1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што за вас претставува „нормално“ и што за вас претставува „нормалност“?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 14 декември 2020.

 1. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.724
  Допаѓања:
  156.681
  Пол:
  Женски
  Порано Баба Рада ако отвораше теми, сега јас сум на замена. :D жимисенесумдупли
  Имам уште неколку теми под ракав ама некако ме мрзи да пишам воведи, а тема ако не е убо отворена, онака ме пеца нешто во душата.

  Инспирација за темава ми иди од две сосем различни аспекти. Едното е во дискусии, тука, но и надвор од тука често се користи поимот „нормално“ за да се опиши, најчесто, нешто типично. Другото е каде што одам на часови, учевме за „нормално семејство“ и тогаш прв пат видов дека мојата диференцијација е блиска до таа понудената која ми беше за учење и зато ме интересираше шо мислите вие.

  Како вие го дефинирате поимот „нормално“?
  Кога би рекле „нормално“ ете семејство нека е, шо подразбирате под тоа? Кои карактеристики ги вбројува?
  Или ова често се спомнуваше во темата за хомосексуалност, каква е таа „нормална“ хомосексуалност и зошто би ја дефинирале како нормална?

  Дали ако постои нешто што е нормално, дали значи дека спротивното кое постои е уствари ненормално?
  Како би правело да се осеќате ако во некоја категорија се најдите како „ненормални“?


  За различни категории, нормалноста можи различно да се дефинира. Лично секогаш lowkey ме иритира кога зборам со некој и аргументот му е дека „така е нормално“. Шо е нормално? Према мене, нормалноста вклучува користење на многу неафирмативен речник. А тоа е така затоа што ако постои нормално, тогаш можи да се подразбери дека постои и ненормално. А тоа што ќе се окарактеризира како ненормално, можи да е само сет на околности кои не се чести. Шо е најчест случај.

  • Нормалност како просек - е мислам она што најчесто го среќаваме. Се зема она што е најчесто во општеството и тоа се опишува како нормално. Ама ова е исто така доста опасно зошто многу деструктивни карактеристики и работи кои ги правиме, ако се доволно чести сите да ги прават - тогаш се тие ... нормални.
  Ако во секое до секое второ семејство, има насилство, тогаш насислтвото е нормално во тоа општество. Ама дали тоа значи дека насилството е добро? Здраво? Ефективно? Мислам дека сите сме свесни за тоа. Ова, према мене, е најчесто користено „нормално“. Често користен пример: Зошто хомосексуалците не се океј? Оти не се нормални. Оти не се нормални? Оти не се дел од „нормата“. А шо е нормата? Хетеросексуалност. Од тука, затоа не сметам дека „нормалност“ е аргумент кој е ефективен и релевантен во некоја дискусија. Затоа што само зошто нешто не е често застапено, не значи дека по дифолт не е нормално и од таму лошо, деструктивно, неефективно, или исто така не значи дека ако нешто е нормално дека е по автоматизам добро, полезно и ефективно.
  • Нормалност како утопија - вака го пиши во документот шо ми е за учење, јас кога порано мислев на оваа тема во викав „идеално нормално“ и нарочно го спомнувам тоа зошто подразбира состојба која има најповолен психофизички развој на индивидуите во општеството.
  Нормално е да не го тепаш детето, не затоа што никој не си ги тепа децата, туку затоа што не е идеално од психофизички развој и идниот ментален живот на детето. Спомнав дете зошто како шо ги пишам категоризацииве ми текнуваат примери од популарни дискусии. Еве, овде можи било кој вид на насилство да влези. Како би изгледало во пракса: Дали е нормално да тепам детето? Не е нормално. Зошто? Не е идеално, ефективно, продуктивно. Вака би било примерот тука. Дали спротивното е ненормално? Не баш, можи не е ненормално ама не е идеално, од таму не е ефективно, ни пак продуктивно.

  После тоа тука јас учев нормалност како здравје, шо јас тука можам да го ставам, ако јас идеалнота нормалност ја гледам од психофизички апсект, здравјето можи да се гледа од физички, медицински апсект.

