1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што и правите на старата облека?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

  1. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Ја давам на девојчето на пријатели.
    Ако некое парче е искинато мајка ми си го прави крпа за бришење прашина. :D
    Иначе, немам многу искинати и исфлекани парчиња, така да, не сакам да ги фрлам па подобро би било некој да им се радува отколку да ги фрлам. :)
     
  2. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Па тие што можам ги трансформирам а останатите с стојат спакувани ретко давам облека. Еднаш и дадов неколку блузички на моја помала братучетка па мајкаи се налути зш ни јас не знам и од тогаш не давам ама баш ништо
     
  3. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Им ја давам на помали девојчиња, во некоја акција за дом без родители ( на школо кога ќе ни речат), на братучетка ми , а ако е многу стара мајка ми си прави крпчиња за бришење прашина од облеката :)
     
  4. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Од некои правам крпи за бришење прашина, нешто фрлам, а еве некои ке ги носам во домот за деца без родители :)
     
  5. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    И јас од некои правам крпчиња за бришење,некои ги давам на луѓе кои идат за милостина на врата,а со некои незнам што се случува од кога ќе ги фрлам :lol:
     
  6. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    Новата облека еднаш или ниту еднаш облечена постара од 1 година ја подарувам на другарки ако речат дека им се допаѓа одма ја давам(знаат да се нашалат дека најдобар шопинг има во мојот бутик(читај -плакар)) ,а облеката постара од 2-3 год и која ми е мала или сум ја купила бидејки во моментот сум мислела дека ми се допаѓа ја подарувам на една сиромашна познаничка. Имам само неколку парчиња што никогаш нема ни да ги облечам ниту пак дадам како сувенир ми се и потсетник да не заборавам...
     
  7. selly.gomez

    selly.gomez Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    42
    Јас или им давам на братучеди, или изведувам нешто, пример со една моја тексасна маица, направив интересна чанта, и такви некои глупости :D :)
     
  8. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Порано ја давав на братучетка ми и на ќерките на пријателката од мајка ми!
    Ама сега, себично си ја чувам за себе, си ја складирам во вакуумски кеси и директ на поткровје! ;)

    Сето ова го правам откако го дадов едно фустанче на братучетка ми пред две години, а такви сега се носат! (свежа розева боја, со цветчиња кафеави и тиркизни! :tmi: ) Фустанчето ми го донесе тетками од Австралија пред 4 години, јас го носев две години и ајде реков ќе и го дадам-нека се радува! :wasntme:
    Но, сега дојде време да барам баш такво по продавници и не најдов нигде :( , па реков оттогаш дека НЕ давам ништо на никој веќе, зошто можеби еден ден пак ќе се правам пишман што ете сум била великодушна! :lol:
    Да ги подарев во Црвен Крст немаше да ми биде криво, ама вака кај што ја гледам братучетка ми како се фрцка со фустанчето мое, кое сега е ептен модерно- криво ми е да ви кажам право! :!: :lol:
     
  9. EleonoraGomez

    EleonoraGomez Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    3
    Нема шанси да фрлам некоја блуза,тоа никако :D Ако некои фармерки ми остарат,ги кратам и ги носам како кратки панталончиња...Повеќето алишта ги давам,а некои ако се престари и износени ги фрлам:)
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.369
    секоја сезона го испразнувам плакарот од по некое парЧе.
    она сто сметам дека би мозело да и одговара на мајка ми( возраст и тезина како пресудни фактори) веднас и го давам. најЧесто најобиЧни и класиЧни парЧиња.
    останатите сто стварно сметам дека се добри, мегутоа веке ми поминал мерак, ги поклонувам на помала сестра од другарка, засто знам дека ке си ги износи
    а парЧиња сто сметам дека не се до во топ форма, а сепак се за носење ги оставам во контејнерите за стара облека.
     
  11. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Обично и ги давам на една сиромашна комшика, но ако се ептен стари и скинати мајка ми ги фрла :)
     
  12. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Ги постелувам низ соба, ја чекам ќерката од кумата да дојде и да си одбере, што ќе земе океј, што не фрлам. А којзнае колку оддамна немам направено еден ремонт. Забутана ми е целата облека по фиоки, во различни плакари, ептен неорганизирана сум, но наскоро ќе си стокмам све на едно место :)
     
  13. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.353
    Ние дома старата облека ја даваме на една жена која потоа ја носи во СОС детското село.
     
  14. wildfire

    wildfire Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    некогаш на чистачката за нејзините деца, некогаш на братучетките. скоро никогаш не ја фрлам.
     
  15. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Баш пред еден месец тргнав на страна голем дел од мојата облека.Се оди во Црвен Крст...Ништо од облеката не ми е до толку уништено за да го фрлам, па сум многу среќна што завршува во рацете на тие што им е повеќе потребна од колку на мене :angel:
     
  16. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    на хуманитарни цели ако е многу стара,а не е :D :D ја фрлам
     
  17. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Ах, ако и поминала модата, често ги фрлам..
    ако ми се смалиле, со тешко срце убавите парчиња или ке ги дадам на некоја роднина или шознам ..ќе ги фрлам..
    а, ако сум додала некое килце па ми е тесно, е тоаш си седи у гардероберот и си чека да и дојде редот, ако се решам да го симнам тоа килце секако ! :lol:
     
  18. Bloom

    Bloom Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    40
    Порано ги давав по братучетки, или ги закачував кај контењерите некој да си ги земе.
    Сега нешто чувам, нешто фрлам. Ако и одговара на сестра ми и го давам неа. Ако не и одговара гледам дали може некако да се модифицира, и ако може го менувам, ако не - фрлам.
     
  19. lovemebaby

    lovemebaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    174
    Бидејќи моите постојано ми купуваат нови облеки,некои од нив се износени а некои два-три пати и толку,некои што не се женски ги носи брат ми(да се разбереме мал е).А тие што се женски и ги даваме на кумовите малечкото.Кога ке ги израсне брат ми тие или некои понеубави што немаме кај да ги носиме им ги даваме на циганчињата што стојат на семафори. :worried:
     
  20. PetiteCherry

    PetiteCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    35
    Во црвен крст ја носиме, а ако има нешто позачувано што не е многу износено го чуваме за помладите во фамилијата или комшичиња.