1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што е самопочит?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Askopje, 5 ноември 2017.

 1. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  547
  Што значи да се има свое ЈАС?
  Што значи да се почитуваме себеси општо, кога сме во врска и на работното место?
  Често сме ја слушнале добро познатата изрека 'Почитувајте се самите за и другите да ве почитуваат'.
   
  На Sungold, Tanjamm и Lolo5 им се допаѓа ова.
 2. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  547
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.910
  Самопочит е да се заштитиш самата себе, да си дозволиш да растеш и да се развиваш во силна и независна личност, а не да подржуваш и прифаќаш омаловажувања и понижувања од шовенисти со комплекс на мало к*ре.
   
  На Bender Rodriguez, Someonespecial, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.534
  Допаѓања:
  72.435
  Пол:
  Женски
  Самопочит е вреднување на себеси. Оттука, тие што имаат самопочит, се ценат себеси и точно знаат кои се и што сакаат и не дозволуваат други да манипулираат со нив или да ги користат. Се стремат кон развој и напредок, кон големи а не мали нешта. Додека, тие што немаат самопочит, всушност не се свесни за својата вредност како битие, не се свесни колку можат во животот, па дозволуваат да бидат искористувани за да добијат некоја мала, безначајна добивка.
   
  На blonde_supergirl, zokystanoevsky, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Lolo5

  Lolo5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2017
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  794
  Пол:
  Женски
  самопочит = самодоверба
   
  На EraBon и Tanjamm им се допаѓа ова.
 6. Feminka192

  Feminka192 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  Самопочит е да заминеш од местото каде не си доволно почитуван пример друштво, врска, работа... иако работата е широка тема и многу од луѓето трпат непочитување бидејќи немаат друг избор.
   
  На esperansa777, Someonespecial, blonde_supergirl и 5 други им се допаѓа ова.
 7. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.789
  Допаѓања:
  47.711
  Пол:
  Женски
  кога во вистински момент знаеш да кажеш НЕ и цврсто да стоиш на тоа- тогаш имаш свое ЈАС.

  Самопочитта кон себе си кога станува збор за врска или работен однос никогаш нема да биде присутна се додека се исполнуваат само туѓите интереси.

  Јас за жал не се снаоѓам најдобро ниту со сопственото ЈАС, уште помалце со самопочитта.
   
  На Lolo5, blonde_supergirl, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.359
  Допаѓања:
  10.440
  Да не се газиш себе си. Да имаш карактер, принципи, да не отстапуваш од нив. Да знаеш каде си тргнат во животот, а не попат да се изгубиш. Да не потпаѓаш под влијание на околината која сака да те направи аморфна маса. Инаку, денес ретки се луѓето со самопочит. Посебно во врски. Еден куп знам девојки кои се жалат од дечковците, вакви, онакви, пијат, не работат, неодговорни, и пак се со нив од пусто сожалување. Е тоа е за мене пример за немање самопочит. Добро е да се има самопочит, тоа ви дава некоја насока во животот. Оној што не ве заслужува не треба да му дадете простор и време во својот живот.
   
  На Lolo5, blonde_supergirl и Jane.Birkin им се допаѓа ова.
 9. Jane.Birkin

  Jane.Birkin Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  1.936
  Пол:
  Женски
  Да имаш силен карактер и да знаеш што сакаш во животот. Да не дозволуваш друг да ти дава правец на живеење и секогаш да се стремиш кон она што го заслужуваш. Да не прифаќаш помалку од она што го заслужуваш и си вреден за него.
   
  На eliesaab, SeaMermaid, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.134
  Допаѓања:
  30.330
  Пол:
  Женски
  Самопочит е да имаш свои ставови кои во секое време ќе бидеш подготвен да ги одбраниш со аргументи, да бидеш цврст и доследен во она кое си го зацртал и да не дозволиш некој да те одврати од намерата. Да веруваш во себе, да изградиш своја личност и да не се огледуваш на други затоа што секој си е приказна за себе. Да се бориш достоинствено за она кое ти припаѓа. Да се одбраниш од оној кој ќе се обиде да ти наштети. Да не се сожалуваш себеси и да потклекнуваш пред останатите.
   
  На blonde_supergirl, Someonespecial, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  163.423
  Пол:
  Женски
  Самодоверба, оддалечување и спротивставување на личности кои ти ја разнишуваат истата и не ти пружаат почит; исполнување на блиското опкружување само со луѓе што те прифаќаат таква каква што си; цврсто стоење зад своите ставови и идеали без дозволување никој, колку и да ти значи - да те манипулира и да ти ги моделира.
   
  На blonde_supergirl, Tanjamm и Lolo5 им се допаѓа ова.
 12. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.359
  Допаѓања:
  10.440
  Заради себе добро е да се има самопочит. Луѓето што немаат самопочит, сами ќе се удават во своите замки.
   
  На hermosa и Lolo5 им се допаѓа ова.
 13. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.045
  Пол:
  Женски
  Да си се сакаш сам себе со сите маани и доблести!
  Да знаеш да кажеш "НЕ " кога навистина треба, во било која ситуација од животот и да не дозволиш ниеден фактот да влијае на тебе, бидејќи друг така сакал. (hollest)
   
  На hermosa и Lolo5 им се допаѓа ова.
 14. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  7.249
  Пол:
  Женски
  Самопочит е да знајш да стојш на нозе и да си завртиш грб од личности кои се свесни дека вредиш, но сепак те изиграле на поле доверба со нивните гнасни игри.
   
  На bubi75 и hermosa им се допаѓа ова.
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.970
  Допаѓања:
  40.791
  Пол:
  Женски
  Самопочит е да се сакаш, прифаќаш и цениш себеси каков и да си.Буквално самиот да си се почитуваш себеси.Ако сам се почитуваш тогаш и другите ќе те почитуваат тебе.
   
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.707
  Пол:
  Женски
  Самопочит, самиот збор кажува, да се почитуваш пред се’ самиот себе си, ако не се почитуваш самиот себе си, не можеш да очекуваш да те почитуваат ниту другите.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 17. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.319
  Допаѓања:
  169.757
  Самопочит ? Да не дозволиш ниедна будала да лечи комплекси на тебе ...
   
  На EuHenIa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. VoodooGirl

  VoodooGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  514
  Допаѓања:
  4.175
  Пол:
  Женски
  Самопочит е да осознаеш дека некој е токсичен за тебе и да го отераш у курац со време.
   
  На eliesaab, Herrera, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.