1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што и правите на старата облека?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

  1. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    Ја складирам кај баба ми =)
     
  2. fatbeautiful

    fatbeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    58
    Секогаш ја подарувам,било на роднини или комшии :)
     
  3. done

    done Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    73
    Порано носевме во Црвен крст, но сега испраната облека ја пакуваме во кесиња и ја оставаме пред контејнер.
     
  4. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Обично ја собирам у кесиња и ја давам,обично коа ќе видам дека се организира некој настан за собирање и таму ги носам,што да ги фрлам кога обично ми се добро сочувани а мали веќе! Полседно се што дадов беше на оној хепенингот на плоштад за донирање облека со познативе личности кои ништо не купија бај д веј!
     
  5. Stam

    Stam Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    175
    Тоа што мислам дека може да го носам повторно некогаш ако се врати модата го складирам, нешто преправам ако е можно, нешто давам во црвен крст, ама речиси никогаш не ја фрлам старата облека освен ако не е употреблива
     
  6. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.824
    Пол:
    Женски
    никогаш не сум пробала да ја преправам незз од секогаш сум мислела дека така ќе изгледа смешна, обично се фрла
     
  7. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Ако не ми е смалено или скинато, не фрлам стара облека бре! Егејската жичка си работи. :D

    Фина работа е да се чуваат солидните парчиња, ете 50% од тоа мама и баба што сочувале сега носам јас.
     
  8. Margaux

    Margaux Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    34
    Секогаш кога ќе видам дека се организира групно собирање на облека се канам да одам, но нажалост секогаш ми излегува некоја обврска и останува само пуста желба да се донира. Секако дека старата облека (или онаа што не ја носам) ниту ја чувам, ниту ја фрлам туку ја пакувам и татко ми ја остава пред Црвен Крст.
     
  9. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Си ја чувам :rofl: онаа што знам дека ќе ми треба не го фрлам,ниту го давам,имам парчиња облека што ми се од пред многу години,а уште ги носам,а онаа што знам дека не би го облекла никогаш повеќе-го давам ,а доколку е прилично многу оштетено го фрлам :)
     
  10. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Таа облека што веќе не ја носам, значи оние алишта кои ми се мали, тесни, имам и некои работи кои никогаш не сум ги облеклатака си стоеле со години, некои ги давам на роднини (се сеќавам кога бев мала имав многу убави фустанчиња па пред некое време сите ги собрав и и ги дадов на една моја роднина), оние што се скинати ги фрлам (некои маички што се од убав материјал си ги употребувам и како крпи, се најдуваат за бришење под :lol: А имам и многу облека која ја чувам, од неа можам да направам нешто интересно, креативна личност сум јас :lol:
     
  11. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Износената облека или ја трансформирам во крпи или во контејнер.
    Оние парталчиња кои ги сметам за убави и кои може да се носат сеуште, ги чувам.
    Еден ден може ќе имам некое ќеркиште и ќе аздисува по винтџ алишта(како јас периодов) па ќе имам што да и дадам.

    Некои парчиња кои ми биле мали и ги дадов на внука ми, само што таа на 5 години ги носи маичите кои јас сум ги носела на 9-10, напредни генерации шта чеш :lol: . Јас би и дала повеќе но мајка и внимава на нејзината гардероба и неверувам дека ќе сака да и облекува ствари стари 10 и повеќе години.
    Така да си стојат и чекаат некои подобри времиња :)
     
  12. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Фаркмерките ги трнсформирам во сукни или кратки пантолони,а блузите (тунуките) во фустанчиња,а останатото иде во подрум :)
     
  13. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Обично ги преправам или паг ги давам по роднини. Најлесно ми е да ги трансформирам и да ги задржам за себе. Многу се приврзувам со некои омилени парчиња облека и не можам да ги дадам или да ги фрлам.
    До сега не сум подарила во Црвен Крст, а сериозно размислувам за тоа. Не дека секоја година имам нешто многу за давање, но некому и тие 5/6 парчиња облека може да му завршат голема работа.
     
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Ништо не фрлам ,се си чувам за наредна прилика.
    Кога ќе му се врати модата ,додавам / одземам по нешто и пак си го носам ,што да не ,срце ќе ме стегне ако фрлам нешто ,а уште повеќе ако му го дадам на некој да го носи !
    Скржаво сум јас ]:)
     
  15. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Буквално се што е зачувано-го подарувам. Иако многумина не заслужиле ништо да им биде подарено!!!! ]:)
     
  16. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    се што сум носела е зачувано така да мене само ми скуснуваат и ги давам на бартучетка ми ;)
     
  17. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ја давам во доброволни цели во Црвен крст на деца сирачиња :)
     
    На nobodyy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nobodyy

    nobodyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    13
    Sekogas jas mojata stara obleka ja davam na nekoi moi bratucetki a dodeka e premnogu stara ja frlam. :)
    [mod-kirilica:20y989dy][/mod-kirilica:20y989dy]
     
    На rozy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Пробувам да сменам нешто, колку што можам. Е кога ќе зафркнам се, ја фрлам. А она што никако не може да се преправи, го давам на кој ќе му се допадне.
     
  20. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Sтарата облека ја давам на едни комшии,многу се сиромашни а имаат две ќерки и им ја давам нив да си носат они,пошто немаат да им купат на децата,вака ем мене не ми зафака место,ем знам дека ја давам на прави луѓе што нема да ја фрлат туку си ја носат.