1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога девојка во поодминати години станува терет во сопствениот дом?!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Rama, 3 април 2018.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Девојка во поодминати години? Јас уште како тинејџерка им бев терет :D
     
    На CameliaMiller, ku4ence, Nightwish11 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Ти ги жалам идните деца, и не само женските, туку и машките што вака планираш да ги воспитуваш. Одржување имот, добивање мираз, продолжување лоза, користиш термини од турско. Во меѓувреме луѓето увидоа дека овие работи не се во ред и ги сменија, не знам дали си известен. Сега родителите си ги третираат децата подеднакво, без разлика на пол и „продолжување презиме“.

    На темата, штом сè уште вака размислуваат помлади, не ме чуди да размислуваат и постари. Но ајде, луѓе како баба ми со над 80 години, кои биле 10 деца дома па таа се омажила за да се тргне оти немало место, некако и да сфатам, макар што ни она вака си ги нема поделено децата или имотот. Млади образовани луѓе кои живеат и ги уживаат благодетите на 21. век - трагедија. За среќа, не сум опкружена со такви, ни помлади, ни постари, а дури и бабите со над 80 години ми се посовремени од некои мислења на темава.
     
    На Fallen.Angel, Nightwish11, elimkd и 21 други им се допаѓа ова.
  3. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Законски имотот се дели помеѓу СИТЕ деца без разлика на пол.
    На родителите останува да го поделат имотот подеднакво, а дали некој би се откажал доброволно тоа е друго.

    Познавам човек кој живее долги години во Германија, а во Македонија има сиромашна сестра со три деца.
    Пред да умре мајка им, дошол типов и и рекол на сестра му: Ако ми земеш дел, заборави дека имаш брат.
    (facepalm) (facepalm)

    Тој од Германија (кој патем има сопствен бизнис таму) се си зел, а нејзе ништо не и дале иако таа со години се грижела за мајка им.

    Куќата стои заклучена и празана, а сестра му во една гарсоњера живее со цело смејство.
    Се останало за синот пошто е син.
    Типов во Македонија седи 10 дена годишно, ама битно сестрата не смее да се пресели.


    Алал нека им е на родителите што дозволиле така да им живеат децата. Каква совест имаат?
    Гледаат дека синот заминал во странство, а ќерка им е до нив ама нема врска.
    Син си е син...И на крај на светот да отиде битно за него се останува.

    Читајќи овде членови, сфаќам дека уште луѓе има со такви размислувања.
    Тешко на ќерки и сестри со вас.

    Во кој век живееме и уште за ова се дискутира. Син е друго, ќерка е друго.
    Страшно.
     
    На CameliaMiller, ku4ence, Nightwish11 и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Епа глупача, што и треба таков брат, нека заборави дека има. Абе да сум на нејзино место да сум се мачела да чувам стари, има со се имот да го запалам
     
    На CameliaMiller, SummerGirl и LadyC им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.638
    Допаѓања:
    116.289
    Пол:
    Женски
    Сум видела примери во кои родителите оставиле се на синот,а на ќерката ништо и она во друг дом е,а после синот не ги рецка ни 1 % оти иде по паметот на жена му.Родителите кукаат,ама сами си направија проблем.
     
    На baby-star, Nightwish11, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Моја сосетка, жена накај 60 години, родителите се препишале на брат и, а таа со лош брак, многу пати ја тепал, мавал, нема кај да оди, го трпи. Оболе од него. Родителите се криви во такви случаи.
     
    На AngIv, Cka, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Баш вчера дознав за случај од едни роднини.
    Му препишаа се на синот, ќерката ја омажија и ниту еден квадрат не и дадоа од толкавата куќа во која израснала, пошто син нели, и баш пред 2 дена милеников ја избркал мајка си од дома и оваа нема кај да иде и заминала да живее кај ќерка и.
    Јас не би ја примила, па макар и по комшии ишла да спие.
     
    На baby-star, Tanjamm, CameliaMiller и 12 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Така велиш само..
    Ќе ја примиш, и ќе патиш за неправдата која ти е нанесена.
    И не викам дека е правилно ова.. само кажувам за тажната слика на македонското општество.
     
    На ku4ence, Stories, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    не знам, сакам да верувам дека не би ја примила..
     
    На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.638
    Допаѓања:
    116.289
    Пол:
    Женски
    И јас не би ги примила моите во тој случај.
    Јас сум сигурна!
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Во вакви случаи најчесто ќерките не ни бараат, односно сестрата се откажува од правото да бара дел од имотот. Но ако ќеркава побарала а мајката не и препишала еден мо*ан квадрат тогаш нема што мајката да тропа на врата на ќерката, треба да си затропа на вратата на својот дом и таму да си седи. Од овие причини многу постари лица после смртта оставаат наследство и тоа е најправедно решение, така се сигурни дека ќе се догледани а и да не слушаат кукања и расправии додека се живи од типот на мене ми остави 50квадрати а него или неа(во зависност дали се брат или сестра) остави 60квадрати и разни други ситници за кои очи се вадат помеѓу децата.
     
    На Nightwish11, SummerGirl, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.578
    Допаѓања:
    155.708
    Пол:
    Женски
    И јас не би Вајлд. Често велам дека можда личам мило, бар така ми се велат, ама седам на мое. Последно да е ако некој ме спореди еднакво со лајно, и јас ќе третирам исто. Една недела дур си најди друго место - да. Поќе - не.

