1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што користите за отстранување на шминката?

Дискусија во 'Лице' започната од Melanie, 20 февруари 2010.

  1. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Влажни безалкохолни марамици и вода.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
  3. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Имам прашање до тие што ја имаат користено мицералната вода на Оливал за сува и чуствителна кожа. Дали откако ќе се нанесе има како лепливо чувство и дали треба да се исплакне?
     
    На Yeeah му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.712
    Допаѓања:
    5.033
    Пол:
    Женски
    Сите мицеларни води пожелно е да се исплакнат :)
     
    На poppie и Yeeah им се допаѓа ова.
  5. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    Да ве известам дека во ДМ сити мол има попуст на мицеларната вода на Оливал 2 шишенца за 350 ден. по 500 ml, што е обично цена за 1
    Нивната мицеларна најмногу ми се допаѓа од сите па се израдував кога видов :D
     
    На poppie и g8lQQk им се допаѓа ова.
  6. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам мицералната на Биотен за осетлива кожа.

    51dU08GqTfL._SL1000_.jpg
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    c42ecb83482567b9e88b48e8e30483d5--mmf250x250.jpg
    Најдобра (y)(y)(y)(y)
     
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Мислев единствена сум, сите у темава со мицеларни води и чуда. :lol:

    Ниедна мицеларна не ми одговара, ме печат очите и плус носам контактни леќи, па проблем ми се праи од таа иритација.
    Со влажни марамици ми е и побрзо и поубаво, плус ни очи не ме печат. :angel: Немам никаков проблем.
     
    На MrenaRiba, nextredstyle, Chocolate.me и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Значи 3 сме се на се само со вода и влажни марамчиња. Мене од тие мицеларните води ми испаѓаат акни ама огромни, тие како вулкани што се, полни со гној. На луѓето порано ништо не им фалело со вода и сапун што ваделе шминка, сега уште што немаат измислено за бришење лица. Глупости, само пари да се фрлало. А повеќето знам што користат такви чуда, користат оти така сите викаат дека прават, па ајде да бидат во мода и они..
     
    На Slatkish255, MrenaRiba, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Јас конкретно немав проблем со мицеларните води освен со тоа што ме печеа очите, имам чисто лице, ниеден производ не ми предизвикал проблем искрено на кожата. А и потешко ми се вадеше маскарата така на памукче, секогаш нешто имаше останато вишок... :?:
    Ако на некој му одговараат нека си користи зошто да не иако јас лично сметам дека што помалку производи толку подобро за кожата, па избегнувам и јас голем број од производите што се доста популарни сега, да не си го оптоварувам лицето со се и сешто. :$
     
    На MrenaRiba и nextredstyle им се допаѓа ова.
  11. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Претерувате со давање пари на вакви ,,луксузи". Не се лутете, но навистина нема потреба од мицеларни води, гелови со гранули, антибактериски креми, сапуни и специјални памукчиња за оваа намена.

    Медицински сапун со вода, или влажни марамици се сосем легитимни средства за вадење шминка. Секако, под услов ако не ставате четири килограми пудри и хајлајтери на лицето. А се надевам не ставате..

    Абе ајде, глупости. Два часа ќе губам на масла и ,,чудотворни" шеќери и креми за лице кога со марамица пет минути плукни - залепи работа. Ем ефтино, ем темелно ем ефикасно. Не знам колку проблематична кожа треба да имаш за да користиш олку ствари. Не сакам никого да навредам, ама многу се нежни. :D
     
    На MarigoldA, MrenaRiba, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  12. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Дечки до кожата зависи. За здрава, нормална кожа нема гајле, ама маката кај нас со проблематична кожа не тера да експериментираме и да даваме тон пари на нови и нови производи за да го најдеме правиот. Го делев мислењето со вас, додека не увидов дека после секое користење на медицински сапун кожата ќе ми се распукне од сувост а пак со влажни марамици ми се иритираше кожата и црвенило добивав. Спасот го најдов, после милион лосиони, води и млека за чистење на лицето во мицеларната вода на Нивеа. Темелно чисти, преубаво мириса, ја осеќаш кожата како дише буквално и има живост.
    5b8d90f80cf4f.jpg
     
    На Flower27, poppie и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Абе брат, до шминката да не било не до марамчињата и сапунот? Со глицерински имаш ли пробано?

    Често пати знаат и пудрите да дадат таков ефект. Ама добро, ваљда штом си ги го сменила препаратот за вадење и немаш иритација, не е сепак до пудрата...

    На нивеа не чинат баш производите, да знаеш. И последно од balea се разочарав.

    Безалкохолни марамици for life бе. :D
     
    На Dream-Girl, nextredstyle и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.573
    Допаѓања:
    155.656
    Пол:
    Женски
    Мицелаерна од Corine de Farme. Ретко се шминкам ама лице си чистам редовно и од кога почнав некако посвежно ми е.
     
  15. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.941
    Пол:
    Женски
    Прво со вкажни, па сапун и на крај се поминувам со лосион против акни Хлорадерм.
    Претходно користев мицерална вода од балеа, ама џабе фрлени пари искрено.
     
    На Dream-Girl и nextredstyle им се допаѓа ова.
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.631
    Допаѓања:
    116.205
    Пол:
    Женски
    Триста хемикалии не чини да се ставаат на лице.Доволни се соодветен сапун и вода од чешма.
     
    На hermosa, poppie, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    812
    Пол:
    Женски
    Прво со миц. Оливал, потоа гел на неутрогена, поминувам со тоник од др. Конопка и на крај крема.
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.712
    Допаѓања:
    5.033
    Пол:
    Женски
    Сакам да ги оставам влажните марамици, па што би ми препорачале за миење лице што добро отстранува шминка? Секако потоа ќе пројдам со мицеларна вода, но најчесто имам фул шминка и кога би користела само тоа ќе треба секоја недела да купувам туфери :D
     
  19. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Не ти препорачувам после миење да користиш мицеларна,мора и таа да ја измиеш,затоа или прво вади шминка со мицеларна па потоа со гел за лице,или double cleanse прво вади шминка со маслено средство па потоа со гел. На крај ако мислиш дека сеуште имаш остатоци од шминка помини се со тоник,само да биде без алкохол.
     
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.712
    Допаѓања:
    5.033
    Пол:
    Женски
    Секако ја мијам мицеларната, но барав некој гел/крем за што ќе ја ''разложи'' шминката претходно и ќе го измијам.