1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за емо стилот?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од snowflake1818, 16 април 2010.

  1. hamlet1ca

    hamlet1ca Нов член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Ја обожавам готиката, воедно го носам и тој стил. Се снаоѓам од секаде во однос на облеката купувам што ќе ми се допадне од различни бутици. Но дали постои во Македонија, некој таков шоп само за таков стил на облекување за нас алтернативциве? Пошто до сега немам никаде сретнато дека има :emo:
     
  2. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    :inlove: :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

  3. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Grunge дефинитивнооо... :inlove: 8)

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  4. enia22

    enia22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ја зачитав темава, и сега не знам колку е уште постоечка и кој сеуште се интересира, но јас сум металка.
    Почнав да слушам рок, метал, гранџ, психоделик и разноразни поджанрови кои произлегуваат од метал од петто одделение, и како мала секогаш имав проблеми, се паднав во генерацијата на рап душички и секогаш бев трн во очи, но за тие 4 години успеав да се справам и да овозраснам и повеќе да не ме интересира туѓото мислење. Се облекувам како што сакам, почнав повеќе да се слушам себеси во однос на стилот но ја задржав темната нишка. Облеката најчесто ја правам сама, нарачувам накит од интернет,додуша облека и не е толкав проблем зошто ако имаш визија ќе можеш да се снајдеш и со обични парчиња овде. Погледите и коментарите од типот на другарите со кои си се шетала ги имаме секојдневно, секаде и проследени понекогаш и со гласни коментари но не верувам дека оние кои се пронашле себеси и се градат внатрешно и визуелно дека им е грижа за туѓи мислења.
    И во тој правец е исто на тоа поле. Ќе тргнам од себеси, мене нема да ми е проблем доколку дечкото ќе слуша рап или поп, но сепак би била посреќна доколку слушаме исти тип на музика зошто световите ќе ни се поблиски еден на друг. Има многу рокери, металци и луѓе кои ја следат и живеат алтернативата исто како и девојки, така да не ни е никаков проблем :) А верувам дека има луѓе и кои знаат дека вистинското нешто што е важно е она што вирее одвантре, а автентичниот изглед може само да надополни. :)
     
    На Ekstaza, Catherayn, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    па од сите три можам да издвојам грунџ( кога би морала да издвојам) инаку ни еден..а најмалку готик...страв ме фаќа кога ќе видам некој готски облечен искрено...мрачно аууу
     
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Ги сакам сите три, но најмногу гранџ.
     
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    До кога со такви примитивни мислења не знам. Овај народ не е за во Европа дефинитивно.
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Бев една од нив. Две-три години. Сега баш и не ми се допаѓаат. Со тие шишките ништо не гледаат. Ајде девојките океј, ама машките... Се знае машко што е, а не тие плачковци.
     
  9. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si po primitivni mislenja amin...Kako vaka jas metalka se omaziv... c c c c
    Od 7odd pocnav da slusam rock,podocna metal.Preferiram da se oblekuvam crno zasto ja sakam taa boja ne zasto me pravi metalka i nikogas sum nemala nikakov problem so drustvo ni pak so deckovci.Toj sto e zgoden i ubav sekako ke privlece vnimanie kako i da se obleci.
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    @MilaP е ајде како да им се докаже. Сум имала дечко, имам и сега еве. А и рокерките, металките и сличните на нив имаат стил со кој привлекуваат внимание, некој сака нешто поразлично, а не девојка како сите останати. Отсекоаш таквите се соочувале со секакви етикети и нетолеранција, а не можам да разберам зошто. Не се ниту грди ниту грозни како што кажуваат оние префинети шмизли. А башка, имаат подобри, подлабоки сфаќања и подобар карактер. Ама таков е менталитетот кај нас за жал.
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kristen13

    Kristen13 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Не знам не ми се допаѓа некако не знам зашто,а немам ништо против тоа кој како најубаво си се осеќа нека си носи,тоа е стил:)
     
  12. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Емо не ми се допаѓа, ама гранџ и готик. :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove: Гранџот е опуштен, див и слободен стил според мене, а готик е мистериозност, елеганција...

    Емо го поврзувам со сечење вени, трескање од земја, депресија...
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kLem23

    kLem23 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    277
    Пол:
    Женски
    (n):devil:
     
    На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ужас ми е некако! ич не ми се допаѓа.. во ова ништо нема женствено.
     
    На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Гранџ дефинитивно и така си се облекувам.
     
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Баш се сложувам дека ќе си најдат некој како нив :?:
    Не бе не (facepalm):fubar: леле замислете ист металец како некоја си, црн офарбан во косата, со пирсови и тетоважи цел, како да го акнала струја косата :lol:
    Не ми се допаѓа ич:(
    Не сваќајте како навреда ве молам! боље е некој џентлмен него таков8)
     
    На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Мене баш ме привлекуваат метаки, рокерки и раперки.
    Општо HARDCORE девојки ме привлекуваат.
     
  18. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Луѓе,треба да се сфати дека СИТЕ ИМАМЕ РАЗЛИЧНИ ЖИВОТНИ СТИЛОВИ!На Балканот е општо познато дека сме заостанати малце.Предрасуди има на сите страни.Сакаме да одиме напред а сеуште се замараме со кој како се носи.Прочитав погоре дека рокерите и металците си наоѓаат исти како нив.Типичен пример се татко ми и мајка ми.Тој бил тежок рокер на времето,мајка ми обожавателка на Здравко Чолич.Ете 16 години се заедно и немаат проблеми со тоа. :)
     
    На Kimberly11 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  19. Beautiful_girl..

    Beautiful_girl.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    315
    Пол:
    Женски
    Се согласувам и јас мислам дека подобро е некој џентлмен него некој таков со пирсови и тетоважи, косата со спрејови зелена,жолта,бела ваква таква.. моето мислење е тоа :):D
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски