1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога на комшиите детето цело време вика и плаче?

Дискусија во 'Дете' започната од нина122, 18 мај 2020.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Знаеш дека имам a thing за маргинализирани заедници :$
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Стрпи се ќе потпорасне, а и глас нема да му се слуша откако ќе му купат мобилен телефон.
    @нина122
     
    На senjorita-v, kukla21 и WildMk им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.298
    Пол:
    Женски
    Сепак,во зграда не може сите да урлаат.Мора да има ред.
    Една комшика која живее во зграда вели дека во зградата не смеат да вреват,така било одредено од куќен совет.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Јас имам во комшии девојче околу 4-5 години, секое утро со песни од Лозано ме буди во 8 саат:drunk:

    Топло е и спијам со отворен прозор.
    Некогаш ми е слатко, ама некогаш кога сум заспала во 4 сабајле и ме буди она со - ми фали тој мирис, на јоргован ми фали фалиииии:x ми иде дома у соба да ја заклучам.
    Ама, што да правиме. Не би се осмелила на мајка и да и речам, дете е што да прави. Некогаш и јас сум била досадна.
     
    На mal.ecka и fana им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    А дома не смеам да пуштам музика затоа што на комшиката и смета? Затоа постои Куќниот совет. Има период кога е забранета бучава. За мали деца не се бунам.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    За музика доколку има некоја прослава, додека живеев во стан на студии, пишуваа луѓето соопштение дека вечерва ќе има гласна музика заради тоа и тоа, до толку и толку часот.
     
    На tijanana и WildMk им се допаѓа ова.
  7. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Ништо ако станува збор за мало дете. Сигурно си има мака некоја ако плаче, ретко кој родител туку-така би го оставил, сигурно го смируваат ама има некој проблем. Е ако се работи за поголеми деца кои разбираат тогаш е веќе друго, сигурно би разговарала со родителите.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.674
    Пол:
    Женски
    Аух темава како за мене..
    Во станов до мене (ѕидот кај мене во соба ги дели становите) има бебе (помало е од годинка мислам) сеекое сабајле во 8 плаче и во дневна го носат ( а све се слуша овде.. спалната им е на другиот крај) и плаче и сѐ се слуша кај мене.
    Над нас господата исто имаат бебе па мислам и куче дека имаат (така иам сфатено), остај шо бушат секој викенд туку и нон-стоп (и навечер и насабајле) се слуша влечење столови, топка шутирање, ко да рипа некој, се и сешто се слуша веќе не можам да ,,детектирам звуци”.
    А во станот од другара страна (кај спалната на моите) има детска соба :lol: :!:
    Луѓево се некако тазе доселени и тивки беа, е сеа од коа почна карантинов е лудило..
    Навечер дека се две деца, играат дали на компјутер дали на телевизор нешто, ама ем се слуша дека играат ем се дерат и се расправаат.
    Ќе пуштат музика или тоа што играат и до даска го пуштаат.Моите не знам како заспиваат у 11,12 навечер кога децана урлаат.
    Као стварно ниедни од овие погоре немаат осет.
    Ја цело време сум пазела поготово ради бебево до мене, ама пред некое време коа рокнаа музика за време на полициски, од тогаш навака за инат на сите три стана до даска пуштам музика преку ден.
    Ако може да се они безобразни ( и тоа навечер не галамам ич) можам и јас :emo:
    Мој мој па преку мој веќе.Нема смисла ова.
    И мало и големо и вакво и онакво, да дете е ама ќе го воспиташ у стан да не се понаша ко од ланец пуштено.Ако се дома,на другите околува сметаат.Навечер кај нас во ходник ако е штама се се слуша.Дека е долг а у ходник има ехо и од сите три стана се слуша ако има галама или тропање :@
     
    На kukla21, piksooki, nextredstyle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.476
    Моите комшии имаат деца.
    Едното, вика, урла доле пред зграда, со другарчињата на негова возраст. Од 4 до 7, тамам си се вратил од работа. Ти оди и детето и другарчињата да ги отераш у три пизде материне. Детето има 25 години.

    А другите се забавни, гласни, смешни и си легнуваат у 8 и стануваат во 6 и се сепак само деца од 0+ до 10 години.
    Оставете ги децата на раат, аман. Деца се.
    Башка може има и некаков проблем. Ко божем родителите сакаат.
     
    На mal.ecka, Feminka22 и Elena1001 им се допаѓа ова.
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.524
    Допаѓања:
    27.684
    Пол:
    Женски
    Едно е дете да вика и плаче цело време кога е „нормална„ ситуација, а потполно е друго сега со коронава. Се им е сменето на децава, а тие немаа такви когнитивни и емоционални капацитети и зрелост за потполно да ја разберат ситуацијата. Вознемирени се, а не знаат да се изразат убаво, им фали друштво, физичка активност и слично.
    Еве ние пред оваа ситуација бевм прилично тивки. Сега секој ден од 7 до 8 трчаме по дома сите, играме фудбал, фрламе топки и слично. Мора да се занимава детево некако, тоа е нема избор. Сеизвинивме на комшивката под нас вика ич без гајле ништо не слушам. Знаеме дека слуша ама срце е жената (плус има три внучиња па знае како е).

