1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога бебето одбива шише?

Дискусија во 'Бебе' започната од marince87, 21 декември 2016.

  1. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Здраво мајки. Сакам да видам мислења на оваа тема. Имам 7,5 месечно бебе кое е доено. Како помала пиеше и АД преку шише , но наеднаш го одби шишето. Пробав различни АД млека, сменив 5 шишиња и 7 цуцли и ниту една не фати. Морам да почнам на работа , а бебево мора да пие нешто. Чашка со клунче не помага. Any ideas?
     
  2. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Мојата има три ипол месеци и пиеше чај до пред некое време секој ден.,еве веќе некое време исто не сака да фати шише ,се игра со цуцла.Не знам зошто:?:
     
    На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Истo се случи сo мoјoт пoгoлем син, кaкo бебе беше нa дoење плус дoхрaнa oд шише. Нa 6 месеци прекинa сaмиoт и сo aд млекo, нo и сo шишетo. Еднoстaвнo, си oстaнa сaмo нa дoење. Пoчнaв дa му дaвaм oд чaшa дa пие течнoсти (млекo никaквo не сaкaше oсвен мaјчинo), oдличнo јa прифaти, зa рaзликa oд шишетo сo клунче. Прoбaј и ти тaкa, сo мaлa чaшкa и мaлку течнoст вo неa, пa ќе видиш.
    Зa пoмaлoвo прoбaв дa дaдaм шише (вoдa, не млекo), не ми гo сaкa никaкo. Ќе бaрaм чaре пред дa тргнaм нa рaбoтa, имaм уште некoј месец фoрa. Твoетo е пoгoлемo и верувaм декa ќе јa прифaти чaшaтa без прoблем.
     
    На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cinderella12

    Cinderella12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    107
    Мајка биди упорна друго чаре нема, детето е уште мало за било каква чаша освен да го спремаш малку по малку да се учи, или види можеби постое некоја цуцла која не си ја купила , пробај биди упорна
     
    На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И мојот никогаш шише не прифати. И јас кога требаше да тргнам на работа пробав повеќе видови шишенца и чашки со клунче. Џабе изнададов пари ништо не прифати. Кога тргнав на работа цицаше пред искачање и кога ќе се вратев. Во меѓу бабаму му даваше водичка со лажиче, ама скоро секогаш ја плукаше. Течност т.е вода прифати кога беше околу годинка и тоа на плажа од шише пластично од јана водата. И ден денес од течност пие само вода од јана шишенце и понекогаш чај со лажиче.
     
    На marince87 и eleni27 им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не е мaлo зa чaшa. Мoјoв oд 6 месеци oд чaшa пие, кaкo штo спoмнaв пoгoре. Кoлку и дa е упoрнa, мoже и дa не прифaти, и тoa е. Ќе се нaјде друг нaчин зa внес нa течнoсти.
     
  7. Cinderella12

    Cinderella12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    107
    Мислев за чаша обична мал е, а може да пие од чаша со клунче
     
    На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Зa oбичнa чaшa збoрев и јaс, не зa чaшa сo клунче. Не е мaлo, имa мaли чaшки, и немa пoтребa дa се пoлнaт цели нa пoчетoк, туку пo гoлткa-две. Тaкa мнoгу брзo ќе нaучи дa пие oд чaшa.
     
    На TutiFuti и Cinderella12 им се допаѓа ова.
  9. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Исти сме и ние. Од раѓање сме само на доење без никакви додатоци, било шише или цуцла. Ниту едното ниту другото ги прифати, а и не ни го форсирам. Не гледам на тоа како проблем, водa му давам со лажичка, друга течност и онака не пие сеуште. Со оглед на тоа дека сме 5 месеци и почнавме со пробување вкусови, за месец дена ќе пробам од чашка со клунче да му давам водичка. Ако прифати океј, ако не со тек на време од чашка и готово, се дотогаш со лажичка ќе внесуваме водичка. :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Isto i nie nekeme sise. Na pocetok pievme cajod sise i koga pocnavme so ad nekese sise . Smeniv nekolku sisinja i cucli smeniv i ad. Probav na sekakov nacin da go napravam dzabe. Sega nepie ni voda ni caj ni ad nisto od sise. Ja dzvaka cuclata samo ne vlece. Sega na 4+ deka pocnavme so kasicki neli mora voda da pie, mu davam od sise ama jas mu ja stiskam cuclata vo usta i mu tece kolku edna goltka voda i si ja golta. Drugo care ne najdov so lazicka probav ja pluka. Pobataka ke probam so casa so klunce sega e ute mal.
     
    На nadine и marince87 им се допаѓа ова.
  11. Hoj

    Hoj Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Пробај да му дадеш со измолзено млеко..ако не прифати кога ќе почнеш на работа 2-3 дена нема да сака..ќе плачи ќе се лигави,ама па ќе почне да цица...борба за опстанок..
     
  12. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Ниту измолзено сака. Ме загрижува тоа што ја оставивме 5 часа со баба и , со измолзено млеко во шише и не и не... не се напила ич.
     
  13. Hoj

    Hoj Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    А колкаво е бебулето?
    Мојата почна да пие од шише на 10 месеци
     
  14. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Mojot.ete neznae od takva da pie probav i so cevce takva i toa nebiva ne vlece pa ostanavme na toa spiejki da pie mleko i buden kasicki so lazicka
     
  15. Cinderella12

    Cinderella12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    107
    Majka sepak sekoe detence e razlicno nekoi prifajkaat ,nekoi ne
     
  16. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Dve nedeli kako sum trgnata na rabota, sise ne fati, nitu pak caska so klunce, I jas mn se sekirav ko tebe, ama nemame nikakov problem, si go dojam pred odenje I posle koga ke se vratam, vo meguvreme jade kasicki I mu davaat po nekolku lazicki voda.
     
    На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Пробајте со гумена цуцла место со силиконска
     
  18. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Пробано. Неуспешно

    И не плаче по тебе? Јас уште сега му кратам подој, за да немам мака со градиве
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
  19. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Prvite nekolku dena tesko odelo zaspivanjeto,bidejki bese naviknst samo na cice, sega e podobar. Maka so gradive nemam, stom dojdam cica, ne kratev podoi prethodno.
     
    На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Мамички ми треба совет. Се обидувам да му дадам на синко измолзено млеко во шише, ама не сака да ми фати. Пробав и со авент и со медела и со нук. Само од нукот повлекува малку, ама го плука. Незнам што да правам за да фати од шише?
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.