1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога девојка во поодминати години станува терет во сопствениот дом?!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Rama, 3 април 2018.

  1. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    @Nigredo Odor твоето решение може би било добро во повеќето случаи, се согласувам дека е добра идеја и само сакам да кажам уште еден дел од мојот пример.
    После некое време кога сестра ми се вработи (тогаш почнаа и муабети, ете си најде работа, ајде сега и дечко), таа како нормален човек сакаше да помогне со сметки, да наполни фрижидер, да им купи нешто за по дома, но моиве не сакаа бидејќи "тргај си пари настрана, ти ќе си реновираш и ќе си купуваш кога ќе се омажиш." Така да, тешко да им се погоди на родители и затоа мислам дека секој кој има можности треба да си се отсели. Родителите на моја другарка реновираа цела куќа и плус доградуваа за синот, а нејзината соба не сакаа да ја реновираат бидејќи нели, секако ќе си оди уште малце. 25 години имаше тогаш.
     
    Последна измена: 5 април 2018
    На Tanjamm, Milobebence, mira.mira и 2 други им се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    Како може моја ќерка која сум ја родила и гледала на 2 години да не ми е терет а на 30 години да ми е терет? Јас куќа имот и се да му оставам на син ми за да ми донесе некоја од улица која за себе не може да де грижи а не па за мене а да ја "избркам" ќерка ми која сигурно повеќе ќе ме гледа од снаата? свашта!
     
    На Tanjamm, Milobebence, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
  3. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.918
    Пол:
    Женски
    Многу коментари има не прочитав се но ќе кажам моја ситуација.
    Јас сум 25+, имам снаа и на неа и сметам од кога е дојдена во куќава. Имам долга врска прво со убаво зошто не се мажиш, што чекате, кога ќе раѓаш до многу полошо. Веќе одреден период не комуницирам со неа, со душа чека да заминам од куќава за тоа ќе почека уште но и е кажано дека ниту на моја свадба ќе стапне ниту моја соба ќе допре.
     
    На piksooki, CameliaMiller, nena2010 и 13 други им се допаѓа ова.
  4. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Тоа се случува кога младите немаат доволно услови за самостоен живот надвор од родителскиот дом без разлика дали се во брак или не. Реално зошто млад брачен пар би живеел со родители, браќа, сестри ако има услови за самостоен живот. Затоа си имам зацртано дека нема да живеам во заедница со никого кога ќе стапам во брак.
    Ова не се однесува само кога се брат и сестра во ќуќата туку и кога се двајца браќа. Можете да замислите каков хаос ќе биде во куќа ако и другиот брат оформи семејство и живее во истата куќа.
    Имам слушнато и коментари од типот што ќе им е толкава куќа кога две ќерки имаат или ете изградија зграда а и двајцата синови заминаа од дома но сепак тоа е нашиот прост менталитет.
     
    На Milobebence, LollySky, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  5. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    59.333
    Да сакаат моите да ме избркаат од дома бидејќи им сметам, додека пак брат ми се шири низ цела куќа, нема никогаш после да ги погледнам со исти очи. Женското дете помалце дете е? Помалце вредна за љубов од машкото? Ова можат само умствено заостанати луѓе да го мислат, оние на кои побитно им е што комшиите ќе кажат и пре би верувавле на некој трет отколку на своите најблиски.

    А ако снаа ми ми пререче нешто во иднина дека им го дишам воздухот таму или не знам што, ќе и кажам дека никој не ги спречува нив двајца да си изградат куќа одделно или купат стан, бидејќи тој дом е и мој и секогаш ќе биде, барем додека моите родители го имаат имотниот лист.
     
    На CameliaMiller, stetoskop, 1209 и 12 други им се допаѓа ова.
  6. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @Rama

    Не си ги ставај тие работи на срце, иако на моменти тешко е да игнорираш такви коментари. Треба да сфатиш дека тие луѓе кои ти дофрлуваат такви коментари се пораснати во поинакво општество и во тоа нивно поинакво општество се почитувале други вредности. Проблемот настанува кога ќе се судрат вредностите на нивното општество со вредностите на сегашното општество и тука најчесто настанува тој судир. За некои работи постарите се во право, но за оваа работа не се во право.

    Мислам дека треба да ти е најважно само што мисли твојата фамилија (тука мислам на твоите родители) и дека не треба воопшто да те интересираат коментарите на тетка ти, баба ти, некоја форумџика и.т.н.

    Ако лично твоите дома ти вршат ваков притисок објасни им дека не им е оправдан и зошто не им е оправдан. Сигурен сум дека ќе најдат разбирање. Не можеш ти по секоја цена да го напуштиш своето живеалиште; некои едноставно немаат можност да живеат самостојно, други пак на пример едноставно не можат по секоја цена со секого да стапат во брак само за да се тргнат од дома и тоа е нормално. Што сега, ти треба и со некоја бараба да стапиш во брак само за да ослободиш простор?

