1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да се спакува за во болница?

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 27 август 2012.

  1. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Здраво сакам да прашам од каде земавте торби за во болница дали преку интернет и ако може некоја идеја дали посебно за бебе зедовте или некоја поголема за двајца :D не знам дали е за тука прашање ама не најдов друга тема .
    Фалаа однапред :D
     
    На Meci¹² му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    И со првото и сега за второво планирам во ранец да ставам се што ми е потребно, за бебе само памперс, крема и марамици (во истиот ранец). За излегување од болница ке ми донесат дента кога ќе излегуваме, за бебе работите во торбицата што оди со количката.
     
    Последна измена: 17 јуни 2020
    На Bisera2020, K7M10J и Anaouou им се допаѓа ова.
  3. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.608
    Допаѓања:
    18.175
    Пол:
    Женски
    Јас се спакував во торба за тренинг, оние торби патни што можат да се носат кога одиш на викенд со спиење, ме разбираш на каква мислам.
    Можеш и таа со количката што оди, ама мене ми беше мала за се што спремив. Било каков ранец е океј. Некои и куферче носат.
     
    На BeLLaDona23 и Anaouou им се допаѓа ова.
  4. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Јана хелоу, вака како најтазе породена во Ремедика :)
    Што ми треба да си спакувам во торба за мене и бебињата ?
    Фала ;)
     
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    За бебињата ништо, денот кога ќе си идете ќе ти донесат од дома алишта и додека разговараш со педијатар ќе ти ги облечат. За тебе полнач, стегач за коса, лабело (мене ми испука устата во сала), ланолин за гради, високи гаќи за искачање од болница и улошки, влажни марамици ќе ти требаат ако си со царски и се друго што сакаш и користиш за лична хигиена (четка за коса, четка за заби и паста итн).
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lakiki

    lakiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    a kakvi se tie tetra peleni za bebeto? i dali treba da se kupat za na bolnica?
     
    На Joki99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.608
    Допаѓања:
    18.175
    Пол:
    Женски
    Тетра пелени се оние коцкасти класични пелени кои ги користеле и за мене. Пиши тетра пелени и ке видиш слика.
    За во болница не ти требаат.
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Jas nosev dve za vo bolnica. Koga ke mi go donesea bebeto jas go leginav na niv za da ne lezi direktno na carsavot sto e vo krevetceto.
    330518v-1.jpg download.jpeg
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lakiki

    lakiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    a kolku peleni zemavte za bebeto za vo bolmica? od najmaloto pakovanje? kolku vi bea potrebni?
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Што треба да се спакува за породување во Ремедика?
     
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас носев пакетче од 28 пелени. Не ги потрошивме. Во болница бев 4 дена. На 5 часа му менуваа пелена. Купи си ти големо пакување и стави си околу 20 во торбата, бидејќи мене сите што ги однесов ми ги земаа, не си ги вратив дома тие што останаа. Ама се си зависи од тоа каде се пораѓаш и како ќе се одвива грижата за бебето. Некаде ти го оставаат бебето постојано со тебе и ти менуваш пелени, па ќе си менуваш на 3 часа како што и треба. Некаде ги земаат бебињата во детска соба и таму ги повиваат и хранат. Јас се породив со царски рез и немав воопшто млеко. Од стрес не ми надојде се додека не си заминав дома, па затоа и бебето не ми го оставаа. Го земаа ноќе беше кај сестрите, а преку ден ми го носеа да го гушкам и да го ставам на града да пробувам да дојам. Ама поголем дел од времето си беше во детска соба бидејќи појави многу леукоцити во крв, беше на антибиотик и го следеа педијатри.
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Јас си носев 30парчиња.
    Бев во болница 3 дена потрошив само 8 пампреси.
    Бебе си беше кај сестрите бидејки бев царски,ми го носеа на кратко да го погушкам.
    Кога им требаше пампреси идеа по потреба земаа.Ова на ГАК
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Здраво женски.Јас сум 35+4 ,од наредна недела ќе треба да почнам со цтг.Планирам д се пораѓам во Чаир .Ако сака некоја што се има таму породено да ми пише што ми е потребно за мене и бебе во болница како и кои документи да ги понесам со себе ?
     
  14. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Jas nosev malo pakovanje ostanav vo bolnica 6 dena i se potrosi celo pakovanje. Sestrite doajgaa po potreba zemaa pampers
     
  15. Bisera2020

    Bisera2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2020
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Nosi si malo pakovanje. Nosev pampers malo.dojdoa mi pobaraa peleni im dadov nekolku i posle koa mi ja vratija bese so violeta peleni na nea.
    A i neznam zasto baraat peleni koga violeta im se sponzor mislam.imaat nonstop.
     
  16. Macika222

    Macika222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Za prv pat na ctg ke odis samo so upat od maticen ili imas zakazano kaj nekoj posebno od doktorite kako odi sega jas pred tei god se porodiv tamu samo so upat prviot pat ama ne znam kako e sega I jas sum za na ctg na kraj na avgust
     
  17. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    За тебе несесер за лична хигена,алишта за излегување од болница,полнач за мобилен.
    А за бебе алишта за излегување од болница.
    Тоа спавачи,влошки,мрежести гаќи,силиконски брадавици,фен,пелени,алишта за бебе се си има таму
     
    На Broken♡, merina.93 и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
  18. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Колку што се сеќавам носев прибор за лична хигиена, влошки, влажни марамици, тоалетна, полнач, пешкир, спаваќа си земав без потреба, гаќи. Пелени, павловичева ( одма ми ги земаа па се вратија по уште другиот ден, нормално немав и им викам а цели паковања за еден ден потрошивте? ) Тетра пелени две за да постелам за бебето( не можев да станам да ги земам, џабе ги носев )Едно шишенце вода, после ми носеа. Од ова влажни може искористив пошто царски бев и не можев ништо да си земам, а и немаше потреба, еден ден без катетер бев само. Маски земи си и средство за дезинфекција за раце. Битна работа, стави се во ранец зошто шкафчињата им се такви тесни, јас торбица носев па одвај ја напикав исправена.
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  19. thegirl20.20

    thegirl20.20 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2020
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravoo isto i jas planiran vo Cair no neznam ke vidam mozhebi i vo Gak ke treba da se porodam si spakuvav skoro se nenzam dali dolni pizami po dolgi da zemam edni i 3-4 maicki zosto izgleda i jas carski ke pravam spavaki si spakuvav no neznam i od tamu li davaat?Sto drugo davaat? Uspea li da se istushirash da si zemam li i kupka,sampon nesto?
     
  20. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Ништо од тоа не ми требаше, освен сапунот, чешелот, влажни марамици и четката за заби. Ми го извадија катетерот и другиот ден ме пуштија дома, немав време а и не можев да се истуширам, одвај одев. Јас толку имав спакувано дека природно тргнав да се пораѓам. Ако си природно ќе можеш и да станеш да шеташ и да се средиш.
     
    На thegirl20.20 му/ѝ се допаѓа ова.