Што е ФЕР во животот? Што всушност значи тоа?

Дискусија во 'Слободно време' започната од LalitaGrosa, 30 септември 2013.

 1. LalitaGrosa

  LalitaGrosa Активен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  18
  Дали сте размислувале некогаш, што навистина е фер во животот? Правдината, искреноста, љубовта... ајде јас не можам да составам една дефиниција...
   
 2. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.134
  Допаѓања:
  1.432
  Пол:
  Женски
  Во сите тие што ги наброја ти правдина љубов итн има и нефер ситуации :)
   
 3. kva

  kva Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  336
  Повеке можев да одговорам што не е фер :) .
   
 4. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.984
  Толку ме учеле цели 20 год живот што не е фер во животот да веќе не ни знам што е фер во него ....
   
  На poenta и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 5. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.010
  Уф, што е фер? Било кој одговор на ова прашање би бил субјективен. Како да прашуваш: која боја е најубава? Многу релативна работа. Моментално според мене, фер е сите да имаме исти шанси во животот, а понатаму од нас да зависи дали и како ќе ги искористиме тие шанси. Фер е секој да има право на живот и да сам да носи одлуки поврзани со својот живот, :!: но и сам да се носи со последиците од тие одлуки!

  И навистина, повеќе би можела да набројам што не е фер, одколку што е фер во животот. Не е фер други да ги трпат последиците од моите одлуки, и обратно: јас да трпам последици од нечии одлуки.

  Едноставно животот НЕ Е ФЕР! И доколку има нешто што сметаме дека е фер во животот, тоа е резултат од нашата моментална внатрешна состојба и од состојба на поблиското и подалечното окружување во дадениот момент. Се‘ е релативно.
   
  На stilas7, eloves и LalitaGrosa им се допаѓа ова.
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.751
  Допаѓања:
  54.227
  Пол:
  Женски
  Фер во животот е секој да го добие она што го заслужува, добриот да најде добрина и среќа а лошиот несреќа. Се она што си го направил на друг да ти се случи и тебе. Ете тоа е фер.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.887
  Значи дека личноста живее во заблуда ако мисли дека постои фер.
   
  На vitamina, crazylady и stilas7 им се допаѓа ова.
 8. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.229
  Допаѓања:
  16.867
  Пол:
  Женски
  Животот не е фер, не за џабе така се вели.
  А кога животот не е фер, што друго би било фер.
  Правдината, што ја наведе меѓу другото, е тоа што значи и англицизмот ФЕР или што е праведно, што е во ред во животот.
  Епа Калимеро нема правда, нема фер, сите играат помалку или повеќе "прљаво".
  Се извинувам што ќе бидам директна, ама чудна е темава и малку бесмислена, сеопфатна и неодредена.
   
 9. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.115
  Пол:
  Женски
  Fer e da se rodish vo EU ili SAD ili pak nekoja druga prekuokeanska zemja.
  Ne e fer da se rodish vo mkd.
  Ili preformulirano, fer e da se rodish vo 99% od zemjite shto na geografska karta se naogjaat zapadno od mkd.
  Taka nekako bi izgledal poslikovit primer :)
   
  На Yipman2, stilas7 и anakonda88 им се допаѓа ова.
 10. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.229
  Допаѓања:
  16.867
  Пол:
  Женски
  Не мора да се родиш во ЕУ, доволно е да се родиш како бегалец од блискиот исток и сите врати ти се отворени.
  Како што тргнало, нема да мислите дека е фер ако си во ЕУ и ќе сакате назад во Македонија.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 11. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.479
  Пол:
  Женски
  Poveke luge rekle - Ne si fer ! , Jas im kazuvam - I zivotot ne e fer ali go ziveeme ! ;)
   
 12. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.284
  Пол:
  Женски
  Не мешајте фер и среќа. Фер е праведен однос, исплаќање на трудот, правично поделување на работите. Но, во реалноста ретко ја наоѓаме примената на фер.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.115
  Пол:
  Женски
  Jas mislam deka togash i site rodeni Evropejci kje posakaat zaedno so nas vo fyrom.
  Patem, ne e fer shto tie lugje ne gledaat sitel i ne mozhat da doznaat koja e najbrzo rastechkata ekonomija na kontinentov.
   