    Моите сакат се еднакво да ни е, јас дур и барам нееднаков третман зошто имам емоции кон старата куќа шо ни е. Не е за живот, дефинитивно не е еднаква со новата (можи секој момент да падни зошто сите финансии се турени во новата) ама моите сакале еднакво. Ама еднаш зборавме хипотетички, баш кога се отвори темава, јас им кажав дека е навреда ако ме избркаат и да ме сметаат за туѓа оти можда ќе се мажам и дека не би имала контакт со некој кој не ме смета за вредно чоечко суштество.

    И ќе речам, да не се најдам во та ситуација, ќе боли ама поќе би болело да попуштам и да ги примам во мој дом, а бев избркана од претходниот. Јас неќам да живеам кај моите, неќам да живеам со свекрва само сакам да имам гаранција ако нешто се случи да имам некој квадрат без да плаќам кирија дур се снајдам потака. И не, не сметам дека земам од брат ми, оти и тој би требало да се стреми кон независност и да си живеј одделно ако има можност. Подобро за него не за друго.
     
    На CameliaMiller, LadyC, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  13. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Имав ваков пример во моја близина. Другарка подалечна. Се мажеше, па за една година се разведе.
    Кога се врати дома кај нејзините малтене беше избркана од страна на татко и. И рекол, сега си вишок во куќава, барај си чаре. Внук ти ( кој патем имаше тогаш 6-7 години) ти се всели во твојата бивша соба, немој да си му ја земала на детето, нема каде да собира другарчиња. Ја смести во некоја шупа, па демек ќе и правел изолација да не и студело? Значи кога ми го раскажа после годиништа ова, буквално му се гадеше од татко и кога и да го видев. Во целиот муабет девојката имала среќа што бра ти е ОК човек и што има пари, па ја спастри. Најпрво со соба а потоа и зема и стан.
     
    На ku4ence, Tanjamm, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Леле до кога ова? Како бе може да ги делат децата другото да не е товар а другото да е товар, каков товар жити се. Пример ако ова ми го направат моите да имав брат ја дефинитивно ке ги спалев со се куќа па после нека му ја мислат каде ке одат и одречувам се од сите по ред. Кај жената е на товар во сопствената куќа е на товар во туѓа куќа на товар јебем ти живот, а куче да избркаа од дома ке се испотепаа ке осудуваа а ова им е нормално.. Али знам семејства каде и братот е вишок
     
    Последна измена: 11 март 2020
    На Nightwish11, cresa-jagoda, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.274
    Пол:
    Женски
    И јас знам за такви примери,синот трпи од лошиот брак на сестра си,која се туфка во една соба со братот и детето.Нели,уз сваџа со мажот,се враќа во домот каде пораснала.Се убаво ,нека ја приберат дома нејзините но не на тој начин.Не е правилно ниту еден да трпи.Се знае ,треба простор за двете деца.Познавам и разумни луѓе,каде сестрата по развод се врати дома а брат и се среди на друго место,што ради околност што ради неа.Беа третирани еднакво двајцата,и така и треба да биде.Ама балкански синдром ,теби прво па мушко мени треча среча мало ли је,имаме и по песните каде се истакнува да се гордееш ако имаш син .Затуцаност има колку се сака се уште,турското владее во менталитетот.
     
    На hellocity, SummerGirl и LadyC им се допаѓа ова.
  16. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Веќе ни во Турција не е така
     
    На Tanjamm и hermosa им се допаѓа ова.
  17. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.274
    Пол:
    Женски
    Точно,само сакав да кажам оние застарени сфаќања од турско ропство
     
    На Tanjamm и hellocity им се допаѓа ова.
  18. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Mnogu mrazam shto gi delat maski I zenski deca :@ znaci sinot e Roden od majka a kerkata e najdena na ulica ...more zastareni svakanja :envy:
     
    На WildMk, cresa-jagoda, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ми се повраќа од мислењата во темава кога вршат споредба меѓу машки и женски деца. Демек машкото повеќе заслужува оти е машко и се смета за поспособен. А реално во денешно време мажите се повеќе паѓаат во сенката на жените бидејќи повеќе од јасно е дека има жени кои вредат за 300 мажи. Во мојата фамилија немало такви поделби, но кога ми раскажуваше дедо ми зошто има 2 сестри и еден брат видов зошто тој не ги дели неговите деца..Ми велеше сиромашно време тогаш било и не сакале неговите родители да имаат повеќе од 1-2 деца, ама првите две женски се погодиле и цела фамилија биле во страв додека не се родило третото бидејќи сакале да е машко, а се плашеле да не е уште едно женско... Ми се лоши од вакви глупости... И кога им делел таткото имот се било поделено меѓу браќата,а сестрите гледале што побрзо да ги омажат... И знам дека дедо ми малку виновен се чувствуваше и едната сестра ја помагаше цело време, дури куќа спроти куќа живеат и постојано дедо ми должен се осеќа бидејќи таа од дома била ускратена од нејзините.
     
    На WildMk, jasbi и Nightwish11 им се допаѓа ова.
  20. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Ne da mi se povraka mi se gadi ...:envy::envy: zar site deca ne se isto neli se ragaat isto zosto pravat razlika megu masko I zenski ? Glupost
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.