1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што користите за лице пред спиење?

Дискусија во 'Лице' започната од sea-star, 24 јануари 2011.

  1. sea-star

    sea-star Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    Ги прелистав темите и не забележив ваква,а ако сум грешка слободно в канта. :)
    Па девојки ајде коментирајте што користите за лицето пред спиење,како го подготвувате,користите ли нешто или пак можеби ништо не користете?
    Јас пред да си легнам си го чистам лицето со тоник па потоа си ставам кремче и толку ;)
     
  2. TeAmoTeAmo

    TeAmoTeAmo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пред да си легнам го чистам лицето со тоник.
     
  3. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Една козметичарка на тв кажуваше дека пред спиење не смее на лицето ништо да се става, со тоа само му се штети, посебно крема за лице тогаш кожата на лицето не може да си ја врши својата природна функција одноно не може да се опорави.

    Така јас едно доаѓање од надвор ја симнувам шминката со лесно млеко и ништо дурго не ставам до наредниот ден, сабајле го мијам со млака и ладна вода и на крај крема. Приметив лицето ми се оправи и што е најважно ми се исчистија сите поткожни бубулици кои ги имав, а кои долго време не можев да ги отстранам.
     
    На Leather, Lady-Love, shiningstar и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас од пред неколку дена почнав да ставам на лицето Алое Вера гел од Хербалифе и лицето ми е неверојатно чисто акко ништо до сега. Навечер откако си ја азбришам шминката ставам од кремата и наутро кога се будам прво го мијам лицето со млака вода и после од алое верата. Фантастичен е!!! :clap:
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    а за каква кожа е и колку пари чини?
     
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    За секаква, инаку читав доста за алоето и не само што е добро за лицето туку за многу други работи е добро, јас дури ставам и долу кога ме чеша понекогаш и исчезнува црвенилото моментално....така да каде и да ставаш гелот од алое вера нема штета само добро може да ти направи.
    Јас пошто живеам во Грција и овде ја плаќам 14 евра.
    Во Мк може е и поефтина, не знам :)
     
  7. frutini

    frutini Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    252
    Па доколку носам било каква шминка или ќе го исчистам лицето со млеко за лице или пак со марамчиња. Потоа го мијам лицето со гел, потоа со тоник. И на крај ставам кремче и тоа скоро секогаш Nivea baby :)
     
  8. ChinaRoxy

    ChinaRoxy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    А тој хербалифе каде да го најдам ? Фала
     
  9. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Прво си го мијам лицето со [​IMG]

    А после со кремата
    [​IMG]

    Многу е убава, сабајле лицето ти е како бебешко газе.
     
    На Bo-Bae му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    секое утро и пред легнување навечер ставам лосион хлорамфеникол .
     
    На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Peperutche7

    Peperutche7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    23
    Јас си го користам тоникот од Solutions plus (Total Radiance) и истата таква ноќна крема, од авон , многу се добри ја прават кожата свежа и сјајна.
     
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    :) :inlove: :) :inlove:
    [​IMG]
     
    На FBI и baby.90 им се допаѓа ова.
  13. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Бекутанче и ништо друго :)
     
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Kористев еден нокен серум од tea tree,ама ми се потроши и сега на бекутан сум :)
     
  15. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Јас морам да признаам дека порано имав навика да ја вадам шминката пред спиење, сега таа навика ми ја снема и чистењето на лицето пред спиење ми е ретка рутина :$ Од сабајле имам повеќе нерви и време за тоа. Знам дека ова не чини и ќе пробам да се корегирам во иднина, но јас сум таква.....обично си доаѓам дома преморена и едвај чекам да го фатам креветот хахаха

    Како и да е, лицето го чистам во неколку чекори и со неколку препаратчиња.

    1. Гел за чистење од Clearskin или пилинг Neutrogena oil free
    [​IMG]
    [​IMG]

    2. Chloramphenicol - Хлорамфеникол (оној од Фитофарм и сум презадоволна од ефектот, лицето ми е стакло)

    3. Бекутан или Total Radianse
    [​IMG]
    [​IMG]

    Toа се препаратите кои јас ги користам и со кои го одржувам лицето ;)
     
  16. mima83

    mima83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    57
    Ја вадам шминката со влажно марамче,го мијам со бекутан од камилица и го чистам со тоникот на нивеа.стакло ми е 8) само во пмс ми се исфрла по нешто :worried:
     
  17. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Пред спиење, ако сум шминкана со ракавица ја вадам шминката :!: ( секогаш ).

    Инаку го мијам лицето со млака вода и потоа откако ке се исуши, користам тоник за лице Young Derm, со памук нанесувам, чекам некое време да се подисуши и спремна сум за спиење.
     
  18. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Пред некое време пред спиење го миев лицето со сапун и ставав Хлорамфеникол али прочитав дека најубаво за кожата е пред спиење да не се става ништо... Сеа само се мијам со сулфурен сапун и мн ми е подобро лицето :D
     
  19. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Мене од хлорамфениколот многу ми се исфрли лицето...и јас мислам дека е најубаво ништо да не се става, да го одмориме барем за спиење.
     
  20. sweety-m

    sweety-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    52
    Прво ја вадам шминката или со влажни марамчиња или со отстанувач за шминка од авон, потоа се мијам со сапун Dove и на крај ставам крем од Докторс против акни.. а и 2-3 неделно правам пилинг на лицето... порано знаев да си легнам и со шминка, но сега веќе 2-3 години тоа ми се нема ниту еднаш случено, си ветив дека ќе се грижам за лицето и морам да признам дека ми се подобри, бидејќи порано имав многу проблеми со акни, а сега скоро и да немам.. затоа спиење со шминка никако :!: , бидејќи грижата за лицето е многу битна и со тоа допринесуваме тоа да остане чисто, убаво и нема да ни се одмазди кога ќе остариме, туку и тогаш ќе изгледаме младо...барем јас така си велам :lol:
     
    На amonra му/ѝ се допаѓа ова.