Што кога не чувствуваш потреба за секс?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од nicest18, 10 април 2017.

 1. nicest18

  nicest18 Нов член

  Се зачлени на:
  10 април 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  7
  Што кога не се чувствува потреба за секс? Едноставно се чувствуваш задоволена од мастурбирање (клиторично) и не гледаш потреба да вложуваш цел напор во губење на невиност, крв, болка, можна бременост.. и се тоа за нешто што можеш да си го приуштиш сама, без никакви негативни последици/можности? (Или со партнерот, ама само клиторично да те задоволува) Едноставно не гледаш некоја позитивна страна во сексот или некоја посебна привлечност да го направиш тоа? Дали ова е некој проблем психолошки или само асексуалност?
   
  На twilight123, Lolo5, КикиМаус и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.827
  Допаѓања:
  76.637
  Пол:
  Женски
  Не би рекла дека е асексуалност во прашање, туку само страв од непознатото. А тоа станува јасно по муабетот:
  Се чувствуваш задоволена затоа што (можеби) не си искусила друго досега.
  Не е сексуалниот чин "напор за бегство од светата девственост" и сексот не е само за задоволување сопствени телесни потреби, туку многу повеќе од тоа.
  Можеби само не си спремна на тој чекор во моментов.
  Дај си време и немој да си правиш психички бариери со муабети од тој тип, дека сексот е само болка, крвови и напор.
   
  На Istata od vcera, ku4ence, *Amethyst* и 9 други им се допаѓа ова.
 3. nicest18

  nicest18 Нов член

  Се зачлени на:
  10 април 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  7
  Не знам, чудно ми е затоа што веќе имам 20 години.. го сакам дечко ми и му верувам, уживам во секој друг вид на сексуални игри, ама не ми се допаѓа пенетрацијата. Едноставно не чувствувам потреба за главниот вид на секс воопшто, дури и се плашам од тоа понекогаш и не го ни правам, а немам некои психички бариери од типот "не му верувам, не ми се допаѓа, не го сакам, премногу сум млада" итн.. се тоа е во ред, само едноставно не гледам поента да практикувам вагинален секс, кога истиот а и подобар (имам слушнато од многу девојки) оргазам се доживува преку стимулирање на клиторис.
   
  На Lolo5 и Petar80 им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.001
  Допаѓања:
  56.165
  Кој те излажа тоа? Пробај па ќе збориме :D
   
  На ku4ence, Mracna, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.500
  Допаѓања:
  125.825
  Пол:
  Женски
  Самата си кажа се плашиш.
   
  На ku4ence, ♡BuBaLe♡ и Petar80 им се допаѓа ова.
 6. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  44.734
  Пол:
  Машки
  Што ја викаш @buba4e89 ти објаснува вопоим дека се плашиш и ти станува подоцна се јасно.
  Не шала, види вака се додека не почувствуваш потреба за реален секс односно не искусиш секс со пенетрирање, предигри медигри кинења минења не можеш да бидеш сигурна дека ти е вака подобро. Не можеш да знаеш колку е вкусна тортата ако ја гледаш само на излог колку е убаво декорирана и направена а кажуваш дека немаш потреба за благо односно торта а го лигавиш стаклото од излогот.
  Ти само мислиш дека немаш потреба и дека со мастурбирање се задоволуваш. Пробај па ќе ни кажеш дали била реална не потребата.
  (Море инспирираност и ум од каде ми дојде сето ова)
   
  На SummerGirl, Dadusicka, ku4ence и 23 други им се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.491
  Пол:
  Женски

  Морам да се изнасмејам оти ке ПУКНААААААААААААААААААм....лелеееееееее рима Петреееееееее:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:ај лелееееееееееееееееее...се помочав готовооооооо:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
   
  На Dadusicka, be.positive, Arthur и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  44.734
  Пол:
  Машки
  Е па мочкај бабе после и ти ќе немаш потреба од секс хахах.
   