  И нема да одам во детали за другите „нормалности“ туку само ќе ги спомнам овие двете зошто ги сметам како почести и порелевантни кога споменуваме дека нешто е „нормално“. Према идеалната нормалност можиме да дефинираме нешто шо придонесува до подобар развој на индивидуата. А под подобар развој се мисли да се избегнат и фрустрации ( многу би рекле дека хомосексуалност не е идеален развој ради плодењето, ама избегнување на фрустрации придонесува до добар психофизички развој на индивидуата, од таму, нема основа да биди „ненормална“ или подобро речено неидеална). А првото, алудира на тоа што е најчесто во општеството, а низ низа примери можиме да увидиме дека тоа што е најчесто и најдлабоко вкоренето во општеството, не значи дека е нешто што уствари е продуктивно или идеално однесување на општеството и индивидуите кои живеат во него. Несомнено во минатото сум била „виновна“ и сум ги користела овие поими како „аргумент“. И препоставувам сите сме биле „виновни“ за истото.

  И како заклучок, према мене, „нормално“ или „ненормално“ немаат значајна тежина како аргумент.

  Како вие ги разбирате овие поими?
  Дали се имате најдено во ситуација да ги користите за да оправдате некое чувство или мисла која ја имате? Дали сметате дека тоа беше во ред?
  Ако сметате дека „нормално“ е достоен аргумент, зошто мислите тоа така?


  Особено последното прашање длабоко ме интересира. Можи има некоја категоризација која не сум ја размислила. Мислам сигурно има, така да, сериозно сакам да слушнам шо мислите на темата.

  Тудлс. :d:
   
  На lovestoneddd, CameliaMiller, KateKane и 9 други им се допаѓа ова.
 2. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  38.699
  Ау Демонке тлдр. :smoke:. Лажам. Нормалност е за мене спектар . И тоа широк. Оти секако има работи кои не се нормални пример- педофилија , ИСИС, Тед Банди , методите на мексичките картели и сличните. Ненормални се и оние кои се насилни, било во семејството , психички, физички , кон деца и животни. И "ненормалноста" е спектар. За некого лгбт не се нормални, за мене - се нормални.
  Човек со шизофренија е болен човек, но сепак уште од детство не задојуваат дека луге со психички проблеми се ненормални. Или особи со хромозомски аберации. Пример Даун син. не ги гледам како ненормални. Алкохоличар е исто зависен и болен човек, но за мене нефункционален алкохоличар е "ненормален" зашто нема баш многу од личноста која бил пред да пие. Хемиско соединение му доминира со синапсите.
  Депресивен е исто со психичка тешкотија и болест, но ЗА МЕНЕ не е ненормален. Иако и кај него хемиски супстанци се во дисбаланс.
  Сума сумарум : ненормално е она што не го сакам близу до себе, што го презирам или се плашам. Нормално е се друго.
  Баш ме брига дали некој ме става во категорија на ненормални или нормални Едноставно не размислувам за тоа.
  За достојноста или недостојноста на поимите, не би да разглабам зашто не ги посматрам како навреда, туку моја лична констатација со која ваљда некои и нема да се сложат. Повеке ми е како аларм од што да се пазам при близок контакт.
   
  Последна измена: 14 декември 2020
  На јolene, CameliaMiller и theowndemon им се допаѓа ова.
 3. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7.336
  Допаѓања:
  37.427
  Пол:
  Женски
  Зависи во кој контекст зборуваме за нормалност, дали во медицина, дали во филозофија итн...

  Вака разговорно, секојдневно, за мене нормалност е многу проста дефиниција - она што се појавува најчесто, она што е стандард и е општо прифатено.Значи е релативна и променлива работа.

  Не мешам нормалност со добро и лошо.Си има посебни придавки за кога треба да се означи што е етички правилно, морално, здраво/нездраво, продуктивно/непродуктивно, штетно/корисно, добро/зло, а (не)нормалноста сама по себе не мора да означува ниедна од овие работи(иако неретко се преклопуваат поимите).

