1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што имате при рака ако ве нападне некој манијак?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Vaga03, 23 мај 2011.

  1. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Јас немам ништо,зошто секогаш носам мали ташнички,ама сум каратиска па кога ќе му мавнам една ќе се смее :rofl: :rofl: :rofl: ете така...
     
  2. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Чадор :lol:
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Ништо, баш ништо а толку многу случки имам во врска со манијаци :( ! Сама и пешки одам на работа, навечер после прошетка со другарки сама се враќам до дома (по полноќ) и многу често сум се наоѓала во ситуација да бегам од манијаци а никогаш не сум помислила да се обезбедам со нешто кое ќе го искористам доколку ме нападне!
    Еднаш се случи да ме следи манијак па по пат сретнав еден комшија кој од далеку забележал дека ме прогонува некој,и се разбора ме испрати до дома! Еднаш пак еден таксист застана и му се развика на манијакот па овој побегна! На друг пак (кога бев помала) му се криев во еден двор!
    Во друг случај си фатив шпринт до дома, и за чудо успејав да побегнам бидејќи блиску бев до дома!
    И најинтересниот настан е кога еден манијак (кој сега веќе го познавам :devil: ) ме следеше после работа и ме фати за газ! :envy: Не можев да се воздржам и го удрив во грб :lol: , се развикав на цел глас ,,манијак, простак, ќе те пријавам, срам да ти е,, а меѓувремено се појавија едни постари жени кои исто така се заканија со полиција и манијакот избега! :whew:
    Значи немам некој посебен метод или средство или начин за да се заштитам од манијаци, но затоа имам среќа, барем досега :lol: ! Но кога подбро ќе размислам мислам дека многу ризикувам бе!
     
  4. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас си носам веќе 3 години солзавец в ташна. И го употребив еднаш али не беше страшно.
    Си одам дома и едни ѓупчиња се затрчаа по мене, бараа пари. Почнаа по џебови да ми рошкаат, да фаќаат, еден па и ме плукна. |( А баш бев скоро пред зградата се затрчав и влегов внатре. Арно ама, ја отворив вратата и ги повикав, мислиш бонбончиња ќе им делам. И викам :"Елате, че ви дам 10 денари" - Дојдоја, се наредија пред мене и ко сум се распрскала со солзавецот в лице, хахаха се растрчаа сите со пиштење. :D :D После тоа наместо нервозна да бидам, сум се изнасмеала дома.
    И така, ова солзавец добра работа. А шо викате вие, додека да го извадите веќе ќе ве нападнел некој. Најчесто приметуваш ако некој те следи, па јас тогаш си го иставам солзавецот, забрзувам и си го чувам в раце додека сум на сигурно. Ама му прснеш со него в лице, ќе се наведне, маваш по јајца и бегаш.
    Или два прсти, и му ги брцаш во око. :lol: Аха, или под вратот има тука едно местенце насредина над коската, има без воздух да го оставиш ако со два прсти силно го удриш.
     
    На ColoursOfTheRainbow, Spring17 и eleni23 им се допаѓа ова.
  5. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    My muscles only :muscle: :)
     
  6. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    боречките вештини и ножот (A)....:D
     
  7. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    од пред неколку дена почнав да си носам едни тенки бодликави клештички, а што се однесува за солзавец
    сум за(се продава во продавници за риболовечка опрема), како и за чадор, секако и долги нокти како и остри заби, и секако колено во мегуножјето, би додела и прстени на рацете(некои така со поголеми камења :lol:)
    после ова мислам дека манијакот ке биде успешно совладан :lol: како што имам тешка рака :lol:


    инаку неколку пати сум се нашла во ситуација да налетам на
    некој ваков-вербално, или метак да ме нема :lol:
     
  8. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Железен бокс .... Како само не ми текнало порано .... :D ќе му сменам личен опис :D
     
  9. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Секогаш во ташната имам дезедоранс, има скоро иста улога како солзавец.
    А не користам лак за коса, ама кој користи да знае дека тој е најблизок до солзавецот.Прснеш во очи и фаќаш магла. :lol:
     
  10. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Неколку појаси карате, нокти, заби и обука за самоодбрана. Ги знам највиталните точки и потезите со кои може да онеспособиш манијак, само не дај боже да испаничам!
     
