Што користите за отстранување на шминката?

Дискусија во 'Лице' започната од Melanie, 20 февруари 2010.

 1. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  60.405
  Пол:
  Женски
  @ванилала @kala21 јас двапати ја купувам Оливал мицеларната за лице од 500 мл од ДМ Тафталиџе. Го има и двофазното и мицеларната, барем сум ги гледала нонстоп :)
   
  На kala21 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sofi9

  Sofi9 Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  bioderma мицеларната е најдобра.

  зошто со марамици? биодермата се вади,ако имаш повеќе шминка ке искористиш повеќе памукчиња,се додека немаш ич на памукот. јас после тоа го мијам лицето со гел,обично на avene користам, и на крај ставам серум. серумот ми е estee lauder ама често ги менувам. после мицеларната ако не цакаш со вода и гел да се миеш можеш и некој тоник да користиш.
   
  Последна измена од модератор: 15 ноември 2018
  На OmniaVanitas и MayDiamonds им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  6.551
  Пол:
  Женски
  alverde-augen-make-up-entferner-bachblueten--10030374_B_P.jpg

  Топ ми е. Претходно долго време го користе двомасленото на Нивеа и логично, ми ја мрсеше кожата што многу ме нервира. Исто, секогаш ми остануваше дел од маскарата на долниот дел од окото. Ова на Алверде убаво отстранува и имам чувство како да имам нанесено крема за лице, што е дополнително топ.
   
 4. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.918
  Допаѓања:
  110.499
  Пол:
  Женски
  Во последно време ова. Ептен ми е топ. :)
  Nivea-Double-Effect-Eye-Make-Up-Remover-Review1.jpg
   
  На victoria, GoodGirl45, macka91 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  16.965
  Пред некој ден ја зедов оваа мицеларна вода. Ми се покажа како добра, инаку користам Garnier стандард.
  product_56892.jpg
   
  На victoria, GoodGirl45 и LollySky им се допаѓа ова.
 6. S.W.A.G

  S.W.A.G Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  1.763
  Пол:
  Женски
  Предлог некој препарат за чистење шминка? Било што и да е мицерална вода, влажни марамици, гел.. Имам суво лице и многу чувствително.. Честопати ми се појавуваат црвени поткожни ситни точки и мали брунчиња околу очите. Ако некоја го имала истиот проблем и нашла некој соодветен отстранувач за шминка нека ми пиши.. :*
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.212
  Допаѓања:
  69.735
  Пол:
  Женски
  Ти го препорачувам двофазниот чистач на Оливал , или нивната м.вода , а влажни марамици никако :)
   
  На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.278
  [​IMG]
   
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.452
  Јас сум презадоволна од маслото на Балеа за отстранување на шминка. Се нанесува на лицето се масира и после само со вода се се вади и притоа лицето е премеко а и не остануваат масни траги, се измива скроз маслото. За оние на кои мицеларни води или марамици им се поагресивни на кожата, моја препорака е ова масло. Цената е 179 ден.
  baleacleansingoil2.png
   
  На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
 10. S.W.A.G

  S.W.A.G Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  1.763
  Пол:
  Женски
  Ќе може да ми го сликаш ако не ти е тешко? Фала ти многу :*
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.212
  Допаѓања:
  69.735
  Пол:
  Женски
  Повели :)

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
 12. S.W.A.G

  S.W.A.G Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  1.763
  Пол:
  Женски
  Фалаа :l::l::l:
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.727
  Допаѓања:
  58.715
  Пол:
  Женски
  560BE5B7-2020-4720-8AD7-D28EDE83F049.jpeg
  Веќе две години го користам овој сет за чистење во 3 фази.Задоволна сум,само се зезнувам со тоникот во пределот околу очи,многу е јак па ме пече кога ке го доближам памукот.

  Повремено ја користам и мицералната вода на Гарние,убаво ми ја одстранува шминката.
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.493
  Допаѓања:
  4.411
  Пол:
  Женски
  трето шише ми е од оваа, отстранува добро и не ги иритира очите за разлика од други што ги имам пробано. После мицеларна дополнително ја вадам со масло. Иначе во ДМ има попуст на оваа 700ml Мaxi за 250 ден.:)

  [​IMG]
   
  На Skorpija25, Glossy-girl, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.065
  Допаѓања:
  8.708
  Пол:
  Женски
  Користев влажни марамици исклучиво бекутан за на лице, а потоа мицеларна затоа што многу памуци ми бегаат, се трошат ненормално. Сега па кај почнав да одбегнувам влажни марамици, дупло ги снемува.
  Нема да намалам ни со пудра, ни со руменило секојдневно, ќе си купувам памуци сега тоа е. :D
  Инаку трето шишенце од мицеларната на гарниер, предобра. Ми одговара и на лицето, не се нафрлам од гарниер само.
   
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.995
  Допаѓања:
  73.905
  Пол:
  Женски
  Па купувај си памучна вата, јас си купувам цела ќеса од Стокомак за 39 денари и ми трае два месеци минимум, огромно е пакувањето и многу ми е поисплатливо така.
  Или памукчињата од Кам, тие што се 140 во пакување.
  Ма да, се навикнав на памучна вата, премека е и многу повеќе ми одговара од пресуваните тупфери, не ми смета на очите. :)

  Влажни марамици користам ептен во некоја кризна ситуација кога не ми е добро на пример, ама нема некои што не ми ги иритираат очите, а за лице и не ми вршат баш многу работа зашто имам чувство дека ми ја рашлакуваат пудрата. :tmi:
   
  На Fifi84 и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 17. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  11.868
  Пол:
  Женски
  Јас би ти препорачала прво да ја вадиш површински шминката со мицеларна вода и потоа да го измиеш лицето со некоја пена ( на пример од Балеа). Ем помалку потрошени памукчиња, ем кожата потемелно исчистена :D
   
  На Adriana.O и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 18. Tikvice

  Tikvice Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Pred nekoe vreme kupiv miceralna voda ama koga gi cistam ocite me pece a na samoto sisence pisuva deka e i za oci
   
 19. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.185
  Допаѓања:
  10.375
  Пол:
  Женски
  читајте состав. не само да купувате. Гарние жолтата по состав е најкатастрофална. Барај нешто поприродно
   
  На Golden, Herrera и Tikvice им се допаѓа ова.
 20. BadMarija

  BadMarija Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Јас го користам на AVON лосионот за отстранување шминка.Многу е добар и долго трае, мала количина се зема и темелно чисти.Не пече и не мрси, дури во пределот околу очите и ми помага за помала видливост на подочниците.Сакам да кажам дека и чисти и негува.
  Моја топла препорака за сите.