1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што користите за триење на телото при бањање/туширање

Дискусија во 'Тело' започната од mihaela.barbi, 24 декември 2012.

  1. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Прво да се извинам ако темава постои но јас не успеав да ја најдам, ако не постои можеме овде да поразговараме дали користите нешто за триење на телото при туширање/бањање не мислам на сапун гел итн туку за пример мрежа за триење, сунгер, крпа, четка итн. Јас имам разговарано со мнохгу пријателки и секоја од нив има свој начин на триење на телото некои користарт оние мрежички другите субгер.....
    Па ме интересира освен дали и што користите и колку тие се хигиенски исправни бидејки остануваат влажни по употребата а влагата е погодно место за размножување на бактерии а и обично стојат во купатилото обесени па дали што е уште една можност плус да соберат голем број бактерии. Дали ни се овие нешта неопходни или истата работа миожеме да ја заршиме само со кружни движења на раката.
     

    Прикачени фајлови:

    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Christina.A

    Christina.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    354
    Јас користам сунгер :) Е сеа незнам колку се погодни за развивање на бактерии кога ќе останат влажни,но јас секој пат пред да почнам да се бањам го попарувам со врела вода,сметам дека така се уништуваат тие бактерии :)
     
  3. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
  4. qxwy

    qxwy Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    5
    Јас користам сунгер, како оној долу. А, за тоа кога ке остане влажен, пред наредното капење секако во врела вода го ставам. Инаку сакав да прашам на колку време ги менувате сунгерита/мрежите за капење ? :rofl:
     
  5. Luciano

    Luciano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    223
    Јас на 1 месец :?:
    Инаку јас со мрежичка :)
     
  6. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Сунѓерче а го менувам на еден месец :)
     
  7. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    И јас користам вакви сунѓерчиња :D најубави се.
     
  8. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Сунѓерче одсекогаш сум користела и го менувам на секои два месеци.
     
  9. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Од орифлејм една ракавица така малце грубичка е ама мн. сум задоволна.
     
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Јас го користам тоа од втората слика од мислењето на михаела барби. И да, мора редовно да се менува како што влагата е најпримамлива покана за бактерии и чуда.

    Toa другото со мрежичка го имам еднаш користено, после две бањања целото се размонтира така што се држам до сунѓерчињата и тоа по можност со таква порелјефна форма како на сликата што ја спомнав погоре. Планирав да си купам и сет со четки, меки крпи, сунѓери, масажери (знаете на каков сет мислам). Малку нека се тргне маглана ќе одам да си купам. Бањањето е чин во кој си уживам од мала и сакам да биде со сите салтанати.
     
  11. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Сунѓерче и го менувам на еден месец.
     
  12. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    71
    таква мрежичка од авон (плавата) :)
     
  13. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Ракавица за бањање од ДМ маркет си ја купувам т.е. се продаваат две во кесичка се. Неможам да си го замислам бањањето без ваква ракавица со истата и мал пилинг се прави на кожата.
     
  14. VayaConDios

    VayaConDios Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    99
    Сунгерче не врши работа ми стана премногу меко но затоа комбинација од дебела мрежа над сунгерче и тоа како! Не е марка ниту е дел од некој сет али е супер за триење све ваѓа :rofl: Слично како ова
     

    Прикачени фајлови:

    • 18431a.jpg
      18431a.jpg
      Големина на фајлот:
      165,8 KB
      Прегледи:
      322
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    кај го има?
     
  16. VayaConDios

    VayaConDios Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    99
    У евтини продавници за сваштарии. :) Пред да почнеш да го употребуваш потопи го во топла вода, нека отседи едно деноноќие, потоа добро испери го со прашок и нема да има никаков проблем.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Само мала забелешка околу тоа да стои 24 часа во вода и да се испере во прашок. Прво доволно е да постои десетина инути во топла не врела вода, и да се испере со средството што ќе го користиш за туширање никако со прашок, бидејки нема да можеш потоа добро да го измиеш прашокот и може да дојде до алергиска реакција. Но користењето средства за лична хигиена од пазар, кинески продавици итн носи свој ризик бидејки е тоа роба која не е доволно испитана и не е прилагодена кон европските нормативи за квалитет.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kolache.99

    kolache.99 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    808
    Пол:
    Женски
    сунѓерче :)
     
  19. VayaConDios

    VayaConDios Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    99
    Затоа и го чувам толку долго у топла вода па го перам како што ги перам и другите алишта што секојдневно ги носам. Штом не ми се јавила никад у живот алергиска реакција на тој прашок што го користам на алишта нема да се јави и на сунгерчето. Обичен прашок за рачно перење... Ниту познатите козметички компании не продаваат производи прилагодени на европските нормативи за квалитет, ;) и тоа е кинеска роба како и алиштата што ги купуваме од бутици секојдневно. Освен ако не купуваш роба произведена у Италија, што да ти кажам, оно све е кинеско... алергиски реакции можат да се јават на секого од сешто, зависи кој на што си е алергичен, ако некој има пречувствителна кожа нека не зема вакви производи зарад превенција ако се сомнева, тоа е.
     
  20. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Сунѓерче.До пред некое време и мрежичка користев,ама неможам да ја поднесам веќе... :)
    И да, претерувам ама го мењам на секои 2 недели :D