1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што и правите на старата облека?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Обично ги пакуваме во ќеси и ги оставаме до контејнерите. Често поминуваат луѓе што собираат шишиња, картонски кутии и ги собираат и нив. Макар што знам за опцијата да се донираат да речеме во Црвен крст. Но, и вака сум 100% сигурна дека таа облека стигнува до некој кој ќе ја носи, а секогаш тоа се нешта кои што се носат, не се искинати, стари се и не ги носам повеќе, неколку сезони не сум ги облекла.
     
  2. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Јас сум емотивно поврзана со мојата гардероба и мојот накит.
    Особено со оние за кои сум дала повеќе пари и кои многу сум ги сакала. Илјадници денари сум потрошила на облеката, особено во средно и на факултет кога не работев и си штедев од џепарлакот.
    И скоро се си чувам.
    Добро, износените работи кои се веќе „неупотребливи“ нормално дека завршуваат во ѓубре или како крпи за бришење под, но оние парчиња облека кои не ги носам поради тоа што им поминала модата, стојат внимателно спакувани во мојот шкаф.И прекрасно ми е чуството кога ќе чистам , и кога ќе си извадам некоја блузичка од пред неколку години, па ќе си се потсетам на нешто убаво ми се случило додека сум ја носела... :)
     
  3. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Нешто задржувам а другото го давам во Црвен крст. :angel:
     
  4. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Поголемиот дел од облеката си ја носам долго време, и се приврзувам за некои алишта. Имам зачувано голем број стари алишта во плакарот, никогаш не ги фрлам. Еден дел од облеката го давам на една моја братучетка. :)
     
  5. chocolate-girl2

    chocolate-girl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    14
    Старата облека..
    Па ако е сликано ја фрлам во ѓубре, а ако ми е мало ја давам на некои луѓе..мислам по селата нели има посиромашни и таму ја даваме... :D

    Инаку не сум ич креативна па така да џабе ќе ми стои дома, а случајно ако и поминала модата мислам ако сега не е во тренд а ми се фаќа, ја чувам, модата секогаш се враќа...:)
     
  6. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Некој дел од облеката што е позачувана и добра за носеше ја даваме на црвен крст, некој дел си носам по дома, нешто и фрлам - она што е искинато или исфлекано.
     
  7. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    На старата облека што и праваам?
    -Таа што ќе и се засвиѓа и ја давам на мојата сестра,останатата ја давам на братучетка ми... :lol:
     
  8. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Некои стари парчиња облека си ги чувам, некои и ги давам на братучедка ми. Пред неколку месеци однесов 5 големи кеси облека во домот за деца без родители.
     
  9. Lilian

    Lilian Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    13
    Не ја фрлам старата облека. Ја давам на помали роднини или на некои пријатели на мајка ми што се во финансиска криза :)
     
  10. mishulence

    mishulence Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    16
    Колку можам повеќе да си ја задржам,си ја сакам старата облека ако можам да ја изменам дали кратење,шиење и сл. се ќе направам ама ако ништо неможе и ја давам на братучетка ми,која е помала од мене.
     
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Ја фрлам од причина што немам помали сестри и братучедки на кои што можам да им ги дадам да си ги искористат.Ако слушнам дека има некоја акција за собирање на стара зачувана облека тогаш ја давам таму.
     
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ако не ми треба, знам дека нема да го носам веќе го фрлам, антипатично ми станало. Некои работи од кога бев мала ги носи сестра ми ама само некои најубавите. Другите во големи кеси се оставани до контињери и ги зеле тие на кои им се потребни, затоа и ги остававме таму или ги дававме на жени бездомници што ќе ги сретневме.
     
  13. kika13

    kika13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    104
    Јас најчесто си имам многу луди идеи па си ги праам блузите од стари па нови и така можам да си носам се што е во тренд
    Еве го моето последно дело :$
     

    Прикачени фајлови:

    • Picture 009.jpg
      Picture 009.jpg
      Големина на фајлот:
      55,2 KB
      Прегледи:
      194
    На ANELIJA му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ANELIJA

    ANELIJA Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    154
    kika 13....... многу ти е убава маичката.Како ја направи....тоа на грбот ме интересира како го сечеше???
    Имам една таква јас купена ми е,но сакам и јас да пробам да направам таква од стара мајца :) :)
     
  15. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    старата облека доколку не ми е омалена ја носам по дома, ако ми е омалена ја давам во Каритас или на некој кој знам дека му е потребна.
     
  16. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    ако ми е мала-тука е малата сестра да ја носи после. :D
    А ако веќе не ми е интересна, и не сакам веќе да ја носам, ако купам некое ново парче облека, ќе гледам да искомбинирам со старата...
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ако ми е точна, а веќе се познава дека е стара... останува да ја носам за по дома.
    Ако не се познава дека е стара, а веќе не ми се допаѓа, се обидувам да ја изменам некако.
    Ако не ми е точна, или оди во Црвен Крст, или ја подарувам на некој од помалите комшивчиња или на братучеда ми.
     
  18. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Ако одлучам дека нешто повеќе нема да носам, дека не ми се свиѓа, мало ми е или едноставно не сакам да го носам, најчесто завршува во Црвен Крст или кај братучетка ми 8)
     
  19. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132

    еве ти неколку клипчиња, а и ке најдеш мн други ...

    http://www.youtube.com/watch?v=tjPSdWrP ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=7NqsaCcs ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=0wL8k__6 ... re=related
     
  20. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Давам ја во Црвен крст