1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што добив (научив) од форумот?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Chocoholic, 25 јануари 2012.

  1. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    ,Дека пороците прават да ти е убаво додека не те направат зависен, а зависен стануваш многу брзо, после тоа следува коктел од завист и незадоволство, ќе научиш многу, на потешкиот начин, или од љубопитност, или зошто немало кој да ти го каже полесниот. На крај или ќе се излечиш или ќе мислиш дека никогаш и не си се разболел......проблемот кај зависниците не е дека тешко се лекуваат, туку дека несакаат да прифатат дека се болни :)
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. love.a7x

    love.a7x Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    112
    Од форумов научив да ги сакам луѓето, да ги сакам сите луѓе, да ги сослушам и почитувам туѓите мислења.
     
    На DVAANGELA и Mia-K им се допаѓа ова.
  3. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Од форумов научив да бидам дружељубива :)
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Научив дека има секакви судбини, проблеми, среќи, несреќи, нешто што сум мислела дека е необично всушност било сосема нормално, научив да бидам поотворена.
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SWagger274

    SWagger274 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    Научив да се дружам повеке,да споделувам повеке мислења,да слушам и почитувам туги мислења... :D
     
    На DVAANGELA и Tinushka им се допаѓа ова.
  6. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Јас уште ништо не добив, ама се надевам дека ќе добијам многу пријатели. :sun::sun::sun:
     
  7. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    Од форумов ништо не добив (не ми е тоа соодветен израз баш), но на форумов стекнав пријатели и можеби во иднина со дел од нив и вистински ќе се запознаам, којзнае.

    А од форумов научив дека има секакви карактери, па дури и такви какви што не сум можела ни да замислам, дека луѓето кога се кријат зад анонимноста знаат да бидат и бескрупулозни, но други знаат и да си го задржат карактерот. А трети се претставуваат такви какви што всушност не се и се обидуваат да живеат нереален живот. Четвртата категорија ми се тролови кои немаат попаметна работа во животот и ништо сериозно не сфаќаат, а голем дел од нив се покажале и како потенцијални психопати или манијаци.

    Исто така научив и дека има доста луѓе кои немаат допир со реалноста и не можат да ги разберат проблемите кои се' повеќе го претрупуваат секојдневието, било да се работи за животна ситуација, финансии, болест или некоја здравствена состојба.

    Но научив и дека има луѓе кои се зрели, промислени и полни со разбирање кон другите и дека секогаш се подготвени да помогнат и да дадат совет. Тие треба да се почитуваат и да не се злоупотребуваат.

    Исто така, од форумов научив дека никој не можеш да го убедиш дека греши (кога греши во врска со нешто), без разлика колку аргументи, факти и докази ќе му изнесеш. Секој е со своето убедување.

    Ајде доста е засега. :)
     
    На Someonespecial, angelche16, DVAANGELA и 7 други им се допаѓа ова.
  8. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Не сум научила ништо повеќе од она што сум го видела на други форуми.
    Секаде е исто. Секаде има кланови, тролови, луѓе што во реалниот живот се едно, а во виртуелниот нешто сосема друго. Секаде се прават дружби надвор од форумот, па после некако се губи објективност и се зазема ставот на некој што ти е поблизок. Ништо ново. Само што со оглед на тоа дека овде сме 95% жени, некако повеќе драматизираме во одредени ситуации, па од мравка правиме слон :D
     
    На Someonespecial, honest girl, VladeMila и 2 други им се допаѓа ова.
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Научив дека секој кажан поим не секој го сваќа на ист начин.. еден збор има милион значења.

    Научив и добив многу позитивност и елан од многу мили и исјрени луѓе.

    Научив дека човечност сеуште постои.

    Добив многу мили и драги луѓе..

    Со еден збор инспирација, позитивност, умешност и креативност.
     
    На DVAANGELA, Annath, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Научив дека младите си се млади, старите стари..и никако не одат заедно во комбинација..штета...
    колку и да напредува технологијата,прашањата за сексот, љубовта и неверството ке останат вечито исти.
    Научив дека човек може да има форумска љубов, да му чука срце побрзо читајќи негови постови а не му знаеш ни очи каква боја му имаат...
    Научив дека преку витруелното дружење пак се осеќа харизмата на некои ликови и лошотилукот на троловите..
    Научив дека нема бегање лесно од форумов, пак ке се навраќаш каде и да одиш:)
     
    На Aleksandar1212, LivingGlam, vitamina и 5 други им се допаѓа ова.
  11. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Ова што си напишала се точно , кога кажав што ми се случи за брак свекрва сопруг ,ти многу добро обjасна коj е крив а jас пак по мое дури и намерно возвракав (facepalm) Вистина се различно сватено . ИЗВИНИИ ОД СРЦЕ.
     
    На DVAANGELA и vitamina им се допаѓа ова.
  12. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што во претходниот пост повеќе ги истакнав негативните аспекти на форумов, па сакам да се надополнам сега.

    Научив и дека не мора да се познаваш со некого, за да се чувствуваш како да го знаеш со години и како да се дружите интензивно, иако разговарате преку допишување.