  Инаку, да речеме една средина може да наложува малолетнички бракови.Во друга средина децата може воглавно да се одгледуваат со насилство.Во трета, на децата им се дозволува да го менуваат полот.
  Во сите овие средини наведените примери се нормални и прифатени, ама дали треба да е така е секундарна дискусија.

  Затоа, и јас ќе се согласам дека (не)нормалност не може да биде силен аргумент бидејќи не кажува ништо суштински, туку е само една површна констатација каков е просекот во дадено време и место.
   
  На GrimTheReaper и theowndemon им се допаѓа ова.
 4. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  9.876
  Пол:
  Женски
  Тоа што за некој е нормално, за друг може да е ненормално и обратно. Нема правила, секоја индивидуа различно го дефинира поимот нормалност. Така да, малку е залудно да се лута во објаснување.
   
  На edna_malecka, GrimTheReaper и theowndemon им се допаѓа ова.
 5. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.222
  Се согласувам со @Angie1432. Кога ќе споменеме нормално, обично мислиме на нешто стандардно, просечно и општоприфатено во соодветната средина и заедница. Секако, тоа нешто не е по дифолт добро или лошо.

  Ова од аспект на заедницата. Од друга страна, како што кажа @eliesaab, за секој поединец има индивидуално нормално.
   
  На edna_malecka, Angie1432, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.724
  Допаѓања:
  156.681
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Епа то ми е и целата поента на зошто го пишам мислењето. Многу често како аргумент во дискусија, особено на форумот, се користи „нормално е“. Ама шо е нормално за да биди нормално? Нормалното, према мене, е многу субјективно. И зошто овој дел го цитирав е зошто ако нешто е премногу често во општеството то нешто е сакале или не - нормално. Порано било нормално да работат деца, да јадат воспитни и слично. Баш вака:
  Зошто мислам дека сите ќе се согласиме за малолетнички бракови ете на пример, ама некаде тоа е норма, нормално, просечно однесување на околината, нормализирано однесување кое инаку е лошо за психофизички развој на децата кои се вклучени во тие малолетнички бракови. И некој ќе дојди и ќе речи „така треба зошто е нормално“. Факитички сакам шо поќе луѓе да дефинираме шо е нормално, зошто се почесто го среќавам како аргумент. И ете, љубопитна сум по природа, ме интересира шо е нормално. :D

  Апсолутно се согласувам дека нормалноста можи да биди многу субјективна, затоа ја отворив темата, да се види то. Као, сите и различни дефиниции имаме за неа. Да почниме од тоа. :wasntme:
   
  На CameliaMiller, KateKane, Dentina и 2 други им се допаѓа ова.
 7. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  9.876
  Пол:
  Женски
  Темата води кон конфликт. Така секој/а си има свој став, па кога ќе се спуштаат сите..:whew:
   
 8. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.799
  Допаѓања:
  17.437
  Пол:
  Женски
  Хмм не знам. Нормално би значело тоа што е нормата, односно нормалност како просек, како што имаш пишано погоре.

  Ненормално секогаш се користи како вид на навреда, па јас повеќе би рекла "невообичаено", "несекојдневно" или нешто слично.
  Се наоѓам често во категорија на ненормални, па би рекла you just gotta embrace it. Иако знам дека тоа ненормално го кажуваат често како навреда, не ми влијае многу. Ако човек сам со себе расчисти дека не мора се да е во ист калап и дека различноста не значи дека е лоша, тогаш нема да ја сфаќа таа класификација како навредлива, туку како нешто сосема ок.

  Мислам дека луѓето генерално сакаат да се во својата удобна зона, па се што им е различно и што може да носи промени не го прифаќаат од страв и често ја користат ненормалноста како аргумент.