    Од друга страна комшиите до нас имаат дете кое што заспива околу 1 ноќе. Активен е од 10 вечер до 1 и постпојано го буди моето дете. И немам решение. Тоа е.
     
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.298
    Пол:
    Женски
    Никој не би се бунел за мало дете што не разбира,ама муабетот е за дете што може да се научи да разбира,што разбира.
     
    На fana и SummerGirl им се допаѓа ова.
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.135
    Пол:
    Женски
    Сега со карантинов ја слушам и комшиката од зградата карши(партизанска не дели)
    Сите муабети на телефон, сите карања..
    Над мене овие точно у 01:00 тропаат, без узклучок, дури и комшиите до нив ми потврдија, а вратата од лифтот што е одма до мојата влезна стално ја трескаат со сета сила..
    Таа од 2ри, сите и коваме заговори и шо и да се деси у зградава, сме го напраиле ние другите станари против неа..
    Оди по улица ноќе и се дере, ајдее да пееемее ситеее...зошто не сакате да пееете со мене...
    Тие под свекрва ми, точно у 18:30 секој ден се караат..

    Над тетка ми таа, и истураше варикина на тараса, и ја кршеше влезбата врата, и ѕвонеше на фиксен у ниедно време...

    Така да, дете кога игра, плаче се смее, не е ништо
    А верувам дека сите што живеат у зграда имаат некој проблем со соседите.
    Охоо, кај нас имало и тепачки, итрескање од земја телевизори и криаталниукраси, пукање со пиштоли...
    Зградава ми е ко од хорор филм.
    Никој за никого не се секира, ама секој за секого се знае...
    Ај си се пожалив :D
     
    На Feminka22 и нина122 им се допаѓа ова.
  13. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски

    Hah.. kazi kade si da ne doagame..se salam:shake::nod::nod:(heidy)(heidy)
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Навистина незнам за каква некултура сранува збор и тоа кај мало дете, и како заклучуваш дека ако детето е такво родителите се незаинтересирани. Де објасни ми те молам.
    Напротив сум видела сосема обратни ситуации каде детето е плачливо баш на премногу заинтересирани родители. Премногу грижливи што сакаат да му угодат на детето што дури им е страв да подвикнат или да го скараат. И обратен пример каде буквално не го приметуваат детето и го чува кој ќе стигне, тоа си е научено на таквиот начин на растење и едноставно се повлекува во себе. Секакви ситуации има. За поголемо дете би ми пречело можеби но за помало во ниту еден случај. Секој родител сака мирно, фино дете, да излезе со него, да седне. Ама не се сите деца со ист темперамент.
     
    На SummerGirl и WildMk им се допаѓа ова.
  15. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Па и неа не и пречи цела зграда туку едно дете. Може баш тоа дете е од посочениот просњк. Никогаш незнаеме.

    Инаку за другите членки кои велат ќе одат на повисоки инстанци. Зарем навистина би пријавиле во полиција или социјални служби. И како би гласела пријавата баш ме интересира и дали со закон е предвидено да казнат дете кое плаче и вика. Нели не детето туку родителите што имаат плачливо дете. Навистина ме интересира. А социјалните служби што можност имаат да направат. Или наредете му на детето да не плаче зошто смета на комшијата или што???

    По пишувањето на членката се гледа дека детето и ја повредило гордоста што така одговорило. Во едниот пост напиша дека детето викало "еве ја оваа пак". Како да ги опоменувала и претходно па на детето може му станало забавно да се докажува со неа.
    Јас како родител да неможам да го смирам моето дете, да чувствувам притисок од тоа што постојано плаче а јас незнам што му е, бидејќи не познавам родител на кој му е убаво детето нонстоп да му е такво, да пробувам да го смирам, постојано да му зборам и да бидам опоменувана почесто од мојата комшивка, ќе и кажам да оди и слободно да пријави каде сака. Па и уште згора на ова да дојде и да му кажува директно на детето или да разговара пред детето со мене има да пољуби врата.
     
    На SummerGirl и Mami3 им се допаѓа ова.
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.019
    Допаѓања:
    10.574
    Пол:
    Женски
    Сигурно нема да биде мирно и воспитано ако мајка му му вика да искочи на врата и ја избрка комшиката што дошла да ги замоли да не викаат дека има за учење.
    Еве не мора да гледате далеку.
    Елена1001 ви е типичен пример на комшија за каков што е и наменета темава.
     
    На FVP, christinnn, Anie93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Потполно те разбирам. Ете јас имам разбирање и за повозрасните. Биди поздравена и ќе ти кажам дека ситиот никогаш не му верува на гладниот.
    Би можела да одговорам на прозивката но не би сакала да навлегувам во дуел за да понижам некого.
     
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Има голема разлика од дете кое се понаша како дете, и разгалено дете.
     
    На senjorita-v, christinnn, bicycle и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    Леле колку сум среќна што не живеам во зграда, после сите коментари што ги прочитав:D:D:D
     
  20. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    Имам братучетка 4 години и тоа како знае веќе за што е убаво однесување, што е срамота, што е лошо да се прави на и пред другите. Што е културно и сл.