1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што и правите на старата облека?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

  1. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Мајка ми сите облеки ни ги чува па дури и од бебе има една соба и ги гледаш изнапишани кутиите БЕБЕ 1 месец, бебе 2 месеци, 1,2,3....17,18 години абе вредна си е жената се си чува и подредува , затоа сега имам милион парчиња од нејзе.Мојата и на маж ми облеката ја пакувам во кутии и правец кај мајка ми. Досега имам донирано еднаш облека во основно училиште имаше па и реков на мајка ми да собере некој алишта и јас собрав некои мои и ги дониравме.
     
  2. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Најчесто ја носам во црвен крст, некој парчиња облека ги давам на роднини, доколку им се потребни :)
     
  3. ragazzagirl

    ragazzagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    14
    Јас ја носам во домот за деца без родители некако ми се поверодостојни од црвен крст:)Ми имаат кажувано дека во црвен крст си ги земале некои работи и за дома ..не мора да значи дека и овде не е така ама се познавам таму со една тетка која знам дека ништо не и треба и сум сигурна дека стигаат до тие што треба.
     
  4. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    На секое средување на плакарот слушам еден исти муабет ,,ова не го носиш?!? Да го фрлам?!?,, :^) Значи мајка ми е огромен ,,расчистувач,, на стари работи по дома! Кај нас старата облека се фрла... нити сме креативни да изведеме нешто ,,ново,, од износени алишта, нити пак сме некои големи хуманитарци за да ја дадеме некому!
     
  5. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Па некоја што не е за излегување а не ми е смалена си ја носам по дома :!: а да и ако ми е комотна :) ..порано што ќе ми се смалеше давав на братучетка ама сега оставам дома па мајка ми нека ги реши :D
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Си ја носам активно по дома додека не стане распар целата и потоа ја претварам во асортиман партали за бришење, чистење, миење, итн...
     
  7. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    ја собирам во вреќи па на поткровје. И служи на сестра ми за маскирање :)
     
  8. Maat

    Maat Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    Најчесто таа најубавата што повеќе не ми е точна и само зафаќа простор во плакарот ја давам на мојата братучетка - е сега таа ако сака нека си ги носи, ако не - не... :D
     
  9. thatsmysecret

    thatsmysecret Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    215
    Ја давам на некои другарки што имаат помали сестри и на братучедки :)
    А тоа што веќе ептен не е за носење (искинато, распарано и слично) го користам како крпа за чистење.
     
  10. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Секој почеток на сезона, правам "чистка" во сите плакари дома и ги давам алиштата. Има луѓе на кои им се повеќе од потребни, а мене ми зафаќаат само место.
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Ептен се грижам за својата облека и имам парчиња кои сеуште ги носам, а се купени пред години. Додуша имам и од мајка ми неколку парчиња и душата им ја вадам од носење. Сепак поголемиот дел од облеката од мајка ми, од која најверојатно поголемиот дел би ја носела, е веќе подарена и искрено мене ми е жал за тоа.
    Она што веќе не го носиме со брат ми, а е сеуште носиво го носиме кај едни роднини кои финансиски не стојат добро, а имаат помали деца од нас, па ако нешто им се допадне - Со здравје нека си го носат а другите ги оставаме за да им ги дадат кога во школо ќе им организираат акции за собирање на стара облека. Сепак има парчиња (фустанчиња, кошули, сукњи и кондури) од кои не би се откажала и кои и покрај што не ги носам, ги чувам за да не ми биде жал после кога ќе се врати модата, а ќе се врати :lol:
    Дури имам и облека од детството, убави, квалитетни парчиња, по неколку пати облечени кои мајка ми ги чува и ги одржува, за како што вели: '' Здравје Боже, ќе ми донесете внуци на чување, па да има што да носат кога се на гости кај баба и дедо'' :D
     
  12. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Мајка ми и ги дава на мојата помала брачеда (10 години има) се разбира со мое одобрение. Брачеда ми пак им се радува многу, иако поголемиот дел од нив ги носи за низ дома. Баш ми е интересна кога ќе ја видам во некои мои тренерки или во мојата омилена блуза! И јас оттсекогаш сум се радувала на облеката што ќе ми ја дала сестра ми или брачеда ми :)
     
  13. itgirl

    itgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    68
    Старата облека најчесто оди кај моите бртучетки и тие МНОГУ се радуваат. И мене ми е мило кога ќе ги видам со некоја моја блуза и слично. Не дека тие немаат да си купат, но зошто да не, само така ке ми стои дома. А имам некои ОМИЛЕНИ парчиња облека и во никој случај не ги давам. Можеби ке направам нешто (еден ден :D ) и од нив.
     
  14. LilMissBossy

    LilMissBossy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    203
    Бидејќи сум најстарото дете во семејството,дел облеката ја давам на помалите братучедки,а дел го дадов во Домот за деца без родители во Капиштец.Таму однесов и многу играчки и многу ми беше убаво кога видов дека моите работи некому му донесоа радост. :sun:
     
  15. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Најчесто ги давам на брачеда ми која е 3 години помала од мене, и ептен се радува... :)
    А некогаш "некои омилени " не ги давам ги чувам... и еден ден ќе ми збрчат и ги сечам демек поубави од нив ќе правам :lol:
     
  16. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Порано се врлав, а сега почнав малку да "рециклирам" :lol:
    Сакам да создавам нови парчиња од старата облека :D
     
  17. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Зависи...Ако ми текне нешто ќе му направам ако не ќе го дадам на сестра ми :)
     
  18. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    330
    Најчесто на помалата братучетка или пак ги пакувам во кесе и ги ставам во подрум
     
  19. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10
    Ги носам во село... хахахахаххахаха :$ :D
     
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Седи забутана во плакари, или во ќеси па на таван или подрум :D а може и да послужи и како крпа за чистење :lol: