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Обавезно едно боди!
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Talesia

    Talesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2017
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    И јас се мислев ако мислиш на ѕиврички, ама решив не, ќе биде покриено. Засекој случај може ќе ставам, незнам време какво ќе се погоди , 27.04 ми е термин, тука сме некаде јас и ти. Позз
     
    На strelkata и Joki99 им се допаѓа ова.
  13. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    Од која недела пд бременоста почнавте да се пакувате за во болница? Тек ја почнувам 33 недела, незнам кога да си ја спакувам торбата.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    36 недела ми беше спремна и за мене и за бебе.
     
    На strelkata и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  15. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Ќе ви се придружам и јас 29.04 ми е термин :sweat::D
     
    На Talesia, strelkata и Maja92@ им се допаѓа ова.
  16. FallenAngell

    FallenAngell Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    за некој ден влегуваме со бебуш 36 ми рекоа штом влезеш можеш секој ден да се породиш така да што да ставам ? сите ми викаат од мрежастите улошки сега тука читам ВИР влошки кај ги има тие и гакичките за 1 употреба? за бебуш ми рекоа да си купам памперс за новороденчиња од облека ако не е многу ладно само боди и хулахопчиња..ја планирам и едно кебенце...пешкирче нешто др?
     
  17. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.709
    Пол:
    Женски
    Вир влошки имаш во аптека земи си 2-3 паковања за во болница, во ДМ имаш гакички за 1 употреба(јас си носев обични немав потреба за такви, кога доаѓаше визита без гаќи треба да си само со влошка така да не ти требаат такви, ако си царски само земи си повисоки оние бабински што ги викаат да оди над раната, ако си природно можеш и обични.) За бебето шампонче, јас носев 2 тетри ми се најдоа при доење, памперси обавезно 1ца ако треба нешто ќе кажат они ќе ти донесат накнадно.
     
    На FallenAngell и strelkata им се допаѓа ова.
  18. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Јас ќе ве претркам, 12.04 ми е :D
     
    На Talesia, babyboy1 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  19. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Таман ќе можи да не советуваш
    Во која клиника ќе се пораѓаш?
     
  20. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Јас сум 38ма,но не сум класично спакувана.Куферчето ми е во спална со несесер внатре(паста,четка,и мини пакувања на креми за лице,раце,шампон,маска,чешел и стегачи за коса),плус како совет добив и да понесам влажни сензитив марамици за интима бидејќи тоалетна хартија и засушена рана доле е лоша комбинација:)
    Облеката што ми е планирана за таму,од тргнување во болница,па за таму и се до излегување,ми е ставена на закачалки во плакарот со истиот редослед:)
    Дури и чорапи,прслук и стегач за коса,се ми е на дофат.Не верувам дека ке ме фатат филмски болки за да истрчам во секунда накај породилиште,ке имам сигурно две минути за да пикнам алишта во куфер.
    Ако се спакуваш сега,може да стојат и цел месец во торбица и да примат мирис на стоено.
    Јас по оваа логика се водам,па ке видиме праксата што ке каже:)
     
    На Thallia, eta, strelkata и 4 други им се допаѓа ова.