1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога гордоста ќе настапи во прв план?

Дискусија во 'Сингл' започната од malecka.16, 10 јануари 2010.

  1. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    има едни многу добри стихови од една српска балада кои се надоврзуваат на темава
    ...кад понос доџе по своје, ту љубав кофере веч пакује... :!:
     
    На De-lovely, TeddyGrey и Ger23 им се допаѓа ова.
  2. Ger23

    Ger23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    12
    хахах а најсмешно беше сега има триста пати погрда и поглупа женска и се занимава со мене...хаха смешки мене ми се смешни како за плачење...
     
  3. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    hahahah a zamisli da mi bidi negojata cimerka se cudam kako ce mi dojdis na gosti hehehe
     
  4. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Девојки вака :) Еве јас ја отворив темава и после некое време да споделам некое мое искуство во врска со тоа.. Јас ја погазив мојата гордост.. мислам не во смисла да молам некого, туку едноставно за разлика од тоа што бев порано горда сега сум навистина омекната хаха :D . Во една ситуација каде што двајцата поради гордоста не зборувавме а тоа го сакавме со сето срце и душа, јас бев таа која прва прозборе и се обиде да ја поправи ситуацијата.. И знаете што, после тоа се осеќав многу подобро. Знаев дека со тоа сум средила БАРЕМ половина од проблемот и дека сега тој го има сменето мислењето кон мене (нормално кон подобро). Затоа девојќи, еве јас од лично искуство ви кажувам.. Ако тоа ќе ве направи среќни понекогаш и треба да ја погазите гордоста.. ;)
     
  5. v.a.n.i.l.l.a

    v.a.n.i.l.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    welcome to the club :worried:
     
  6. gliso

    gliso Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    eh gordost gordost zaradi taa gordost sega ne sum so momata moja stradam placam ama nema da i popustam

    [mod-kirilica:2xknn5o4][/mod-kirilica:2xknn5o4]
     
  7. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Се дури гордоста не ја премини црвената линија, и премини во нарцисовидност, претерана себичност, па дури и инает, гордоста е убава работа. За нас самите... Затоа што кога ќе ја погазиш еднаш, ќе ја погазиш двапати, на третиот пат ќе сфатиш дека доколку не ја поставиш таја црвена линија, ќе се најдеш во ситуација да ја погазиш 100 пати. Been there, done that... И никогаш повеќе(се разбира ако сум во право). Гордоста со еден дел те оформува како човек, да можиш да се носиш со современиот свет. Секој што не е среќен, заради работи за кои јас се чувствувам горда сама на себе, не ми е потребен :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    некогаш и најправилно е гордоста да настапи во прв план. Нема за никого да си ја погазувам гордоста, со тоа се погазувам и сама себе! има моменти кога и треба да преминеме преку нешто ( ипак не сме сами на овој свет) ама тешко е да се каже кога, како и зашто и дали ќе вреди на крај тоа
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Да да.
    Гордоста на прв план.
    И на крај ќе си останеш сам, и цел живот ќе ти е криво што си пропуштил нешто што го сакаш, токму поради таа гордост. Ништо не добиваш со неа, само осаменост и загуба.
     
  10. sungerce

    sungerce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Точно и јас се сложувам :up:
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.942
    ние гордите тешко да го промениме тоа..а мислам дека повеќето од нас и несакаат да го променат ..
     
  12. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Гордоста колку што е убава толку и не е..Може да доведи и до врв ама и до дно...Сепак јас никако да се откажам од мојава..Некако попрво би била на дно ама горда :x :$ :wasntme:
     
  13. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    FYI... Не е исто тврдоглавост, инает, себичност и гордост, ама некогаш поубаво му е на човек првите три да си ги толкува како гордост. Гордоста е (оправдана) свесност за сопствената вредност, чувство на некое разумно ниво на самопочит, или она посебно чувство кога ќе постигнеме нешто вредно. Да се биде достоинствен е можеби најважниот аспект од тоа да се биде горделив. Но тоа не значи да се биде самобендисан, непријатен, арогантен, себичен итн... Луѓето мнооогу чести ги мешаат овие поими, најверојатно затоа што така им одговара ;)
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  14. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Што кога гордоста ќе настапи во прв план ?

    Љубовта низ прозорец ќе излезе.....
     
  15. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    а што кога машките се тие со преголемата гордост ? имам приметено дека од таа пуста гордост колку и да им се допаѓа некоја девојка тие нема да им пријдат само ради гордоста?
     
  16. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    и ја мислам така во мојов слуцај веке еден месец како тој се изјасни дека несака врска помина некое време доага но воопсто не збориме како странци мислам гордоста не му дава да си признае дека греси се пласи дури од погледот мој и таман несто да казе го гледам се предомислува у продолзува тисината.сигурно би рекле јас да му пријдам и да поцнам но како да го направам тоа кога јас сета моја гордост ја погазив и ако поцнам пак прва ке треба да се обесам оти нема да имам ни капка его во мене незнам ногу глупава ситуација но мислам дека овој пат нема да го поцнам првиот цекор ке биде врв на моето разоцаруванје :|
     
  17. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Ништо, и кај машките има погорделиви, и кај женските... Ако се работи за некој дечко кој и тебе те интересира, пријди му ти, биди ти попаметната. Во спротивно, ни е прв, ни последен. :)
     
    На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ако си ти прегорделива, како би те освоил некој? Направи го истото, еднаш живееш, ништо не би загубила. На крај, може и ќе ти се посреќи. :) Ако не реагира, ај со здравје.
     
    На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Ахх моменталната битка што се води во мојава душа.
    По природа сум горделива и нема и нејќам НИКАД да го сменам тоа, ама арно сеа коа ке те плесне цигла по глава да видиме :worried: , Кога ке одлучам што ке изберам, и кога ке видам резултата ке споделам :worried:
    Ах пуста гордост :*
     
  20. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Баш сакав да напишам.
    Љубовта си ги пакува куферите. :D

    Абе каде има гордост, нема љубов. Како можеш на тоа најмило, најубаво створење за тебе, да му глумиш гордост? ;)
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.