    Научив и дека има многу талентирани личности собрани на едно место, што за уметност, што за фотографија, за пишување, за облекување и шминкање, за готвење, за делење на совети... Луѓе кои инспирираат.

    Научив и дека на едно место се собрале и многу убави девојки, што многу ме изненади и позитивно ме изненади.

    Научив дека со еден поздрав, убав збор или виртуелна гушка можеш многу да развеселиш некого кому му е тешко во дадениот момент.

    Научив дека понекогаш може да се развие и убава и квалитетна дискусија на одредена тема без да има расправии.

    Има тука и доста позитивни работи. :)
     
    Последна измена: 25 ноември 2015
    На DVAANGELA, Someonespecial, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Од форумов не научив нешто што веќе не го знаев
    НО
    Читав луѓе со различни погледни од моите.Убаво е да прочиташ како размислуваат луѓе.
    Сретнав луѓе кои немаат основна култура и писменост а се дел од интелектуалното миље (барем така се претставуват)
    Увидов дека и тука како и во секојдневието има лигавења, озборувања...никогаш нема да се искорени тоа.
    Комуницирав со нереализирани ,,госпожи,, на кои единствен прозорец кон светот им е форумов

    Убаво е што запознав прекрасни луѓе од кои има што да се чуе и научи
     
    Последна измена: 25 ноември 2015
    На vitamina, VladeMila, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Нешто којзнае што не научив, но сепак има теми каде што сакам да прочитам туѓи мислења и искуства кои ми служат како примери. Ама најбитно од се е што склопив виртуелни пријателства со луѓе кои почнав премногу да ги сакам иако не сум ги видела никогаш во животот. Нема поубаво нешто од пријател, уште и ако ти е забавно со него.
     
    Последна измена: 25 ноември 2015
    На Someonespecial, VladeMila, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    На форумов се здобивам со секојдневни информации, додека бев бремена, сега со бебешки живот, размена мислења, искуства, потоа другите општи информации: околу попусти, козметика, книги, воопшто секојдневието: од совети за дамки или помош за машини за садови до предлог и/или помош при куповина на било што со споделени искуства, мислења, совети.
    Во тој поглед ме збогатува.

    Друго, избрав неколку членки за кои сум уверена дека пишуваат литературно и го учам јазикот од нивните постови и како полесно да се изразам. Македонски не ми е прв јазик, и можам да кажам дека форумов многу ми помогна и ми помага и понатаму.

    Трето, убаво е да имаш виртуелни познанства. Не се исто ко реални, ама со пишаното го излеваш дел од својата душа и интересно е да ги читаш различни карактери како се справуваат во одредена ситуација или реагираат на истата. Тоа позитивно влијае и на моето справување надвор, во реалноста, со различни луѓе, полесно прифаќајки различитости и правејќи ме пофлексибилна. И потолерантна :)
     
    На DVAANGELA, Someonespecial, Lady Phoenix и 7 други им се допаѓа ова.
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Од форумов ништо не научив што до сега не го знаев . Запознав драги членки , кои некои ги сретнав и во живо . И мили ми се . @Mrs.Bass би сакала да имам пријателка како неа . Мила и драга ми е . Имам и повеќе кои ми се драги и ги читам редовно .
    Споделувам и добивам совети околу бременоста , деца и сл . Се на се тоа е тоа.
     
    На DVAANGELA, VladeMila и Mrs.Bass им се допаѓа ова.
  17. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Искрено, на форумов се зачленив од љубопитство и затоа што не сум користела македоски форум никогаш, а корисник сум на многу други кои се обично врзани со моите хоби активности.
    Не очекував дека ќе го користам често, туку повремено, ама тука сум се зезнала очигледно со пресметките, зошто еве, секој ден сум овде. :lol:

    Како што напиша Скај, има многу што да се научи и има доста корисни информации кои фемките несебично ги споделуваат на бројните теми. Разновидноста на темите, дури и нивниот прекумерен спектар, во кој секој може нешто интересно и поучно да си пронајде е една од најпозитивните страни која јас ја гледам на форумот.

    Генерално, корисен е за многу нешта според мене, јас сум тип кој сака да учи и извлекува нови сознанија и од позитивните, па и од негативните работи тука.
    Штом сум се уште на форумов, значи нешто ми го задржува вниманието за да го користам. :D
     
    На DVAANGELA, Someonespecial, Lady Phoenix и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Научив дека јас сум нешто посебно...
     
  19. Janicka20

    Janicka20 Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Bravo za aktivnosta na clenovite koi navistina pomagaat vo razlicni situacii, sekoja pomos, idea e dobredojdena.
    Sepak postoi kakva takva svetla idnina vo drzavava
     
  20. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Пред се не сум многу време тука скоро една година во март. Во текот на овие месеци пред се научив дека што и да се случи во мојот живот нема да бидам сама бидејќи ве имам вас, некогаш можеш да добиеш многу добар совет, мислење па дури и рамо за плачење од некој кој не го познаваш. Научив дека пријателството е свето и треба секојдневно да се негува, научив да бидам секојдневно тука за оној кој му е неопходна помош макар и за ситница. Научив дека таму некаде некој навистина се грижи за тебе.....
    Ете така и да си знајте сите дека ве сакам :l::hug: