1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што имате при рака ако ве нападне некој манијак?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Vaga03, 23 мај 2011.

  1. Vaga03

    Vaga03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    спреј..солзавец ..да се осигурам
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Додека јас го извадам солзавецот од мојата ташна, тој ќе има време и да ме силува и да ме убие. :lol:
    шала на страна неспретна сум па да џгурам во ташнава каде што фали уште на попот шапката а нападната сум не иде.
    Ни солзавец ни ништо, една клоца меѓу нозе и трчај да бегаш ... додека не најдеш некој човек да ти помогне ... или некој поголем камен.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    вака сеа се надевам во мојата анализа ке ја разгледаш ситуацијата ..



    - постојат неколку видови манијаци

    први тип безопасен , само гледа те манијачи и ништо неправи ..
    вториот тип е вербален напагач , човек кој ти дофрлува од улица или било каде
    и трети тип или пак најопасен , тој што те напага физички ... силување факање или слично.

    Сеа првиот е како што кажав безопасен и нема никаква потреба тоа се 95% од машките у Скопје , другите се Геј или Се у партија .


    Вториот е твој избор .. дали ке вратиш или ке поминиш или ке викнеш некој да го истепа или слично .


    третиот тип .... ти викаш солзавец или пак спреј .. тој манијак највероватно ке те нападне на некоја улица која не е толку прометна за време на нокта

    моментот од кога тој ке те нападне додека ти извадиш спреј или солзавец да му го прснеш у очи ...
    готова си . Тие работи ке помогнат само кај некој аматери што се манијаци

    како да се одбраниш на други традиционални начини.

    1. Удирање по јајца.. Најслабата точка кај мажите која ретко кој ја користи . Сеа има многу начини он да ти дојде одпозади или да неможеш да го погодиш или слично . како да стигнеш до таа точка со твојата нога..
    - можеби ке кажеш дека сум мрднат али тој тебе сака да си ги исполни фантазиите ... значи прво покажуваш ти дека нема да се противиш и дека сакаш исто како и он
    - сеа ако е глупичок а и е глупичок ке те пушти и ке почне да се соблака или слично .. за тоа време ти си слободна и бам по јајца и бегаш

    2. нокти... секоја девојка/жена има нокти големи најчесто и онака дебели да ги осетиш... при негово напагање не е поентата да мафташ со рацете ,него да ги употребиш како оружје против напагачот
    сеа гребење по врат , лице како делови кој највероватно нема да ги гребете од совест да не го убиете човекот случајно па би било убаво предниот дел стомакот и градниот кош тамо кај помине нокт , лузна останува
    - оваа болка може да го онеспособи неколку секунди напагачот притоа да му надоврзете точка број 1 удар

    3. смртоносен удар .. ова е за тие што немаат совест и најчесто за одбрана можете да се послужите со гризење на некој дел или пак гребење на клучни смртоносни делови од телото (отворите биологија)


    4. клучно е да не паничите кога ке ве нападне ... него да ја разгледате ситуацијата тие 4-10 секунди што ке ги имате ..

    - околината е полна со камења дрва стакло флаши и слично кое може да се искористи
    - полицијата ништо не презима бидејки неможат да пронајдат така да во вас останува да се пресметате со напагачот
    -дотолку носите нож во стомак кај цревата би било најповолно за да не го усмртите човекот ...



    и последно
    5. се ова варира бидејки ако напагачот има пиштол и ве убие па ве силува и си отиде тогаш стварно немате срека

    - се надевам ти помогнав девојче како да се одбраниш и што да носиш

    пријатно ...
     
