1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што е најважно кај едно литературно дело?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Theodora, 31 октомври 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  Бидејќи на форумов има доста читатели/ки и приврзаници/чки на различни видови литература би сакала да споделиме искуства што според вас е најважно да поседува едно литературно дело за да ве трогне - дали тоа е самата приказна, стилот и нарацијата, можеби маестрално опишаните ликови и внатрешни доживувања или надворешни описи на пејзажи и културно-историски или тековни политички и сл. прилики?

  Веројатно би било најидеално делото да е склоп на се‘ горенаведено, меѓутоа реално тоа често не е така некои автори повеќе обрнуваат внимание на некои за сметка на др. од карактеристиките.

  Еве, јас ќе говорам од свое име за мене најзначајно е прво, колку е обрнато внимание на самата обработка на ликовите и нивниот карактер и темперамент и др. одлики кои ептен ни го доближуваат што поцелосниот психолошки профил, внатрешните размислувања и мотиви за било какви постапки и дејствувања и второ, стилот и самата нарација значи паѓам на автори кои имаат уникатни стилови, смислуваат нови кованици на зборови и реченици и создаваат такви мисли од кои застанува здивот, имаш бура на емоции која знае длабоко да те потресе и да те натера да се расплачеш неутешно како мало дете или да се превиткуваш од смеа до солзи и кај кои нарацијата едноставно лизга без никаков напор и ништо не може да ми го одвлече вниманието . Ете самата приказна сама по себе без овие елементи колку и да е необична, мене не ме допира баш онака вистински, а во однос на оние описи на природата и општествените прилики кои често знаат да се извор на корисни информации и знаења често ако траат и траат чиниш до бесконечност низ делото ми предизвикувале и долгометражно зевање :tmi: .

  Што е она што е пресудно кај вас?
   
  На BeYourself, Trendafilka, MarchelineAmaru и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.627
  Мене приказна како приказна воопшто не ми е важна. Според мене, вистински писател е оној што ќе успее од некоја најобична, секојдневна приказна да направи врвно дело.
  Многу е просто, ако приказната е на пр. како сонцето изгрева за обично литературно дело тоа ќе биде сонце како сонце позади некој рид. А за да биде тоа врвно литературно дело - ќе биде спектар од бои, тие и тие чуства, таков и таков потиг, означува почеток на ден, нечиј нов живот, нечиј роденден...
  Ова е пишано во метафора и немојте да ме сфатите буквално.

  За мене да ме заинтересира некое дело потребно е игра на зборови, сплет на околности, тук таму некоја тропа, но ништо претерано!
  И мене, како на Теодора ми е важна обработката на психолошки профил, навлегување на ликовите, нешто како во стилот на психолошки реализам. Поради ваквите детални анализи многу ги почитувам Толстој, Достоевски, Балзак и Џон Штајнбек.
  Ценам добри quotes, обично книгите ме се цели поцртани со моливче, за да си ги имам некаде мислите на страна. Почитувам уникатен стил и многу ми се допаѓа стилот на Петре. М.Андреевски, Буковски, Ерика Јонг затоа што си имаат свој личен и претпознатлив стил. Ако за Андреевски тоа е употребата на дијалекти и разиграниот стил, за Буковски тоа е цинизмот и болната за искреност, кај Ерика Јонг е контраверзноста.

  Очекувам од некое дело да ме возбуди, да ме вознмири и откога ќе ја затворам книгата да ме облее чуство на катарза. Знам дека е добро тоа дело кога ќе го завршам и не знам тогаш што да правам со животот :D
  Битно ми е писателот да биде присутен и битно ми е делото да е полно со емоции.

  Можеби мислењето малку ми е оксиморонско пошо напоменав дека сакам тропи и писателот да е тука, па ги спомнав и Блазак и Толстој. Ама книгите не ги судам според литературниот правец :)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.036
  Допаѓања:
  55.820
  Пол:
  Женски
  Обработката на ликовите е многу важна. Ако ликовите се неизградени доволно, се премногу површни, немаат никаква психолошка длабочина, јас не би можела да се поврзам со ликот, ниту пак да си создадам некаква замисла за него, па ни приказната не би ме привлекла.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.330
  Во целост се согласувам со Теодора .
  Дополнително - и литературното дело како и самиот човек треба да се одликува со некаков темперамент , да биде детално а не нафрлано ,да биде јасно а не апстрактно па кој како сака да си го сфати ,да нема вулгаризми ,како Бадемот на Неџма ,недолично е да се нарече литературно дело!
  Има милиони начини како да се опише страста помеѓу две индивидуи уметнички ,а за улично секој знае да си каже ,нели?
  Мора да има изобилство на зборови и фрази ,неограничено ,да има леснотија во пишувањето ,а не како една реченица да била мислена 100 дена.
   
 5. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Пред се, детална обработка на ликовите. Ако неа ја нема, не можам да го сфатам ни целото дело зашто просто не знам каков е ликот.
  Речениците убаво средени, јасни и прецизни, не да не можам да сфатам што сакал да каже авторот. :D
  Потоа содржината. Џабе ми е да го има сето ова горенаведено, ако содржината е без врска.
  Исто така, важен ми е и описот на настаните. Но, не само нафрлани информации за случувањето, туку со игра на зборови доловена ситуацијата.
   
 6. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  883
  Приказната не ми е пресудна. Темите на светов се неколку и цела историја на литература тие се вртат, љубов, војна, семејство итн, ама во различен период и општествени прилики поинаку се обработуваат. Битен ми е начинот на кој авторот се справува со истите, како тој ги доживува и опишува со неговиот инструмент - зборот, зашто сите знаеме да пишуваме, ама не и да се изразиме.

