Што мислите за Пивофестот во Охрид?

Дискусија во 'Слободно време' започната од davidguettabestfan, 18 август 2010.

 1. davidguettabestfan

  davidguettabestfan Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  5
  Интересно е тоа што е покрај езеро и сл.Ама Пивофест за една година не се прави,чисти глупости. Прилеп со го има пивофестот 5-6 години како летна традиција е..
  Ама ова со Охрид чисто за пари,бидејќи е туристички град.Оставајте ги вашите мислења, се надевам дека ви се допаѓа темава..xD
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Леле јас читам Пивофест и прва асоцијација ми беше Прилеп :D
  Зарем и во Охрид има ?
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.694
  Допаѓања:
  9.917
  Пол:
  Женски
  Имаше во Охрид, да.
  Морам да кажам дека баш тој викенд бев и убаво си поминав.
  За организацијата неможам да зборувам многу , ама дента кога беа Бјело Дугме беше ужасно, се мешаа музиките, ма прав хаос. А за другите денови супер!
  Владо Јаневски беше прекрасен како секогаш, потоа Ареа, па сите бендови...
  се налеав со пиво :rofl:
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.525
  Организацијата УЖАС, поужас здравје!
  Јас бев само првата вечер и потоа не се ни осудив да стапнам, а и онака ми беше само заради Ван Гог.
  Мислев дека просторот ќе го опфаќа делот од стадионот Билјанини извори, а не едно мало правоаголниче надвор од стадионот, за таа огромна толпа народ. :^) Кај им бил паметот?
  Башка, под Пиво фест нели се подразбира повеќе видови на пиво, а не само Скопско, Лашко и Каменица?
  Па едно време снема пиво на штандот на Лашко, а лименки не им донеле, прва вечер де, затоа. :^)
  Рикна озвучувањето за време на настапот на Ван Гог и тоа повеќе од 15-тина секунди, јас не знам како не се налутија да си одат.
  Едно време од толку гужва ме фати паника, мислев ќе не згази стампедо со другарките. Се повлековме поназад, на тој неасфалтираниот дел, и кога излеговме, патиките од бели ми станаа кафеави. Прашина до колена.
  Многу лоша организација, не се потрудиле воопшто за таа програма што ја имаа подготвено.
  Нашиот Пиволенд е измислен, ама ајде првпат им е...
  p.s. Без навреда, ама не укопчав баш зашто Охрид си организираше Пиво фест? :^) Скопје си има пивара, Прилеп - исто. А Охрид? Можеше да помине истата манифестација со друг концепт и далеку подобра организација.
   
 5. Ger23

  Ger23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  12
  Прилепскиот е искрено најдоар не дека сум од прилеп али секогаш има се подобар и подобар рејтинг..
  П.С сите градови треба да бидат но нешто оригинални а не копии(ми смета да сум копија)
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  Точно, се‘ за пари.
  Не беше НИШТО ПОСЕБНО. И плус гратис добив туширање со пиво :puke:
  И криво ми е на првата вечер што не бев. Бар ќе поуживав во музиката на Ван Гог.
  :|
   
 7. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Пиво фестот во Охрид бесе одличен и повеќе од тоа ...со оглед на тоа дека се дешаваше прв пат во Охрид.Па зошто да нема во сите градови кога очигледно луѓево сакаат најмногу вакви дешавки,не за џабе се најпосетени,големо чудо копија било...."Правоаголничето" беше далеку од мало,местото беше огромно.Сите денови одев од почетокот до крај и можеше баш да се примети просторот само што секоја вечер се собираше околу 400000 народ па може ете на некој му изгледало дека местото е мало.
  -За врстите на пиво...сигурна сум дека наредна година ке го има секое можно пиво дека пивариве што не влегоа видоа колку може да биде огромна посетата и во Охрид.
  -Озвучувањето беше стварно јако и предоволно за тоа место,ете некои и се жалат дека им сметало на Бјело Дугме што биле а дека рикнало не приметив баш такво нешто...па и 15 секунди да снемало големо чудо и на светски настани се случуваат такви зафрканции па никому ништо.
  Искрено јас бев и на Прилепскиот ама не ми се свиѓаше(некако сељачки ми беше) баш ама ете секој си има право на свое мислење и секој има посебен вкус...излегов како пушена колбасица од таму :lol:
  Значи стварно дечките од организација се потрудиле многу за тоа и беше одлично,преубаво си поминав и одвај чекам другата година пак! :) Доказ дека беше стварно добро направено е тоа што секој ден имаше навала од луге кои не се само шетачи..доагаа и остануваа при крај.Имаше мн добра атмосфера збеснаа лугето..посебно на Ареа,Ван Гог и Рибља Чорба!ЛУДНИЦА! :D
   
 8. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Мартинче 400 000 во вечер сигурно немало, сакаш да кажеш дека скоро пола милјон луѓе имало ?
  Сигурно мислиш 40 000, ама па и тоа е премногу.
  Борис Трајковски собира 7 до 10 илјади, едино Тоше на стадион по 100 000 собираше и тоа крцаше стадионот ( полни трибини, полни помошни и полно игралиште) ...да не зборам за местото кај Билјанини извори.

  Искрено јас сум скептична за овој Пиво Фест, некако ми звучи како копија на Прилепскиот. Гледам и во Ск нешто слично организираа пред некоја година на Кале мислам дека беше.
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.510
  Допаѓања:
  51.011
  Пол:
  Женски
  Во Ск е Пиволенд и се организира од поодамна и годинава мислам дека ќе има пак, само не сум сигурна за датите.
   
 10. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  izvinete 40 000 :)
   
 11. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Местото е огромно и знам од сигурни извори дека имаше 40 000 народ...па и 30 000 нека се ако мене ми преувеличиле ама знам јас гледав одзгора значи народ беше тоа...гунгула :)
   
 12. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.496
  Оваа тема можеше да се отвори пред самиот настан за да дискутираме, ама ајде... било што било.

  Пивофестот во Охрид има добри и лоши страни.
  Лоши: лоша организација, немање спонзорство (само 7 видови на пиво имаше |( ), лоша локација, ПРЕлош тајминг (во најнајсезоната каде што ни охриѓаните немаат каде да спијат!)
  Добри: имаше пивоооо, имаше добри изведувачи (I :l: Area & South Park)

  Сепак, Охрид нема охридска пивара и со тоа смешно е да има Пивофест, нели? И плус, лошите страни ги надвладеа добрите...
   
 13. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Па луѓе нормално дека ќе го прават во нај нај сезоната..па тогаш е нај преполн Охрид и треба ли организаторите намногу пари отгаш да соберат...нели се се организира за пари!А подобра локација за ваков настан во Охрид не ми е позната....и што беше толку лошо во организација...мене ми изгледаше се супер и на ниво.
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  Заборавив, озвучувањето морам да го пофалам. Од Дугме ни Д не се слушаше.
   
 15. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  501
  Пивофест е главна манифестација во Прилеп. Охрид си има други позитивни страни со кое привлекува доволно посетители, што значи дека не му треба една ваква лоша копија. Па нема ни пиварница во Охрид. Ужаси!
   
 16. passion.for.fashion

  passion.for.fashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  84
  Јас бев сите три вечери на пивофестов и наааааааааАјубаво си поминав...ВАН ГОГ, РИБЉА ЛОРБА, АРЕА, ВЛАДО ЈАНЕВСКИ и други бендови направија ТОП атмосфера...посебно за рибља чорба беше најако (малце претераа со фрлањето на чаши пиво од сите страни...) , топ друштво, пиво колку ти душа сака :D незнам за другите ама јас најубаво си поминав тие три вечери :lol: :rofl:

  Абе пивофестов во охрид за првпат добар им е..се надевам дека ќе стане традиција :) , секоја година да носат добри бендови како овој пивофест! :P
   
 17. passion.for.fashion

  passion.for.fashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  84
  хахах мислев на РИБЉА ЧОРБА :$
   
 18. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  бев, видов, ме истуркаа ме испосипаа со пиво имаше малку типови на пиво тоа не чинеше ама пак гостите беа супер и направија добра забава само во иднина би требало да го стават на подобра локација и да има повеќе простор
   
 19. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Бев, видов и супер поминав!! Јако беше!! Добри групи и пејачи, супер журкање!! :) Добро би било да стане традиција. Охрид баш и нема некоја ваква манифестаација каде што народов баш може да се забавува.
  Бтв Скопје први го презедоа од Прилеп (иако го прекрстија :) ). Тоа трееба да е најмалку битно, важно е да се дружиме! :lol:
   
 20. Squirrels

  Squirrels Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  23
  Ќе кажам кратко и јасно..
  ...бледа и лоша копија на Прилепски Пивофест!!