Што мислите за емо стилот?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од snowflake1818, 16 април 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Не ми се допаѓа.....Многу ми се мрачни, чудни....Не е убаво :doh:
   
 2. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  200
  Девојките не се лоши,интересни се(шминката,фризурите).Машките (досега што ги имам видено) се педерастични.Тоа сечењето - за никаде,не знам утре кога ќе формираат семејство,кога ќе ги видат тие лузни нивните деца како ќе им објаснат од што се...Како и да е,ако им се допаѓа тој стил,нека го фураат.За разлика од кај нас,во странство се поинтересно облечени со повпечатливи фризури.Ова кај нас е некако..фејк.. :?:
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Еден дечко на факултет ваљда се смета за ваков и да ви кажам дека имаше маскара и креон црни. Абе аман бе!!! :o :tmi:
   
 4. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.007
  немам против ама не го ни подржувам..
  посебно не тие класичното ЕМО
  има некои слатки но некои стварно :o
   
 5. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Воопшто не ми смета нивниот стил,секој нека си носи тоа што сака, мислам јас не сум емовка па најповеќе носам црна облека.
   
 6. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.504
  Што сте запнале со црнилата бре??? Какви црнила? Ај машките, девојчињата се лампиони. Само има панк примеси во гардеробата и можеби затоа.
  Искрено јас ги ценам субкултурите многу повеќе од mainstrem-от!!!
  (сем дед металот како музика- заради текстот и сите движења базирани на сатанизам -морничави ми се)
  Тоа се луѓе кои размислуваат поинаку од грото, кои свесно се двојат од стадото. И затоа ги почитувам, без разлика дал се панкери, скинери, хипици, емовци, металци, рапери, стритери, скејтери, растафаријанци....
  Субкултурите се убавината на градот. Кога шетам во Берлин уживам гледајќи ги како роеви низ парковите... мирисаат на уметност, на друг поглед кон светот и начин на живеење на истиот. Се радувам кога ќе сретнам толпа панкери како мало дете... :) Кај нас такво нешто ретко се гледа, а таму е секојдневие...

  И кога сме кај Емовците, интересни се, девојчињата ми се посебно убави а машките слатки (со исклучоци нормално :) ) идеологијата не ми е нај погодена, но оној кој си се пронаоѓа нека повели.

  А фејќери одсекогаш имало- и ќе има. Седумдесетите години Вудсток беше збиралиште на Хипиците, а Битлси станаа најслушан бенд -кај нас исто сите биле `хипици` иако поима немале што тоа значи и ги пееле песните на битлси како што ги дослушнувале : (шекена беубе твисте ша, камокамокакамока беубее на ) :lol: ете баш така =)

  А за црнилата нa EMO-вците, еве ви пример
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  како што може да забележите црнила нема!!!!! баш напротив, изобилуваат со шаренило, и тоа ми се допаѓа кога е во согласност со стилот, убаво комбинирано...штом ги видам ме развеселуваат :)
   
  На MarchelineAmaru и violetblue им се допаѓа ова.
 7. sweetyears

  sweetyears Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  45
  Мене ми се интересни поточно имаат интересни фризури :emo: иначе не дека ги сакам ама не ми се нешто омилени
   
 8. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  103
  Не ми преќат,сум се нашла во ситуација (на дебата) да бидам во друштво со емо девојка.Нејзините ставови многу се разликуваа од повеќето во групата,некако како да гледаше поинаку на светот,на работите.Но тоа не ја прави изрод,имав прилика да ја запознаам по дебатата и таа беше сосем нормална,интересна иако имаше проблем со шишката постојано и паѓаше во очи па си ја местеше :lol:
  Но сепак немам ништо против,па секој си живее свој живот и може да биде како сака,и да го има стилот кој што го привлекува,иако повеќето, овие луѓе ги сметаат за фрикови :|
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.501
  Многу интересни фризури имаат емо-вците. Секогаш им се средени, до влакно. Почитувам. ;)

  Не знам какви им се размислувањата, ама стилот не им ништо побетер од металци или скинери или уфурани мали раперчиња.

  Така да, немам ама баш ништо против.
  Секој нека си фура филм каков што сака. Негов живот, негов избор. :rock:
   
 10. t.a.m.a.r.a

  t.a.m.a.r.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  5
  Емо-стилот ми е некако ептен средношколски филм, оние шо не можат као да се уклопат и прибегуваат кон алтернативни решенија...
  Далеку од тоа да имам нешто против, ама не ми се допаѓа.
   
 11. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  150
  Не ми се допаѓа ич!
   
 12. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.653
  Допаѓања:
  4.062
  Искрено, стилот на облекување ми се допаѓа ама само кај девојчињата пошто кога ќе ги видам машкине со римели и моливи цели ко на педерчиња наликуваат, стварно! Не ми се допаѓа стилот на музиката што ја слушаат, многу ми е некако 'dark' и ептен се дерат :D На девојчињата многу ми се допаѓаат фризурите и облеката онака севкупно.. Иако повеќе ми се свиѓаат scene, зашто се повесели и се облакаат така во посветли бои, а емовците се многу down и секад се депресивни, сечат вени бла бла, многу се емотивни.. И јас додуше сум емотивна, ама сеа нема да сечам вени зашо дечко ми ме остаил..Не ми сметаат лично, а и зашо би ми сметале?
   
 13. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.504
  Морам еден сеир да удрам на темава, со должна почит кон Емовците, но ова навистина ме пресмеа

  [​IMG]
  :D
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.835
  Не ми сметаат-секој си има право да се облака како сака, ама не ми се свиѓаат баш. Тоа е популарно кај 1-2 година средно и ги разбирам, пошо се во најлудите години и сакаат да се истакнат да привлечат внимание. На женските некако повеќе им стои, ама машките не ми се свиѓаат. :emo:
   
 15. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  Секој има право да се облекува онака како што се чувствува најдобро. Мене лично не ми се допаѓа, ма да cool ми се емо шишките на женски :emo: , а машките се некако педерастични :emo:
   
 16. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Мене лично не ми се допаѓа.
  Меѓутоа, не ги осудувам емовците. Секој има свој вкус :)
   
 17. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
 18. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  9.150
  Пол:
  Женски
  Порано и јас се занесував со овој стил многу ми се допаѓаше .
  амааа сеаааа коа ќе видам емовци на улица ми иде да се убијам .. го мразам .. извинете ако има некои емовци тука :lol:
   
 19. K.e.ll.y

  K.e.ll.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  191
  Не го сакам ич,многу ми е пубертетски :worried:
   
 20. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.256
  Пол:
  Женски
  Лично да ми сметаат - не, не е мој проблем кој како се облекува, што прави и како прави, но воопшто не сакам да бидам во близина на такви личности.
  Некако многу ми се депресивни, мрачни, страшни... а вистински Емовци ретко има, повеќето се дечишта што сакаат малку повеќе внимание, па ај сега ќе се облекуваат во црно и ќе сечат вени зошто некој тип што им се свиѓал им мавнал корпа - чисти глупости!
  Јас НИКОГАШ не би се облекла така, или да правам нешто такво. :^)


  A еве до каде стигнуваат таквите, вистинските ЕМОВЦИ... (линкот содржи грозни слики, кој мисли дека неможе да ги гледа да не отвара) http://www.documentingreality.com/forum/f10/some-emo-girl-needs-serious-help-11192/