1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога на комшиите детето цело време вика и плаче?

Дискусија во 'Дете' започната од нина122, 18 мај 2020.

  1. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Но не е нагласено ни дека е дете со типичен развој.
    Доколку многу ми смета би разговарала најкултурно со родителите, можеби има некаков проблем и нема потреба од лутење. Погоре прочитав дека не било дете ако знаело да ти каже "ако ти смета, затни си ги ушите". Дете е, мислам дека нема потреба да си ставаш на срце и да замеруваш. Со него не можеш да се разбереш колку што можеш со неговите родители. Не верувам дека дете со типичен развој па и со атипичен да е плаче или вика 24/7, мислам дека се преувеличува ама добро :)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Дете е и ако тоа ти го каже.
    Ама ако знае дека со уши се слуша.
    И ти треба да ги затнеш ушите за да не го слушаш.
    Тоа значи дека детето разбира.
    И е на возраст каде што со соодветен пристап може да му објасниш и да те разбере.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Точно, и затоа не треба да се замерува туку со убаво да му се објасне. Но не очекувај дека ќе се разбереш како со возрасен.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.324
    Пол:
    Женски
    Имам толеранција кон бебиња и деца до 5 години,и деца со попреченост.
    Бебето не разбира ништо и само со гласно плачење може да искаже потреба,што е океј.Ај и малку поголемо(3-4 годишно) не разбира многу.
    Секако дека детето не е виновно,туку виновни се родителите.
    Ама,детето треба да се учи од мало дека не може цело време да вика гласно.
    Нема да научи ако еднаш неделно или еднаш месечно му велат да не вика.Треба постојано да му се зборува.
    Ќе кажам за деца на братучетка.И двајцата се здрави деца.
    Од 3-годишна возраст беа учени дека не може сè да биде по нивно,дека не може да бидат гласни цело време.Постојано им се зборуваше.Како што растеа и казни им даваа за да разберат(нема гледање тв,нема играње со играчки,нема шетање).
    Требаше време,ама резултатот е одличен.
    И двајцата убаво се научија.Пристојни,учтиви деца се.Прифаќаат „не“ за одговор.
    Во близина на мојата куќа има многу згради.Има многу мали деца,ама врева речиси и да нема.
    Во зграда живеат повеќе фамилии,а никој не е должен да трпи главоболка или да зафркне тест/испит ради гласни комшии.Секако дека за одредени категории треба да се има разбирање,ама не може за лица кои можат да научат/се способни да разберат дека не може секогаш да бидат гласни.
     
    На WildMk и нина122 им се допаѓа ова.
  5. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi smetaat,pred zgradite kaj nas ima mnogu deca,megu koj i moite,pa gi brkaat da ne vikale!
    Zosto da gi brkam decata,da ne si igraat... ne razbiram!
    Koga sme kaj svekorot i svekrvata isto decata pred kuka site gi brkaat,jas gi sobiram kaj nas.
    Ne im davaat da se soberat doma,zosto!?
    Pa tie se deca,mora da se druzat.
    Gi vikam kaj nas sokce pykanki torta sto imam ke im dadam i site se srekni i ne pocituvaat site decinja.
    Nemozam da zamislam decata da mi smetaat.
    Za mene ne e vo red, treba da se vospitani no ne da im se krati igrata.
    I nie ziveeme vo zgrada,do nas imame komsivce koe ne zboruva,ista vozrast so sin mi,kaj niv razbirlivo dr e sostojbata pa znaeja i da vikaat i da placat i se... nikogas ne sme se zalele.
     