  На КикиМаус, jasbi, fallenangel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.948
  Допаѓања:
  101.728
  Пол:
  Женски
  @nicest18 а само со овој дечко си го пробала ова?
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.666
  Допаѓања:
  24.952
  Пол:
  Женски
  Не е асексуалност бидејќи ти чуствуваш потреба од задоволство, немаш проблем со тоа да се задоволиш или друг да те задоволи на начин кој си го опишала. Ти едноставно се плашиш од исходот. Нормално, и јас сум се плашела а и ретко која девојка не се плаши од првиот пат но верувај дека воопшто не е страшно, во тоа можеш да се увериш само ако пробаш. За заштита од несакана бременост или болести си постои соодветна заштита. Тоа со годините нема врска, има доста девојки кои на твоја возраст се невини. Нема ништо срамно и ненормално ако не ја изгубиш невиноста на 15-16 год. Ти можеби си се задоволуваш на споменатите начини но тоа нема врска со вистински секс. Кога ќе пробаш ќе се увериш. Мораш еднаш да се опуштиш и да поминеш низ тоа, сигурно нема цел живот да останеш невина и самата да се задоволуваш.
   
  На ku4ence, Lolo5, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
 11. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.674
  Пол:
  Машки
  Сексот не е исто привлечен кај сите. Некои имаат поголема желба за секс, некои помала. Сепак мажите се тие кои можат подолго да издржат без секс. Врските кои се засновани без поголема желба за секс од едниот партнер, повеќето пропаѓаат или се доведени до неверства. Во ниедна врска не е убаво едниот партнер да пати за секс.
   
  На Lolo5 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 12. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.948
  Допаѓања:
  101.728
  Пол:
  Женски
  :?: а оваа информација е од..???
   
  На Lolo5, Petar80, ♣ Alba Viduam ♣ и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.658
  Допаѓања:
  143.495
  Јас па мислам сосема обратно е :)
   
  На Lolo5, simonka93, ♣ Alba Viduam ♣ и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.674
  Пол:
  Машки
  Не е наведено мастурбирање, секако дека мажот има 30 пати повеќе тестостерон од жената и дека во текот на една недела тестостеронот се покачува за 140% проценти. Во секој случај, доколку се исклучи можноста од мастурбирање жените подолго можат да издржат. Но кога станува збор за секс, мажите можат подолго да издржат, со мастурбирање.
  Исто така обата пола можат да издржат без секс на неодредено време, дури и до крајот на животот. Прашањето е колку апстиненцијата ќе влијае на нивниот живот.
   
  Последна измена: 10 април 2017
  На Lolo5, Bozica1980 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 15. Jean-Baptiste

  Jean-Baptiste Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  2.869
  Пол:
  Машки
  Ах како и јас не сум од тие што ќе им се намали желбата за секс :(
   
 16. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.948
  Допаѓања:
  101.728
  Пол:
  Женски
  mind control & meditation (fingers)
   
  На Lolo5, *Amethyst* и mira.mira им се допаѓа ова.
 17. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Не си спремна, има време за се, немој да дозволиш да те притиска некој и да направиш нешто што не сакаш :)
   
  На mira.mira, ♡BuBaLe♡ и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 18. Jean-Baptiste

  Jean-Baptiste Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  2.869
  Пол:
  Машки
  За сексот медитација? :)
   
  На Lolo5 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 19. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.948
  Допаѓања:
  101.728
  Пол:
  Женски
  Не :D За зајакнување на умствената контрола и контролата на потребите, желбите, зауздување на хормоните...
   
  На Lolo5, *Amethyst*, Mishela и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.674
  Пол:
  Машки
  Не може секој да ја контролира таа желба и да остане присебен, посебно мажите. Но ги има од двата пола, ментално силни.Ретки се, но ги има без да се забележи некоја промена во нивната состојба.
   
  На Dust и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.