1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за влакнестата револуција на Лорен

Дискусија во 'Тело' започната од mihaela.barbi, 29 мај 2012.

  1. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Прашањето е кратко и јасно изјавата на победничката на овогоринешната Евровизија, најверојатно сите ја имате прочитано. Па ме интересира што мислите за тоа да секоја жена има право на избор, дали ќе биде роб, на некои "правила"или ќе има право да си го живее животот како што таа сака.
    И до кога ќе бидеме робови на некои предрасуди дека нормално е Мажот, да има влакна, а Жената, кога е и само неколку дена "не средена" тоа е бљак, одвратно....
    И да не ва гњавам многу на почеток сакам да го кажете вашиот став и ме интереситрА ДАЛИ СПОРЕД ВАС ЖЕНА, КОЈА НЕ БАШ ТОЛКУ ЧЕСТО ГИ ОТСТРАНУВА ВЛАКНАТА, И ПРЛАВА ЖЕНА, бидејќи јас така ги разбрав сите оние написи и коментари по разни сајтови.
     
  2. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Секој со своја памет и пазуви!

    Се шегувам, поодбивно нешто од несредени пазуви мислам дека неможе да се види(заедно со влакнести нозе...бљак)
    Исто важи и за машките пазуви....хигиена на тие места треба да има-без разлика дали станува збор за машки или за женски.
     
    На sweet-star, LittleDevil и mihaela.barbi им се допаѓа ова.
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Општо за Лорен мислам дека е девојка која сакаше и успеа да го привлече вниманието на публиката, новинарите...
    Конкретно за влакнестата револуција јас сум противник, пред се поради фактот што сама себе неможам да се поднесам во такво издание, па со оглед на тоа нормално е да ми смета такво нешто и кај друга жена.
    Сепак е тоа ствар на избор и секој си има свој начин на водење лична хигиена.
     
  4. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Зошто отстранувањето на влакната, го поврзувате со хигиената? Мислам дека то е повеке некое помодарство кое што земало замав пред триесетина години отолку ствар на хигиена. До пред триесетина години било нормално да се види жена, на улица, со влакнести пазуи, а за бричење, на интима не станувало збор. Дали според вас тие жени биле нечисти?
     
  5. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Извини, еве ти еден најконкретен пример. Мишка со влакна смрди 3 пати повеќе од мишка без влакна. проста причина, за влакната се налепува и пот и секаква нечистотија. Миј се ти цел ден ако сакаш, кога ќе се запотиш и да користиш дезодоранс и слично пак ќе мирисаш повеќе.
    Пред 30 и 50 години верувам дека влакнести жени можеле да се видат во руралните средини, каде хигиената и не знам колку била на завидно нив.
     
  6. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Tаман за у зимо, материјал има шалови да се плете колку сакаш.
    Mоже и плетенки да си плетите, флизур4е да им правите :) мишка блондинка, мишка ред хед...
    се зависи до вкусот. Jас сум за :)
     
    На sweet-star, Srekicka и tessie им се допаѓа ова.
  7. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Aaa тек сега сваќам зошто на Лорен толку и била голема косата
     
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Лага е бе тоа, тасма си е Лоренче медиумиве уште не` лажат :D , само бриши ја темава дете додека jasBia не ја видела...е тогаш ќе биде тоа што ќе биде :D нема да имаш шанса ни да и` реплицираш на нападот :D

    На темава, запуштање на влакна ми е крајно нехигиенска работа и нема врска со шовинизам/феминизам, роопство/робовладетелство.
     
  9. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Кратко и јасно, Одвратно!!!!
     
  10. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Одвратноооооо,барем за мене :puke: :puke: :puke:
    Ако сака таа и плетенки нека си плете, ама влакнеста мишка мене ми е одвратно и гадно и тоа многу. Мене ме асоцира на нечистотија, на смрдеа, па макар колку и да се бања се потиме бре луѓе па уште и влакништа :x . Брат ми и дечко депилираат мишка со крема, а не пак јас како женско наместо средена да пуштам влакништа.
     
  11. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    А зошто јас си мислам дека е монтажа :^) ама ич не ми се верува не средена да отиде на евровизија, живи глупости :x

    Инаку да против сум се знае што е женственост, нежност денес мажите се средуваат па камо жените ај замислете си тој среден изманет, а јас му доаѓам целата ушумена уф ми се згади :puke:
     
  12. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Само да појаснам! Не се работи за тотално запуштање бидејќи гледам така ја свативте темава.
    Она на што јас мислев а претпоставувам и поентата на онаа "Револуција" што се случува во Шветска, е во тоа не да се запуштат жените, скроз туку да не бидеме ставени во некој шаблон каде што заради некои "Правила" на однесување мораме ама баш секогаш да бидеме мазни, под пазуви нозе или интима. Да не се гледа со потсмев на жена, доколку да речеме е малку подникната или ете има и такви кои несакаат баш секој 2 ден да се средуаат туку тоа можеби сакаат да го прават 1 месечно или можеби сакаат само да ѓи поткратуваат со машинка итн. Да резимирам поентата е во тоа да не се гледа со потсмев или да не се прават разни фаци, кога ќе забележиме во наша близина особа која е "поразлична" од нас.
    Инаку ако тврдиме дека жените што се несредени под пазуви, нозе, и интима дека се нечисти тогаш ѓи навредуваме и нашите мајќи и баби бидејќи знаеме дека постарите луѓе не се толку ревносни во тој дел а камоли за средување на интима.
     
  13. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Нехигиенски и единствена цел на таа Лорен од Шведска е само оставање впечаток, нешто по што би се запамтила, повеќе, отколку што самата нејзина песна.А е нешто што воопшто не и требало да го направи како потег на самопромоција.
     
  14. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    уфф :puke: бљак ,кога ја видов ,одма се знае дека е за впечаток да остави,што се не ке направат луѓево за внимание и слава :^)
     
  15. Roxanne

    Roxanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    120
    Има разлика помеѓу шумичка (која не ја одобрувам) и еве да речиме ни се случило да заборавиме и имаме малку влакненца под пазуви или на нозете (што од мое искуство знам дека само со лупа некој друг освен тој што ги има може да ги виде). Според мене секому своето. Ако она сака така да оде нека оде. Јас ќе си ги остранувам влакната.
     
  16. Bel-Golub

    Bel-Golub Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    48
    секој со свое мислење и став нејзино право ако го направила тоа за да остави што поголем впечаток тогаш не ја одобрувам,песната и беше супер не верувам дека намерно влакната ги оставила за да победи
    инако влакнеста жена НЕ :x
     
  17. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Дајте ми линк да ја видам влакнестата :)
     
  18. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Шта речи, коју поруку послати?

    |( :puke:
     
  19. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ClockWorkOrange

    ClockWorkOrange Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Ова за некого е РЕВОЛУЦИЈА!?
    Според мене, некој прочитал погрешна дефиниција за овој термин.
    Ова е назадување, не е револуција.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.