1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за емо стилот?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од snowflake1818, 16 април 2010.

  1. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Гранџот во деведесеттите:
    [​IMG]

    И модернизирана верзија:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Некој микс од ова би дошло...

    Може да се каже дека имам ваков стил, но не во екстремна форма. Носам фармерки, кожни јакни, карирани кошули... Но, не и искината облека, и никогаш не би имала таква фризура како на последната слика. :D
     
    На BojanaLegija и Cvetetto им се допаѓа ова.
  2. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    модерна верзија grunge :rock: :rock:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    вака се облакам и обожавам вакви outfits а посебно flannel shirts

    :inlove: :inlove: :inlove:
     
    На BojanaLegija, Natali.3, ColoursOfTheRainbow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    готика :inlove:
     
  4. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Gothic и Grunge ми се свиѓаат, иако јас не би облекла такво нешто. Моите би се фрлиле одма од зграда ако ме видат во таков стил, така да не. :D
    А Emo, не...
     
  5. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    112
    Најмногу ми се допаѓа готскиот стил. Спој од убавина и емоции. А бе мераци.
     
  6. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Мене emo не ми се допаѓа.Посебно тие фризурите ми се одвратни.
    А gothic и grunge ми се поубави, но од сите три како најубав би го издвоила готскиот....
    [​IMG]
    [​IMG]многу сакам ваков фустан
    [​IMG]
     
  7. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    112
    Одамна, уште како мала го сакам готскиот стил, но штета немам услови истиот да го реализирам. :(
     
  8. nat17

    nat17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    готика :inlove: :inlove: :inlove:
     
  9. newgirl1

    newgirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    4
    Се извинувам ако е дупла или не и е тука местово на темата, но сакам да позбориме малце за тоа како стилот влијае на нашето секојдневие.
    Пред некое време шетајки низ град со друштвото (небитно сеа)
    пред нас помина една девојка која што најверојатно беше рокерка, металка и сите од друштвото вака останаа :o Едната другарка се зачуди дали има дечко и кој би ја сакал, другаров што ми е најдобар рече дека никогаш не би донел дома таква и дека не личи за женско, и уште едната другарка која што слуша рок но се крие рече дека многу сака да се облака така бидејќи слуша доста таква музика но се плаши.
    Се подзамислив малце и се осетив глупо.
    Слушам секаква музика и се мислам дали облеката е причина што некогаш ни е потешко да најдеме дечко?
    Дали треба да се облакаме во стилот на српските и бугарските пеачки за да најдеме некој?
    Или доколку се носиме раперски ( јас најчесто носам некој маички, фармерки, знам и со тренерки да направам комбинации) металски (многу или ок шминка, темни бои таму незнам) е потешко?
    Што мислите феминки? Сакав темава да ја ставам во врски, но да збориме од стилската страна.
    И до колку години мислите дека треба да се негува стилот?
    Јас кога одев кај дечкото дома несмеев ни разголено, ни ок туку како да сум 50 год.. :(
    исто и тоа ми е неубаво, мислам дека жената треба да се труди да изгледа убаво, а не да е затуцана.
    Што мислите вие девојки?
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  10. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Не знам колку има врска машки и женски рокерски стил, но мислам дека се тука негде. Стилот не е wow, ама до лани бев вљубена у рокер. Онака комунициравме и истото го кажа, само некоја будала би се вљубила у металец, рокер блабла. Металците и рокерите никогаш не ги наоѓале нивните сродни души. А сега има девојка.

    Тогаш незнам кај ми бил умот, но сега стилот му е апдејтирен, како од некоја секташка група да е типот. Од глава до глужд е у црно, и искрено тоа не ми се свиѓа. :D
     
  11. newgirl1

    newgirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    4
    Имаш право до некаде, јас мислам дека или си наогаат како нив или тешко.
    Знам имам другар кој што беше во црно мразеше други стилови, но незнам зашто многу се палеше на гранд стил, на розеви, на манекенки, иако имаше девојка металка, сега не се заедно затоа што цело време со други флертуваше, а ваму се правеше металец, но да не го оговарам сега.
    Се пушташе и на рокерки но незнам дали само да ги искористи или? Инаку на девојката и викаше дека сака металки ама иди разбери го..
     
  12. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Хаха сега кога спомна манекенки, типот цело време ми кажуваше дека ми ги обожавал нозете. Дека стварно слаби и долги нозе имам. Сега девојка му е по крупничка за разлика од мене, ама живот јбг шта чеш. :D
    Заборавив да напоменам дека многу мразеше турбо фолк. Како и сите останати металци. :D
     
  13. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Мене ова ми е искрено по малку детско и глупаво. Не можам да ги делам луѓето по тоа како се облекуваат или што слушаат, најважна е душата на човека. Има и "турбофолкери" добри или лоши, има и "металци" исто такви. Јас на пример не сакам предрасуди, слушам се од српскиов и бугарскиов фолкерај, со исклучок на Шабан, Индира и остала компанија :D до прогресив и пси транс, Лана Дел Реј, Еминем, Чолич.. И се друго што ми прија на уво. Не сакам да спаѓам во ниеден стереотип и барем до сега сум немала проблем со било каков дечко, сум одела со металец (кај него ми пречеше што не прифаќаше ништо друго освен метал и рок) ,сум одела и со некој што слуша џез и слична чил музика, и од каде тоа дека металците или раперите не можеле да фатат женска или дечко? Дури сметам дека они повеќе се ограничуваат во изборот, и никогаш не би прифатиле девојче што слуша Елитни Одреди, на пример. Јас им знам неколку песни, певливи ми се, за опуштање и пијанки што да не, и не не сум прва во ред за во Привилеџ со штикли 15ка, деколте и минич. :P
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  14. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Не е проблемот во тоа како се облекуваат луѓето и што слушаат, девојчето сакаше да праша дали ако си металец/металка или рокери дали и тие лесно можат да си најдат сродна душа. :D
     
  15. newgirl1

    newgirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    4
    Кажи ми Блу, мислеше на детско дека е глупаво да се слуша после 20год метал или да се има таков стил?
    Незнам колку год си, но гледам дека слушаш по нешто рап, па ме интересира како те прифати тој дечко, што мислиш кога некоја таква или таков ќе помине покрај тебе и дали само таа музика е пречка? Пример да се облака ок ама тоа да сака..Или рап?
     
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Можат дефинитивно :D Eте оној мојон богами не една, ами повеќе си врти сега. А и како што кажав, они повеќе се ограничуваат во изборот и сакаат за девојка некоја "иста" како нив.
     
  17. newgirl1

    newgirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    4
    Ме интересира мислење на некоја металка, раперка, рокерка..Ве има ли тука?
     
  18. newgirl1

    newgirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    4
    Инаку јас немам некое мислење, мислам дека се ок, е сега малце ми е чудно што е многу едноставен тој рок стил метал, не ми е креативен, со обична црна маичка или тие со бендови, старки и фармерки си ок...
    Црн лак, црно моливче тоа е...И сите ми се исти некако..Е сега може дека јас не ги знам убаво...
     
  19. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Треба да бидеме реални дека има машки кои сонуваат да имаат девојка згодна како манекенка и облечена како курва (ова второво не да не ми е јасно, ама ајде), веројатно имаат некој проблем со самодоверба и комплекси, навистина не знам. Ваквите машки ќе ги најдеш во сите групи, и кај металци, и кај рапери, и кај кафанџии, секаде! Тие тргни ги на страна, за нив не вреди да зборуваме, неизживеани деца |(

    Што се однесува до самата тема, можам да ти кажам дека (барем во мое време) да бидеш металка или рокерка воопшто не значеше дека ќе имаш помала шанса за дечко, зошто ти си бараш некој според тебе, некој со кого ќе ги делиш интересите и следствено ќе ти се допаѓаат рокери и металци. Кога сме помлади, музиката игра огромна улога во животот и според неа до некаде дури и си го градевме идентитетот. Кога бевме средно, одбивавме машки кои не ја слушаа истата музика како ние. Другар ти рекол што рекол ама верувај дека девојката за која сте збореле не би го ни погледнала, едноставно не и е интересен.

    Не можам да зборам за раперки, ама знам дека имаше металки/рокерки кои можеа секое машко да го свртат-рокер, кремац*, рапер, богат, сиромав! Слаби, згодни, облечени во тесни темни фармерки, црна тесна маичка, мартинс, црна долга негувана коса до половина, црно моливче на очи и црн лак, цуриве правеа `ршум низ град :)

    * не ни знам дали зборот кремац воопшто се употребува повеќе, мојата генерација го користеше пред некој убави 15 години и означува тип кој иде во најпопуларните места на искачање и е од глава до пети облечен во марка
     
    На Ekstaza, Joi, veronikaveronika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. newgirl1

    newgirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    4
    Ме интересира коментар од некоја металка, бев порано, но морав да престанам.