  За второто, не сум сигурна. Можно е. Обично при читање/слушање вести за нешто одвратно како убиства, силување, често знаеме да си кажеме "како може да постојат волку ненормални луѓе" или нешто слично. Пошто сочувствуваме со жртвата и емпатијата ни е таму насочена, не кон тој што го сторил делото. Иако објективно гледано, секако може да разглабаме и дојдеме до заклучок од кај им се навува тој нагон за извршување одвратни дела.
  Не сметам ни дека е во ред, ни дека не е во ред. Сметам дека едноставно тоа е моментална човечка реакција.

  Нормално не сметам дека е достоен аргумент. Се што е различно, не значи дека е лошо. Ако не наштетува никому, нема зошто да не се прифаќа. А доколку наштетува некому (силувачи, сериски убијци на пример), мислам дека пак подобро е да се обидеме да разбереме што ги натерало на тоа. Не за да ги оправдаме, туку за да најдеме начин дали може да се спречи или контролира тоа.

  Мислењево ми се однесува за луѓе, затоа што најчесто за опишување луѓе или за некое однесување на луѓето се користи ненормалноста.
   
  На CameliaMiller, KateKane, GrimTheReaper и 3 други им се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.724
  Допаѓања:
  156.681
  Пол:
  Женски
  Ако гледаш така секоја дискусиона тема води до конфликт. :D
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  9.876
  Пол:
  Женски
  Не би рекла.
   
 11. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.170
  Допаѓања:
  10.862
  Пол:
  Женски
  За мене нормално семејство подразбира врска во која и двајцата партнери се чувствуваат исполнето и сакано, ги споделуваат обврските во домот, заедно придонесуваат финансиски без разлика дали тоа е маж со маж или жена со жена, или маж со жена. Основното нормално за мене е разбирање, помагање, еднаквост. Ако не може од некој причини семејството да има деца дали поради здравствени проблеми или затоа што физички не е возможно тогаш нека посвојат дете и тоа е нормално за мене. Во однос на прашањето што е нормално кај нас е нормално жената да ја омажат со песни од типот Ти донесов млада невеста, да ми раѓа деца како беше не знам, што за мене е лично понижување како прво кон жената како единка и потенцира дека жената треба да се користи како приплод но добро сепак зборуваме за нашето нормално, после жената да раѓа деца и да ги чува, секоја чест на татковци кој еднакво се грижат за децата исто како и мајката, кога ќе дојде мајката и таткото од работа мајката прави јадење и чисти додека таткото лежи на кревет и гледа тв, нели уморен е од работа а женава нема врска таа цел ден лежела на работа сигурно.. После иде нашиот типичен менталитет на свекрва, кој секоја снаа мора да го трпи особено ако не живеат посебно "Жена си, ќути малку."
   
  На mode-kristina, злоба и theowndemon им се допаѓа ова.
 12. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.155
  Допаѓања:
  4.090
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со @Bezimenka90 дека тоа што отстапува од нормалното е ненормално, меѓутоа постојат работи за кои сите мислиме (со ретки исклучоци) дека се ненормални како педофилија, насилство, вознемирување, убиство и многу други работи. Нормално е широк поим и да бидам искрена и можеби е дефиниција за нешто што е општо прифатено и вообичаено. Сите правиме и/или имаме нешто што некој друг смета дека не е нормално.

  Се согласувам и со @eliesaab, а пишав и јас погоре дека некои работи што ги правиме ние за другите се невообичаени, а има и работи кои другите ги прават, а за нас се невообичаени. Што е нормално е многу дискутабилно.
   
  На GrimTheReaper, eliesaab, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. dayla

  dayla Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  Интересна тема. Мислам дека се' што е гледано како нормално е само резултат на моментален контекст и перцепција. Нема нормално, само минато, сегашност и иднина. Не е универзален коцепт. Никогаш не го сакав зборот инаку, ваљда зашто сме растени во прилично ограничен контекст каде различен = ненормален. Се согласувам со @Bezimenka90, за се има поконкретни зборови, за било која ситуација. Нормалност како утопија, односно тој нормативен пристап ми има многу повеќе смисла ама со оглед на тоа дека е далеку overshadowed од нормалноста како просек, и нормалноста како алатка за ограничување и претопување во тој просек, се држам до тоа да најдам посоодветни зборови. Од друга страна, утопија лесно може да забега кон диктатура... тешко се бега од субјективноста, бар на индивидуално ниво. Затоа ваљда и не ни постои утопија, а ни па нормалност како универзален коцепт.
   
