1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што користите за лице пред спиење?

Дискусија во 'Лице' започната од sea-star, 24 јануари 2011.

 1. sea-star

  sea-star Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  Ги прелистав темите и не забележив ваква,а ако сум грешка слободно в канта. :)
  Па девојки ајде коментирајте што користите за лицето пред спиење,како го подготвувате,користите ли нешто или пак можеби ништо не користете?
  Јас пред да си легнам си го чистам лицето со тоник па потоа си ставам кремче и толку ;)
   
 2. TeAmoTeAmo

  TeAmoTeAmo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  7
  Пред да си легнам го чистам лицето со тоник.
   
 3. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Една козметичарка на тв кажуваше дека пред спиење не смее на лицето ништо да се става, со тоа само му се штети, посебно крема за лице тогаш кожата на лицето не може да си ја врши својата природна функција одноно не може да се опорави.

  Така јас едно доаѓање од надвор ја симнувам шминката со лесно млеко и ништо дурго не ставам до наредниот ден, сабајле го мијам со млака и ладна вода и на крај крема. Приметив лицето ми се оправи и што е најважно ми се исчистија сите поткожни бубулици кои ги имав, а кои долго време не можев да ги отстранам.
   
  На Leather, Lady-Love, shiningstar и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.981
  Јас од пред неколку дена почнав да ставам на лицето Алое Вера гел од Хербалифе и лицето ми е неверојатно чисто акко ништо до сега. Навечер откако си ја азбришам шминката ставам од кремата и наутро кога се будам прво го мијам лицето со млака вода и после од алое верата. Фантастичен е!!! :clap:
   
 5. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  а за каква кожа е и колку пари чини?
   
 6. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.981
  За секаква, инаку читав доста за алоето и не само што е добро за лицето туку за многу други работи е добро, јас дури ставам и долу кога ме чеша понекогаш и исчезнува црвенилото моментално....така да каде и да ставаш гелот од алое вера нема штета само добро може да ти направи.
  Јас пошто живеам во Грција и овде ја плаќам 14 евра.
  Во Мк може е и поефтина, не знам :)
   
 7. frutini

  frutini Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  252
  Па доколку носам било каква шминка или ќе го исчистам лицето со млеко за лице или пак со марамчиња. Потоа го мијам лицето со гел, потоа со тоник. И на крај ставам кремче и тоа скоро секогаш Nivea baby :)
   
 8. ChinaRoxy

  ChinaRoxy Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  А тој хербалифе каде да го најдам ? Фала
   
 9. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Прво си го мијам лицето со [​IMG]

  А после со кремата
  [​IMG]

  Многу е убава, сабајле лицето ти е како бебешко газе.
   
  На Bo-Bae му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  11.126
  Пол:
  Женски
  секое утро и пред легнување навечер ставам лосион хлорамфеникол .
   
  На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Peperutche7

  Peperutche7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  23
  Јас си го користам тоникот од Solutions plus (Total Radiance) и истата таква ноќна крема, од авон , многу се добри ја прават кожата свежа и сјајна.
   
 12. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.940
  Пол:
  Женски
  :) :inlove: :) :inlove:
  [​IMG]
   
  На FBI и baby.90 им се допаѓа ова.
 13. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  196
  Бекутанче и ништо друго :)
   
 14. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Kористев еден нокен серум од tea tree,ама ми се потроши и сега на бекутан сум :)
   
 15. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Јас морам да признаам дека порано имав навика да ја вадам шминката пред спиење, сега таа навика ми ја снема и чистењето на лицето пред спиење ми е ретка рутина :$ Од сабајле имам повеќе нерви и време за тоа. Знам дека ова не чини и ќе пробам да се корегирам во иднина, но јас сум таква.....обично си доаѓам дома преморена и едвај чекам да го фатам креветот хахаха

  Како и да е, лицето го чистам во неколку чекори и со неколку препаратчиња.

  1. Гел за чистење од Clearskin или пилинг Neutrogena oil free
  [​IMG]
  [​IMG]

  2. Chloramphenicol - Хлорамфеникол (оној од Фитофарм и сум презадоволна од ефектот, лицето ми е стакло)

  3. Бекутан или Total Radianse
  [​IMG]
  [​IMG]

  Toа се препаратите кои јас ги користам и со кои го одржувам лицето ;)
   
 16. mima83

  mima83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  57
  Ја вадам шминката со влажно марамче,го мијам со бекутан од камилица и го чистам со тоникот на нивеа.стакло ми е 8) само во пмс ми се исфрла по нешто :worried:
   
 17. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Пред спиење, ако сум шминкана со ракавица ја вадам шминката :!: ( секогаш ).

  Инаку го мијам лицето со млака вода и потоа откако ке се исуши, користам тоник за лице Young Derm, со памук нанесувам, чекам некое време да се подисуши и спремна сум за спиење.
   
 18. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  475
  Пол:
  Женски
  Пред некое време пред спиење го миев лицето со сапун и ставав Хлорамфеникол али прочитав дека најубаво за кожата е пред спиење да не се става ништо... Сеа само се мијам со сулфурен сапун и мн ми е подобро лицето :D
   
 19. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Мене од хлорамфениколот многу ми се исфрли лицето...и јас мислам дека е најубаво ништо да не се става, да го одмориме барем за спиење.
   
 20. sweety-m

  sweety-m Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  52
  Прво ја вадам шминката или со влажни марамчиња или со отстанувач за шминка од авон, потоа се мијам со сапун Dove и на крај ставам крем од Докторс против акни.. а и 2-3 неделно правам пилинг на лицето... порано знаев да си легнам и со шминка, но сега веќе 2-3 години тоа ми се нема ниту еднаш случено, си ветив дека ќе се грижам за лицето и морам да признам дека ми се подобри, бидејќи порано имав многу проблеми со акни, а сега скоро и да немам.. затоа спиење со шминка никако :!: , бидејќи грижата за лицето е многу битна и со тоа допринесуваме тоа да остане чисто, убаво и нема да ни се одмазди кога ќе остариме, туку и тогаш ќе изгледаме младо...барем јас така си велам :lol:
   
  На amonra му/ѝ се допаѓа ова.