    Како што машкото е производ на еден родителски пар така е и женското и треба да ги имаат и двајцата истите права.
     
    Последна измена: 6 април 2018
    На LollySky, SummerGirl, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Да,потполно си во право,но работата е што и моите не ме разбираат понекогаш.
    Имам кажано дека се потрадиционални и уште од 25 та година наваму ми запнуваат за брак,ми кажуваат дека не смеам да останам немажена,и кој ќе ме гледал на старост,ќе сум им сметала и на внуците(бидејќи милион такви примери имам во околина)не велам дека мене ме сакаат помалку од брат ми,но често знаат да претераат со коментари,а за тетки и баби и да не правам муабет колку далеку одат тие,и со кое право не знам....
    Куќата има доволно простор за сите,ама проблемот е што јас ко немажена држам една соба,замисли :D
     
    На Tanjamm, SummerGirl и Feminka22 им се допаѓа ова.
  8. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    59.333
    Како кој ќе те гледа на старост, кој муабет..

    А нив кој ќе ги гледа, поблиску им е староста на нив отколку на тебе? Низ муабети спомни им дека "старите" повеќе сметаат на внуците, нели разни генерации, па терет за гледање, ова она.. ќе ги пратат во старечки дом сигурно, јер место зафаќаат во куќата. (Не дека има нешто лошо во ова, ама луѓе со таков менталитет ова ќе ги навреди)

    Не, не си ти човек според нив изгледа, немаш чувства, па ај сега ќе се омажиш за првиот кој ќе го сретнеш само они да бидат задоволни.

    Ти кажи им на тетките, бабите и сите што ти водат евиденција дека убаво ти е дома, што ќе се мажиш кога имаш кој да ти слугува ]:) со таквите само саркастично и никако не ги зимај при срце, толку им чука главата.

    Те разбирам сега зошто често си тажна, и јас би била ако сопствените родители ми вршат толкав притисок и низ муабети ми кажуваат дека сум вишок.. :|
     
    На Lolo5, SummerGirl, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Тука е се јасно.
    Децата се наследници на родителите, без разлика на пол.
    Ако родителите ги сакаат подеднакво, делат на исти делови. Ако ја "бркаат" ќерката за да му направи место на синот, значи не им е ќерка туку вишок дома. Во таков случај јавно преку Службен весник би се откажала од своите родители кои како куче би ме бркале од дома. Таков муабет од родител, таков притисок и болка би го скршиле секого и би ја скамениле секоја врска со нив.
    Знам за такви случаи, неправедно многу. А знам и случај кај што ќерката има над 40, немажена, живееја во заедница со братот и семејството додека тој не направи нивна куќа на истиот имот, ама многу се сакаат и се сложни.
    До менталитетот ќе да е.
    Не сум во таква ситуација, нема ни да бидам, ама знам дека на такво место јас не би трпела таква неправда. А исплива ли таков муабет на површина, пиши пропало на сложниот семеен живот.
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda, marchi-cool и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Абе дечки, без разлика што е 2018 навистина осеќам како да живееме во 1950та. И порано дури.

    Малограѓанштина на кило. Убаво пиша некоја членка, дека треба сериозно да се разговара со родителите, посебно мајките. Алармантно е ако мајката како женски пол наместо да размислува потрезвено и да ги брани женските права уште и соствената ќерка ја осеќа како товар.

    Идеално е двете деца да си створат свој-нов дом. Со помош на родителите. А не да ги собираат по дома и да ги прават неспособни. Животот сам и во заедница е скроз различен.

    Најлесен одговор е исели се бе плаќај си кирија. И другата страна тој што ствара нова фамилија може истото да го направи, ама не го прави. Зашто не е лесно. Така и на сестрата не и лесно, ама од што сме себични за други не не интересира.

    Мора толеранција и заедничко делување. Во вакви ситуации родителите се криви што не му дале до знаење на едното дете дека не е апсолутен наследник и нема право да кажува кој каде ќе живее и како. Доколку и самите мислам дека ќерката треба да си оди дома, што не ја остале у дом коа се родила, ич немала да им биде трошок.
     
    Последна измена: 15 април 2018
    На Tanjamm, 1209, LollySky и 6 други им се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Во нормална земја нормално би било децата уште кога се на околу 20 годишна возраст (ако учат да завршат факултет) да го напуштат домот и да се осамостојат. Без разлика на пол.
    Ама во земјава тоа е речиси невозможно зашто ја знаеме реалната слика па да не се повторувам.
    (Во развиените земји ако некој возрасен живее во ќуката на родителите го сметаат за заостанат и НИЕДНА жена не би го погледнала, а не па уште да отиде со него да живее заедно со старите).

    Е сега кај нас уште во некои семејства си е останато она синот да остане дома, а ќерката да фати магла.
    За среќа познавам се помалку такви случки, а повеќе гледам дека младите што решиле да стапат во брак прво се вработуваат, успеваат да земат кредити (може со помош на старите) и си заминуваат во друг стан.

    Во кој нормален свет и универзум, правилно е синот што решил да се жени да ја донесе жената кај мајка му дома, а ќерката што си живее тука да им биде факиниг товар?
    Значи овој решил да создава семејство, а не е способен да замине од скутот на мајка му и пак ќерката е крива.
    :x
    Свашта.

    И мене да ми речат дека сум им товар навистина преку весник ќе се откажам.
    Доволно ми е да знам дека овде ми е секогаш мој дом (дури и кога ќе се мажам), дека се е поделено на два дела, па друго не ми е битно.
     
    На P.S.love, CameliaMiller, Someonespecial и 8 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Женско да не се роди кај нас.
    И вакви глупости, не се одлика само во рурални места и во необразовани семејства. Ко плева се ваквите луѓе, за кои машкото и женското се деца од различен ред; исто и оние во брак, во однос на оние кои не се во брак... се од различен ред.

    За тоа дека на снаа и смета золва која е дома, знаете од каде доаѓа? Од тоа што таа снаа, кај нејзе дома, исто била третирана :) Научено однесување.

    И се' заради лошата економска ситуација. Да имаше за сите работа и да можат сите да си дозволат финансиска независност, скроз поинаков ќе беше муабетот. Тажно...
     
    На CameliaMiller, Someonespecial, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Сеуште има луѓе со застарени сваќања и тоа е тоа.
    Кој/а кога сака ќе се мажи/жени.

    Непишано правило е дека мора до 30тите години да се стапи во брак инаку веќе си стара мома.
    Штом имам слушано од луѓе што нивните деца веќе се во 30тите години и се нервираат како нивните деца сеуште не се омажиле/ожениле и им поминало времето, како веќе се разболеле од нервирање и мислење дали нивните деца ќе останат сами цел живот.
    И не го прифаќам тоа кога девојката е во поодминати години станува терет во домот. Тоа е и нејзин дом може да остане колку што си сака, а не поминале годините за "мажачка" и ајде гитла од дома.
     
    На Someonespecial, WildMk, Lolo5 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Луѓе ова е реален проблем. Имам другарка од богато скопско семејство, родителите бизнисмени и вршат притисок, на секој збор пререкуваат да најде некој. Така само штета се прави, ништо друго.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    За наоѓање, ќе најде некој.
    Ама под притисок, голема е шансата да најде погрешен...
     
    На Milobebence, Lolo5, smooch и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Точно. Ама тој некој ако е погрешен, не мора веднаш и по 5-10 години ќе ти го зезне животот. Еманципирани луѓе вршат притисок.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    Едно знам. Куќата е дом колку на синот толку на ќерката. Ако сака снаата комодитет нека земе нека и го исплати делот од наследството на золвата и завршен цитат. Аман шо е ова. Кај дошла гол фудул се мажила уште и смета золва и!!! Море мрш простачки едни.
     
    На CameliaMiller, Milobebence, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Таквото однесување е производ на истиот проблем... жените треба да си бараат 'кај мажот'.
    Затоа има проблеми после.

    Вината ја наоѓам кај родителите. Ако сите си ги третираат децата еднакво, ако не е морално за син да обезбедат кров над глава, а за ќерка не е толку битно, ќе нема вакви глупави проблеми.

    Се' треба да се дели еднакво на децата...
     
    На CameliaMiller, Milobebence, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    Ne. Roditelite treba da gi ucat sinovite pred da resat da se zenat nameato da sedat so takvoto vo race da si stvorat nesro. A ako vekje rwsile da ziveat vo zaednixa da i kazar na idnata snaa deka vo taa zaednica e i negovata sestra i toa e toa nema sto da se mesa.
     
    На CameliaMiller, Milobebence, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Точно е дека треба и да се научат сами да заработуваат, ама ако има веќе куќи и станови, па ги делат неправилно?
    А таа идна снаа, и дома ја учеле дека кај маж 'треба да бара', золвата 'ќе се мажи' итн.

    Многумина има со такви размислувања. Повеќето.
    Жената кај нас е потценета и уценета.. Од сите.. вклучувајќи и од други жени, затоа што не знаат поинаку.

    Не оправдувам. Ова е општествен проблем кој предизвикува секакви врсти на раздор.
    Најчестата причина за расправии, тужења, тепачки, па дури и убиства е нерасчистени имотно-правни односи.
     
    На macysh, CameliaMiller, Rama и 4 други им се допаѓа ова.