  Длабока анализа на лик, копање по психологијата на ликот и одење во детали - не лежат секому. Не му држи на современиот човек толку концентрацијата. Мене ми се допаѓаат такви дела, иако е карактеристика на минати ака за денешниот народ "досадни" правци, ама кој колку разбира, не се сите за книга. Таков е новиот живот, се нема време за ништо, камо ли да седнеш и да читаш страници и страници опис на соба/фустан/состојба на лик. Што е можно побрзо и инстант обработено - подобро, да би можеле да се фалат како читаат и читаат луѓето. Јас па оваа новата генерација автори не можам да ја сварам, искрено.

  Се наоѓа квалитетна книга дури и меѓу средношколските лектири, ама ко за инает не им` се чита на деца. :geek: И после не знаат ни запирка кај се става.
   
  На Mila04 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.536
  Стилот на пишување.
  Може да се пишува за нешто сосем банално, а да ме привлече и да ми остане во сеќавање, ако начинот на кој е отсликан ликот / настанот / приказната е магичен.

  Стилот според мене треба да поседува длабока леснотија на изразување.
  Убаво спакувани реченици, фин начин на пишување, да освојува на прво читање.

  Да ве тера да ги вртите страничките со возбуда и неизвесност, да си подвлекувате реченички и пасуси и да се восхитувате на тоа колку добро се скроени истите.

  Неретко и добрата, инвентивна идеја за приказната е важна за едно литературно дело, ама пак ќе кажам, ако е скромно и бедно напишана, со лош избор на зборови, паѓа се' во вода.
   
  На crazylady, Meggy, starbucks и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.399
  Пораката и белегот што ке ги остави писателот врз читателот.
   
 9. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Според мене најважно кај едно литературно дело е писателот да успее да го задржи вниманието на читателот до самиот крај. Потоа стилот на пишување и не натрупаноста на премногу настани (Прво на памет ми паѓа „Клетници“- Виктор Иго кое го исполнува овој критериум)
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.077
  Најмногу ми е битна приказната, можеби затоа и покрај солиден број на прочитани книги јас сепак не умеам да се изразувам 'уметнички' затоа што често деловите кај што се објаснува нешто ''небитно'' по мое мислење нели, го читам летимично, набрзина, површински, а се задржувам на главните елементи на приказната...Можеби не сум вистински читач, но не можам да читам страници и страници каде се објаснува дел од природа пример или изглед на куќа каде е детално опишан секој ќош, секое делче без разлика дали е магично претставен, ме заморува едноставно...
  Длабока психолошка анализа на ликовите-да, тоа најмногу ме интересира и ми го задржува вниманието, а често од нетрпеливост знам и да си го ѕирнам крајот, но без разлика, тоа не ми ја скратува возбудата при читањето...
   
 11. Lyanna

  Lyanna Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  17
  Добро дело треба да има совршен склоп на стил, приказна и ликови. Секако, во денешно време имаме само по едно од овие, ама некои ретки книги можат да се пофалат со сите овие
   
 12. The.girl.in.pink

  The.girl.in.pink Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  13
  НАЈважно ми е да не биде претрупано со детали.Зборам за се буквално се да опишува,бидејки тоа знае да ми стане и досадно..А важно ми е да не се префрла одма-зборува за една личност и веднаш почнува за друга,тогаш ке се измешам и книгата станува глупа..Да биде се како една реченица..Да неможеш да се стрпиш за да продолиш со читање..
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.718
  Многу ми се важни ликовите, посебно ако има некој лик со кој јас можам да се идентификувам, во него да пронајдам особини слични на моите, случки кои се слични со оние од мојот живот, едноставно да се пронајдам самата себеси. Така автоматски и книгата ми станува поинтересна за читање.
  Од ова произлегува дека и приказната не ми е помалку важна, да има нешто што го задржува вниманието. Значи, умешност од било која тема да се направи интересна, привлечна приказна, а книгата да се чита во еден здив.
  И на крај, ништо без добра поука, порака што ни ја носи делото, нешто што ќе те натера да размислуваш.
   
 14. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.278
  Вредноста на книжевното дело се мери со бројот на сликите што ги предизвикува во секунда читање. - Љ.К.Бочваров
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.929
  Допаѓања:
  26.813
  Пол:
  Женски
  Пораката, начинот на кој е тоа напишано, стилот, придавките, описите, најважно е да не понесе самата приказна.. :)
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.309
  Допаѓања:
  58.130
  Пол:
  Женски
  Кај едно литературно дело, најголем впечаток ми остава стилот со кој е раскажана содржината и описите на ликовите, местата, настаните, така што, тоа би го нагласила како важно. Освен тоа, многу важна е и пораката која авторот сака да ни ја пренесе. После читањето сакам да размислувам за делото и поуката. :)
   
  Последна измена: 24 август 2017
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.127
  Пол:
  Женски
  Препознатливост на темата и пренесените пораки. Тоа е она што прави класик од едно дело.
   
 18. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.931
  Допаѓања:
  162.215
  Пол:
  Женски
  Стилот на пишување и изграденоста на ликовите, испратените пораки низ содржината и непредвидливоста на дејството.
   
 19. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.242
  Пол:
  Машки
  Стилот. Но и содржината да биде балансирана. Возбуда и здодевност. :)
   
 20. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.120
  Пол:
  Женски
  Да те збогати како човек.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.