  На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.981
  Допаѓања:
  80.515
  Не е фер да живееш во Македонија, а да ја нарекуваш ФИРОМ.
  Фер е да не те сака никој повратно, затоа што си неспособен за сакање.
  Фер е да не ти дадат ништо, ако не си дал ништо.
  Фер е ако си легач дома, да ги почитуваш твоите оти те хранат, а не да се расправаш.
  Фер е да добиваш само горчина и лоши зборови, ако не знаеш да дадеш добри.
  Фер е ако си негативна душа, да ти се случат негативни работи.
  Фер е ако го изневериш дечкото, да те изневери следниот и да те боли исто како претходниот.
  Фер е ако сите пари ги даваш за козметика, шминка и алишта, да те ценат по вложеното во изгледот, не во главата.
  Фер е ако посакуваш туѓа несреќа, да те снајде.
  Фер е ако тепаш туѓо дете, да ти го натепаат твоето.
  Фер е ако имаш погана уста, да ти вратат со поганости.
  Фер е ако ти е душата полна со омраза, да немаш љубов наоколу.
  Фер е ако исмејуваш некој, да те исмејуваат и тебе.
   
 15. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.284
  Пол:
  Женски
  нешто од горенаведеново можеби е и карма
   
 16. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.115
  Пол:
  Женски
  Nema tuka nishto nefer, bash naprotiv, reciprocitet e vo prashanje.
   
 17. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.229
  Допаѓања:
  16.867
  Пол:
  Женски
  Не е фер сорос да ве плаќа за реклами и антимакедонска пропаганда.
  Не е shto туку-што, не е fyrom туку Македонија, ама ти изгледа веќе се осеќаш како дел од ЕУ, па сега си странец дури. Ако толку ти смета, откажи се од македонското државјанство, со сила убавина не бидува. Ако немаш подобар избор, биди апатрид, нема потреба од плукање по државата ако ти смета партијата на власт. Биди си апатрид па кога ќе дојде зајко, покај се, ќе ти го вратат државјанството, може и пјрм ќе ти пишува тогаш, ништо чудно.
  И во тема рецепти ќе умешаат политика.
   
  На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.115
  Пол:
  Женски
  Pa ti si taa SHTO umesha politika. Jas davam primer SHTO e fer, a SHTO ne vo zhivotot, ti pochna da me citirash i da mi zborish za begalcite koi ne se predmet na diskusija ovde.
  Ama ako sakash da zborime za politika, fyrom e megjunarodno priznat naziv, potpishan e tamu nekakov dokument pred 20 godini, togash ne vi prechelo, nema zoshto denes da vi prechi. I toa ne e fer SHTO bash mene najdovte da mi krevate buntovi.
  Kamo da pochne da me plakja mene nekoj za reklami, ich ne bi mi smetalo :D
  Razmisluvam i bez tebe da si bidam apatrid. Drzhavjanstvo ne bi pobarala nazad.
  A gledam ti si ja ednachish zemjata/drzhavata so partijata na vlast, a toa e onaka, eklatanten primer na meshanje lonci, pa nema za SHTO voopshto da diskutirame.
   
  Последна измена: 26 септември 2015
  На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  7.677
  Допаѓања:
  198.875
  Пол:
  Женски
  Сите ние сме предатори кои се борат да го достигнат пленот од спротива за да се снајдат и преживеат , зборот фер и неговото значење на овој универзум не постојат, бидејки едноставно животниот тек ни е таков.

  Најнормално е секој да си гледа за себе и своите животни постигнувања.

  Кој колку постигнал е негово лично достигнување, можел - постигнал, му се може - реагира, диктира, прави кој не постигнал - едноставно не постигнал и не го бидувало.

  Сите ние живееме по нашиот терк кој сме си го скроиле, фер, не фер е размислувањето на оние кои чекаат, се надеваат, и се плашат, едноставно се помируваат со нивната судбина при која не се свесни дека сами си ја градат.
   
 20. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.634
  Пол:
  Женски
  Секој да си го гледа својот живот, да има позитивни мисли и позитивни дела, да не прави лошо никому, а ако може да помогне уште подобро.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.