    На WildMk, zuto и Lence2020 им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Можеби треба да ги предупредиш .. Ако имате куќен совет во зградата , на следниот разговарај со членовите на истиот , што да преземете . Ако и после тоа нема аир , реагирај кај родителите на детето ( веројатно и тие не сакаат да им урла детето по дома , ама треба да разговараат со него , а не да ги бркаат комшиите што дошле да се пожалат , треба да разговараат и со комшиите , да објаснат зошто е такво детето , можеби има мака некоја ) , закани се со полиција и социјални служби ако треба . Јас сум за толерираме на дете , додека не разбира , секако не можеш да му објасниш дека не е во ред такво понашање . Ама детето во случајов , не би толерирала . Не е криво и детето , до родителите е . Ако јас гледам дека моето дете има вишок на енергија , ќе го запишам на еден курс , па и повеќе ако треба . Барем во Скопје има секакви курсеви каде би можело да оди . Ние сме малку позатуцани во Тетово , немаме многу избор , ама сепак , кога сакаш ќе најдеш . Еве на пример има тренирање кошарка . Од 5 години ги примаат , но јас сметав дека поубаво ќе биде да почне паралелно со училиштето , за да си стекне навики и ред . Ем правилно ќе се развива , ем ќе си тренира и ќе исфрла вишок на енергија , ем никој нема да се жали од него . Плус , можеби ќе развие љубов кон овој спорт и еден ден ќе биде кошаркар . Ако не , секогаш постои друг спорт .

    И јас сум била плачливо дете , и знам дека баба ми често ме носеше по пријатели нејзини , за да ме измори и да не плачам дома . Најчесто кога ќе се вратевме од прошетка , јас ручав и заспивав . Кога пораснав малку , по цел ден бев надвор , за ручек не можеа да ме соберат . Помина и таа фаза . Еве сега сум мајка , и се трудам што потивки да бидат моиве . Е кога се бања малава , не можам да помогнам . Корне се од корен од урлање . Тоа не е плачење , буквално урлање е . Да ја прашаш , не знае ни сама зошто плаче . Ама што да правам , ја бањам кога сите се по обврски ( чичкото и нината на маж ми живеат под нас , и разбирам им смета , тие се веќе луѓе на возраст од 45-50 години , девојчето е во училиште , им треба мир ) , иако до сега никој не се пожалил , сепак од моја гледна точка не би сакала некој да ми прави галама , а јас сум била 8-10 часа на работа со секакви луѓе .
     
    Последна измена: 20 мај 2020
  7. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Камо јас сега да сум дете па да можам да се распиштам на цел глас со причина или без причина.

    Има поиритантни суштества од мали, плачливи деца. На пример, возрасни луѓе без осет и самоконтрола врз неандерталско смеењето + поголеми дечиња што лупаат што најдат во двор, па мајкиве уште толку пиштат по нив.
    Ни soundproof прозорци не помагаат. Ама кога не сакаш да се замериш со некој, ќе си ќутиш.
     
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    Ќе прескокнам лични приказни, колку златно дете сум била и колку ми пречи или не пречи туѓа галама. Според погоре пишаното, ти немаш проблем со детето, имаш проблем со родителите.
    Тие ти го праќаат него на врата, да се расправа со тебе? 8-|
     
  9. Sexychica

    Sexychica Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    77
    куќа му е мајката :)
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И моево тодлерче немало типични тантруми, ама имале други. Кога си сведок на некоја ситуација, полесно е да "судиш". На другарка, ќерка и. Седиме во кафиќ и она си игра со другите деца. Во еден момент не може да го постигне тоа што можат другите т.е. да се испентари високо ко нив, дека најмала. И почнува да да урла!! Се исфрустрира од самата ситуација, се влечеше по земја, не даваше да ја кренеш, ужас. Се смири конечно и ко ништо да не било. Ова не ми личи на домашно воспитување. Баш излив на емоции.

    Гледајте малку пошироко. Бар денес знаеме повеќе од "во наше време".

    Да се вратам на темава. Мало дете потешко се скротува. Јас мн се потресувам да не им тропаме на тие под мене. Јебига. Тие погласни од нас. Без деца. Во 11 бормашина работи, тропаат, лупаат врати, се расправаат...

    Дете од 7 год треба да знае што треба да прави, а што не. Е сега со ситуавијава повеќе дома седеа децава, па и тие полудеа. Веројатно и повеќе улични игри се префрлија дома, а со тоа и галамата. Овој период би покажала разбирање.
     
    На senjorita-v, flawless_, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ми пречи билокакво урлање па и од дете, ама си ќутам.
    Никогаш ама баш никогаш нема да тропнам на ѕид или да преречам.
    Нивни стан, нивна работа.
    Ако ми пречи ќе пуштам музиче да не слушам кавга или плач или ако толку многу се слуша облакам патики и излагам на кратко.

