1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што е животот?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Harlow, 20 октомври 2010.

 1. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Поентата на животот е:
  да им веруваме на чувствата,
  да ги користиме шансите,
  да ја губиме и наоѓаме среќата,
  да ги цениме спомените,
  да учиме од минатото и...
  да сфатиме дека луѓето се менуваат.
  [​IMG]
   
  На ubavica25 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  животот не се дефинира туку се живее позз :)
   
  На xTehUnknown му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  А според која дефиниција го живееш ти?
   
 4. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  не право тоа што не сакаш да ти прават, биди лош за да те ценат и сакај се најмогу себе, па после сите останати, само неколку можат да ти бидат другари-ки другите се пријатели, новите познанства не ги мешај со другарство, биди реалист со мали фантазии, земи се шо ти се пружа еден е животот . . .
   
  На sonuvacka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
 6. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  има многу животни правила и изреки и сите тие се многу точни, но тешко е да се применат и запомтат.
  Јас имам едно едноставно
  Животот е како ти ке си го наредиш
   
 7. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  7.770
  Пол:
  Женски
  Животот е она што ни се случува додека планираме нешто сосема трето.
   
  На bona му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Според мене животот ни е еден роман , чии страници ние треба да ги испишеме, секако тоа што еднаш ќе се запише на страната не може ниту да се избрише ниту да се искине.
  Се раѓаме и не сме свесни дека тоа што го живееме се вика живот, после некое време сфаќаме всушност што е тоа живот и какви лекции ни приредува, се запознаваме со животот и сфаќаме дека всушност се она што сме го замислувале како мали е сосема поинаку од нашите размислувања и сфаќаме колку животот може да биде суров.
  Животот е да знаеш да станеш толку пати колку и што ќе паднеш, да знаеш да застанеш цврсто на свои нозе и да се избориш со сите незгоди кои ти ги приредува самиот тој, да знаеш да ги пребродиш сите проблеми.
  Животот е сурова реалност, која треба да се прифати и живее на начин на кој најдобро знаеме и можеме.
   
  На ubavica25, seksi и Gordana10 им се допаѓа ова.
 9. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  ...Сигурно не е она што сме мислеле дека е додека сме си играле со барбиките:)

  Како и да е, сепак ни е најубавиот подарок.Секој ден носи нова шанса да доживееш ново искуство,а секое ново искуство ти ги дефинира правилата по кои ти ке ја играаш животната игра.

  Како и да го живееш својот живот,сепак најважно е да не го губиш човечкото во себе , и како што некој паметен си кажал АКО ЖИВОТОТ Т :P И ДАДЕ ЛИМОНИ,ТИ ДОНЕСИ ТЕКИЛА
   
 10. Night.Star

  Night.Star Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  117
  Мислам дека темата би требало да гласи - Што според вас претставува животот? бидејќи секој го гледа од различен агол.

  Според мене животот претставува една голема игра исполнета со многу изненадувања, шанси, разочарувања, препреки, среќни и тажни мигови...како изминуваат годините и како расте искуството - стануваш подобар играч.
   
  На ubavica25 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Што е животот?
  Животот е патека која треба да ја поминеме,која некогаш е широка и лесна за поминување како автопат,а некогаш е тесна и трнлива....
  Во суштина додека се обидуваме да сватеме што е животот,тој веќе поминал...затоа треба животот да го живееме баш онака како што сакаме и како што нам ни одговара.Не треба толку да се оптоваруваме и филозофираме туку да уживаме.
   
  На unforgiven и sonuvacka им се допаѓа ова.
 12. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Животот е константна интоксикација.

  Од филмот „Превртено“.
   
 13. unforgiven

  unforgiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  животот е курва најреално :wasntme:
   
 14. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.989
  Пол:
  Женски
  Животот е борба-ако не се бориш ќе изгубиш. ;)
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 15. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Моето мото во врска што животот е : „Живеј го секој ден како да ти е последен бидејќи не знаеш што ќе ти донесе утрото“ или пак „Не мисли за вчера - тоа е минато , ниту пак за иднината - таа допрва доаѓа - мисли на сегашноста и живеј го животот на свој начин според твои правила каде ти ја имаш главната улога“
   
 16. lady05

  lady05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  48
  Дефиниција за животот не постои и никогаш нема да се најде, тоа е едно необјасливо дејствје на планетава.
   
 17. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.626
  Животот е безвременост која што знае дека вчерашноста е денешно минато, а утрешноста - денешен сон ;)
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Животот е еден и затоа треба да го изживееме како што сакаме, за кога ќе дојде крајот да имаме на што да се сеќаваме, кон што да се осврнеме и најважно од се, да нема каење.
   
  На ubavica25 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Nika666

  Nika666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  217
  Животот е еден. Доколку го потрошиш на небитни личности и на работи што не сакаш да ги правиш џабе ти е... Животот треба да се цени, а не да се зема здраво за готово како што ние го земаме често.
  Сите сме дошле на светов со некоја причина и сами сме одбрале како ќе живееме и каде, сме го одбрале тоа за да научиме нешто што не сме го научиле во минатиот живот. Наше е да откриеме која е нашата причина што сме тука.
  После неколку години кога ќе седнеш да си размислуваш сваќаш дека уствари многу време си потрошил на тотално небитни работи кои ниту те исполнувале, ниту ти значеле.
   
  На perihan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  68
  Според мене животот е една долга патека со многу падови најважно е да продолжиме да одиме со глава крената горе и да не гледаме на грешките што сме ги направили бидејќи секој може да згреши, а простувањето е човечко. И треба да го живееме секој ден како последен бидејќи знаете како викаат
  ДЕНЕС МЕ ИМА УТРЕ ЌЕ МЕ НЕМА. :lol: :*
   
  На ubavica25 му/ѝ се допаѓа ова.