    На ♡BuBaLe♡, Lolo5, magic.girl и 30 други им се допаѓа ова.
  4. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Многу ретко излегувам сама и сама си вика ако те нападне некој ,,ако те нападну вукови јебати се знам,, :rofl: така да ништо не носам, но планирам по некој камен во џеб да ставам глават да му ја скршам :D или може карате да почнам да вежбам што мислите вие? :?: , и ви најдов некои пози кои може да ги користите ако некој ве нападне... :rofl:
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      9,3 KB
      Прегледи:
      1.527
    • imagesCAWH6DA2.jpg
      imagesCAWH6DA2.jpg
      Големина на фајлот:
      3,5 KB
      Прегледи:
      1.527
    • karate-kitty.jpg
      karate-kitty.jpg
      Големина на фајлот:
      22,7 KB
      Прегледи:
      1.527
    На Lolo5 и Liebe.Love им се допаѓа ова.
  5. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Јас ретко одам сама но во овој свет улав се е можно. Тренирам карате од 6 години, способна сум да "испотепам" некој, ама машка сила, оружје.. Друго си е.. Во такви моменти само Господ нека ми е на помош. :D
     
  6. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    кога сум сама обично не ни помислувам на вакво нешто но кога одев на работа и се враќав пешки касното ако се чуствував загрозено чував клуч во раката(од дома или било каде) сигурна бев дека може убаво да исечиш некој со клуч или барем да го повредиш и одвлечиш вниманиете. но го немам методот употребено до сега така да не гарантирам резултати... :)
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. PavWellbeck72

    PavWellbeck72 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    13
    Забоди му една штикла у глава :lol:
     
    На Twinkles, LittlePinky, ColoursOfTheRainbow и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Јас секогаш во рака си го носам клучот, и многу пати помислувам дека ако ме нападне некој со него одма бодам очи :D И ако е темно, си го стегам привезокот од кличот со раката, подготвена :D
    Солзавец имав купено, којзнае каде е, башка додека го извадиш трагедијата е што може и сама да се прснеш :) Не ми текнало да го влечкам вчанта во последно време, кај и така со триста глупости ми е преолна уште тоа фали. Клуч техника би користела :)
     
    На Dejana.M му/ѝ се допаѓа ова.
  9. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    Dr. Martens со челик наравно :ninja:
     
  10. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Па не сум била близу до некоја ваква ситуација за да можам да испланирам што да правам .. Немам солзавец никогаш ни купено .. Валда би пискала да ме слушне некој , или би идела кај што има гужва .. Кај мене на улица ни има некој да ме слушне , ни има гужва. Па би избрала да истрчам накај дома ако не ме нападнал веќе , а ако веќе ме нападнал не знам ..валда би го мавала кај стигнам . Или со камен по глава :D
     
  11. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Недај Боже да дојдам во ваква ситуациа сигурно ви врескала и трчала до најблиската куќа да барам помош
     
  12. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Ке го избоксирам. Кик-бокс му е мајката 8)
    Или евентуално гребење и гризање. Никако безпомошност. :lol:
     
    На MonnaSi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    кажете ми од каде си имате земено солзавец? :^) би сакала и јас да си купам , за секој случај :worried:
     
  14. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    се зависи од кое време ќе ме нападни..ако е навечер штиклата в гла и не станва поќе :lol:.. ако е денски дезодорансот ќе го изнапрскам в уста в очи и ај со здравје...или една клоца в м..... :D
     
    На Liebe.Love му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Ќе му кажам дека утредента ќе го зборувам по град дека му бил мал.
    Ќе се откаже по итна постапка. :wasntme:
     
    На Name, LittlePinky, Ketrin.Moon и 9 други им се допаѓа ова.
  16. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Па ќе си ги викнам Кунг фу панда или Карате кид ќе видам, зависи од последните повици на кој сум вртела последно зошто само за тој 1 чекор ќе имам време :lol: :rofl: Шала на страна, со што стигнам, дезодоранс, моиве суперјаки екстремитетчиња иако слаби (рацете особено, нозете не баш), еее штикла добра идеја ако сум во штикли иако жал ми е да трескам штикла од некој што не заслужува мислам.. :wasntme: и ја сакам солзавец да си најдам интересно и јако ми е. А во краен случај ќе си земам пиштол со придушувач, па кој ќе знае дека сум го попратила јас не можам да се замарам по судови дури и да е самоодбрана :wasntme: И така си напраив филмче, а ако не дај боже ми се деси ќе трчам најбрзо што можам до првиот човек што ќе го сретнам.
     
  17. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Коленце....таму во меѓуножјето, па ќе се потрудам никогаш повеќе да не му се покачи меѓуножниот притисок, а за шлаг, ке му кажам дека ќе му бидееее и крвав, па сеа тој како сака.
    Се шалам, мада ништо чудно и тоа од мене да го дечека. Не носам ништо и не би сакала кога би носела да имам прилика да употребам, подобро ми е без тоа. ;)
     
  18. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Женцки, не бидете толку наивни. Зошто мислите дека ако некој ве нападне, ќе ве остави да брцате во ташна и да барате камен? Ако е некој поспремен, се ќе се одвива во неколку секунди.
    Мене ми се има случено еднаш да ме нападнат двајца роми, околу 17-18 години, 5 минути пред да стигнам дома. Се враќав околу 11 од кај една другарка и целиот тој пат е неосветлен, нема жива душа, ама многу пати сум се враќала навечер и затоа не ми беше страв. Знаев дека некој оди позади мене зошто се слушаа шлапкања во вода(врнеше), ама не се ни свртев да видам, зошто мислев дека е некој рандом човек. Случајно се завртев додека вртев на кривина и видов дека се двајца, и си викам, зошто цел пат одеа позади мене и ќутеа?!
    И толку беше, нозете ми се пресекоа, во паника забрзав, сфатија дека бегам и се стрчаа. Едниот ме фати под рамењата, и тоа бааги силно, така што половина од рацете ми беше неподвижна, а другиот проба да ми ги откопча панталоните. Кога му ја осетив тоа раката гадна на моите фармерки, ми се споија плус и минус. Ден денес не можам да сфатам од каде толку сила во мене. Со едната нога го клоцнав во колено тој позади мене што ме држеше, ме пушти за секунда, ама и таа ми беше доволна да почнам да павтам со чадорот. Мрдав 500 на саат, со нозе, со раце, пцуев, плукав. Едниот го погодив со чадорот недге на лице, можно е и во око, зошто почна да квичи како некое гејче. Со другиот уште се тепав, не гледав ни кај мавам ни како мавам, само знам дека едниот почна да трча назад, и другиот истрча по него.
    Како што бегаа мавав со камења по нив, им испцув се по список и тако то. Многу сум јака :punch: :muscle:

    Најбитното во целава работа е што тоа се се случи за некои дваесетина секунди. Не се залажувајте дека ќе имате можност да фатите нешто. Мора да се браните со раце и со нозе, со ништо повеќе. Само време ќе изгубите.
    Не ви требаат солзавеци и камења, ќе видите која сила ќе ја извади од вас паниката.
    Или не, подобро да не видите. Ништо не ми се случи, ама сепак бев како потресена едно 2-3 дена после тоа.
    [​IMG]
     
    На SV1911, tropix4e, Kimberly11 и 8 други им се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам силатаа :muscle:
    Не сум се нашла во ваква ситуација, ниту пак имам желба. Да ве грабне некое мажиште не знам колку ќе ви помогнеат и штикли и солзавци, а раце, тупаници пак уште помалку. Среќа само, среќа и Господ[​IMG]
     
    На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Недај Боже да се најдам во таква ситуација ..но адреналинот ми удира у небесици и може да зажали што сакал да ме нападне ... имам лично искуство со крадец у сред бел ден ми го грабна мобилниот од џеб го приметив и кј се стрчав по него го фатив среќа татко ми дотрча инаку нз што ќе му направев , си го зедов мобилниот назад и пцуев се живо и диво :@ :devil: :lol: