1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога девојка во поодминати години станува терет во сопствениот дом?!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Rama, 3 април 2018.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.478
    Пол:
    Женски
    И синот е дете и ќерката е дете.Ни едно од нив не смее да има повеќе привилегии од другото.
    И синот и ќерката имаат право да останат во семејниот дом или да си заминат,но по нивен избор.
    Нормален родител не ги разликува машките и женските деца.
    Да го тераш сопственото дете надвор од дома поради некоја туѓинка...,треба да си скроз нетокму... :fubar: :swear:
    Жално е што се уште има луѓе со заостанати сфаќања.
     
    На Peperutce1115, Amelia, mileystar и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Кај нас жените се навистина потценети, се мора да трпат, а ако слушаат тетки, стрини, затуцани родители, што да кажам пиши пропало на животот. Премногу се мешаат блиските во животот на една индивидуа.
     
    На Herrera, WildMk, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.478
    Пол:
    Женски
    Некои луѓе се уште се заглавени во 15 век и не мрдаат.
    На жената се гледа како на предмет,како на машина и друго нема.
    Страшно е.
     
    На WildMk, candy.cane, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Поради ова не ги почитувам баба ми и дедо ми (на мајка ми родителите) затоа што цел имот ќе го остават на нејзиниот брат а за неа ништо ,затоа што е женско нели.. Па уште дедо ми си дозволува да зборува за други као демек не совесни родители а ти еден совесен што си што да ти кажам ,му преќутев само поради мајка ми ама уште еднашка да рече такво нешто нема да можам да издржам да преќутам. Многу ме револтираат вакви работи за синот се затоа што е машко а за женското ништо.
     
    На Mantub, Herrera, Oxymoron и 12 други им се допаѓа ова.
  5. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Луѓе се има нека не ве чуди.
    Јас у шок бев после изјавата на мајка која има две машки деца.
    Наводно мајките на женски деца многу паметни биле, само женски деца раѓале за после да му ги тиснат на некој. :x:x:x
    Браќа и сестри очи си вадат, баш поради ваквите размислувања на родителите, кои со време не си го решиле станбеното прашање.:puke:
     
    На Milobebence, Emy867, Rama и 8 други им се допаѓа ова.
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.207
    Допаѓања:
    23.986
    Кога ќе дојде ред да се чуваат бабата и дедото, затоа што сигурни ќе очекуваат ќерката (мајка ти) да ги чува, треба да им каже: ете снаа си имате и син, они нека ве чуваат, јас у друга куќа сум.
     
    На Milobebence, Emy867, Rama и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.645
    Пол:
    Женски
    Истото и со свекрва ми се случи.Браќата по 20 ниви добија ,а таа 1(facepalm) На крајот она ги чуваше вујковците ги немаше.А бабата па кога остана сама ја зема кај нејзе дома и таму почина кутрата.А вујкото отишол кај бабата собрал сите штедни книшки и и викал на свеќи да си ги делат на третиот да не дадат.Бабата на смртна постела му свикала немој да си фатил на 3 дела исто ќе делите(facepalm)А да праша да купам нешто да ја земам кај мене да ја чувам нее.Ама за пари тука е:envy:
     
    На Rama, nextredstyle, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Шо повеќе имот повеќе нервози се тоа. И да, кај нас обично женското добива некој минимален имот но децата се тие кои во иднина можат да си го поделат имотот. Машкото е она кое е должно според родителите да го одржува имотот, тоа според нив е должно и да ги гледа во стари години. Женското како што кажав добива мираз и тоа е обично имот кој лесно може да се продаде и е доста вреден во споредба со другите имоти. Машкото добива поголем дел од имотот во случај кога останало со нив целиот нивен животен век. се жртвувало и не заминало никаде туку останало со родителите. Крају краева родителите можат да остават имотот на кого сакаат.

    Како и да е, верувам дека поголемиот дел од вас кога би имале машко и женско дете на машкото ќе биде поголемиот дел од имотот. Доколку се женски се дели подеднакво. Истото важи и за машки деца.
     
    Последна измена: 13 јули 2019
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  9. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Многу пати сум слушнала коментари од типот:Се ќе му препишам на мојот син.Јас секако прашувам а твојата ќерка?И ми одговараат дека таа ќе се мажи.Какво мажење бе луѓеКако прво ако не најдам некој кој ќе ме исполнува во целост не оланирам да се мажам.Што значи тоа дека моите ќе ме исфрлат на улица?Па нека ме исфрлат,јас ќе се снајдам некако но тие нема да имаат веќе ќерка.А пак тие што подпаѓаат под родитслите и што им дозволуваат на родителите да ги малтретираат навистина не ги сваќам.Океј семејство си ми но нема да дозволам да ми го уништиш животот.
     
    На Milobebence, Snowflake97, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Да имам син и да мисли дека ќе остани дома кај мене кога ќе планира да си оформи свое семејство - се заебал дебело. То е воглавно причина зошто на машките им се дава поќе, пошто останват дома, добиват место да живеат. Женските си одат и "свекрвата треба да им дај", макар и таа сестра се бори сама за засебен дом.
    И ова е апсолутно грешно.

    Ако мои деца очекуваат нееднаков третман безразлика за каква основа, лошо сум ги пораснала да мислат дека едниот е попривилегиран од другиот.
     
    На CameliaMiller, JollyGirl, Emy867 и 15 други им се допаѓа ова.
  11. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Ќерката е боље да почне да бара некој за да не биде предоцна. Боље да најде некој работен зет и да го доведе дома, тогаш може и да добие нешо.
    Па не му давај на синот ништо никој не те спречува во тоа. Дај и на керка ти таа ќе ти донесе зет и ќе те гледа. Или па подели го подеднакво керка ти ќе го продаде а синот со тоа шо останало ќе го шири твоето презиме.
     
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ти или не сфаќаш или неќиш да сфатиш. Јас сакам да поможам подеднакво на двете деца ама неќам да пораснам мамини деца шо ќе ми живеат под суќна дур умрам. Замисли, на 70 години, болна и знам дека ме догледват оти имот му пишав. Ебате таква љубов.

    И не, неќам да ме догледат моите деца и да ги уценвам со имот ради то. Радо би платила некој да ме догледа или со другарка ми да си одиме во ист старски дом. И на крај, кога ќе умрам, имотот ќе биди поделен меѓу децата подеднакво, не знам дали забележваш ама не пишам пол оти еднакви ми се мене, за разлика од некои.

    А према твоја логика, колку е мое презиме, јас жена, кога ќе земам презиме од мажот? Нека шири туѓо презиме колку сака. :) Јер, за презиме и догледвање ќе препишвам имот. Ију.
     
    На CameliaMiller, JollyGirl, Emy867 и 15 други им се допаѓа ова.
  13. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Најубаво ти подели дур си млада да не се карат ко ќе остариш. Секако живееме у Македонија и ќе се скарат кој да те чува за да ти ја земат пензијата. :)
    Доколку синот е син нема да ја остави ни сестра му ни родителите без разлика кој на кого што оставил. Сестрата е сестра и го боли за неа и додека е жив ќе и помага. Хармонија никаде нема во потполност. Алчноста во луѓето е лоша работа несогледувајќи ја убавината на светот. Она што го имаш стекнато синот е поверојатно да го зачува зашо ти си го воспитувала, додека зетот го воспитувал некој друг кадешто ти ни пристап немаш. :)
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Прочитај го делот кај шо пишав кој ќе ме дочува.
    Следно, не сфаќам шо го мешаш зетот на ќерката? Можи снаа ќе ми донеси. Кога ќе оформат свое семејство неќам ни едното дете да живеј со мене, ни другото. Еве поразбирливо. Ни син, ни ќерка. Нека се осамостојат, со максимална помош од мене.

    И во право си, децата мои, вклучително синот, јас ќе ги воспитвам па нема да има потреба од ваков разговор со нив, ќе си знат.

    Едит. Уште нешто. Нема шо зет да продава имот на ќерката, нејзин е, не негов.
     
    На CameliaMiller, Oxymoron, RosettaStone и 7 други им се допаѓа ова.
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.207
    Допаѓања:
    23.986
    Сериозен си со муабетот? Дека поголем дел ќе остават имот на синот затоа што ќерката нема да го продолжи презимето???

    Жал ми е уште сега за жената и децата кои ги имаш/ќе ги имаш..


    Инаку, баш поради вакви ставови има жени, ќерки нечии кои остануваат во насилни бракови, се тепани и се убивани... Затоа што сопствените родители едвај чекале да ги избркаат од дома.
     
    На baby-star, CameliaMiller, elimkd и 21 други им се допаѓа ова.
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Што значи предоцна и кога е тоа?
     
    На CameliaMiller, Emy867, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.478
    Пол:
    Женски
    Грешиш.
    И машкото и женското дете се исто,деца на исти родители.Имаат исти права и по закон.
    Гените ќе си се пренесат и преку едното и преку другото,а презимето не е многу битно,ама има и деца кои носат презимиња и на татковците и на мајките во случаи кога фамилиите сакаат тие презимиња да се зачуваат.
     
    На WildMk, cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Трагедија од менталитет, у пичку матер.
    Ги жалам вашите неродени ќерки..
     
    На baby-star, CameliaMiller, ku4ence и 20 други им се допаѓа ова.
  19. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Што има врска зетот во целата приказна, имотот на девојчето од страна на нејзините родители е лично нејзин, и нејзиниот маж (зетот) нема ни 1% право на тоа, а уште помалце да се меша дали да го продаде или не.
     
    На baby-star, CameliaMiller, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    @Aleksandar1212 значи моиве што не планираат повеќе од имотот да остават на брат ми, туку еднакво се да поделат се будали? 21 век е, дури и жени веќе презиме си задржуваат, морам ли само на мажот да го имам (ако се омажам)?

    Страшно со вакво размислување млад човек...
     
    На CameliaMiller, Nightwish11, Tanjamm и 15 други им се допаѓа ова.