  На Herrera, CameliaMiller, KateKane и 4 други им се допаѓа ова.
 14. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.250
  Допаѓања:
  72.671
  Според мене, нормално би било се она што ни предизвикува среќа и убаво чувство.
  АМА!
  На некои луѓе убаво чувство им создава малтретирање, убивање, силување. А, тоа не е нормално.
  Затоа би рекла дека нормално е се она што ни предизвикува среќа и убаво чувство, без да се предизвика штета на некој друг.

  Има една изрека, вели: Ниедно зло не може да биде добро, само затоа што мнозинството го прифаќа. Јас би рекла дека може и обратно- доброто не значи дека е лошо ако мнозинството не го прифаќа.

  Секој има различна перцепција за нормалност, ама се додека не е на штета на некој друг.
   
  На CameliaMiller, MissSiki и theowndemon им се допаѓа ова.
 15. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  „Нормалното е илузија. Она што е нормално за пајакот е хаос за мувата.“
   
  На WildMk, CameliaMiller, lovestoneddd и 6 други им се допаѓа ова.
 16. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.306
  Допаѓања:
  28.821
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На CameliaMiller, theowndemon и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
 17. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.512
  Пол:
  Женски
  Нормално = просечно, вообичаено, очекувано во одредени околности, време и општествена средина/систем. Тоа не мора да значи дека е и корисно, хумано, (единствено) правилно... иако длабоко е навлезена дури и јазично како навреда „ненормалноста“ по сопствени дефиниции.
  Сосема неутрална и субјективна категорија всушност, која често се злоупотребува за поделба и изолирање по секакви основи.
   
  На CameliaMiller, theowndemon, KateKane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.207
  Според мене, 'нормално' е се' што се појавува во природата.
  Секое однесување, секоја состојба.

  'Правилно' и 'Нормално', се два различни поими.
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 19. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.850
  Пол:
  Женски
  Потпис.

  Веќе погоре се наведени дефинициите што е нормално. Нешто стандардно и општоприфатено во средината во која живееш.

  Глуп пример во врска со уште поглупавата корона: Во Вухан е нормално да јадеш лилјаци, овде не е.
  Пиша некој погоре за средини каде е нормално малолетни деца да стапуваат во брак, овде не е.
   
  На WildMk, theowndemon и Mantub им се допаѓа ова.
 20. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  15.140
  Допаѓања:
  118.535
  Пол:
  Женски
  Нормално е она што е типично,што се вклопува во некаква шема како стандард и (може да) подлежи на правила.Некој ќе рече и она што е природно и очекувано.
  Различни луѓе имаат различни перцепции.
  На пример,јас и ти за едно нешто имаме исти ставови,за друго нешто различни.Тоа што за мене е нормално,за тебе е ненормално,а тоа што за мене е ненормално,за тебе е нормално.
  Ставовите може и да се сменат.Она што во сегашноста се смета за нормално,во иднината може ќе се смета за ненормално.И обратното ќе биде можно секако.
  Ако постои нешто што го сметам за нормално,не значи дека спротивното нешто што постои е ненормално.И обратно,сепак човековата перцепција зависи од тоа за што станува збор.
  Порано повеќе ме погодуваше што мислат другите за моите постапки,сега не толку.Јас си се познавам најдобро и задоволна сум од себеси.
  Иако слаб без поткрепа, „нормално“ е достоен аргумент бидејќи е став на кој имаме право според слободата на говор дадена од Уставот.Секако дека е подобар аргумент кога е поткрепен со пошироко објаснување што му додава тежина,ама не сме секогаш должни да трошиме време на тоа,барем не во неформални средини.
   
  На theowndemon и mode-kristina им се допаѓа ова.