    Сите имаме жути минути.
    И стари и деца.
     
    На senjorita-v, Miss.Sweet и flawless_ им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Имаме сите, тоа е точно. Ама возрасен, за разлика од дете, може да расудува. Не може секој викенд во 13 да реновираш до вечер. Или во 15 да почнеш и што ти чуе. Во 22.30 преместуваш мебел! Склапаш мебел во 23.00. Од памет се вадам кога ќе почне да се буши. И тоа константно од јануари месец.

    Разбирам жута минута, ама немање осет во колективно домување е еднакво на никаква култура.
     
    На senjorita-v, Dana31, Coco31 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Луѓе, не е исто бебе, мало детенце или веќе школарче.
    Ако оди во школо ваљда веќе знае за некаков ред, може ли на час да трча, скока, вика?

    И бебе и 10 годишно дете сметаат, реално секој звук смета, само што од бебе и малечко не очекуваш свест и ти е жал за родителите, од постари те фаќа нервоза, исто и од тинејџери што лупаат врати или со дечковци/девојки во влез се караат.

    Но тука не се може ништо освен да се навикнеме, ни можеме туѓи деца да воспитуваме. Имам комшичиња доста гласни, не ме нервира кога си играат, се смеат, но знаат и да се скараат и да си викаат погрдни работи. Јас "лек" во слушалки наоѓам, во двор мора да се "трпиме" едни со други.

    Утре и јас дете ќе имам што ќе трча низ двор на дедо му и ќе вика, а овие деца млади ќе бидат па на нив ќе им сметаме :)

    За сметање секоја галама смета, ама на крај памет не ми паднало полиции да викам или да се карам.
    Не зборам за екстремни случаеви кај што детето го тепаат и малтретираат, или кај што тинејџерот ги гаѓа по дома со предмети, тоа е друг муабет.

    За да немаме галама и сметња од комшии, само живот надвор од цивилизација, нема друго :)
     
    На senjorita-v, flawless_, zuto и 4 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Често има случаи на првоодделенци, кои имаат проблем да се научат да седат во клупа 7-8 саати.
    Некои и по цела година поминуваат шетајќи низ училница и зборувајќи со другите деца, додека не се навикнат дека не треба така.
    Па не е баш така.
    Претходно кај што живеев, една ги пушташе децата во ходникот да возат со мали точачиња... знаеш оние со пластични тркала. И тоа на подот, во ходник.. одекнуваше низ цела зграда.
    И' реков и престанаа.

    Стекнување на нова навика кај деца, е често пати борба.
    Од одвикнување од цицање, до одвикнување од пелени, до навикнување во градинка/школо, до стекнување навика за учење... ју нејм ит.
    Не разбираат колку што мислиме дека треба да разбираат.
     
    На senjorita-v и flawless_ им се допаѓа ова.
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Сограѓанке, не го тупи :)
    На 7 години, дете треба да разбира, а ако не разбира тогаш е проблем. Чив? Не знам. Вероватно на родителите или на наставниците и тука никако не поминува фразата: дете е :)
     
    На Mantub и WildMk им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не ми беше муабетот за чија е вината, туку дека за имање, има секакви случаи.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Апсолутно се согласувам. И дека и полошо од на нина случајов има, знам.
    Ама нели е безвезе ако се пожалиш за 7 годишно дете на родителите, тие да ти креваат раменици и да ти речат: дете е?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Имаме комшии со 2годишен тодлер, не е проблемов двегодишно дете што вришти ноќе, не реагирам зш и јас имам дете кое оди накај тодлер, ма да не очекувам да е такво, зошто е многу мирно, ама со дете не си на чисто никогаш. Мене ми е проблем мајкава која на сред ноќ се дере по детево дека се расплакало, го надвикува, не да го смири. 8-|
     
    На senjorita-v, tijanana, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Секако дека тоа не е одговор.
    Ама верувам дека се обидуваат нешто да преземат, дека разговараат со тоа дете, дека му објаснуваат... ваљда :?:
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Има, ама не се сите случаеви тоа. Од 20 деца, може 2 ќе имаат проблем со внимание. Не 18.
     
    На fana и WildMk им се допаѓа ова.