1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што користите за отстранување на шминката?

Дискусија во 'Лице' започната од Melanie, 20 февруари 2010.

  1. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Ова е толку погрешно се надевам нема да го применува некој друг.
    Многу нормално дека тегнеш и триеш кога Дав сапунот не е средство за отстранување шминка. И да се откорнеш од триење пак ќе има остатоци од маскара на крпата за лице.
    Кожата е многу нежна и секое грубо триење прави микро-кинења.
    Со правилен производ нечистотијата и шминката ќе ти се "стопи" од лицето без триење, притискање и зацрвенување :worried::worried::worried:
     
    На Butterfly522, annchii, Anod10 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Она кажува дека од Дав е задоволна, а со мицеларни и тоници се трие и тегне
     
    На Seli20 и ForeverYoung им се допаѓа ова.
  3. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Каде можам да ја најдам мисцеларната вода од Оливал? Цело Скопје го свртев, нигде нема |(
     
  4. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Користам мицеларна вода,потоа некоја пена за лице и на крај го чистам со Клиндацин.Можеби ме мава на психа малку па ми се причинува,ама како да приметувам дека кога редовно го практикувам ова лицето ми се чисти од неколку акни што знаат да искочат чат-пат:angel:
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мене ладна вода воопшто не ми помага, ниту ми вади. Користам мицерална вода, па се измивам со млака вода, па гел за чистење лице ставам и пак се измивам и сум чиста. Спремна за крема за лице.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.958
    Пол:
    Женски
    Не мислев за вадење шминка конкретно, туку кога се мие лицето. Секако прво со мицеларна вода вадам шминка, ако ја имам, после со пена се мијам. Водата што ја користам за миење на лицето е грч ладна. Тоа сакав да кажам, со топла е полошо.
     
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Тебе мислам те читав дека се жалеше оти цело време ти испаѓаат нови брунчиња, така?

    Среќо, од ова ти се брунчињата. Ја пресушуваш кожата и ти се лачи дополнително себум (маснотија) затоа што кожата ти е пресушена и се обидува да се навлажни сама од себе. Се надевам и со влажни не се триеш плус. :worried:

    Не можам да ти опишам колку е погрешно ова со триењево, послушај не'. :(

    Земи си мицеларна вода и нежно средство за миење, плус убаво тоникче и хијалуронска, ќе се препородиш. Можеш да вклучиш и активати по потреба за да таргетираш различни проблеми.

    На темава, со мицеларна и пена за лице. :)
     
    На Butterfly522, Anod10, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.644
    Пол:
    Женски
    Јас ја отстранувам со Eveline мицерална вода со алое вера, а потоа го мијам лицето со гел, што ми е дел од регуларната рутина.
     
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Кај мене како најдобар начин се покажа прво разложување на шминката со масло (во последно време од грозје), бришам со мицеларна вода, па мијам со пена.
    Баталете тие сапуните, триењето, јаките пилинзи...
     
    На Noemi, koritsaki, do-re-mi и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Од каде маслото од грозје? :wasntme:
     
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Од Биокосмос. Да се исправам, маслото е од СЕМКИ од грозје :)
     
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не брунчиња немам, црнки имам.Третмани правам. Имам и мицеларни и се живо, ама само со мицеларна ништо не отстранувам, морам и некој гел и нешто друго да користам. Избегнувам веќе такви работи бидејќи скоро сите мицеларни води ми се исти. Земав од ДМ гел за чистење лице на Евелине, ако не потрошам 15 минути за миење ништо не излегува... Имам јас добра нега на лице со пилинзи, со маски се одржувам, ставам и дневен и ноќен крем. Но сепак кога доаѓа ред да отстранам шминка (многу ретко се шминкам) едвај ја вадам шминката, што и да користам потоа на пешкирот пак имам остатоци од шминка. Не знам стварно, не сакам со марамици да се поцевенувам и пак ништо да не извадам, другарка ми кажа дека со сапун можам и со топла вода и навистина така побрзо ја вадам шминката... Не знам што би ме спасило. Користам тешка пудра Kryolan, едвај се вади, со се имам пробано..
     
  13. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Јас па само со влажни бекутан и ладна вода, па кремче бекутан откако ќе се измијам.
     
  14. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Најефективна за отстранување шминка било double cleansing методата.
    Ја користите вие и со кои средства?
     
  15. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Мене бекутан кремот не ми одговара и на многу други црнки им излегуваат од него. Влажни марамици зависи кои, обични никако не можам, а тие помрсните од ДМ вршат работа ама не е тоа тоа..

    Каква е таа метода? Објасни ми може ќе успеам така.. Многу тешка пудра користам со ништо не се отстранува целосно...
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.981
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel а зошто толку тешка пудра користиш? Јас како што знам Kryolan ги користат за сценски настап на пример, не се тие пудри за секој ден, затоа и ти се појавуваат проблеми со лицето..

    За водоотпорна шминка само некое масло за вадење шминка. Тоа најдобро и најбрзо ја "топи" шминката. Јас путерот со камилица од Боди шоп го користам, ама зошто во Мк нема Боди шоп, слично е тоа н Клиник, можеш за почеток да земеш мало пакување за проба
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Епа не се шминкам секој ден, и оваа ја користам бидејќи многу ми одговара и нијансата целосно , убаво ми е така лицето како порцеланско ми изгледа, а сепак не нападно и не дели од кожата. Единствен проблем е отстранувањето бидејќи се впива ептен во кожата и никако не се топи, дури ни сред лето не ми се растекуваше пудрата. Имам и полесни пудри, ама оваа посебно ми се допаѓа ради покривноста.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Јас вака ја вадам шминката. Прво со масло од семки од грозје од Биокосмос, го протривам меѓу дланки и го нанесувам на лицето да ја растопи шминката. Потоа со мицерална вода Оливал и големи тупфери од Балеа бришам. Овој чекор може и да се прескокне, ама мене ми е најбрз и најефективен начин да ја отстранам шминката и маслото површински. На крај мијам со пена Оливал.
    @Fallen.Angel пробај на овој начин да ја вадиш пудрата. Верувам дека одма ќе осетиш разлика. Мислам дека има масло за вадење шминка и во Дм од Балеа и Lvly.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    246DE6F7-CE53-4968-A01D-1F0A833CEB6D.jpeg Оваа комбинација ! За мицералната нема да коментирам се знае вреди за секој денар а гелот е толку нежен , одлично го чисти остатокот од шминка , смирува и не пече околу очите ! Исто така и четка е мноогу добра се чудам се што останува на неа и колку е важно лицето да се чисти со четка и со гел ! 7C6EFBCF-480D-486C-B4C0-FA3BE4DE716C.jpeg
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. M_a_Y_a

    M_a_Y_a Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Dali e dobar sostavot na ovaa miceralna voda?
     

    Прикачени фајлови: