1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што користите за триење на телото при бањање/туширање

Дискусија во 'Тело' започната од mihaela.barbi, 24 декември 2012.

 1. mihaela.barbi

  mihaela.barbi Нов член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  135
  Прво да се извинам ако темава постои но јас не успеав да ја најдам, ако не постои можеме овде да поразговараме дали користите нешто за триење на телото при туширање/бањање не мислам на сапун гел итн туку за пример мрежа за триење, сунгер, крпа, четка итн. Јас имам разговарано со мнохгу пријателки и секоја од нив има свој начин на триење на телото некои користарт оние мрежички другите субгер.....
  Па ме интересира освен дали и што користите и колку тие се хигиенски исправни бидејки остануваат влажни по употребата а влагата е погодно место за размножување на бактерии а и обично стојат во купатилото обесени па дали што е уште една можност плус да соберат голем број бактерии. Дали ни се овие нешта неопходни или истата работа миожеме да ја заршиме само со кружни движења на раката.
   

  Прикачени фајлови:

  На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Christina.A

  Christina.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  354
  Јас користам сунгер :) Е сеа незнам колку се погодни за развивање на бактерии кога ќе останат влажни,но јас секој пат пред да почнам да се бањам го попарувам со врела вода,сметам дека така се уништуваат тие бактерии :)
   
 3. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
 4. qxwy

  qxwy Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  5
  Јас користам сунгер, како оној долу. А, за тоа кога ке остане влажен, пред наредното капење секако во врела вода го ставам. Инаку сакав да прашам на колку време ги менувате сунгерита/мрежите за капење ? :rofl:
   
 5. Luciano

  Luciano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  223
  Јас на 1 месец :?:
  Инаку јас со мрежичка :)
   
 6. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  683
  Сунѓерче а го менувам на еден месец :)
   
 7. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  850
  И јас користам вакви сунѓерчиња :D најубави се.
   
 8. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.551
  Пол:
  Женски
  Сунѓерче одсекогаш сум користела и го менувам на секои два месеци.
   
 9. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Од орифлејм една ракавица така малце грубичка е ама мн. сум задоволна.
   
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.461
  Допаѓања:
  20.083
  Пол:
  Женски
  Јас го користам тоа од втората слика од мислењето на михаела барби. И да, мора редовно да се менува како што влагата е најпримамлива покана за бактерии и чуда.

  Toa другото со мрежичка го имам еднаш користено, после две бањања целото се размонтира така што се држам до сунѓерчињата и тоа по можност со таква порелјефна форма како на сликата што ја спомнав погоре. Планирав да си купам и сет со четки, меки крпи, сунѓери, масажери (знаете на каков сет мислам). Малку нека се тргне маглана ќе одам да си купам. Бањањето е чин во кој си уживам од мала и сакам да биде со сите салтанати.
   
 11. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Сунѓерче и го менувам на еден месец.
   
 12. Tearful

  Tearful Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  70
  таква мрежичка од авон (плавата) :)
   
 13. AnaMKD

  AnaMKD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  115
  Ракавица за бањање од ДМ маркет си ја купувам т.е. се продаваат две во кесичка се. Неможам да си го замислам бањањето без ваква ракавица со истата и мал пилинг се прави на кожата.
   
 14. VayaConDios

  VayaConDios Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  99
  Сунгерче не врши работа ми стана премногу меко но затоа комбинација од дебела мрежа над сунгерче и тоа како! Не е марка ниту е дел од некој сет али е супер за триење све ваѓа :rofl: Слично како ова
   

  Прикачени фајлови:

  • 18431a.jpg
   18431a.jpg
   Големина на фајлот:
   165,8 KB
   Прегледи:
   322
 15. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.461
  Допаѓања:
  20.083
  Пол:
  Женски
  кај го има?
   
 16. VayaConDios

  VayaConDios Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  99
  У евтини продавници за сваштарии. :) Пред да почнеш да го употребуваш потопи го во топла вода, нека отседи едно деноноќие, потоа добро испери го со прашок и нема да има никаков проблем.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mihaela.barbi

  mihaela.barbi Нов член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  135
  Само мала забелешка околу тоа да стои 24 часа во вода и да се испере во прашок. Прво доволно е да постои десетина инути во топла не врела вода, и да се испере со средството што ќе го користиш за туширање никако со прашок, бидејки нема да можеш потоа добро да го измиеш прашокот и може да дојде до алергиска реакција. Но користењето средства за лична хигиена од пазар, кинески продавици итн носи свој ризик бидејки е тоа роба која не е доволно испитана и не е прилагодена кон европските нормативи за квалитет.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kolache.99

  kolache.99 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2012
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  808
  Пол:
  Женски
  сунѓерче :)
   
 19. VayaConDios

  VayaConDios Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  99
  Затоа и го чувам толку долго у топла вода па го перам како што ги перам и другите алишта што секојдневно ги носам. Штом не ми се јавила никад у живот алергиска реакција на тој прашок што го користам на алишта нема да се јави и на сунгерчето. Обичен прашок за рачно перење... Ниту познатите козметички компании не продаваат производи прилагодени на европските нормативи за квалитет, ;) и тоа е кинеска роба како и алиштата што ги купуваме од бутици секојдневно. Освен ако не купуваш роба произведена у Италија, што да ти кажам, оно све е кинеско... алергиски реакции можат да се јават на секого од сешто, зависи кој на што си е алергичен, ако некој има пречувствителна кожа нека не зема вакви производи зарад превенција ако се сомнева, тоа е.
   
 20. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Сунѓерче.До пред некое време и мрежичка користев,ама неможам да ја поднесам веќе... :)
  И да, претерувам ама го мењам на секои 2 недели :D