  11. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    А каде се продава солзавец ??? и колку е ? :)
     
  12. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    фолине
    солзавец се продава во продавница за рибна опрема-мислам
    а колку пари чини, незнам
     
  13. spanko

    spanko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    522
    Додека да се извади дезодоранс или солзавец од ташна поминало времето. Затоа би мафтаал со цела ташна наоколу и онака е неколку тона тешка, па со некоја среќа би го погодила! А ако има среќа да ме начека кога носам т-линијар метален (и тоа е често преку ден заради факултетот) подобро нека не ми пристапува!
    [​IMG]
    До сега сум немала вакво искуство нормално не ни сакам!
     
  14. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Боречка вештина-кунг фу, добар зафат, а уште подобар удар. Само нека се осмели- знам кај да мавам. :rofl: :punch:
     
  15. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Темава ме потсети на една вистинска случка што ни ја кажуваше професорот по казнено.
    Имало некоја студентка од друг град што студирала во Скопје пред 10-15 години. Се вртеле муабети дека имало манијаци низ градот, а она била дојдена од мало место и ја фатило страв. Додека си одела навечер сама накај дома забележала дека некој ја следи. Таа се качила во автобус - типот исто така. Таа се симнала на станица - и типот исто така. Таа тргнала кон зградата кај што била сместена - и тој исто така. Ја фатило паника девојкава и кога дошла до вратата од станот кај што живеела, ги извадила клучевите и го нападнала дечкото при што трајно му го повредила окото. На крајот се испоставило дека и тој бил некој студент што бил сместен во таа зграда и немал никаква намера да ја нападне, едноставно и тој си одел накај дома. :worried:

    Поентата ми е, во такви ситуации нема да знаете како да реагирате. Психата е чудна работа. Ќе земе спрејче, ама ако ве нападне некој нозе ќе ви се пресечат и ќе не знаете што попрво да направите.
    За среќа јас не сум се нашла во таква ситуација, ама не дај Боже некој да ме нападне прво ќе почнам да врескам колку што ме држи глас и би се одбранира со мавање клоци и шамари. Со такви спрејови и чуда малку ќе бидам неспретна во тие моменти...
     
  16. FuffyToooU

    FuffyToooU Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    119
    Истото е и кај мене, имам раце фала богу, колку можам ќе се одбаранам :)
     
  17. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    До овој ден не ме нападнал никој . Секогаш немам нешто во рака, но затоа на нозе секогаш имам добри штикли :D А како што сум вешта и брзопотезна отиде мојата штикла таму доле по неговата фамилија :)
    Ох тоа страшно многу ќе го боли, па така во истиот момент cкршен од болка ќе го проколнува моментот кога му паднало на памет да ми cе доближи и да ме нападне. Не сум јас толку лоша , но ова морав така да го изведам во самоодбрана :D па нели се работеше за манијак .
     
    На LittlePinky, Gordana10 и Phyramide им се допаѓа ова.
  18. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мојот МАГНУМ поглед, десница, левица, коленца. Најдобар алат ми е зборот, кога ќе му се заканам дерејќи му се да види дека не сум шмизла или кога ќе му запретам со тужба не верувам дека ќе продолжи.
    Манијаците обично се меки луѓе, плашливи, искомплексирани и кога ќе видат дека некој ќе им се спротивстави се плашат.
    Ми се случи такво нешто, одев на англиски така доцна есен веќе се стемни и се качува еден манијак во автобус и седнува спроти мене на тие столчињата позади свртени едни кон други. Немаше никој позади а овој се ѕвереше цело време, јас кога ќе ми фатеше поглед го гледав како да ми убил некој и го приметив дека е на готовс да стане кога ќе станам јас. Го приметив и затоа се симнав кај полицијата во Автокоманда исто и тој по мене и одма правец накај станица а човеков се изгуби го снема. Плашливко да не кажам страшко :rofl:
     
  19. The.Complicated

    The.Complicated Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    Ташната е секогш тука ! За солзавец сум размислувала, поттикната од вистинските случки што и се имаат случено на мајка ми..да биде нападната од таков манјак.
    И може некој удар меѓу нозе да помогне. ^^
     
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Мојата голема и тешка чанта :)