1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што користите за отстранување на шминката?

Дискусија во 'Лице' започната од Melanie, 20 февруари 2010.

  1. M_a_Y_a

    M_a_Y_a Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    vakov li miceralen gel koristis za odstranuvanje sminka ili miceralna voda e drugo
     

    Прикачени фајлови:

  2. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Јас конкретно пената ја користам.
    33761E95-61CE-483B-BBDC-FD599128DA55.jpeg
    Ама и гелот не е лош, посебно ако имаш масна или комбинирана кожа.
     
  3. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Предлог мицеларна вода, слична на Биодерма розевата но со пониска цена? Оливал ја имам користено но ми правеше акни.
     
  4. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Garnier розевата за осетлива кожа си ја пробала? Се води како dupe за Bioderma.
    Ја има и во мало пакување ако сакаш за проба. Јас ретко користам мицеларна ама на оваа добро ми реагира лицето и не го пресушува. Одлично чисти и водоотпорна шминка и тешка пудра.
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.444
    Допаѓања:
    22.747
    Пол:
    Женски
    Garnier Bio, моја препорака.
    Имам чувствителна кожа склона кон акни, мицеларнава ми одговара, не ме иритира и супер чисти.
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Моментално Еуцерин Дермо пуре мицеларната вода, претходно користев на Нивеа мицеларна вода, а пред неа Корин Де фарм мицеларна вода, исто ми отстрануваат шминка сите, во поглед на акните не сум забележала поврзаност при менувањето на мицеларните води, на Еуцерин за нијанса помалку ми ги иритира очите. Најлоша до сега што сум ја зела беше на Балеа бидејќи ужасно печеше на очи.
     
  7. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Не употребувам шминка често, па немам испробувано разни производи за отстранување на шминка, но ова го добив на подарок и е предобро. Само нежно поминувам и шминката ја нема. Screenshot_20200124-191002_Google.jpg
     
    На buba4e89 и beautys20 им се допаѓа ова.
  8. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    Користам мицеларна вода, или Garnier (розева) или L'Orèal (розева), само тие сум ги начекала да се без алкохол и без парфем (мирис) :).
    Се разбира, после тоа повторно го мијам лицето со cleanser, моментално со Clinique liquid facial soap.
     
  9. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200220_121719_com.facebook.katana.jpg
    Го користел ли некој?
     
    На beautys20 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Предлог продукт за вадење шминка, а да не е мицеларна вода?
    Cleansing balm, или нешто слично.
     
  11. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Има едни нови на нивеа масла. Убави се.

    Screenshot_20200229-165004_Chrome.jpg
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.679
    Пол:
    Женски
    Може да ми препорачате нешто за чистење на шминка, за дневно чистење на лицето и крема некоја?
    Плиз
    Имам мрсна Т-зона да напоменам уште еднаш.
    Нешто полесно по можност.

    И дали да отидам на дерматолог да ми го исчисти еднаш убаво лицето? И ако да, каде во Скопје?
     
    Последна измена од модератор: 28 мај 2020
  13. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    Нема проблем. Во секое време, затоа сме тука. И јас имам комбинирана кожа и сум малку помрсна во Т зоната. Ако сакаш да почнеш со double clensing јас би ти препорачала Nivea clensing oil, се нанесува една пупмица на суво лице, се трие најмалце една минута. Ја топи цела шминка од лице и после се измива со вода.

    [​IMG]

    После јас лично ја користам оваа пена
    [​IMG]
    После можеш да си го поминуваш лицето со овој тоник
    [​IMG]
    Има салицилна киселина и помага за чистење на пори и црнки, многу добри состојки има. Има и парфем малку, може да појави иритација. Ама еве мојава кожа добро го толерира сега за сега.

    За крема која е лесна и со едноставни состојки ти препорачувам
    [​IMG]
    за дневна и истава ноќна има
    [​IMG]
    Сите производи ги има во ДМ и се со прикладни цени.
    Можеш и да отидеш еднаш на професионален терман на лице за да ти го исчистат убаво и после да си ја тераш рутинава секојдневно. Јас лично имам одено во Edelweiss во Аеродром ама оддамна не сум била така да не би препорачувала.
     
    Последна измена од модератор: 28 мај 2020
    На Ana-Marija24 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  14. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    Искрено, за вадење на шминка не знам што да ти препорачам друго освен мицеларна вода или масло/балсам (што не знам дали ќе ти се допадне да ставаш масло на мрсна кожа, па потоа по втор пат да го миеш лицето со уште нешто :D).
    Во случај да се премислиш за мицеларна вода, ова ти предложувам:
    483036_xlarge[1].jpg 1571846011895[1].jpg
    Овие две се единствените што сум ги видела без алкохол и мириси.

    Од масло сум го користела само ова (иако го меркав и тоа што го предложи @kostovaivana):
    balea-reinigungsoel--10036854_B_P[1].jpg
    Многу е течно и лесно и веднаш се чисти.
    Мислам дека го фалеа и маслото од Olival, ако се сеќавам добро, имаше добар состав.

    За средство за миење на лице искрено не би знаела што да ти препорачам бидејќи имам нормална кон сува кожа, па мене пените ме сушат. Моментално сум во потрага на друг гел или млеко (претходно користев од Clinique), ама не можам да најдам без алкохол или мириси.

    За креми, јас ти кажав кои сум ги пробала:
    61pcAvJLm+L._SY355_[1].jpg 11700021-1144564680782937[1].jpg
    Corine de Farme е со мириси и го купив кога не знаев многу, па затоа не би ти го препорачала.
    Neutrogena-та што ја ставив е за сува кожа, иако е гел, но има и за мрсна/комбинирана кожа, само не знам дали конкретно таа ќе е без мириси. Ја има во Зегин.
    Clinique е за сите видови на кожа, јас ја најдов во ТЦ Зебра, ама мислам дека можеш да порачаш и онлајн од нивната фб страна за Македонија.
    Патем, ја видов оваа крема од Revuele на форумов и ја меркам, ко ќе потрошам сегашни залихи би ја пробала. @kostovaivana, каде ја има? Не сум ја видела во dm.
    Едит: видов дека си пишала дека сите производи што си ги ставила ги има во dm, не знам како не сум ја видела кремата, можеби во моето dm ја нема :(.

    Исто, цела Hada Labo Tokyo колекција во dm е без мириси и алкохоли и со лесна текстура, кремата (т.е. гелот) им е прелесна, сум ја пробала. Всушност, не сум им го пробала само средството за миење лице, ете што би можела да пробам :smirk:.
     
    Последна измена од модератор: 28 мај 2020
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    Ја има во ДМ. Јас вчера баш си ја земав ноќнава од ДМ кај Веро 2, на Иво Лола Рибар. Ама сигурно ја има по другиве. Ја сум презадоволна од кремава значи најпрезадоволна. Не ја мењам за нишно. Ептен и лесна е и хидрира и со топ состојки.
    А за маслово да не се мислиш. Супер е. Ја го користам веќе 2-3 недели и супер задоволна сум. Одма ја топи шминката и е со супер состојки исто без парфеми и глупсти.
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Ги има ли овие кај нас? Верувам дека не се многу скапи, па би сакала да ги пробам со мицеларна вода.
    Screenshot_20200529-211650_Instagram.jpg
     
  17. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Или со оваа од биотен...

    [​IMG]

    Или оваа, баш пред некој ден ја земав..
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Многу ги фалат овие8) незнам дали ги има кај нас, знам дека има и вакви крпи на ебелин, dupe за Тати блендифул:inlove:
     
  19. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Женски, барам важе мислење за нега и чистење на лицето. Купив пена за чистење од балеа розевата, четка имам за чистење лице, и имам тоник од биотен со екстракт од диња и хидратантна крема од биотен исто со диња. Е сега кажете ми со што од ова да мијам шминка(доколку може?) и по кој редослед да ги користам? Ако не можам со нив да мијам шминка, што би ми препорачале? Имам нормална кожа, само т зоната ми е малце помрсна. :)
     
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Не сакам да те терам да докупуваш производи, но овие нема да ти ја отстранат шминката потполно. Најубаво земи мицеларна вода или масло за отстранување шминка (има на Балеа мислам), потоа со пената ќе го измиеш лицето, потоа се нанесува тоник, најубаво на дланките стави неколку капки и стави на лицето, а веднаш потоа кремата.